Alegeri Prezidentiale 2014

Rezultate Republica Moldova: Klaus Iohannis - 78,59%, Victor Ponta - 21,41%

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 12:28 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis a obtinut 78,59% (27.933 voturi), iar Victor Ponta a inregistrat 21,41% (7.610 voturi) in turul doi al alegerilor prezidentiale, scrie Unimedia. La Chisinau, candidatul ACL la prezidentiale a fost votat de peste 80% dintre cei care s-au prezentat la urne, insa Iohannis a castigat majoritatea voturilor in toate sectiile de votare din Republica Moldova.

Chisinau: Iohannis 2575 (86,35%), Ponta 407 (13,65%)
Chisinau 3: Iohannis 2558(86,44%), Ponta 390 (13,56%)
Balti: Iohannis 1805 (80%), Ponta 443 (20%)
Cantemir: Iohannis 474 (73%), Ponta 178 (27%)
Calarasi: Iohannis 2039 (80%), Ponta 497 (20%)
Cimislia: Iohannis 1136 (75,28%), Ponta 373 (24,72%)
Orhei: Iohannis 1909 (71%), Ponta 780 (29%)
Drochia: Iohannis 433 (61,86%), Ponta 267 (38,14%)
Edinet: Iohannis 504 (54,76%), Ponta 276 (45,24%)
Falesti: Iohannis 259 (71,55%), Ponta 103(28,45%)
Floresti: Iohannis 375 (64,54%), Ponta 206 (35,46)
Hincesti: Iohannis 1635 (84%), Ponta 311 (16%)
Leova: Ioannis 418 (56,71%), Ponta 317 (43,29%)
Nisporeni: Iohannis 956(65,75%), Ponta 498(34,25%)
Soroca: Iohannis 471 (61,65%), Ponta 293 (38,35%)
Ungheni: Iohannis 1033 (67,65%), Ponta 494 (32,35%)


Citeste mai multe despre   






















17079 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Mitomanul cel jalnic! (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:48)

    ssgl [utilizator]

    Mitomanul a castigat in Coreea de Nord sau e loser absolut pe toata linia!
  • +10 (16 voturi)    
    Felicitari Romanilor din Rep Moldova (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:57)

    Brusselsmann [utilizator]

    Aceasta reflecta realitatea si corectitudinea voturilor, spre deosebire de sudul si estul romaniei. Bravo si multumim moldovenilor adevarati cu inima in unitate cu Romania !!!
    • -4 (8 voturi)    
      estul romaniei si alte croncanituri (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:06)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Brusselsmann

      care est mai croco? bucurestiul a fost rosu, lasa estul
    • 0 (2 voturi)    
      Pardon ! (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:03)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui Brusselsmann

      In estul Romaniei (Moldova din stanga Prutului), doua dintre principalele judete - Iasi si Suceava s-au albastrit in turul II.
  • +13 (13 voturi)    
    Incredibil (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:00)

    MPopa [utilizator]

    N-am cuvinte sa spun cat de mandru ma simt de acest rezultat. Nici nu stiu cum sa mi-l explic. Probabil oamenii care au votat in Republica Moldova sunt indiferenti la pomeni electorale, nu lucreaza in administratia romaneasca ca sa voteze cu cei care le promit in continuare un loc caldut si atunci ... au votat pur si simplu conform constiintei. Au ales omul despre care au crezut ca e mai bun pentru tara, nu pentru buzunarul lor propriu.
    Felicitari!
    • +5 (7 voturi)    
      s mai cred.... (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:10)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      ca moldovenii l-au ascutat pe Basescu. Pentru ei indemnul lui Basescu a fost principalul reper. Mi se pare ca Johannis ar trebui sa-i multumeasca public si lu Basescu pentru sprijiul implicit acordat. In rezumat totusi moldovenii, merita respectul nostru pentru ca au investit increderea in Johannis ( ca si noi) din bun smt.
  • +11 (13 voturi)    
    Frumos. (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:04)

    Ceauceau [utilizator]

    Bravo Moldova !
  • +9 (11 voturi)    
    :) (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:06)

    IgorFlorea [anonim]

    35.543 voturi in total!
    78% ani-PSD!
    Basarabia e Romania
  • +11 (13 voturi)    
    Scuze Rep. Moldova (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:07)

    Bazil [utilizator]

    Ieri, pe la amiaza, am tinut cont de rezultatele din primul tur si mi-am descarcat ura acumulata contra lui Monta si guvernul lui, incat i-am facut pe cei din R. Moldova ca fiind alti sudisti. Prin sudisti inteleg grupurile compacte, fff putin educate, de votanti orbiti de panglicile sforaitoare de tip psd. Azi imi cer iertare celor din R. Moldova fata de postarea mea de ieri. Cinste lor.
    • +5 (7 voturi)    
      :) (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:41)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Sudistii din Bucuresti te asteapta si ei cu scuze
      • +2 (4 voturi)    
        M-ai inteles gresit (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:28)

        Bazil [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

        prin sudisti inteleg masa de votanti (multi din ei cu mai putina educatie) manevrata de primari psd (sau usl). mai inleg pe cei ce au adus Teleormanul, Oltul, Mehedintul (de ex) pe harta turistica a Europei; prin sudisti inteleg si pe cei ce s-au plimbat alaturi de facatorul de spagat; prin sudisti inteleg pe cei ce vad un idol in Marean care este. Lor nu am de ce sa le cer scuze. Dace te simti lezat, imi cer scuze tie, celor din Bucuresti si celor din sud ce gandesc ca tine, si care poate ca ieri au actionat ca tine. Am fost presedinte de comisie de bacalaureat in Tg. Jiu, Craiova, Targoviste si am avut de-a face cu oameni ok. Trebuie sa recunosti ca dupa primul tur de scrutin rezultatul din Bucuresti nu a fost cel pe care l-ai asteptat chiar si tu. Nu sunt impotriva psd, ci sunt impotriva impostorilor ce conduc acum pe fata sau din umbra acest partid.
    • +1 (3 voturi)    
      sudistii (unii dintre ei) sunt oameni slabi (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:58)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      si dezbinati. Numai asa a reusit ciuma rosie sa le puna piciorul pe cap. I-a speriat pe prosti, ca le taie pensiile, ca o sa fie vai si amar de ei, ca ei sunt stapani in satele alea...

      nu toti sudistii am votat cu ponta, nu toti sudistii care au votat cu ponta au facut-o din convingere, multi au fost obligati, pacaliti, etc.. si probabil doar 20-30% au votat din convingere proprie, restul sunt furturi.

      Dupa ziua de ieri, mi-a fost redata increderea in romani. Miscarile libere, de strada, fara sustinerea partidelor politice sunt un motor fenomenal al democratiei. Cand vezi 15.000 de oameni marsaluind liberi, nu ti se mai face asa frica ca vine ala cu jandarmu' peste tine in casa si te ia la rost ca n-ai votat PSD.
    • +4 (6 voturi)    
      PS (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:05)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      pt. javra numita Lavinia Sandru (de la Realitatea TV). Iata stimata dominta, mare in clanta, ca cei din Rep. Moldova nu l-au votat pe cel ce i-a vizitat (in calitate de prim ministru si mituitor) ci l-au votat pe cel "care indrazneste sa candideze la presedentia Romaniei fara sa viziteze Chisinaul".
    • +5 (7 voturi)    
      Eu am crezut in ei (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:06)

      zyk [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      am calatorit vreme de vreo 4 ani lunar in Basarabia in ciuda a ceea ce se zice despre ei (accentul,ca sunt mai saraci etc) se simt romani si sunt foarte atenti la ce se intampla in Romania, poate mult mai atenti ca multi dintre conationali. Basarabenii sunt oameni extrem de patrioti si inteligenti, faptul ca vorbesc "dulcele grai "cu mandrie si pastreaza datinele strabune pe mine m au convins ca sunt adevarati romani. Ochii si inimile noastre pana la Nistru!
    • 0 (2 voturi)    
      si Valcea (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:38)

      Fanfan la tulipe [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Vezi ca in Valcea diferenta dintre candidati e de vreo 3000 voturi, Scorul e de 50,66 la 49,34. Nordul judetului si majoritatea oraselor sunt albastre. Mun Rm. Valcea e albastru...
  • +7 (9 voturi)    
    nici (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:08)

    mos ion roata [utilizator]

    pretinul nu a putut sa mai faca nimic.De data asta a contat cine a votat nu cine a numarat voturile. Asfel ponta va deveni amintire cu alaiul sau cu tot.
  • +9 (11 voturi)    
    SURPRIZĂ! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:15)

    gabbi [utilizator]

    MULŢUMIM BASARABENI
  • +8 (10 voturi)    
    ce si-a luat-o ponta in molvdova... (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:16)

    liviu_ [utilizator]

    nu-mi vine sa cred...
  • +7 (9 voturi)    
    Soarta... soarta, si democratie (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:35)

    CosmiN_ [utilizator]

    Plagiutza s-a mai si dus la Chisinau pe banii romanilor... Fatza de altii cu "merite mai putine". Iohanis nu s-a dus la Chisinau pe banii romanilor...
    S-a mai dus si in China, tot pe banii romanior, de' l-a mai felicitat si Vantu din inchisoare pt lepadarea de UE si America, si apropierea de "noua directie" bine tintita de plagiutza: China!
    Oare n-ar trebui sa-i taie cineva d-lui Ponta din bugetul de prim-ministru?
  • +5 (7 voturi)    
    Stimă (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:50)

    AlisCuPar [utilizator]

    pentru Moldova de dincolo de Prut !
  • +4 (6 voturi)    
    Ehhh (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:53)

    Sandukewicz [utilizator]

    Va dati seama daca erau sectii destul de multe ca sa poata vota toti romanii din diaspora rezultatul ar fi aratat absolut zdrobitor pentru Monta...
    Bravo moldoveni!!
  • +6 (8 voturi)    
    Deci iata (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:54)

    RaduMischie [utilizator]

    ca fratii nostri de peste Prut nu ne-au dezamagit. Am avut o strangere de inima dupa primul tur, dar slava Domnului, e totul ok. Bravo Basarabia, multumim
  • +6 (6 voturi)    
    PUTEREA VOTULUI (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:14)

    Elena B. [utilizator]

    Sper ca romanii au inteles ce putere au in mana, puterea votului.
    Sper ca politicienii au inteles , sau vor intelege in timp, ca romanii se trezesc si-i lovesc naprasnic
    cand ii umilesc, cand se comporta arogant si uita ca doar lor se afla acolo sus.

    Respect romanilor din diaspora, respect romanilor care au iesit pentru prima data la vot...deci se poate.
  • +2 (4 voturi)    
    extraordinar! (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:17)

    revo [utilizator]

    Felicitari Moldova!! Sunteti tari! Ma bucur nespus ca voi aveti posibilitatea sa ardeti etapele, sa nu mai treceti si prin greselile pe care noi le-am facut. Ati dovedit-o ieri. Felicitari si multumiri!!
    Iata ca Moldovenii au simtit chiar mai tare decat noi care ar fi fost pericolul ca PSD-ul pro-moscovit sa acapareze toata puterea in Romania. Ei sunt mult mai expusi decat noi; Romania este membra UE si NATO, pe cand Moldova risca in orice moment sa se transforme intr-o noua Ucraina. Iar moldovenii au inteles pericolul unui Ponta, nepot de colonel bolsevic, care sa preia si franele politicii externe a Romaniei, cu misiunea de a o indeparta de valorile democratiei occidentale. Implicit, Moldova ar fi suferit enorm si i s-ar inchis multe porti.
    Ce-o fi acum in sufletul lui Iurie Fleanca ala, mama, mama; cred ca e oparit rau de tot.
  • 0 (2 voturi)    
    hahaha (Luni, 17 noiembrie 2014, 22:16)

    Nikame [utilizator]

    hahahaha!!! si se mai mandrea Ponta in campanie ca el a fost in R.Moldova sa vada ce fac fratii nostri de acolo, si asa mai departe...Pai uite ca si ei s-au saturat de comunisti mai Ponta! rezultatele din R.Moldova vorbesc de la sine!