VIDEO Robert Negoita cere retragerea PSD de la guvernare

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 12:11 Actualitate | Politic

Robert Negoita
Foto: Agerpres
Vicepresedintele PSD Robert Negoita a declarat, luni, ca, dupa votul de duminica, ar trebui sa se dea ocazia echipei lui Klaus Iohannis sa vina sa guverneze, el mentionand ca, dupa parerea sa, ar trebui sa se respecte "vointa romanilor", transmite Mediafax.

"Cred ca e o lectie pentru noi si cred ca ar trebui sa facem un pas in lateral, daca nu chiar in spate si, da, de prea multe ori si eu, si noi cu totii am simtit nevoia de un altfel de politica. Cred ca dupa acest vot ar trebui sa dam ocazia echipei domnului Iohannis sa vina sa guverneze in speranta, eu sper sincer, ca ne va demonstra cum anume se poate o altfel de politica, de unde sa invatam cu totii. In consecinta, cred ca nu mai trebuie sa tinem de aceasta guvernare, ci dimpotriva", a declarat Negoita.

El a subliniat ca aceasta este parerea sa. "In urma acestui vot, parerea mea este ca ar trebui sa respectam vointa romanilor, care tocmai si-au exprimat-o", a adaugat el.

Robert Negoita a mai spus ca va spune aceste lucruri si in interiorul PSD.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

16703 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Mai zi o data! (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:15)

    mitg [utilizator]

    Sa auda si Ponta & Ioana!
  • +9 (9 voturi)    
    retragere (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:16)

    sudo [utilizator]

    Nici o problema. Sa se retraga, dar nu inainte de a prezenta bugetul pe 2015
  • +12 (12 voturi)    
    Sa traducem: (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:18)

    gugurila [utilizator]

    "Nu vrem ca numele nostru sa fie asociat cu bugetul pe 2015, pentru ca se va vedea ce gaura am facut cu campania asta electorala. Nu vrem sa fim noi cei care marim taxele ca sa acoperim gaura cu pricina."

    Lasati vrajeala, PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      Buna traducerea! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:45)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui gugurila

      Depun si eu un "amendament": "si sa vedem noi, PSD, cum o sa acopere Iohannis & co. gaurile facute de pomenile noastre".
      Destept, Negoita asta!
      Nu de la guvernare sa va retrageti, ci retragerea voastra din parlament o asteptam! Impreuna cu toti acolitii...
  • +11 (11 voturi)    
    nu inainte de a lasa sansa guvernului ponta (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:19)

    cristi_an [utilizator]

    sa vina cu bugetul!!
    Nu trebuie detronat pana nu vine cu bugetul pe 2015!!!
    Oamenii care au votat psd trebuie sa stie ce au votat!!
  • +2 (2 voturi)    
    nu inainte de a lasa sansa guvernului ponta (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:19)

    cristi_an [utilizator]

    sa vina cu bugetul!!
    Nu trebuie detronat pana nu vine cu bugetul pe 2015!!!
    Oamenii care au votat psd trebuie sa stie ce au votat!!
  • +7 (7 voturi)    
    usor cu pianu' pe scari (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:26)

    moka [utilizator]

    pai ati facut praf economia cu pomenile si acu' cica sa vina altii sa mareasca ei taxe sau sa ia inapoi ce s-a dat in 2014.

    no no no, cred ca ar fi bine sa mai stati putin. macar pana vedem bugetu' ala mirobolant pentru 2015 si cateva luni de aplicare a lui.. dupa aia, puteti pleca
  • +8 (8 voturi)    
    E deştept, şarpele (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:49)

    Encounter [utilizator]

    Păi la ce pomeni au dat şi ce dezastru au pregătit, cum naiba să vrea să mai guverneze? Au distrus tot, au pus economia pe butuci, au dus bugetul în situaţia de a nu putea susţine cheltuielile fără taxe, aşa că pentru ei cea mai buna variantă e să o şteargă. Şi vor da şi vina pe Iohannis.
  • +7 (7 voturi)    
    va multumim (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:51)

    gabi_1980 [utilizator]

    nu doar de a guvernare insa ce ati spune domnilor daca am face mai repejor un pic alegeri anticipate ?
    sau mai bine ... mai asteptam un pic sa vedem pe unde scoate camasuta conul poanta ?
  • +4 (4 voturi)    
    asa iti pasa tie de romani precum mie de ponta! (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:53)

    accidutzu13 [utilizator]

    vreti doar sa fugiti de pe corabia pe care aproape ca ati scufundat-o. eu cred ca ar fi muuuuult mai bine sa ramaneti si sa va asumati TOATE promisiunile electorale - sa va beti minciunile pana la fund!!!
  • +5 (5 voturi)    
    noi vrem (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:57)

    xanti [utilizator]

    Demisia ta ca ai umplut sectorul 3 de betoane.
    Ati vrea voi sa fugiti de la guvernare,stati sa platiti pomenile electorale ,afise ,malai,zahar,bani la profesori...
    Nenorocitilor acum parasiti corabia sa-si ia bobarnace noul guvern PNL.
    Lacomia sa va distruga din temelii.
    Inca ceva la viitoarele alegeri diaspora or sa va distruga ,vor fi organizate astfel incat sa va fie realmemte frica.
  • +5 (5 voturi)    
    nu (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:00)

    tot [utilizator]

    Nu , baiete !Stai acolo pina la alegeri si dai socoteala de tot ce ati furat ! Chiar ne luati de fraieri?
  • +7 (7 voturi)    
    Ba bine ca nu! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:00)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Va trebuie cineva acum care sa scoata castenele electorale plasate in bugetul din 2015?

    Ia lasati vrajeala si scoateti cifrele pe masa, prezentati bugetul, planul de investiti, anulati legea amnistiei, votati modificarea constitutiei prin retragerea imunitatii parlamentare si prezidentiale, votati uninominalul pur si reducerea numarului de parlamentari si saptamana viitoare puteti sa va retrageti.

    Sau chiar in 3-4 zile, daca va pune domnul Presedinte bine la treaba! :)
  • -5 (7 voturi)    
    hehe (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:01)

    Mazeta [utilizator]

    Hai cu Udrea & Unguent la guvernare! S-a votat schimbarea.
    • +2 (4 voturi)    
      pufoșenie ! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:48)

      neamprooost [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      mai ai voce ? vezi că muncești moca, patronu o luat-o la curu gol cu periuța de dinți ;))
  • +4 (4 voturi)    
    Mare atentie! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:04)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar trebui ca dreapta sa evite tentatia cadourilor otravite oferite de PSD. Daca Ponta isi da acum, imediat demisia capitalizeaza interesul brusc si masiv al romanilor pentru politica si isi da o a doua sansa, nu va disparea ca om politic, cum o va face daca se tine incovrigat de scaun. Se reinventeaza ca demn, gentleman, care stie sa piarda. Scapa de bugetul pe 2015! Scapa de platile de la inceputul anului care l-ar degrada pe oricine ar avea puterea!
    Poporul brusc si-ar reorienta furia ca sunt fortati sa traiasca rau si in alte tari catre hienele de dreapta care ar trage cu dintii de puterea lasata prada lor prin vidul creat de demisie! Dreapta ar incasa castanele platii datoriei electorale a lui Ponta si in 2016 PSD are sansa sa obtina ca pe timpul lui Iliescu 60-70%! Ce face acum Negoita este sah politic! Macar sa-l tina pana in primavara! Dupa aia poate sa-si dea demisia! Blaga a fost neghiob cand a cerut exact ca un bull dog demisia lui Ponta! Nici nu trebuia luat in discutie aspectul! Au fost alegeri prezidentiale nu parlamentare!
  • +3 (3 voturi)    
    ne-am exprimat-o stand la cozi de peste 8 ore .. (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:06)

    cladob [utilizator]

    (ne)organizate de guvernul Ponta, asemanatore cozilor la butelii, paine, carne, iaurt, lapte, "adidasi" si altele.. si acolo stateam cu orele si noptile si jumatate de oameni nu apucau..

    rusine sa va fie!

    voi a-ti furat Tara, a taxat!
    • +1 (1 vot)    
      o mica completare ... (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:17)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      la cozile mari (ne)organizate au avut si strainii sansa sa vada cum erau cozile in trecut, pana acum un lucru abstract si necunoscut generatiilor actuale.

      Din punctul asta de vedere va multumim stimati tovarasi si cei mai cinstiti hoti!
  • +5 (5 voturi)    
    Mizerii pesediste! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:07)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ingrozit de iminenta iesirii la vot a unui numar imens de romani din diaspora, vot care sa ii fie potrivnic, Ponta a franat smechereste, dezgustator exprimarea democratica a votului de catre acei romani.
    A rezultat mizeria din fata ambasadelor din strainatate, care ne-au facut de ras in toata lumea., a uluit tarile civilizate.
    Romanii de peste granita nu s-au lasat invinsi de stratagema miseleasca a plagiatorului mitoman : au vota, pactic, toti in favoarea lui Iohannis.
    Rezultatul era previzibil pentru pesedisti. De aceea se opun implacabil introdicerii votului prin corespondenta.
    Daca la alegerile de ieri romanii din diaspora ar fi putut vota prin corespondenta, ar fi votat cca. trei milioane pentru Iohannis, situatie un care Ponta ar fi fost sub 30%.
    Acum, dupa dezastrul suferit, apar alte strageme smecheresti tip PSD, cum este propunerea lui Robert Negoita : PSD sa plece de la guvernare, sa lase PNL sa formeze alt guvern.
    Adica, PSD sa scape de obligatia de a prezenta un buget pentru 2015, care sa cuprinda toate pomenile electorale de tipul maririi de salarii si de pensii, de crestere a ajutoarelor, efectul reducerii CAS si al ultimelor impozite introduse de 'regimul Ponta', etc., etc.
    In plus, Ponta trebue lasat sa isi puna in aplicare bugetul national, in cursul anului urmator, sa demonstreze ca acesta este sustenabil, ca chetluielie sunt acoperite de venituri, ca se vor face investiti, ca se vor construi noi spitale, scoli si gradinite, ca se vaa somajul, prin cresterea numarului locurilor de munca, pana la nivelul promis in campania electorala - un milion de noi locuri de munca, pana in 2016, etc., etc.
    Robert Dandanache (pardon, Negoita) are sarcina de partid sa arunce nada cu momeala catre PNL, vrea sa demonstreze ca mai sunt si alte secaturi in PSD, care sa preia stafeta de la infractorul Hrebenciuc.
  • +2 (2 voturi)    
    Complot ! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:09)

    ploiesteanu [utilizator]

    In perioada 1996-2000, PDSR-ul a subminat din interior economia, ca țara să meargă catastrofal, pentru a demonstra că puterea țărănisto-liberală (inclusiv cu un Băsescu implantat în guvern ca ministru al transporturilor) nu este în stare de guvernare. Asta se cheamă sabotaj PSD-ist.
  • +4 (4 voturi)    
    Mai stati (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:10)

    Werwolf1 [utilizator]

    Mai stati nitel ,nu plecati acuma . Sa faceti bugetul pe 2015 si dupa aia avem noi grija sa va bagam frica-n oase . O sa avem niste motive in plus sa fim mai rai . Mai stati nu imi luati placerea . Sefu' tau zice ca nu aveti nici un motiv sa plecati .Mai stati ca ne oferim noi sa va azvarlim la tomberon . Deja numaram zilele .
  • +3 (3 voturi)    
    tipic (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:13)

    revo [utilizator]

    Pai da, acum o stergeti, ca sa vina ardeleanul II sa repare ce-ati stricat, sa scoata altcineva castanele din focul jafului pe care l-ati facut de 2 ani si jumatate, sa "dea" tot ce a promis bolnavul mincinos Ponta! Sa faca ordine la INS, sa dea drumul la investiile pe care voi de la inceput ati promis ca nu le veti mai face (vezi Dragnea in 2012), sa inchida robinetul pomenilor desantate, sa taie macaroana BOR-ului ticalosit, sa reorienteze Romania cu fata spre Vest.
    Si toate astea in timp ce voi, haita disperata PSD+ UNPR+ PC+ UDMR+ PPDD, PARLAMENTUL PENALILOR si mai ales calaii vostri mediatici, Halena3 si Ghita TV, il veti ataca si sfasia pana la moarte, asa cum ati facut cu Basescu.
  • +4 (4 voturi)    
    . (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:16)

    nomad- [utilizator]

    bineinteles, prin asta doreste sa precizeze ca PSD fuge ca Belzebut de tamaie de asumarea legii bugetului pe 2015.
  • +4 (4 voturi)    
    NU asa repejor (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:17)

    artistul000 [utilizator]

    Vrem si noi bugetul, explicatiile cresterii economice si apoi va puteti retrage.

    V-ar place voua sa vine cineva repede repede in locul vostru ca sa scapati voi de oalele sparte.

    Intai explicatiile, apoi DNA-ul si cine o mai scapa dintre voi sa stinga lumina pe Kiseleff.
  • +3 (3 voturi)    
    Si bugetul pe 2015? (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:17)

    un-buburuz [utilizator]

    Demisia guvernului PSD numai la pachet cu dizolvarea parlamentului si alegeri anticipate.

    Altfel, guvernul sa prezinte bugetul pe 2015. Hai, baieti, guvernati. 7,4 milioane de romani asteapta asta de la voi.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu, nu, nu.. (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:19)

    Va_ly [utilizator]

    De ce sa te retragi acum? Ca sa scapi de responsabilitate?
    NU! Ramai hotule la guvernare si publica proiectul de buget pe 2015. Sa vedem si noi de unde luati bani ca sa astupati gaurile din buget.

    Gaurile alea pe care le-ati facut cu pomenile electorale!

    Adica voi ati cheltuit cu nemiluita din banul public pe pomeni electorale si vrei sa vina alt guvern care sa traga ponoasele astupand acele gauri?
  • +4 (4 voturi)    
    astept DNA sa isi faca punct de Lucru (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:24)

    un domn [utilizator]

    in Kiseleff..précis au si beciuri..niste gratii se pot monta (puie) usor...la treaba DNA..pe ei pe mama lor !
  • +3 (3 voturi)    
    Nu, rameneti la butoane la tele-guvernare... (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:26)

    Excelsior [utilizator]

    ...se vor lamuri astfel multi spalati pana in 2016 si scapam de infractorii si incompetenti din judete si parlament.
  • +2 (2 voturi)    
    Lasa ca daca nu inteleg psd-istii de la tine (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:33)

    Master_Yoda [utilizator]

    vor intelege de la noi, cand vom iesi in strada la guvern!
    Jos cu hotii si mafiotii!
    • +2 (2 voturi)    
      Nici prin gand nu-mi trecea (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:34)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Master_Yoda

      Ca Robert Negoita sa fe mai lucid decat Dragnea. De unde se trage concluzia ca spalatul pe creier trebuie facut cu grija sa nu ti-l speli cumva si pe al tau.

      Dragnea seamana mai mult cu invatatoarea lui peste. Aia inca lupta cu Basescu. Aia inca e disperata ca vine din nou Basescu!

      NU cre ca mai are vreo circumvolutiune doamna Anghel. I le-a spalat A3 pe toate. Fain este ca spalatoria se va inchide curand dar ei vor ramane asa. Spalati si luptand cu Basescu. Pana la moarte...
      Il asteptam si pe domnul Dragnea la DNA. Cu Bombonica.
  • +4 (4 voturi)    
    nu nu ... lasatii la butoane (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:36)

    rakleta [utilizator]

    Sa vad pe unde scot camasa.
    Banii nu ies la numar. Sa ii scoata de la ei.

    Daca ii pun pe astia , la urmatoarele alegeri vor reveni mai in forta.
  • +2 (2 voturi)    
    Bugetu-i povara grea pt."cinstitii " PSDei ?! (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:54)

    Plagarus [utilizator]

    Habarnistilor asti le va cadea in moalele capului pomenile distribuite iresponsabil !
    PSD-ul dispare prin propria-i incompetenta guvernamentala !
  • +2 (2 voturi)    
    nu nu ! (Luni, 17 noiembrie 2014, 15:15)

    rov [utilizator]

    Lasa guvernati asa cu banii furati pe pomeni electorale.
    Doar daca doriti alegeri anticipate cu 300 parlamentari se poate discuta...