​Articol actualizat

VIDEO Romanii din Paris si Torino au plecat acasa dupa ce Ambasada si-a inchis portile. Jandarmii au atacat cu gaze lacrimogene si cu bastoanele cetatenii romani aflati la coada la vot

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:05 Actualitate | Politic

Romanii din Paris au plecat acasa dupa ce au fost atacati de jandarmi cu bastoane si gaze lacrimogene. Atacul s-a produs dupa ce portile Ambasadei s-au inchis la ora 21.00, cand, potrivit legii, se incheie procesul electoral. Aproape 1000 de romani mai asteptau in fata Ambasadei Romaniei sa voteze la ora inchiderii urnelor de vot. Ei nu au plecat nici dupa interventia jandarmilor.


Potrivit imaginilor video, protestatarii strigau Demisia! si Vrem sa votam!

Realitatea TV anunta ca politia italiana a folosit gaze lacrimogene la Torino impotriva romanilor care stateau la coada pentru a vota

Video violentele din Paris:





Romanii din Paris ramin pe pozitii si dupa atacul jandarmilor:








Torino -închiderea secției de votare













20262 vizualizari
  • +38 (38 voturi)    
    multumit? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:14)

    ValentinV [utilizator]

    Esti multumit Ponta? Esti multumit Dragnea? Esti multumit Corlatean? Esti multumit Melescanu?
    Asa uniti voi romani? Asa ne faceti sa fim mandri ca suntem romani?
    RUSINE! Fie sa primiti ceea ce meritati cu adevarat.
    • +14 (14 voturi)    
      o sa primeasca (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:39)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      daca ramanem uniti! Si daca nu uitam repede!
      • +4 (4 voturi)    
        Pinochio a declarat ca daca nu voteaza toti... (Luni, 17 noiembrie 2014, 1:06)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

        ...el e vinovat. La intalnirea cu Johanis. Acum isi tine cuvantul?
        SA DEMISIONEZE !!!
        • +3 (3 voturi)    
          corect (Luni, 17 noiembrie 2014, 11:41)

          Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

          a spus ca-l demite pe ministrul de externe daca un singur roman nu poate vota.
          deci, asteptam demisia melescoiului.
    • +21 (21 voturi)    
      eu nu-s multumit . (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:51)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      vreau ca cei vinovati sa mearga la puscarie URGENT pentru infractiuni ce tin de siguranta RO si incalcarea drepturilor constitutionale indiferent de numele si functia detinuta.
      Vreau sa-i vad cu catuse maine la prima ora pe:

      ponta
      corlatean
      melescanu
      dragnea
      ..... si ceilalti vinovati.

      Ati injosit romanii si Romania cum nu a facut-o nimeni.

      puscarie pe 100 de ani pt a fi exemplu pt ca asa ceva sa nu se mai intimple NICIODATA.
  • +28 (28 voturi)    
    Cit de penibil ... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:19)

    za-k [utilizator]

    ca fortele de ordine din alta tzara sa apere ambasadele romanesti de romani!

    Incredibil! Asa ceva nu se poate!
    Ponta tre' sa plece forever!

    Numa' bine.
    za-k/
  • +13 (13 voturi)    
    Asta primesc din partea lui Ponta cetatenii (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:26)

    Maniu [utilizator]

    Romaniei!
  • +16 (16 voturi)    
    Asteptam detalii .. (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:26)

    costa328 [utilizator]

    dupa o zi atat de grea si plina de sacrificii sa urmeze asa ceva este strigator la cer ! Demisia guvernului lui ponta ! Demisia in noaptea asta !
  • +16 (16 voturi)    
    Vrem aducerea celor vinovati in fata justitiei. (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:31)

    zum-zuum [utilizator]

    Vrem ca toti angajatii statului, cei platiti din banii contribuabililor, a caror indolenta si rea-vointa au facut posibila umilirea acestor romani si privarea lor de unul din drepturile fundamentale, sa raspunda. Incepand cu Ponta.
  • +11 (11 voturi)    
    Nu trebuie sa dam nici un pas inapoi!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:36)

    cristi_an [utilizator]

    Chiar daca Iohannis castiga, trebuie sa ramanem aici si sa protestam!!!
    Trebuie sa punem presiune!!!
    Politia sa inceapa sa faca arestari pentru fraudele comise in tara!
    Gasit cat mai repde voturile multiple si anulate! Fac pariu ca PSD a furat intre 8 si 10%!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Kafka frate! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:38)

    Ce FaciFoca [anonim]

    Puie monta!!!
  • +11 (11 voturi)    
    cum era? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:41)

    ValentinV [utilizator]

    Ia uite Ponta ce declarai acum cateva zile, iti mai amintesti?
    https://www.youtube.com/watch?v=HpAHJKSpppo
  • +5 (5 voturi)    
    dosar penal (Luni, 17 noiembrie 2014, 0:58)

    Adrian_. [utilizator]

    tuturor celor vinovati
  • +4 (4 voturi)    
    MULTUMIM (Luni, 17 noiembrie 2014, 1:15)

    Pavel Si CorinaPetrehusi [anonim]

    Dupa 9 ore de stat in picioare in ploaie, binenteles fara sa reusesc a vota, mai iau si un gat de PARFUM DE LA PARIS MARCA "JANDARM"
  • +1 (1 vot)    
    si motivul? (Luni, 17 noiembrie 2014, 8:22)

    catelu [utilizator]

    Jamdarmii francezi au atacat niste cetateni aflati legal in Franta fara sa invoce vreun motiv?
    Or fi crezut ca sunt extraterestri?
  • +1 (1 vot)    
    Diaspora sa faca plingere penala !!! (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:36)

    andreesanu [utilizator]

    Voi diaspora ati redat speranta romanilor din tara ,voi cei care nu puteti fi cumparati,voi cei care sunteti alungati cu jandarmii din fata ambasadelor,consulatelor,sectiilor de votare.
    Voi puteti duce la final ceea ce ati inceput lupta pentru recuperarea Romaniei din miinile hotilor din miinile comunistilor ,depuneti plingere penala impotriva guvernului Ponta si a ministerului de externe pentru impiedicarea exercitarii votului ,pentru solicitarea interventiei politiei si jandarmeriei la sectiile de vot din Paris si Torino,pentru lovirea,pentru uzul de forta si de gaze lacrimpgene impotriva voastra a celor care cereati dreptul la vot.