Exit-poll-uri la cele 4 televiziuni. TVR si Digi 24 il dau castigator pe Iohannis. Antena 3 il da invingator pe Ponta, Realitatea TV da egalitate/ UPDATE Romania TV il da castigator pe Iohannis

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:49 Actualitate | Politic

Ponta vs Iohannis
Foto: Colaj / Sursa foto: Agerpres
Exit-poll-urile realizate de Digi 24 si TVR il dau castigator pe Klaus Iohannis, in timp ce Antena 3 il vede castigator pe Victor Ponta. Realitatea TV estimeaza egalitate intre cei doi. Aceste prime exit-poll-uri sunt corespunzatoare estimarilor pentru votul de la ora 19.00. Rezultatele partiale nu vor cuprinde voturile din Diaspora.

Klaus Iohannis este primul care a vorbit imediat dupa anuntarea exit-poll-urilor, cerindu-le sustinatorilor sa nu plece din sectiile de vot pina nu se termina procesul.

A urmat la cuvint Liviu Dragnea, care a spus ca datele PSD il dau cistigator pe Victor Ponta.

Urmareste LIVETEXT pe HotNews.ro cele 4 estimari

  • Exit-poll-uri ora 21.00 (prezentate de televiziuni la ora 22.00)
UPDATE Date noi de la IRES/Digi24 - Klaus Iohannis - 51,6%, V Ponta - 48,4%

UPDATE Date noi de la CURS -TVR pt ora 21.00: Iohannis 52,16%, Ponta 47,84%
UPDATE Date noi la Sociopol/Antena 3: Victor Ponta 50,5%, Klaus Iohannis 49,5%
UPDATE 22:30 Romania TV il da acum castigator pe Iohannis cu 54,39%. Romania TV l-a dat initial castigator pe Victor Ponta
  • Exit-poll-uri ora 19.00 (prezentate de televiziuni la ora 21):
Antena 3/Sociopol: Victor Ponta - 50,9%, Klaus Iohannis - 49,1%
TVR/CURS-Avangarde: Victor Ponta - 48,5%, Klaus Iohannis - 51,5%
Romania TV/CSCI: Victor Ponta - 50,72%, Klaus Iohannis - 49,28%
Digi 24/IRES: Klaus Iohannis - 50,9%, Victor Ponta - 49,1%
Realitatea TV: Victor Ponta - 50%%, Klaus Iohannis - 50%%












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Abandonat la 3 luni intr-un spital din Giurgiu, Max a fost adoptat de un cuplu australian. De ce vrea acum sa vina in Romania

Un tanar roman, abandonat pe cand era bebelus intr-un spital din Giurgiu, se aventureaza, de la capatul lumii, din Australia, in calatoria vietii.
34821 vizualizari
  • +33 (35 voturi)    
    Iohannis noul presedinte al Romaniei! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:53)

    qwerasdf [utilizator]

    acum sa curatam ciuma rosie!
    • +15 (15 voturi)    
      iar chistocul la puscarie pe 20 de ani (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:01)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Iar chistocul si guvernul vinovat pentru
      faptul ca cetatenii romani au fost impiedicati
      sa voteze sa mearga la PUSCARIE .
      ESTE CRIMA IMPOTRIVA ROMANIEIcea ce au facut guvernantii .

      ponta la puscarie,
      corlatean la puscarie
      melescanu la puscarie...... +etc

      ar trebui dat un exemplu pentru ca nimeni sa nu mai incerce impiedicarea cetatenilor romani sa voteze

      In mod normal votul ar trebui anulat penrtu ca cetatenii romani nu au fost lasati sa voteze
      • +3 (3 voturi)    
        Sa-i punem si pe cei din diaspora (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:12)

        Andrei Bz. [anonim] i-a raspuns lui mnicku

        Daca-i punem si pe cei din diaspora care nu au apucat sa voteze, si pe cei din diaspora care nici nu s-au deplasat la vot vazand cozile, societatea civila nu ar trebui sa se lase pana cand votul nu e repetat, daca Iohannis nu iese presedinte.
    • +4 (4 voturi)    
      Diaspora sa voteze Iohannis (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:03)

      FaneBabanu [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Haideti ca se mai poate vota 1 ora in Spania, Portugalia, Germania , Anglia .
      • +3 (3 voturi)    
        DIASPORA NU TE LASA SAU INMUIA (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:05)

        sue_ellen [utilizator] i-a raspuns lui FaneBabanu

        Pe nasultv a intrat in direct cineva de la o sectie din Londra acum o ora si a zis ca de ceva timp nu mai intrase nimeni si se pare ca li s-a inchis sectia in nas desi inca nu se facuse ora 9 la ei. Prin telefon se auzea lumea urland in valuri. M-a luat cu fiori... Trebuie sa fim pe faza si sa nu ne culcam pe o ureche.
    • +4 (4 voturi)    
      Diaspora (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:24)

      sue_ellen [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      sa continuie sa voteze ca o forma de celebrare, de bucurie, ma refer in principiu la Americi. Se pare ca sunt sute de romani la coada in Guadalajara, Mexic. DIASPORA NU TE OPRI CA ASTIA IN TARA O SA FURE asa cum au facut toata ziua. INCA E NEVOIE DE TOTI ; votati ca si cum ati bea sampanie ! Va iubim! P.S. : tata racit bine a stat la coada la Milano 5 ore desi maine mai are de zburat de dimineata in alta tara la intalnire de serviciu. Asa ca atunci cand spun ca va iubim I MEAN IT !
    • -3 (3 voturi)    
      hai sa mai asteptam un pic (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:08)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      sa nu fie "carmen, dragostea mea".
  • +14 (14 voturi)    
    Alegeri anticipate (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:55)

    Cindrel [utilizator]

    Alegeri anticipate la Primaria Sibiu !
  • +5 (5 voturi)    
    Ponta x% (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:55)

    pim [utilizator]

    ponta x%, asa mult?
  • +11 (11 voturi)    
    20:54 - clipe de asteptare.... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:56)

    AFP [utilizator]

    Doamne ajuta!!!
    dupa 5 ore de stat in frig azi... sper si eu ca doar asta mi-a mai ramas
  • +4 (4 voturi)    
    Distribuiti: (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:02)

    Speedster [utilizator]

    https://www.facebook.com/video.php?v=811630302221567

    Dosar penal si inchisoare pentru imbecilii aia.
  • +3 (3 voturi)    
    Aoleeeuuuuuuu! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:15)

    baimarean [utilizator]

    Ce albi sunt la fata cei de la A3........
    Sper sa ramana asa 5 ani.
  • +2 (2 voturi)    
    victor fa tonta (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:18)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    sta in fata tv-ului si rumega pop-corn.
  • +2 (2 voturi)    
    Infringeti comunismul (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Plagiatorul Pontac ar fi o rusine pentru Romania. Este discipolul puscariasului Nastase, doctor prin frauda cu complicitatea Androneascai, si virful unei gasti de mafioti care au jefuit tara. Securist, dedmagog, mincinos, o rusine pentru tara !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Vantu , voiculescu (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:21)

    batmanss [utilizator]

    &company , un An Nou fericit la bulău !!!! Pregătiți -i plagiatorul si lui Dragnea o celula curată si un pat bun !
  • +1 (1 vot)    
    PUIE MONTA (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:23)

    zyk [utilizator]

    Inca se mai voteaza in Europa, SUA, Canada
  • +1 (1 vot)    
    dar (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:23)

    ValentinV [utilizator]

    Unde e Ponta? A iesit doar Dragnea sa comande celor din teritoriu ce au de facut?
    S-a ascuns? Tine sedinta de guvern pentru prelungirea programului la urne in diaspora?
  • +4 (4 voturi)    
    Atentie la furt ! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:24)

    anaana [utilizator]

    Mare atentie la furturile din turul 2. Nu trebuie lasat nepedepsit nici un caz de hotie la vot , altfel PSD nu va renunta niciodata. Pentru restricitionarea dreprului la vot trebuie incepute actiuni in justitie si la Uniunea Europeana , mai ales ca toata Europa a vazut mizeria de la ambasade.
    • +1 (1 vot)    
      si (Luni, 17 noiembrie 2014, 7:48)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui anaana

      ar trebui luati la intrebari si cei care au facut sondajele INAINTE de alegeri si au scos date FALSE!
  • -3 (3 voturi)    
    "Nebunule nu stii ce ceri" (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:51)

    D-or [utilizator]

    Si-acum, ce facem cu Klaus?

    Multi au votat cu klaus de dragul razvratirii, sperind totusi ca acesta nu va iesi, iar ei isi vor pastra motivul de ravratire perpetua.
    Sigur nu vom vedea nici bucurie, nici mindrie.
  • +3 (3 voturi)    
    E o placere (Duminică, 16 noiembrie 2014, 21:54)

    sentenced [utilizator]

    E o placere sa te uiti in momentele astea pe antena3, sa le vezi fetele morcovite. :))
    • 0 (0 voturi)    
      Rezon! (Luni, 17 noiembrie 2014, 11:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Incep sa banuiesc ca are si A3 o contributie de pierd favoritii ei toate alegerile.... "Ceva se-ntampla cu noi..". Cred ca enerveaza mai multi decat conving, plus ca arata ca niste pisici grase si lenese iar soiul asta nu mai prinde soareci!
  • +2 (2 voturi)    
    Marele perdant ponta. A pierdut 10% (Duminică, 16 noiembrie 2014, 22:02)

    ty [utilizator]

    intre turul 1 si 2. Cauze:
    - limitarea dreptului la vot in diaspora. Cauza pentru care normal ar trebui sa demisioneze.
    - minciunile fara numar
    - pomenile elctorale cu tinta din banii nostri
    - mojicia fata de oricare adversar politic
    - aroganta
    Ca de obicei in momentele importante dl. ponta se ascunde.
  • 0 (0 voturi)    
    Sociopolul-i matrafoxat Mirele ? (Luni, 17 noiembrie 2014, 7:14)

    Plagarus [utilizator]

    Ponta va fi presedintele A3 & Ghitza ROtvPENALA !
  • 0 (0 voturi)    
    Antena 3 si RomaniaTV sunt mincinosi. (Luni, 17 noiembrie 2014, 9:34)

    vali47 [utilizator]

    Sa vazut ca antena 3 si romania tv sunt mincinosi si distribuie ura si dezbinare.Sper-ca cineva de la CNA sa analizeze cu corectitudine comportamantul acestor posturi tv si ori se corecteaza,ori dispar ca mizeria de OTV.