Un observator independent la alegerile din satul Naipu (Giurgiu) sustine ca a fost agresat de primarul comunei dupa ce a sesizat nereguli la vot

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:55 Actualitate | Politic

Denis Binisor, observator independent la sectia vot 136 din satul Naipu (comuna Ghimpati, judetul Giurgiu) sustine ca a fost agresata de primar deoarece a cerut presedintelui sectiei de vot sa nu i se mai permita accesul primarului in sectie si pentru ca ar fi sesizat mai multe nereguli ce se petreceau acolo. Aceasta a depus si plangere la Politie, sustinand ca primarul a venit sa faca scandal dupa ce observatorul a facut o fotografie in sectia de vot la un geam care a fost desigilat si a incercat sa-i ia telefionul din mana si a tras-o de par.

Reporterul HN s-a dus la fata locului pentru a cere lamuriri, insa a fost dat afara din sectie si nu a e primit explicatii pe motiv ca nu are acreditare.

Presedintele sectiei de vot a declarat ca nu a vazut asemenea evenimente.





















Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

5831 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    cred ca s-a bagat dreaq coada (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:54)

    rov [utilizator]

    cu numele lui real "putin" de s-au unit asa comunistii cu tiganii si mafiotii pentru destabilizarea si vandalizarea Romaniei
  • +7 (7 voturi)    
    Si altele... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:59)

    Radu-Mihai [utilizator]

    https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10154866714455010&id=646950009&set=a.10152193962335010.938025.646950009&source=48
    • +3 (3 voturi)    
      HotNews faceti publica situatia aceasta!!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:18)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Eventual o plangere la procuratura, ceva..
      Multumesc
  • +6 (6 voturi)    
    institutiile statului sint partial acaparate (Duminică, 16 noiembrie 2014, 15:08)

    urob [utilizator]

    deja anumite judete sint cucerite de PSd.Cetateanul nu mai are valoare acolo.Importanat e Mafia-Partid.
    Daca romanii nu vor iesi in strada sa-si apere dreptruile si restul tarii va fi inghitit de Mafia PSD
  • +7 (7 voturi)    
    Fotografierea in SECTIA de votare INTERZISA????? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 15:43)

    fit [utilizator]

    Va rog sa imi spuneti daca este infractiune filmarea sau pozarea in interiorul SECTIEI de votare. Stiu ca nu e voie in CABINA de votare. Va rog sa specificati articolul din lege.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu e voie (Duminică, 16 noiembrie 2014, 15:59)

      Sorin. [utilizator] i-a raspuns lui fit

      Nu stiu articolul dar stiu ca nu e voie, daca o faci fa-o doar cu o camera ascunsa.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e precizat nicaieri! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:53)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Sorin.

        Raspunsul e ca nu este precizat nicaieri ca nu e voie sa pozezi in sectiile de votare. Cei de la OpenVote zic ca este permis. Cred ca se face un abuz in aplicarea a ceea ce nu este specificat nicaieri!!! La intrarea in sectia de votare scrie ca nu e voie sa faci fotografii IN CABINA DE VOT. Atat!
  • +4 (4 voturi)    
    Plingere penala (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Puscarie.