Alegeri Prezidentiale 2014

FOTO Imagini care vor face istorie: Romanii au facut cozi fara precedent la sectiile de votare din Brescia, Firenze, Reus, Dublin, Barcelona, Bilbao, Roma, Madrid

de R.P.     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:51 Actualitate | Politic


Pentru prima data in istorie, zeci de mii de romani din diaspora au format cozi de la primele ore ale diminetii in fata sediilor de votare, pentru a fi siguri ca isi pot exercita astazi dreptul la vot. Vezi in articol imagini fara precedent din Viena, Munchen, Tivoli, Dublin, Hamburg, Torino, unde romanii plecati in strainatate stau in fata sectiilor pentru a-si alege presedintele. Imaginile au fost trimise de cititorii HotNews.ro.

UPDATE Vezi noi imagini cu cozile de la sectiile de votare din strainatate, asa cum arata ele in cursul dupa-amiezii

Romanii la vot in Brescia / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Firenze, unde este o singura urna de votare / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Reus - Spania / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Austria - Graz / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Barcelona / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Bilbao - Spania / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Bologna / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Bruxelles / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Roma / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2 - In Roma pentru a vota trebuie sa astepti la coada 4 ore (de la 10 la 2).


Romanii la vot in Roma / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2 - In Roma pentru a vota trebuie sa astepti la coada 4 ore (de la 10 la 2).


Romanii la vot in Dublin / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2



Romanii la vot in Geneva / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot la ICR Viena / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Ikast - Danemarca / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Ladispoli - Italia / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Lerida - Spania / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Milano / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Oslo / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2


Romanii la vot in Oslo / Alegeri prezidentiale 2014 turul 2




Romanii la vot in Asolo Treviso - Italia


Romanii la vot in Tivoli - Italia


Romanii la vot in Torino - Italia


Romanii la vot in Torino - Italia


Romanii fac coada la vot in Viena - cum arata coada la ora 07:05


Romanii vor sa voteze - Coada la vot in Hamburg


Romani asteptand sa voteze la sectia de votare din Arganda del Rey - Madrid


Coada la vot in Dublin - ora 7:00 dimineata


Romanii la vot in Stuttgart - ora 7:30, ora Germaniei


Romanii la vot in Stuttgart - ora 7:30, ora Germaniei


Romanii la vot in Munchen - Consulatul Romaniei la Munchen, ora 10:20. Se estimau cel putin 2.500 de persoane la coada - spun cititorii HotNews.ro care ne trimit fotografii


Romanii la vot in Munchen, cu noaptea in cap


VIDEO din Dublin



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

17325 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    romania zguduie europa (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:57)

    qwerasdf [utilizator]

    din cauza ciumei rosii, a psd
  • +1 (17 voturi)    
    tot degeaba... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:59)

    sfinxsoft [utilizator]

    turismul infloritor din sudul tarii va face inutila aceasta sublima miscare cetateneasca.
    • +7 (7 voturi)    
      Turism electoral ... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:43)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui sfinxsoft

      ... a fost si-n turul unu, si mai mult de 10% diferenta fata de Johannis nu s-a putut.

      Diferenta aia e acoperita doar de voturile care in primul tur s-au dus la Macovei si Udrea.

      UDMR va sta in buna masura acasa, da' cine voteaza in mod cert va vota anti-Ponta, din cauza asocierii acestuia cu Vadim.

      Mobilizarea, atat in tara cat si in strainatate, a romanilor care voteaza impotriva lu' Ponta, e mai mare ca in turul unu.

      Asa ca sansele sunt bune. Cu o conditie: sa mearga toata lumea la vot - cu cat mai devreme cu atat mai bine, pt. ca altfel iar se intampla porcarii de genul inchiderii sectiei cat mai devreme, pierdut stampile, mers patru ore in pauza de masa sau alte alea, menite sa impiedice lumea sa voteze.
  • +7 (7 voturi)    
    mergeti si la alte sectii!!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:00)

    ativocar [utilizator]

    informati-va, sunt si alte sectii unde sigur nu e nimeni
    in italia si spania aveti si la Valencia, Albacete etc, la Palestrina, Ladispoli, Frosinone sunt la doi pasi de Roma, nu mai stati la cozi in Roma!!!! LuATI METROUL SI mERGETI ACOLO
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:07)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui ativocar

      Crezi ca ei nu ar vrea sa voteze mai repede? Astia sunt oameni activi, nu mitingisti de profesie. Vor sa voteze si sa plece acasa, nu sa piarda ziua in frig de noiembrie.
      Din pacate guvernul nostru nu e de acord cu asta.
  • +8 (8 voturi)    
    Londra (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:03)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Se imparte hartie igienica deoarece stampilele mustesc cerneala si la inchidera buletinului se imprima si pe partea opusa
  • +10 (10 voturi)    
    dupa cum se vede (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:04)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    guvernul mitomanului si reprezentantii MAE din strainatate au facut tot posibilul pt. a obstructiona si ingradi dreptul la vot al romanilor din diaspora.
    chiar asa de prosti si de naivi ne cred guvernanti ? chiar asa de mamaligari suntem si nu ne putem uni pt. a lua atitudine ?
  • +7 (7 voturi)    
    la fel si in BRUXELLES! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:06)

    StanTheo [utilizator]

    Aprox 800 persoane la sectia de la Reprezentata Romaniei!
  • +15 (15 voturi)    
    Rusine, Guvern roman! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:13)

    Martinezu [utilizator]

    Ne-ati facut mandrii ca sintem Romani!!!!

    Minciuna si ipocrizia a ajuns similar cu a spune PSD.

    Sper ca toti romanii cu ceva spirit civic sa nu lase lucrurile asa. Este clar ca oamenilor li s-a luat un drept.
    Ciuma rosie pune stapinire pe tara, dar cei de afara nu se lasa.
    Din pacate, oamenii stau acolo la cozi de km, iar in tara voturile lor le sunt anulate prin turismul electoral.

    Ponta sa infunde puscaria, pentru obstructionarea votului. A promis ca nu vor fi probleme. Iata promissiunea lui Ponta transpusa in realitate.
    • -3 (3 voturi)    
      hehe (Duminică, 16 noiembrie 2014, 13:15)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Vezi că și dreptul la educație este „garantat” de Constituția României. Folosește-l!
  • +11 (11 voturi)    
    Viena (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:15)

    Wien [utilizator]

    Am intrebat o prietena dacă a reușit sa voteze,mi-a spus ca sunt 5-6 oameni in rând iar coada este extrem de lunga. Cu doi copii după tine este foarte greu,încearcă pe la ora 13 din nou. Ideea este ca in zona in care se afla ambasada,consulatul si institutul cultural roman, este o zona plină de ambasade,cea a Turciei,a Elveției,a Braziliei etc. România o sa fie arătată cu degetul,cei care locuiesc in zona se vor întreba de ce? Nu vor retine nici numele actualului președinte sau al premierului,ei vor povesti despre Romania si romanii pe care i-au văzut la coada ca vitele la abator. Este o situație incredibila cu care nici un cetățean dintr-o tara vestica nu s-a întâlnit. Îmi doresc ca după aceasta zi binele si normalitatea sa triumfe.
  • +14 (14 voturi)    
    Imaginile vorbesc ... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:18)

    tenismenul [utilizator]

    de la sine. Se obstructioneaza votarea in diaspora de catre "alesii neamului". Este strigator la cer, sa iesi pe post, cum a facut Melescanu si sa declari ca s-au facut toate demersurile ca alegerile sa se desfasoare corect. Esti un mare ipocrit, d-le Melescanu! Dupa parerea mea, se intrunesc toate conditiile de a anula aceste alegeri, de catre CC. Cred , cu toata convingerea, ca putem iesi in stada, sa cerem CC anularea alegerilor si suplimentarea sectiilor de votare in diaspora. Adevaratii romani sunt in diaspora. Cinste lor si rusine noua, celor din tara!
  • +2 (4 voturi)    
    Bravo lor, (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:20)

    xrogo [utilizator]

    asa trebuiau sa faca de fiecare data!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Respect Diaspora!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:20)

    _MaG_ [utilizator]

    Vreau o țara ca afara!...sa-i dam lu` monta un vot peste bot!...unu+unu+unu+.....
  • +10 (10 voturi)    
    incalcare a dreptului de vot cu premeditare (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:21)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    "RAREŞ BOGDAN: Cine va fi vinovat dacă nu vor vota cei din diaspora?
    VICTOR PONTA: EU VOI FI VINOVAT, ca să fie mulţumit domnul Iohannis."
    • +2 (2 voturi)    
      Sa disecam nitel afirmatia: (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:02)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Sigur ca va fi vinovat dr. Ponta, dar dr. Ponta prim-ministrul, nicidecum dr. Ponta candidatul.
      Candidatul dr. Ponta fie se va inscauna pe 5 ani, fie va avea scaunu' moale, pe viata...
  • +4 (4 voturi)    
    PALESTRINA pentru cei din Roma! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:34)

    cinevatus [utilizator]

    Mergeti acolo. La Roma sunt peste 3 ore de coada.
  • +5 (5 voturi)    
    mdea (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:37)

    geocons [utilizator]

    hai pe ei fratilor.. astept sa vad ce zice poanta diseara cand nu o sa voteze tot poporul... sper sa nu iasa el ca altfel oricum demisioneaza... si sa dispara cu totul din peisaj
  • +8 (8 voturi)    
    Cum va simtiti domnule Ponta? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:41)

    Andrei Bz. [anonim]

    Cum va simtiti domnule Ponta sa vedeti ca atatia romani (vorbim de cei care va vad fata cu adevarat) va dispretuiesc atat de mult incat fac asa de multe sacrificii doar ca sa va trimita la plimbare?

    Stiu raspunsul: nu va pasa pentru ca sunteti un psihopat clinic si nu aveti constiinta.
    • +2 (2 voturi)    
      Se simte asa: (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:06)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Bz.

      NU NE DAU NOUA LECTII CEI DE AFARA, STIM NOI MAI BINE CE AV EM DE FACUT LA NOI IN TARA!
      P.S. Drept exemplficarea "grijii" guvernului dr. Ponta, vezi recomandarea colonelului Melescanu, de a merge parizienii sa voteze la Nancy.
  • +6 (6 voturi)    
    Hai Romania! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:42)

    Daniels22026 [utilizator]

    Iesiti la vot frati romani!

    Jos mafia, jos hotia!
  • +6 (6 voturi)    
    Toata smecheria e ... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:45)

    Eu the first [utilizator]

    ... sa votam noi mai mult decat pot ei fura. Aici e marea smecherie. Daca treaba asta se intampla, nimeni in istorie cre' ca nu va mai face greseala de a numi pe cineva din PSD permier. Si-au demonstrat incapacitatea de a guverna corect cu consecventa, din '89 incoace.
  • +7 (7 voturi)    
    Daca cetatenii nu reusesc sa voteze (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:46)

    soundtrack [utilizator]

    cu miile, se reia turul doi , dar guvernul se face vinovat de infractiune, de incalcarea dreptului constitutional la vot. Pensionarii rosii sa stea acsa, fac revolutia cei capabili!M-am saturat sa aud mereu'pensii', 'pensionari", care se refera de fapt la pensiile uriase ale securistilor.
    • +3 (3 voturi)    
      SUBSCRIU! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:11)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Dar am incredere ca cei care nu vor putea sa voteze nu vor fi suparati. Si e vor multumi celor care au apuca sa voteze. Caci acestia vor fi infaptuit ceea ce era de facut.
  • +9 (9 voturi)    
    Iar v-ați bătut joc de alegătorii români (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:47)

    ploiesteanu [utilizator]

    din diaspora, măi nenorociților ! Atât de frică vă este să voteze cinstit alegătorul român. Pur și simplu călcați constituția, nu dați dreptul oamenilor să voteze. Ar trebui să fiți arestați toți. Străinii pur și simplu se crucesc. Alegerile ar trebui anulate și organizate din nou.
  • +2 (2 voturi)    
    Romani, mergeti la vot!!!!!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:52)

    Zimbrul Carpatin [utilizator]

    Romani, mergeti la vot!
  • +3 (3 voturi)    
    Propaganda... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:52)

    Anjo [utilizator]

    Asta este propaganda basista. De fapt astea sunt fotografii de la mitingurile taurasului Victoras in care arunca cu ambele maini mititei si pixuri. Conform declaratiilor verbale primite de MAE de la ambasadele lor, in diaspora nu a venit nimeni la vot. Sectiile de vot sunt goale iar cei din comisiile de votare au incins o tabla, un rummy, o septica in asteptarea votantilor. Un secretar de stat din MAE a sugerat deschiderea portilor ambasadelor, dar nu a apucat sa termine ce avea de spus pentru ca a fost ridicat pe sus de fortele de ordine.
    • +2 (2 voturi)    
      Zi, dom'le, ca-i "pamflet", (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:13)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

      ca ni s-opreste inema-n pept!
  • +7 (7 voturi)    
    Spectacol dramatic (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    "Vă dispretuiesc, români", spectacol dramatic in regia lui VV Ponta si T Melescanu.
  • +4 (4 voturi)    
    Romani, (Duminică, 16 noiembrie 2014, 13:00)

    Zimbrul Carpatin [utilizator]

    Convingeti-va cunoscutii k mafia rosie va duce tara de rapa!
    Nu votati PSD! NEVER EVER EVER
  • +4 (4 voturi)    
    Emotionant! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 13:02)

    BlajutaAdrian [anonim]

    Mi-a rămas în minte discuţia dintre o mamă şi pruncul ei nerăbdător (cand trebuia sa intre sa puna stampila de vot): "Încă un pic, mamă, votăm pentru voi, poate o să aveţi un viitor mai bun!"
  • +4 (4 voturi)    
    ma uit la antena 3 și România TV (Duminică, 16 noiembrie 2014, 13:05)

    ploiesteanu [utilizator]

    Nici o știre despre votul din diaspora ! 2 pousturi de televiziune penale !
    • +2 (2 voturi)    
      Stimabile, de la un inaintas, asemenea ploiestean: (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:15)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      FIECARE CU FALITII LUI!
  • +7 (7 voturi)    
    PSD ne face de ras in strainatate, din nou (Duminică, 16 noiembrie 2014, 13:18)

    OmulNou [utilizator]

    Acum toata Europa poate vedea ce lichele sunt in PSD si cum se opun procesului democratic.
  • +4 (4 voturi)    
    ROMANI DE PRIN STRAINI, (Duminică, 16 noiembrie 2014, 14:17)

    ofCAER [utilizator]

    eu va multumesc pentru sacrificiul pe care il faceti pentru mine si familia mea si prietenii mei toti din Romania!
  • +4 (4 voturi)    
    Diaspora sunteti viitorul democratiei in Romania (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:02)

    andreesanu [utilizator]

    Voi romanii lasati pe drumuri de politica de jaf practicata de 25 de ani de derbedeii ajunsi in politica ,doar voi diaspora mai puteti schimba viitorul tarii .
    Voi diaspora sunteti cei care nu puteti fi cumparati,voi nu puteti fi prostiti si nici amenintati ,doar voi puteti recupera tara din ghiarele jigodiilor PSD te.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, diaspora! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:40)

    cinema [utilizator]

    Jos pălăria în faţa sacrificiului făcut de românii noştri care salvează democraţia. Meleşcanu s-a întors să voteze la Bucureşti. Poate-şi dă şi demisia.
    Haideţi la vot! Mai sun 80 de minute.