Prezenta masiva la vot pana la ora 10.00 a fost de 8,52%, cu un punct mai mare decat in turul II din 2009! Judetele fruntase sunt cele din sudul "rosu" - Olt, Teleorman, Ilfov. Voturile pe listele suplimentara au insemnat 11,61% din cele exprimate

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:20 Actualitate | Politic

Prezenta la vot in Turul II pana la ora 10.00 a fost de 8,52%, conform centralizarii a 100% din sectiile de votare. Prezenta inregistrata acum e mai mare fata de cea inregistrata in turul secund al alegerilor prezidentiale din 2009, adica 7,52%. Voturile pe listele suplimentara au insemnat 11,61% din cele exprimate fata de 10,08% in turul 1.

Voturile pe listele suplimentara au insemnat 11,61% din cele exprimate fata de 10,08% in turul 1, iar judele fruntase la vot sunt cele din sudul "rosu", unde s-a votat masiv cu Ponta si pe liste suplimentare: Teleorman, Olt, Ilfov.

In Republica Moldova, numarul de voturi exprimate pana la ora 10.00 e dublu fata de turul 1.

Judetele fruntase la vot:

Olt: 11,63%
Teleorman: 11,34
Ilfov: 10,87%
Constanta - 10,47%
Calarasi - 10,39
Giurgiu - 10,38%

Vom reveni cu actualizari























12397 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Romani Iesiti la Vot ! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:24)

    un domn [utilizator]

    Nu Uitati , 5 ani la Cotroceni cu Valoare, nu Cu Minciuna...ajunge Bolshevismul de 25 de ani !!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      BUCURESTENII (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:53)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ce fac Bucurestenii ? Ati uitat ca voi ati luat-o pe cocoasa de la mineri ? Ati uitat bataia de joc de care va plangeti din partea lui oprescu ? BUCURESTENII POT ANULA POFTA DE VOT a mortilor si turistilor lui dragnea !
  • +17 (17 voturi)    
    ! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:33)

    tudorr [utilizator]

    Cerem verificarea listelor suplimentare! Inchisoare 5 ani pentru vot dublu!
    • +1 (1 vot)    
      si pentru (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:13)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      a nu se mai fura la vot prin liste suplimentare sau prin alte metode, dar si pentru a asigura votul ramanilor din orice colt al lumii, trebuie introdus votul electronic. In fond avem programatori si firme de IT dintre cele mai bune din lume care ar putea sa puna la punct un astfel de program fara posubilitati de falsificare a datelor.Suntem ca in sec.IX cu liste si urne, cu falsuri si hotii.
  • +15 (15 voturi)    
    1% mai mult (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:40)

    axismundi [utilizator]

    ...sper ca mobilizarea e la "vii", nu la "morti".
    • +4 (4 voturi)    
      re (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:49)

      gewurtztraminer [utilizator] i-a raspuns lui axismundi

      LA VAslui Stefan cel Mare a votat cu sotia
      • 0 (0 voturi)    
        Drepturi egale la toti romanii. (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:32)

        adi67ro [utilizator] i-a raspuns lui gewurtztraminer

        Era trecut decedat. Daca traieste sa i se dea repede un buletin si pensia din urma. Sa i se acorde toate drepturile de fost presedinte. Sa lamureasca problema cu cel care a spus ca este stramosul lui si dorea toata moldova.
  • 0 (0 voturi)    
    prezenta e cu 2% mai mare (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:47)

    Vercix [utilizator]

    in turul 1 a fost 6.55%, am verificat pe site-ul BEC
  • +3 (3 voturi)    
    Haideti sa fim peste 65% (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:50)

    hcoanda [utilizator]

    La 65% prezenta vom castiga.
    Asta e masa critica de care avem nevoie.
    • +2 (2 voturi)    
      MAI BINE 70% (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui hcoanda

      asa se poate dizolva si parlamentul..si putem transforma Casa Poporului in Casa Puscariabililor !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Mobilizare (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:53)

    NicolaeA [utilizator]

    Aproape cert ca in diaspora va iesi scandal pentru ca e imposibil sa poata vota toti cei ce stau la cozi; sper ca soricelul idiot Ponta sa plateasca pentru obstructionarea votului cu varf si indesat; la fel si zaharisitul de Melescanu ! toti mafiotii astia trebuie sa devina membrii PSD la organizatia Rahova !
  • +2 (2 voturi)    
    verificare la sange a listelor suplimentare (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:56)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    daca nu, ne vedem in strada.
  • +6 (6 voturi)    
    Primele "Incidente" la Votare! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 10:57)

    uluit [utilizator]

    Conform Legii Electorale:
    (1) Prezenta oricarei persoane in cabinele de vot, in afara celei care voteaza, este INTERZISA.

    In "bunul" spirit al votatilor de mai jos, carora legea nu-i pentru toti: Daciana a votat în cabina cu fetita, Victor Ponta impreuna cu baiatul, iar Calin Tariceanu impreuna cu baiatul.

    PS - Rog redactia Hotnews, sa verifice atat legalitatea cat si veridicitatea acestor fapte (sunt inregistrari ale televiziunilor care au transmis evenimentele) si sesizarea organelor competente.
    • -3 (3 voturi)    
      Sint copiii nostri. (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:34)

      adi67ro [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Hai nu exagerati. Asa ne invatam copii ce inseamna votul.
    • +2 (2 voturi)    
      oricum maine vor fi istorie (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      SIMT ca Binili Invinge ! Nepotul Satanei Nea Nelu..va fi OUT !!!
  • +2 (2 voturi)    
    SE FURA (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:07)

    BogdanMarian [anonim]

    Avem asa: in turul unu , la ora 10 erau 1.200.000 voturi exprmate, din care 10% pe liste suplimentare.
    Astazi, la ora 10, sunt 1.550.000 voturi exprimate, din care aprox 12% pe liste suplimentare.

    Deci 120.000 voturi pe liste suplimentare turul 1 pana la ora 10, 1.850.000 voturi pe liste suplimentare astazi pana la ora 10.

    Oameni buni, SE FURA LA GREU!!!
    • 0 (0 voturi)    
      SE FURA LA GREU!!! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:30)

      BogdanMarian [anonim] i-a raspuns lui BogdanMarian

      Erata: 120.000 in primul tur, 185.000 in turul doi, voturi pana la ora 10 pe listele suplimentare.
      • +1 (1 vot)    
        pe 22.12.14 va fi Votul Suprem (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:56)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMarian

        daca iese 666 Dottore !!!! nu scapa !!!!
    • +3 (3 voturi)    
      re (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:36)

      gewurtztraminer [utilizator] i-a raspuns lui BogdanMarian

      De ce mi-e frica e ca in 2009 Basescu era in fata lui Geoana. Nu pricep cum de nu s-a verificat intre cele doua tururi daca s-a furat sau nu in judetele rosii. Exista o lista informatizata cu nume ci cnp-uri, chiar nimeni nu a verificat daca e vorba de voturi duble? Nu pricep de ce vorbim inca de furt - stiind ca e asa - si nimeni nu verifica chestia asta. Alegerile vor fi fost anulate. Exista vreo sansa sa fie anulate din cauza imposibilitatii de a vota a diasporei? Vacile si boii care sustin ca cei care nu mai sunt in ro nu au drept de vot ar trebui sa vada procentul de PIB pe care banii trimisi din strainatate il produc. Cand vad cozile de la Paris si Londra imi dau seama ca exista speranta, cand vad organizarea lui Monta imi dau seama ca daca democratic nu va merge, va trebui iar iesit in strada masiv la un moment dat, dupa primele derapaje, si aruncati toti rosii la pubela istoriei.
  • +4 (4 voturi)    
    La puscarie pentru vot multiplu. (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:28)

    adi67ro [utilizator]

    Legea este clara si doresc ca listele sa fie verificate si trasi la raspundere care au votat sau care au ajutat si instigat la vot multiplu in caz ca se descopera aceste lucruri.
  • +2 (2 voturi)    
    Credeam... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:50)

    tenismenul [utilizator]

    ca oltenii au coloana vertebrala, dar numai gura e de ei. Pacat pentru Romania!.