Articol actualizat

HARTA INTERACTIVA Prezenta finala la vot in toata tara la Turul II al alegerilor prezidentiale 2014

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 16 noiembrie 2014, 8:57 Actualitate | Politic

Prezenta finala la vot - turul II - prezidentiale 2014
Foto: Hotnews
62,04% a fost prezenta finala consemnata la ora inchiderii urnelor la Turul II al alegerilor prezidentiale 2014. Pe mediul rural prezenta a fost de 62,88%, iar pe mediul urban a fost 61,41%. Spre comparatie, in Turul I prezenta la nivel national a fost de 53.1%, iar in 2009, in cel de-al doilea tur de scrutin la prezidentiale, prezenta a fost de 56,99% pe tara.
  • Vezi in articol rezultatele de prezenta pe fiecare judet din tara si pe sectoarele Capitalei
  • Click pe fiecare judet pentru mai multe informatii. Click pe butonul legenda pentru a vedea intervalele care definesc culorile de pe harta.


Vizualizare hartă mai mare
Nu se vede harta pe mobil? O poti accesa aici.


Articol actualizat

Prezenta FINALA la Turul II al alegerilor prezidentiale - 16 noiembrie 2014:

La nivel national - 62,04%


Pe cele două medii, urban şi rural, s-a înregistrat următoarea prezenţă la vot:
URBAN    61.41%
RURAL    62.88%


O prezenţă mai ridicată la vot s-a înregistrat în judeţele:
1.    ILFOV    80.17 %
2.    CLUJ    69.56 %
3.    OLT    67.57 %
4.    GIURGIU    67.16 %
5.    SIBIU    66.61 %

O prezenta mai redusă la vot s-a înregistrat în judeţele:
1.    HARGHITA 47.82 %
2.    COVASNA 49.87 %
3.    SATU MARE 52.97 %
4.    VASLUI 53.00 %
5.    NEAMŢ 55.37 %

In Municipiul Bucureşti prezenţa la vot a fost de 65.53%, situaţia pe sectoare fiind următoarea:

Sectorul 1 72.60%
Sectorul 2 66.51%
Sectorul 3 59.98%
Sectorul 4 65.70%
Sectorul 5 62.21%
Sectorul 6 69.22%

Rezultatele pe judete:

1. ALBA    65
2. ARAD    61.50
3. ARGEŞ 64.64
4. BACĂU    55.40
5. BIHOR    62.56
6. BISTRIŢA-NĂSĂUD 62.98
7. BOTOŞANI 57.47
8. BRAŞOV 64.56
9. BRĂILA     58.92
10. BUZĂU 63.39
11. CARAŞ-SEVERIN 57.46
12. CĂLĂRAŞI 62.79
13. CLUJ 69.56
14. CONSTANŢA 64.60
15. COVASNA 49.87
16. DÂMBOVIŢA 65.80
17. DOLJ    64.96
18. GALAŢI 58.36
19. GIURGIU 67.16
20. GORJ 64.39
21. HARGHITA 47.82
22. HUNEDOARA 62.43
23. IALOMIŢA 57.82
24. IAŞI 58.01
25. ILFOV     80.17
26. MARAMUREŞ 55.72
27. MEHEDINŢI 64.15
28. MUREŞ 58.06
29. NEAMŢ 55.37
30. OLT    67.57
31. PRAHOVA 66.44
32. SATUMARE 52.97
33. SĂLAJ     61.89
34. SIBIU 66.61
35. SUCEAVA 57.40
36. TELEORMAN 65.59
37. TIMIŞ 63.11
38. TULCEA 57.36
39. VASLUI 53.00
40. VÂLCEA 65.17
41. VRANCEA 58.92
42/. MUN. BUCUREŞTI 65.53

TOTAL ŢARĂ 62.04


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

108030 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    nasol (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:48)

    Andreiuu [anonim]

    Sa-mi trag palme cum arata Oltenia si Muntenia. Iar s-a mutat Valea Prahovei in Teleorman.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu prea cred: (Luni, 17 noiembrie 2014, 10:32)

      TzepooTzep [anonim] i-a raspuns lui Andreiuu

      prahova a votat iohannis in ciuda culorii rosii a judetului. plus o prezenta la vot comparabila cu vestul tarii. sunt mandru ca sunt gazar
  • +3 (3 voturi)    
    O rugaminte (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:51)

    ferconex [utilizator]

    Nu toata lumea are posibilitatea sa vizualizeze harta aia, mai ales pe telefoane. Nu faceti si voi un update la fiecare ora cu chestiile principale la nivel national, sa vada toata lumea? Mersi
    • +3 (3 voturi)    
      Mersi (Duminică, 16 noiembrie 2014, 15:41)

      ferconex [utilizator] i-a raspuns lui ferconex

      Mai bine acum. Mersi!
  • +13 (13 voturi)    
    Dupa ce a votat.... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:23)

    gica43 [utilizator]

    ...."Il Plagiatore" a declarat :"am votat pentru o tara mai buna !" Concluzia este doar una-a votat pentru Iohannis !!
    • +8 (8 voturi)    
      Ar fi frumos ... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:47)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      ... da' stie toata lumea ca Ponta minte cum respira. Cre' ca daca zice vreodata un adevar face soc anafilactic.
  • +4 (4 voturi)    
    Comparatie date tur 1 versus tur 2 (Duminică, 16 noiembrie 2014, 12:40)

    racing [utilizator]

    O sugestie pt cei care scriu aceste articole: relevanta este data de comparatia intre mere (tur 1, ora 10) si mere (tur 2, ora 10).
    Voi comparati mere (tur 1, per total) cu pere (tur 2, ora 10). Pai e frumos?
  • +11 (11 voturi)    
    Nu poți face bine cu forța... (Duminică, 16 noiembrie 2014, 15:53)

    Cocofifi [utilizator]

    'Poporul' votează Ponta? Adică sutele de mii de funcționărași care plimbă o hârtie timp de 8 ore pe zi și care nu produc nimic de fapt, cei puși în funcții bugetare pe baza pe pile sau șpagă, asistații care preferă să renunțe la o masă gratuită decât să muncească niște ore în folosul societății, cei care se închină la legea amnistiei de frica DNA, sau pupătorii de moaște și pomeni electorale?

    Sunt mulți alții care gândesc singurei și cărora li s-a ridicat pâcla roșie de pe ochi, care și-au luat soarta în propriile mâini, și care plătesc taxe la greu ca să poată trăi și 'poporul'.

    Aș vrea să vă văd, dacă iese Che Gargara, cum veți arăta peste 5 ani. Băsescu nu mai e, aveți toată puterea, o să curgă riesling și vodcă la robinet. O să se golească țara, imbecililor, și n-o să vă rămână decât să vă mâncați între voi, pentru că prostul dacă nu e și fudul, nu e prost destul.

    De-aia n-are ursul coadă!
  • +5 (5 voturi)    
    Transilvania unde e??? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 16:56)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Unde e TRANSILVANIA???? Asa comozi sunt oamenii astia??? De ce nu ies la vot??? Daca iar apar cu aceleasi clisee, ca miticii sunt de vina, ca ei sunt condusi de mitici, s.a.m.d....sa nu mai scoata o vorba...e vina lor ca nu au iesit la vot....Uitati-va la zonele din Oltenia unde si in primul tur a fost turism electoral, ca sunt primii la vot...In concluzie, de la un oltean care a votat la ora 11.00, ROG TRANSILVANENII SA IASA LA VOT!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Transilvania voteaza (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:44)

      emma24 [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Dar la noi fiecare are dreptul la un singur vot, nu ca in Oltenia si Muntenia (sau alte zone psd) unde fiecare voteaza de cate ori doreste (mai ales in mediul rural)! E normal sa fie fruntasi, nu?Sunt platiti pentru asta! De-aia nu se verifica listele suplimentare, atunci s-ar vedea procentele reale!
    • +2 (2 voturi)    
      Ei (Duminică, 16 noiembrie 2014, 18:55)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Fanfan la tulipe

      Ei se misca mai incet, vor ajunge un pic mai tarziu la vot.
  • +5 (5 voturi)    
    Pfff (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:00)

    Taras Bulba [utilizator]

    Eram entuziasmat de prezenta ridicata la vot......dar acum privind harta......E GROASA! S-a iesit masiv la vot la olteni si alti sudisti spalati pe creier......va doresc toate cele bune alaturi de Ponta si Prefericitul din fruntea BOR. Intrebati-l pe Dante unde!
  • +4 (4 voturi)    
    Unde e Transilvania si Banatul??? (Duminică, 16 noiembrie 2014, 19:54)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    De ce nu voteaza toata Romania??? Hai la vot, eu sunt oltean si am votat la 11.00, de ce asteptati sa voteze altii pentru voi??? Ce e asa de greu????
  • +7 (7 voturi)    
    Santa Klaus (Duminică, 16 noiembrie 2014, 20:11)

    EUPAro [utilizator]

    Se pare ca anul asta Santa Klaus vine mai repede. :-))
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo pentru mobilizare! (Luni, 17 noiembrie 2014, 3:07)

    uzer [utilizator]

    Azi m-am simtit mandra ca fac parte din "generatia Facebook" :D
  • 0 (0 voturi)    
    Transilvanizarea RO+Diaspora =moartea politica PSD (Luni, 17 noiembrie 2014, 7:11)

    Plagarus [utilizator]

    L-au pensionat anticipat pe impostorul dr.Victor Viorel Ponta ! Daciano ia-l acasa si panseaza-l !