ACL acuza PSD ca blocheaza procesul de vot din diaspora prin netrimiterea de reprezentanti in sectiile de votare

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:06 Actualitate | Politic

Alianta Crestin-Liberala (ACL) afirma, intr-un comunicat remis presei sambata, ca "primeste semnale extrem de ingrijoratoare cu privire la strategia PSD de a bloca si pe 16 noiembrie procesul de vot in Diaspora, prin decizia ca propriii reprezentanti, ca si reprezentanti ai altor partide partenere, sa absenteze din sectiile de votare la turul al doilea al prezidentialelor".

ACL arata in comunicat ca, "prin absenta unor reprezentanti ai partidelor in sectiile de votare din Diaspora, se ingreuneaza foarte mult procesul de vot, care si asa in strainatate s-a dovedit ca a decurs cu mare dificultate si pe 2 noiembrie".

"Fiecare reprezentant gestioneaza cate o stampila de vot si un tabel pe care sunt completate datele celor care voteaza, inainte de a primi buletinul de vot. Astfel, absenta unuia sau mai multor reprezentanti nu face decat sa ingreuneze in mod deliberat procesul de votare", mai arata ACL.

"Cerem PSD sa renunte la strategia continua de sabotare a alegerilor si sa-si trimita oamenii in sectii si facem un apel la toate partidele care au reprezentanti sa nu devina parte a acestei strategii. Votul nu este o lozinca, ci este un drept care trebuie aparat si respectat", transmite ACL in comunicat.























5203 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Rezultate finale vot (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:29)

    Klaus_CT [utilizator]

    Am rugamintea ca maine sa te dovedesti cu adevarat Klaus "Ghinion" Iohannis, sa fii cel mai mare ghinion al existentei pinguinului impertinent. Vreau sa castigi, Klaus, dar stii cum? Cu 50,01% imi doresc sa ajungi presedinte. Iar cand o sa iesi la televizor sa-i transmiti impertinentului "Ghinion, domnule Ponta, ghinion ai tu, nu eu!", dupa care sa arunci un zambet din acela caracteristic tie. CU TOTII LA VOT! CU TOTII PENTRU KLAUS IOHANNIS! MAINE ESTE ZIUA IN CARE ROMANIA VA CASTIGA!
  • +4 (4 voturi)    
    pai nu dam cu ei de pamant?! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:54)

    qwerasdf [utilizator]

    ce au ei impresia, ca romanu' o sa rabde la nesfarsit?!
  • +5 (5 voturi)    
    autodenunt al numitului victor-viorel ponta (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 20:54)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    RAREŞ BOGDAN: Cine va fi vinovat dacă nu vor vota cei din diaspora?

    VICTOR PONTA: Eu voi fi vinovat, ca să fie mulţumit domnul Iohannis.
  • +3 (3 voturi)    
    publicati-le numele! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 21:17)

    Dedalus [utilizator]

    CE urmeaza? Impuscarea adversarilor politici?!

    Cred totusi ca si abjectia politicii (inevitabila de altfel) are o limita.

    ------


    HN - ce ar fi sa publicati numele si partidilul acelor reprezentanti care nu se vor prezenta la sectiile de votare?
  • +3 (3 voturi)    
    numele lor (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 21:18)

    Dedalus [utilizator]

    Cei din diaspora care se vor prezenta la vot maine dimineata ar putea sa ceara numele reprezentantilor care absenteaaza si sa il transmita HN.
  • +3 (3 voturi)    
    pai sa vedem... (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 21:31)

    brita [utilizator]

    io cind ma duc miine la vot intreb daca "ala de la psd" e prezent in comisie.
  • +3 (3 voturi)    
    Procese multe si anulare rapida (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 21:43)

    anaana [utilizator]

    Turul 2 trebuie foarte bine monitorizat. Orice derapaj al PSD trebuie adus in fata justitiei, altfel nu mai are rost sa mai organizam alegeri. Orice derapaj al PSD trebuie anuntat si la Parlamentul European , altfel vom vom ramine pentru toti un popor de hoti si asistati social.
  • +3 (3 voturi)    
    Hotnews! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 22:37)

    cristi_an [utilizator]

    Sper ca o sa relatati din teren!
    Si ca o sa chemati politia cum vedeti ceva in neregula!
  • +3 (3 voturi)    
    Iesiti absenteistilor la vot! (Sâmbătă, 15 noiembrie 2014, 23:06)

    Clop [utilizator]

    Vom vedea maine mai bine. In orice caz, cred ca destula lume e pregatita sa iasa in strada daca alegerile acestea vor fi la fel de nesimtite ca cele din turul 1.

    Si nu doar pentru diaspora, turismul electoral masiv din judetele sudice si foarte sarace, arata cum lucreaza cei de la putere.
  • +1 (1 vot)    
    Toti la VOT! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 6:09)

    Calinul [utilizator]

    Respect pribegilor de peste hotare.Mentionez ca si eu sunt un pribeag,momentan acasa pe meleagurile tarii mele Romania.Din pacate voi fi nevoit sa o apuc iarasi pe drumul pribegiei.Dar nu asta e problema,problema este cu absenteismul de la noi.Oriscat sunt furati fratii nostri din diaspora noi de aici putem indrepta lucrurile iesind la vot masiv si votand ati comunisti anti p$d.Iesiti Romani si votati.Multumim Romanilor din diaspora si ei trebuie sa fie un exemplu pentru fiecare Roman.La vot sa scapam de ciuma rosie.
  • +1 (1 vot)    
    Ba tu, ba tu! (Duminică, 16 noiembrie 2014, 7:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ticalosii pesedisti 'au dat-o la-ntors' : dau repetate comunicate prin care acuza ACL ca nu-si trimite reprezentanti in sectiile de votare, ca sa franeze astfel functionarea acestora.
  • 0 (0 voturi)    
    sa fie pedepsiti (Duminică, 16 noiembrie 2014, 11:08)

    andyz [utilizator]

    "Chiulul" reprezentatilor din sectiile de votare ar trebui pedepsit cu amenzi uriase sau chiar puscarie, pana la urma este o tradare a procesului democratic.