Elena Udrea: Monica Macovei are o gandire care nu a evoluat din comunism

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:41 Actualitate | Politic

Presedinta Partidului Miscarea Populara (PMP), Elena Udrea, afirma despre fosta sa contracandidata din primul tur al alegerilor prezidentiale, Monica Macovei, ca are "o gandire care nu a evoluat din comunism si pana acum" si considera ca aceasta "incepe sa semene cu Victor Ponta", intrucat a dobandit o "obsesie" pentru ea.

Elena Udrea a raspuns vineri, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, unor aprecieri la adresa sa, facute de Monica Macovei intr-un interviu acordat unui site de stiri, relateaza Agerpres.

"Doamna Macovei sugereaza ca as fi avut o intelegere cu Ponta si de aceea as fi obtinut scoruri bune in judete care sunt predominant rosii, gandindu-se probabil la modul in care si-a obtinut ea semnaturile pentru a putea candida. In realitate, eu am fost singura care s-a batut constant cu PSD si cu Victor Ponta, in timp ce Klaus Iohannis a stat ca o floricica tacuta, preferand sa intre pe usa din dos in turul doi", afirma vineri Udrea, in postarea de pe Facebook.

In text, Elena Udrea precizeaza si ca i se pare "socant" atacul Monicai Macovei (din interviu - n.r.), care s-a prezentat tot timpul ca un reprezentant si sustinator al justitiei independente, la adresa procurorului-sef al DIICOT, Alina Bica.

"Este o presiune clara pe care o exercita asupra doamnei Bica si cred ca CSM-ul ar trebui sa se sesizeze. Se dovedeste ca Monica Macovei are o gandire care nu a evoluat din comunism si pana acum. Cum sa spui ca e normal ca serviciile secrete sa fileze si sa asculte procurorii pentru a vedea ce fac? Nu este aceasta o presiune exercitata asupra procurorilor ? Nu este aceasta o incalcare a intimitatii persoanei ? Tot normal i se pare doamnei Macovei si publicarea acelor fotografii pe un site neasumat ?", intreaba Udrea, in postarea sa.

Presedinta PMP o mai acuza pe Monica Macovei si ca "incearca sa manipuleze electoratul".

"Incearca sa manipuleze electoratul, mintind cu nerusinare atunci cand spune ca am primit la divort sume de bani provenite din presupusa mita din dosarul Microsoft. Asa cum s-a dovedit, banii despre care ar putea fi vorba, sunt si acum blocati intr-un cont in Elvetia si nu au intrat niciodata in posesia fostului meu sot (Dorin Cocos - n.r.)", mai sustine Elena Udrea.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3565 vizualizari

  • +17 (31 voturi)    
    Esti cea mai toxica! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 18:43)

    cristi_an [utilizator]

    nu stiu cum vine asta...dar te asociez cu Ponta in mintea mea!
    • -2 (2 voturi)    
      chiar este (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:32)

      Rumpelstilstikin [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      vezi articolele de la Rise Project despre relatiile de afaceri intre cabinetul de avocatura al lui Victor Ponta si cuplul Udrea-Cocos
  • +15 (23 voturi)    
    asolventa blonda de la privat isi (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:05)

    __alex__ [utilizator]

    da cu parerea despre cineva care a initiat si implementat o lege la nivelul U.E.
  • +4 (8 voturi)    
    Tare grea infrangerea.. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:13)

    M4rk [utilizator]

    Dna Udrea, spune-ti odata cu mine, fara sa clipiti: "Sunt complet de acord ca toti hotii sa plateasca pentru faptele lor!"
  • +5 (9 voturi)    
    Udrea e tot mai jalnica (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:16)

    Andradda [utilizator]

    Si se pare ca va ajunge si ea pe la DNA. Probabil ca asta ii macina de fapt somnul si asta o face sa isi piarda ratiunea si sa se certe cu toata lumea..
  • +5 (9 voturi)    
    udrea, o sa-l ingropi si pe base (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:28)

    rov [utilizator]

    daca nu scapa de tine repede...
  • +4 (8 voturi)    
    Cu surprindere aflam.. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:29)

    cristian_n [utilizator]

    Ca blonda/bruneta traieste!
  • +4 (8 voturi)    
    RUSINOS (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:32)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Comportament rusinos al acestei cetatence care dupa ce a distrus PMP si a obtinut voturi sub scorul partidului provoaca noi conflicte .Ea este zero pe langa Macovei care are o cariera ferma si respectata.A dat afara toti liderii si activistii din noul partid si a facut numai prostii,,,,sa nu mai spunem ca sotul ei este mafiot aflat in arest.Daca TB nu renunta la ea nu va avea nici un fel de viitor politic
  • +2 (6 voturi)    
    Oare ce pantofi a ales pentru a posta ? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 19:37)

    NicolaeA [utilizator]

    din dotarea de circa 200-300 de perechi pe care le are depozitate intro camera cat tot apartamentul meu de bloc. Nu-i contest dreptul de a avea foarte multi pantofi; contestabil e caracterul ei !
  • 0 (6 voturi)    
    O haita de caini... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:24)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Doamna Udrea,
    Va cer scuze pentru atacurile (fara argumente rezonabile) lansate mai sus de concetatenii mei. Cum poate exista atata ura si dorinta de a jigni in oameni ?
    • 0 (2 voturi)    
      Traiane (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:59)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Cetatean-roman

      bucura-te de nepoti, las-o pe Nuti.
  • +1 (1 vot)    
    ? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 20:34)

    Dedalus [utilizator]

    "Se vede ca nu sunteti munciti, baaaa!"

    Ce-aveti, frate?!

    Nu aveti de lucru? Doua femei avem si noi in politica, si va gasirati sa va impungeti.

    Imi pare rau.
  • +2 (2 voturi)    
    Dupa mine, aici sunt doua aspecte (Vineri, 14 noiembrie 2014, 21:07)

    LiviuX [utilizator]

    1. Nu are dreptate cand spune ca serviciile secrete NU trebuie sa urmareasca procurorii (si prin extensie judecatorii, etc.). Ba da, trebuie, dar numai daca exista dovezi ca fac ceva ilegal. Si apoi trebuies urmate tot caile legale.
    2. Indiferent de rezultatul supravegherii, serviciile secrete NU AU VOIE sa faca publice datele obtinute. Deci aici are dreptate, fotografiile nu trebuiau facute publice. Cu atat mai mult cu cat nici macar nu dovedesc nimic ilegal! Daca cineva ajunge intr-o functie oarecare, inseamna ca trebuie sa-si uite si ignore prietenii? Evident NU!