VIDEO Victor Ponta a comentat datele de la Statistica: Nu am avut niciodata recesiune tehnica, ma bucur ca se termina campania electorala si seria de dezinformari. Ponta a refuzat sa ia intrebari de la jurnalisti: Dupa aceste date nu cred ca mai aveti intrebari

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:25 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a sustinut o conferinta de presa la Palatul Victoria pentru a anunta si comenta datele referitoare la evolutia PIB transmise vineri dimineata de Institutul National de Statistica. Ponta a subliniat faptul ca datele din primul trimestru au fost revizuite astfel ca Romania nu a fost niciodata in recesiune, fiind vorba doar de "minciuni" de campanie electorala. Ponta a declarat ca este "o zi buna pentru Romania" si ca se bucura de faptul ca INS "confirma optimismul nostru". El a plecat imediat dupa ce a incheiat declaratia. Cand a fost intrebat daca nu sta la intrebari din partea jurnalistilor, Ponta a replicat: "Dupa toate datele prezentate nu cred ca mai aveti intrebari".

Principalele declaratii ale lui Victor Ponta:


  • Pot sa spun ca este o zi buna pt Romania, si ma bucur ca datele puse la dispozitie in mod oficial de INS confirma optimismul nostru
  • E adevarat ca fiind campanie electorala s-a vorbit despre recesiune, au fost doar vorba de campanie
  • Eu am vrut sa arate bine datele, nu din interese electorale, ci pt ca vreau sa mearga bine romanilor
  • Eu am spus alaltaieri ca in baza datelor noastre vom avea o crestere de circa 1%, am fost contrazis. Ma bucur ca nu a fost asa, a fost aproape dublu.
  • Faptul ca suntem in pimele trei tari din UE la crestere economica este un lucru imbucurator care ne da sperante pt viitor
  • Va citesc din comunicatul INS: crestere de 0,5% in trimestrul 1 din 2014.
  • Nu am fost niciodata in recesiune. A fost o estimare, rostogolita politic de oameni care isi doresc mereu sa fie rau in Romania.
  • Vom depasi in mod clar PIB din 2008, am incheiat un ciclu negativ si din acest moment Romania este la maximul sau de capacitate de crestere economica.
  • Auzim foarte des lozinci, ca degeaba crestem salarii ca au fost inghitite de inflatie. Inflatia este de 1,5% iar cresterea salariului brut de 5,5%.
  • Romania a devenit principalul partener comercial cu Moldova, depasind Rusia.
  • Ma bucur ca se incheie campania electorala poate se incheie si seria de dezinformari si minciuni.
  • Am vazut o stire bomba la trustul dl Adrian Sarbu ca vom face nu stiu ce cu cota unica. Acest gen de dezinformari se adreseaza oamenilor care vor sa fie mintiti. Nu o sa ma apuc sa o schimb in 2016 pentru simplul fapt ca presedintele nu schimba cote unice.
  • In al doilea rand a fost introdusa de premierului Tairceanu si va fi sustinuta de acesta.


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6653 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    Asa este !!! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:28)

    polonyca [utilizator]

    Ce intrebari sa mai avem.....??? Doar se vede cu ochiul liber , economia duduie....!!!!!:)
    • +2 (2 voturi)    
      tare de tot.... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:24)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      "Eu am vrut sa arate bine datele, nu din interese electorale, ci pt ca vreau sa mearga bine romanilor"
      fara comentarii... omul a vrut sa arate bine cifrele ca noi sa o ducem bine, el stie ca nu o ducem bine, dar daca te uit acum la cifre, facute cum vrea el, o ducem bine...
      gura prostului, adevar graieste!
      • 0 (0 voturi)    
        despre estimari (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:12)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

        Din ce stiu eu, statistica poate scoate ce date vrea prin manipularea unor indicatori care nu pot fi verificati niciodata, gen contributia in pib a economiei subterane(bani din munca la negru, afaceri care nu se impoziteaza, evaziune...). Sunt curios cum au fost calculati indicatorii astia dubiosi pentru noua perioada.
        • 0 (0 voturi)    
          ceva adevar este (Vineri, 14 noiembrie 2014, 16:02)

          ernst [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          ceva adevar este aici, cu esa 2010.
  • +3 (11 voturi)    
    asta e Viorel!!! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:30)

    cristi_an [utilizator]

    Dedublatul!!
    "Nu o sa ma apuc sa o schimb in 2016 pentru simplul fapt ca presedintele nu schimba cote unice"
  • +4 (12 voturi)    
    si somerii ? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:32)

    tecumseh [utilizator]

    sunt tot date statistice interpretate in sens electoral ?
  • +4 (10 voturi)    
    Cifrele sunt corecte. Corectate adica. (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:35)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Cred si eu ca dupa ce presedintele INS a dat anuntul respectiv e plauzibil sa fi fost sunat si amenintat cu demiterea sau moartea.
  • +12 (20 voturi)    
    ce bineeee!!! uraaaa (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:38)

    healthycity [utilizator]

    bine ca suntem in crestere....
    -am construit 1000 km autostrazi anul asta....
    -exporturile au crescut
    -am atras toate fondurile europene puse la dispozitie...
    -avem strategie pentru invatamant sa ne creasca capitalul uman
    -avem strategie pentru natalitate....deci implicit pentru pensii
    -nu mai pleaca oamenii buni din romania
    -iar la televizor numai discutii documentate si inteligente

    Noroc cu guvernul psd.
    clar ne trebuie si presedinte psd.
    asa sa ne ajute dumnezeul ( cumparat si el)

    PS: Ce bine cal sprijina italianul renzo....ca italia e prima din europa de circa 20 de ani....duduie economia italiei...asta e modelul nostru...la piovra :)
    si pe nastase il sprijinea berlusconi...remember? :)
    • -3 (3 voturi)    
      Nu e prima... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:32)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui healthycity

      ... e a treia. Asta e, ne sustin si pe noi amaratii astia, tot mai bine decat pe SS-istul vostru caruia cancelarul german i-a dat o recomandare ca la angajarea la brutarie. Probabil stie ea ce stie...
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi ca ai gresit... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 14:44)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui rcb

        Este SS-istul vostru si il cheama Mazare.
  • +8 (12 voturi)    
    INS, Ponta si minciuna! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:40)

    civism [utilizator]

    Conform documentului odifical al Eurostat, Romania a avut doua trimestre consecutive de scadere econimica. Aceste date au fost furnizate Eurostat de INS. Astfel primele doua trimestre din 2014 au inregistrat scaderi economice de -0.2% respectiv -1.0%. Se pare ca masluirea datelor statistice este specialitatea INS. Sa nu va mirati daca pe viitor veti afla ca traiti mai bine ca in Elvetia! Documentul oficial Eurostat poate fi consultat aici (pg. a 2-a):

    http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2014-08-14-17892724-0-comunicatul-eurostat-care-dovedeste-intrarea-romaniei-recesiune.pdf
    • +5 (5 voturi)    
      Moise Guran a scris asta IERI (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:22)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui civism

      http://www.biziday.ro/2014/11/13/recesiunea-care-n-a-fost/
  • +4 (8 voturi)    
    Au scos-o din condei (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:57)

    Frank777 [utilizator]

    Statistica se face cum trebuie.Daca manipulezi cifrele iti iese ce vrei. % . Daca in loc de 1 felie de paine mananci 2 felii de paine se chiama ca nivelul de trai a crescut cu 100%. Nu conteaza ca esti mort de foame.Cresterea de consum a paimii este 100%.
    Datele statisticii arata ca ne merge bine.
    In realitate ne merge din ce in ce mai prost.
    Statistica spune romanilor ca o duc bine.
    Da ei nu isi dau seama de asta.
    Aici intervine Ponta si ne lumineaza si ne lamureste ca o ducem bine da nu ne dam noi seama.
  • +4 (8 voturi)    
    Despre asta ce va zice? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:58)

    Eu123 [utilizator]

    http://www.gandul.info/stiri/operatiunea-aranjare-votului-duminica-incognito-gandul-printre-primarii-psd-pai-aia-suplimentara-au-venit-singuri-vin-singuri-vreau-duminica-150-prezenta-vot-da-pachetele-dupa-13552817
    • -2 (4 voturi)    
      si DNA ce pazeste? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:28)

      Tuit [utilizator] i-a raspuns lui Eu123

      Am impresia ca Romania face parte din statele lumii a 3-a...
  • +7 (11 voturi)    
    Deja a depasit masura (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:04)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cum se poate explica o asemenea eroare in estimarile INS???

    T4 2013, de la 5% la 1% ???
    T1 2014 de la =0.2% dupa aia -0.2% acu +0.5%
    T2 2014 de la =-1% dupa aia -0.9% acu -0.3%

    Cum poate INS sa faca asemenea erori? Cine raspunde pentru diferente din astea astronomice?

    De fapt ce s-a facut acum a fost sa se coafeze citfrele in felul urmator: T4 2013 a devenit mult mai mic, 5 - 1%, T1 mai mititel, cit sa dea cu plus fata de T4 cel mic, mic, iar T2 usor crescut, pin la -0.3% fata de T1, astfel incit T3 sa fie extraordinar de bun.

    Nu vad estimarea finala pentru 2013, sa vedem cum stam cu cresterea din 2013, care ar trebui sa fi scazut semnificativ.
    • +2 (6 voturi)    
      Cine sa raspunda ??????? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:23)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      INS e varza....si-a pierdut complet credibilitatea !!!! Este un INS "de serviciu" , e rosu aprins !!!:) Rusinos....
  • +4 (8 voturi)    
    O zi superba! (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:15)

    Florin Cj [utilizator]

    "Pot sa spun ca este o zi buna pt Romania"
    - Daaa, e o zi superba! Tocmai mi s-a umplut frigiderul si rezervorul retroactiv. Mi-ati luat un bolovan de pe suflet, credeam ca am fost in recesiune!

    "Eu am vrut sa arate bine datele, nu din interese electorale, ci pt ca vreau sa mearga bine romanilor"
    - Arata foarte bine datele! Te iubim! Ma duc la restaurant sa-mi comand un muschi de vita!
    - Diseara o sa ma uit la meci cu 2 vinuri nobile ca se pare ca ne merge extraordinar conform acestor date!
    - Maine imi scot sotia undeva la o cabana cu toate cele SPA, cina romantica, etc

    Te iubim, preaiubit conducator! Esti ceea ce meritam! Uraaa! Uraaa! Uraaa!

    PS: M-am oprit din actualizarea CV-ului in limba engleza sa pun si eu un post la aceste cifre extraordinare!
    • -1 (1 vot)    
      Reintoarce-te la el... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:33)

      rcb [utilizator] i-a raspuns lui Florin Cj

      ... sa nu-ti pierzi ideea!
  • +1 (5 voturi)    
    crestere economica? gluma? sau efect electoral? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:16)

    DrAqU [utilizator]

    Avem adevarata industrie in Romania:coruptie,minciuna si in special prostie.Cine ar putea crede ca Romania are crestere economica in prag de alegeri tur 2?Avem iar praf in ochi in ultima suta de metri in lupta de a castiga alegerile si de a scapa de pushcarie.Crestere economica cu industrie cazuta la pamant,crestere economica cu guvernanti care stau la laptop si apasa pe butoane numai de prezentza ,crestere economica cu pirloage ce candva dadeau recolte record ,crestere economica cu resurse vandute in exterior pe pretz derizoriu si recumparate la nivel maxim.Hai sa fim seriosi si sa ne trezim la realitate.Daca PIB-ul nu s-a prabusit de tot pina acum este datorita celor aflatzi in strainatate care au trimis bani in tzara.Daca nu sa dus chiar de tot tzara de rapa este si datorita BNR-ului care nu o singura data ne-a scos din rahat.Noi avem economie stabila? In care vis? alb-negru? sau color?Cand ROMANUL va reusi sa inteleaga ca pentru A AVEA trebuie sa muncesti nu sa astepti sa-ti dea guvernul.Cand ROMANUL va reusi sa construiasca in loc sa fure .Cand ROMANUL va intelege pe deplin cuvantul DEMOCRATIE in adevaratul sens al cuvantului ,POATE atunci ROMANIA se va misca din loc pentru a creste economic, politic si mai ales spiritual.Pina atunci vor mai trece poate 50 de ani pina mentalitatea comunista va mai dispare din mintea oamenilor si poate atunci se va putea merge spre progres in rest treziti-va si nu mai puneti botul la vrajeala celor ce incearca sa fure demnitatea noastra a tuturor.
  • 0 (4 voturi)    
    "...seria de dezinformari si minciuni." (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:16)

    ofCAER [utilizator]

    Deci:
    1. EUROSTAT "minte", si
    2. INS "a dezinformat" EUROSTAT.
    Multumim, dr. ponta! Da' in subordinea cui este INS?!
  • +5 (9 voturi)    
    sa-l credem ? (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:19)

    liviusmaximus [utilizator]

    Imi amintesc foarte clar, cu tristete, cum acelasi guvern ponta ne spunea ca suntem doar 15 milioane cu drept de vot si max 18 mil cu totii, pt ca a scazut natalitate in ultimii 15 ani, etc, etc. Acum organizeaza alegeri si se dovedeste ca am fost peste 18 mil din 2009 pana azi cu drept de vot si suntem aprox 22-23 mil de 25 de ani incoace. Pe acele date, el facea statistici si raportari la CE si FMI. Erau reale ? Ce PIB obtii la o diferenta a bazei de calcul de 3-5 mil de locuitori ? Tot Ponta a facut RECESAMANT prin intermediul prefecturilor si solicita raportari in format excel pe fax (sic!). Asadar, orice fraza venita de la ponta este o noua minciuna. In afara de "jos basescu" si "am facut lucruri", nu imi pot aminti nici-o declaratie pe care sa si-o mentina mai mult de 2-3 luni...
  • +1 (1 vot)    
    :) (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:41)

    Ralu_Ely [utilizator]

    Citez : Mircea Marian

    stiti care e stirea de azi? ponta a sters-o de la conferinta despre cresterea economica (asa zisa :))) fara sa raspunda la intrebari ca sa nu dea explicatii despre documentul privind abandonarea cotei unice de impozitare. remember: 35% impozit pe venit si profit, din 2015, cadou de la ponta.
  • +2 (2 voturi)    
    Hopa - guerilla digitala prezenta (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:47)

    Florin Cj [utilizator]

    Haideti cu minusurile dragi postaci! V-ati gandit de la anul ce dracu' faceti?!? Cine va mai plateste? Toate institutiile statului o sa fie rosii! Pe cine mai dati vina?
  • -1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:50)

    klaudyuxxx [utilizator]

    ofticosilor
  • +1 (1 vot)    
    sunt f sceptic... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:52)

    liviu_ [utilizator]

    si in 2015 intram in recesiune... fara nici o legatura cu asta... nustiu ce sa zic ori inesu sunt incompetenti ori hoti...
  • +1 (1 vot)    
    INCREDIBIL, INES VOPSIT IN ROSU (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:54)

    fostcaghebe [utilizator]

    iNCREDIBIIIIL, INS -eul a fost pius in slujba neadevarului, BASCA ca iti face ponta astazi campanie electorala pe fata, desi e interzis astazi!
    Se foloseste de aparatele statului daca tot le are pe mana, sa faca mai departe , defapt, LUMINA si mai mare in zona celuilalt candidat!
    UNDE E JUSTITIA, ALO, IL TRAGE CINEVA LA RASPUNDERE PE ACEST PENAL PLAGIATOR ??
  • 0 (0 voturi)    
    Calmi, romani umili, ca i-o trage lu' dr. Ponta (Vineri, 14 noiembrie 2014, 11:55)

    ofCAER [utilizator]

    Mircea Geoana.
    Procuroru' a votat impotriva lu' Geoana in turu' 1, ambasadoru' va vota impotriva lu' Ponta in turu' 2. Apropo, procuroru' i-a cerut ambasadorului sa-si fotografieze buletinul de vot... contra ministeriatul la externe... dar ambasadorul vrea sefia PSD... asa incit va vota cum trebuie... ca sa-i mai ramiie lu' dr. Ponta un singur tur, turu' pontalonilor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Circul continua ,Ponta scoate iepurele din palarie (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:13)

    andreesanu [utilizator]

    Date statistice neconfirmate,scoase de statisticieni la comanda politica,vor fi contrazise ff curind de cei care-s cu ochii pe Romania.
    Aveti rabdare ,ponta minte cum respira ,nu-i nici o schimbare in comportarea bagabondului.
  • 0 (0 voturi)    
    ponta cel vesnic sigur pe el (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:17)

    TDB [utilizator]

    la dezbaterea de la B1tv parea foarte sigur ca datele ce urmau a fi publicate astazi de INS vor infirma recesiunea tehnica. Observandu-i tacticile, ne putem gandi fie ca a blufat, avand obisnuinta de a minti fara sa clipeasca, fie ca a cunoscut in avans aceste cifre, fie ca le-a manipulat in sensul dorit de el. Numai ca noi astia mai "grei de cap" vedem tot albastru acolo unde e albastru, oricat ar striga ponta ca e portocaliu. Si bombonel dadea cu tifla ziaristilor: "wishful thinking" ; traiectoria lui bombo am vazut-o cu totii (desi n-ati vazut ce credeti ca ati vazut, caci a fost dosar politic - parol, mon cher! curat politic !).
  • 0 (2 voturi)    
    Postari,postari.... (Vineri, 14 noiembrie 2014, 12:28)

    xrogo [utilizator]

    Numai postari contra,vai ce era daca datele INS aratau scadere economica,cred ca erati pro,ridicati guvernul Ponta in slavi pentru "realizarile" care va aduceau placere!!!