Alegeri prezidentiale 2014

Mesajul lui Adrian Nastase pentru Victor Ponta in legatura cu legea amnistiei si gratierii: Victor, spune ca esti de acord cu propunerea de convocare a Parlamentului. Un vot negativ nu ar insemna respingerea pentru eternitate, subiectul poate fi reluat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2014, 14:32 Actualitate | Politic

Victor Ponta si Adrian Nastase
Foto: Agerpres
Fostul premier Adrian Nastase a postat joi, pe blog, un mesaj pentru Victor Ponta, in care il indeamna pe candidatul PSD la prezidentiale sa accepte propunerea de convocare a Parlamentului pentru respingerea legii amnistiei si gratierii, provocare lansata in dezbaterea de miercuri seara, de la B1 Tv, de Klaus Iohannis. "Discutiile pe tema acestui proiect de lege arata cum se poate construi o tema falsa in dezbaterea publica. Nu din incompetenta, ci din rea-credinta", considera Nastase. "Daca problema e atat de serioasa pentru <barbati> inainte de duminica votului, nu vad de ce nu ar fi de acord Ponta cu propunerea lui Iohannis - facuta, probabil, in bascalie", continua Nastase, adaugand ca "Care este problema ca acest proiect sa fie supus votului si respins? Un vot negativ pe acest proiect nu ar insemna respingerea pentru eternitate a unei legi a gratierii si amnistiei. Parlamentul are dreptul de a relua acest subiect, cu un nou proiect de lege (initiativa legislativa) intr-o alta sesiune in urma unei dezbateri publice".

Mesajul lui Adrian Nastase pentru Victor Ponta, publicat pe blog:


"Discutiile pe tema acestui proiect de lege arata cum se poate construi o tema falsa in dezbaterea publica. Nu din incompetenta, ci din rea-credinta. Iohannis i-a propus aseara lui Ponta sa discute acest subiect <ca intre barbati>. Eu cred ca un alt organ ar fi mai util pentru a discuta  aceasta tema. Am explicat cu un alt prilej ca prerogativa adoptarii unei astfel de masuri, in forma colectiva, apartine exclusiv Parlamentului. De altfel, e suficienta lecturarea textului constitutional. Sigur, partidele, guvernul, presedintele au un anumit rol in modelarea unei astfel de reglementari.

Va aduc aminte ca o astfel de lege a fost adoptata in 1997, in timp ce Traian Basescu si Crin Antonescu faceau parte din guvernul CDR. O alta lege de acest gen a fost adoptata in 2002. Legi asemanatoare sunt adoptate in toate tarile, cu o anumita frecventa. Am mai scris pe acest subiect si nu reiau detaliile.

In legatura cu textul actualului proiect din Parlament. Este clar ca el a plecat la drum intr-un mod neinspirat, a fost modificat neinspirat si a fost NE-dezbatut tot ne-inspirat. Care este problema ca ACEST proiect sa fie supus votului si respins? Un vot negativ pe ACEST proiect nu ar insemna respingerea pentru eternitate a unei legi a gratierii si amnistiei. Parlamentul are dreptul de a relua acest subiect, cu un nou proiect de lege (initiativa legislativa) intr-o alta sesiune in urma unei dezbateri publice - care sa clarifice categoriile de persoane si de infractiuni vizate, limitele pedepselor etc - proiect elaborat de o comisie speciala din parlament, pe baza discutiilor cu MJ, ANP si avizat de guvern.

Concluzie: daca problema e atat de serioasa pentru <barbati> inainte de duminica votului, nu vad de ce nu ar fi de acord Ponta cu propunerea lui Iohannis - facuta, probabil, in bascalie - ca Parlamentul sa se reuneasca vineri pentru a da un vot negativ ACESTUI proiect de lege. Evident, stim cu totii ca, tehnic, convocarea Camerei Deputatilor de pe o zi pe alta este imposibila dar ar trebui aruncat cartoful fierbinte inapoi la Iohannis. Da, Victor, spune ca esti de acord cu propunerea de convocare a Parlamentului. Daca asta este principalul motiv pentru care Iohannis vrea sa fie presedintele Romaniei..."























21625 vizualizari

  • +41 (43 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:37)

    Daniel_Constantin [anonim]

    PUSCARIABILUL DE NASTASE - pacaleste-i pe romani ca vrei justitie si esti contra amnistiei pentru doua zile cat mai este pana la alegeri.

    Apoi, saptamana viitoare vom reveni noi si veti vedea voi gratierea tuturor, ilegalilor, securistilor, celor care l-au ucis pe procurorul Panait - a tot ce este mai mizerabil si abject in societate, Hrebelor....
    • +6 (8 voturi)    
      nimic nou sub soare.... (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:58)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Daniel_Constantin

      asta au facut de la revolutie incoace fsn-ul , psd-ul, comunistii, securistii, iau pacalit pe ronmani si le-o trag pe unde ii prind, le mai arunca cate un oscior iar ei au furat o tara...
    • 0 (0 voturi)    
      a fost la specializare :) (Joi, 13 noiembrie 2014, 19:15)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui Daniel_Constantin

      asta-i un truc de excroc specializat in inchisoare. Altfel, el a intrat "baiat" de cuvant in inchisoare, l-au stricat aia in timp ce scria carti si postari pe blog.
  • +22 (24 voturi)    
    Infractori de drept comun e numele vostru (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:38)

    mnicku [utilizator]

    pai normal cu infractori ca voi orisice este posibil .

    Azi o stergem si poimaine cind uita fraierii o votam ca sintem smecheri
  • +22 (24 voturi)    
    un bombonel in libertate.. (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:38)

    pehash [utilizator]

    milionarul Adrian Nastase, fost politician si lider PSD, da indicatii elevului, actual dottore...
    probabil ca Nastase, din luxul vilei sale de la Cornu, nu isi imagineaza ca ar putea veni o zi in care confiscarea extinsa a averii sa se suprapuna cu inca un proces pentru nenumaratele fapte de coruptie comise in perioada in care era prim ministru. se bazeaza oare pe prescriere? tradarea de tara nu se prescrie..
  • +20 (22 voturi)    
    Gandire diabolica... (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:41)

    Johanis [utilizator]

    Asa profesor, asa elev!
    Rezolva-ti problema pe moment si apoi te sucesti si faci ca noi, penalii!
  • +17 (19 voturi)    
    Infractorul El Insusi (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:42)

    un domn [utilizator]

    Ofera Consultanta Juridica despre o Lege Dedicata Infractorilor...asta e de revista Urzica !
  • +20 (22 voturi)    
    Nastase? (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:44)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Asta nu e ala care "s-a impuscat" singur "in bascalie"?
  • +17 (19 voturi)    
    Învățăturile unui borfaș (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:44)

    corvus coraX [utilizator]

    Bombonel von Rahova, baron de Cornu
  • +17 (19 voturi)    
    Deci cu alte cuvinte... (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:44)

    bogdan1477 [utilizator]

    Puscariasul Nastase, eliberat conditionat pentru buna purtare si 3 carti scrise la mititica, il indeamna pe cirlanul Ponta sa respinga acu legea gratierii, casa prosteasca prostimea uslamista, ca e timp dupa alegeri sa se refaca legea si sa se aprobe. Cool
    Tara sulamistilor
  • +14 (16 voturi)    
    ca sa vezi ! (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:49)

    Cindrel [utilizator]

    Carlanul, a primit un sfat tehnic de la puscariasul Bombonel. Este un sfat tipic celor crescuti la curtea lui Iliescu, adica: Hai sa mai smecherim o data.
    Uite asa distinsul mentor s-a dat de gol si acum vedem cum a ajuns W Ponta un PLAGIATOR autentic.
  • -15 (21 voturi)    
    are dreptate Aneu' (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:53)

    Gustav666 [utilizator]

    Asa cum Iohannis a lansat o propunere in bascalie, tot asa Ponta poate propune extinderea imunitatii lui Basescu si dupa incheierea mandatului. Ar mai castiga vreo 500000 de voturi.
    Pana trec alegerile, dupa aia mai vedem...
  • +13 (17 voturi)    
    penalul (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:54)

    Adrian_. [utilizator]

    primul lider FSN a reusit sa fenteze puscaria.
    al doi-lea nu.
    al tre-lea are locul rezervat.
  • +11 (15 voturi)    
    Nastase vrea bascalie (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:56)

    iradu [utilizator]

    Nu era vorba sa se afle in treaba si doar sa convoace parlamentul, ci sa fie seriosi (bine, nu toti, doar unii, cei care pot si vor) si sa dea un semnal politic ca nu vor sa protejeje coruptii din partide. Dar, deh, Nastase / Ponta /PSD - ce sa le ceri?
  • +2 (2 voturi)    
    hotul! (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:57)

    cristi_an [utilizator]

    asta merita sa treimita astfel de mesaje de la vorbitor
  • +3 (5 voturi)    
    condamnatii au drepturi? (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:02)

    healthycity [utilizator]

    Nu inteleg cum un condamnat penal.
    care a facut si puscarie,
    are dreptul sa dea declaratii despre viitorul romaniei si sa ia la misto, in stilul de propaganda comunista, invatat de la alti predecesori mareti (vezi Iliescu),niste lucruri serioase, cum sunt coruptia.
    De care el a fost dovedit.

    Din cate stiu eu, condamnatii au anumite drepturi restrictionate, nu?

    Astept sa avem o societate normala...
    Pe cand?
  • +2 (4 voturi)    
    La vedere? (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:03)

    Iskander14 [utilizator]

    Cred ca in loc sa-i trimita acest sfat de aur intr-un e-mail privat, maestrul in ale coruptiei a gresit si a pus sfatul pe blog ...

    Din pacate sunt sigur ca nu am dreptate ... PSD-ul nu se mai teme de nimic - e intr-o situatie de "ori castigam ori disparem".

    Din pacate un popor cvasi-anesteziat va decide.
  • +5 (7 voturi)    
    Da-i dracului de romani prosti! (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:10)

    verid [utilizator]

    Credeati ca nu poate exista un ticalos mai mare?Uite ca se poate.
  • +3 (5 voturi)    
    Salut, domnule Bombo (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:19)

    Klaus_CT [utilizator]

    Nu ne intelege gresit, noi, cetatenii cinstiti ai acestei tari, dorim ca voi, cetatenii infractori ai acestei tari, sa intrati in puscarii, fara dreptul de a fi amnisitiati pentru fapte de coruptie, furt, devalizarea economiei nationale sau trafic de influenta si abuz in serviciu.
    Ma intelegi, nu? Cand colegii de la Rahova ti-au numarat ouale, au ajuns macar la cifra 1?
  • +3 (5 voturi)    
    amnistie? (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:28)

    Manes [utilizator]

    poate, dar peste vreo 30 de ani....
  • +5 (5 voturi)    
    inca cateva (Joi, 13 noiembrie 2014, 15:42)

    Manes [utilizator]

    astfel de mesaje de sustinere, eventual de la Voicu si Felix, Becali et comp, si s-a mantuit presedentia.....
    Pincochio puscaria te voteaza......
  • 0 (2 voturi)    
    Mintea infractorului nu se gandeste (Joi, 13 noiembrie 2014, 16:16)

    Bogdan_100 [utilizator]

    decat la furt si pacaleala. Isi bat joc si de lege si de parlament. Ponta trebuie sa-ti asculti mentorul pentru de acum infractorul nastase va fi conducatorul din umbra al tarii. Ce pacat de cativa centimetri (ai glontului).
  • +3 (5 voturi)    
    Nastase si Ponta... (Joi, 13 noiembrie 2014, 16:23)

    Gladiatorul [utilizator]

    ...doua prostituate politice ale vremurilor teribile pe care le traim. Niste scorpii ordinare care nu au nicio legatura, absolut nicio legatura cu omul de caracter si minutiosul german. Doi marunti suti care cred deja ca se afla in Cupola Mafiei atotputernice. Oare, duminica, vom reusi sa convingem la vot ca Ponta = Nastase si retur. Rusinos, foarte rusinos. Daca am ramas la nivelul anului 1990 e grav. Dar daca ne vom apropia de votul din 2004 putem sa ne linistim putin. Daca romanii vor sa fie "rupti" de vatafii locali si centrali, daca iubesc hotia si pe hoti vor vota Ponta. Daca, in schimb, vor sa iesim odata la liman din noroiul comunist al troikai Iliescu - Nastase - Ponta ( dar sunt mut mai multi membrii acesteia) atunci va iesi Johannis. Curaj si spor la vot!
  • -1 (1 vot)    
    Nastase a luat-o razna (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:55)

    Bogdanu [hotnews.ro]

    Asta e defapt o conversatie pe care au avut-o in particuloar, dar Nastase a luat-o razna cu tupeul se pare si a faccut-o publica. Multumim!
  • +1 (1 vot)    
    Trist (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:56)

    BSR [utilizator]

    Problema cea mai grava este ca nici nu le mai pasa de ce credem despre ei. Atat de siguri sunt de putere pe care o au incat, in loc sa vorbeasca in particular despre jocurile politice, vorbesc pe blog, in vazul tuturor. E fix momentul cand ne dam seama ca nu contam deloc pentru ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Mister bombonel (Joi, 13 noiembrie 2014, 17:57)

    GigelStrainu [utilizator]

    Sa inteleg ca " sa zica domnu' copy paste peste tot ca este impotriva acestei legi pana ce ajunge la cotroceni presedinte ,ca sa nu mai aiba 1 motiv in plus ca domnu Iohannis sa umileasca pe la orce televiziune,
    ca pe urma este timp sa faca lege sa treaca de parlament, ca nu poate sa il lase felix la racoare prea mult ca'i frig " cam asta am inteles la ora asta tarzie si de la oboseala........am inteles gresit?
  • 0 (2 voturi)    
    glont de argint (Joi, 13 noiembrie 2014, 18:06)

    barba-neagra [utilizator]

    Inca un "glont de argint" pentru Iohannis, daca mai are timp si...chef.
    Oricum, li Iohannis nu prea i-a dat mana sa-l contrazica pe Ponta in privinta "alegerii" doamnei Kovesi la sefia DNA. Ar fi calcat pe becul numit "basescu", de care fuge ca dracul de tamaie.
    Un alt glont de argint este bataia luata de un jurnalist de la organele lui Oprea in plin centru al Bucurestiului.
    Alte gloante:
    - obtinerea ilegala de informatii de la INS;
    - falsul stampilat de Zgonea privind retragerea amendamentului la Constitutie pentru votul electronic;
    - falsul deciziei ICCJ privind plagiatul: ICCJ a respins plangerea pentru ca nu era de competenta sa;
    - falsul raspuns trimis de autoritatile germane privind noi sectii de votare (pe asta Iohannis l-a tratat asemeni unui primar, nu unui viitor presedinte care va sta la masa cu guverne carora le-a falsificat pozitia);
    - rastalmacirea pozitiei Uniunii Europene privind efectele dezastroase ale pomenilor electorale pentru bugetul 2015...
  • +1 (3 voturi)    
    Bombo (Joi, 13 noiembrie 2014, 18:10)

    rokoz [utilizator]

    Logica lui A. Nastase este gaunoasa ... Odata adoptate aceste legi, vreo 50 de PSD-isti sunt in pericol iminent de a fi arestati de DNA inainte sa se rediscute si aprobe o noua lege. Daca 50 PSD-isti + alti de la satelitii PSD care sunt aliati pt curenta guvernare sunt arestati si pierd locurile din Parlament / Senat, s-ar putea ca o rediscutare a legilor in discutie sa nu mai aiba loc asa de curand. Crezi ca turma de baroni vizati de DNA or sa accepte acest indemn a lui Bombo? Sau Bombo vrea sa indemne pe Ponta sa faca o curatenie inainte de sarbatori in PSD?:)

    Oricum, Ponta nu are curajul sa faca asa ceva, anturajul lui e format din puscariabili ... Ponta nici nu a vrut sa candideze pentru presidentie, el ar fi vrut sa ramana prim-ministru cu un presedinte de paie, un lacheu de casa al PSD-ului.
    • -1 (1 vot)    
      ce sa faca ponta ? (Joi, 13 noiembrie 2014, 19:16)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui rokoz

      ponta nu face nimic. el doar asculta ordine
  • -1 (1 vot)    
    aministia si sfatul lui nastase (Joi, 13 noiembrie 2014, 18:58)

    AdrianHerghelegiu [anonim]

    voi inca traiti din trecut si nu aveti incredere absolut in ponta si echipa lui de tineri cu care vine din spate. Vorbeste 4 limbi, e tanar si stanga va fi in viitor partid ce se va uita si la muritori.Sant de acord suta la suta ca nastase, hrebe, mitrea. michi spaga si multi altii au adus romania pe chituci si trbuiesc rasi de pe fata pamantului.
  • 0 (2 voturi)    
    incredibil! (Joi, 13 noiembrie 2014, 19:04)

    CJ. [utilizator]

    Adica asa pe fata spus, nici macar nu se mai chinuie sa se ascunda. Fara pic de rusine
  • -1 (1 vot)    
    plagiatorul sah mat... (Joi, 13 noiembrie 2014, 19:23)

    Mirel VladVoicu [anonim]

    Plagiatorul este sah-mat in acest moment! Daca nu accepta, este evident ca partida s-a incheiat pe loc, iar, daca accepta, va ramane in constiinta societatii romanesti ideea ca fara aceasta provocare brutala, Ponta si ai lui, nu se stie DACA si CAND ar fi facut acest lucru. In plus, ar fi exact ce spune Johannis, adica un lucru bine facut, daca ai initiativa si vointa politica. Vorba lui "daca vrei, se poate orice!" Si, inca ceva, in caz de acceptare din partea lui Ponta, se va considera (pe buna dreptate) ca a acceptat jocul de frica, la presiune politica si nu din proprie iniativa, cum ar fi normal. Asta este! Johannis PRESEDINTE!