VIDEO Klaus Iohannis: Cer presedintilor celor doua camere si premierului Ponta sa sustina convocarea plenului Parlamentului pentru dezbaterea legii amnistiei si gratierii, cat si a tuturor cererilor de urmarire penala si arestare preventiva

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 13 noiembrie 2014, 10:39 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
Presedintele PNL Klaus Iohannis, candidatul ACL la prezidentiale, a cerut premierului Ponta si presedintilor celor doua camere parlamentare, Calin Popescu Tariceanu si Valeriu Zgonea, convocarea Birourilor Permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului care sa decida convocarea plenului pentru a discuta si pentru a respinge legea amnistiei si gratierii si pentru a vota toate cererile de urmarile penala in cazul unor deputati si senatori. "Este singura sansa pentru dl Ponta sa demonstreze ca el crede in statul de drept. Daca nu se convoaca Parlamentul, ce sa mai credem? Vorbe, vorbe, vorbe", a declarat candidatul ACL in cadrul unei conferinte de presa.
  • HotNews.ro a transmis LIVE TEXT principalele declaratii ale lui Klaus Iohannis

Principalele declaratii ale lui Klaus Iohannis:

  • L-am invitat pe V. Ponta ca impreuna sa facem in asa fel incat Parlamentul sa se reuneasca maine, sa se ia in dezbatere atat legea amnistiei si gratierii, cat si toate cererile de urmarire penala si arestare preventiva.
  • Le solicit dl Tariceanu, dl Ponta si dl Zgonea sa fie de acord ca Birourile sa se intruneasca astazi, sa decida reuniunea plenului, in care sa se respinga legea gratierii si sa fie incuviintate toate cererile de urmarire penala si arestare preventiva, pentru parlamentari de la toate partidele.
  • Haideti, dl Ponta, sa facem tot ce trebuie pentru a convoca Parlamentul si pentru a pune in practica acest lucru.
  • Doi, BEC a reconfirmat ca se pot infiinta sectii de vot suplimentare in diaspora daca se doreste.
  • Dl Ponta, scoteti-l pe dl Ministrul de Externe din relanti si puneti-l in viteza sa rezolve aceasta problema.
  • Si, nu se putea altfel, iar l-am prins pe dl Ponta cu minciuna, in legatura cu sectiile infiintate in Germania.
  • Dl Ponta, daca mai veniti cu hartiute aiurea, faceti copiutele cum trebuie.
  • Pentru aceasta seara a avut doua invitatii, am acceptat-o pe cealalta. Nu exista nicio invitatie si nicio dezbatere organizata pentru maine.
  • E un examen complex, notele se afiseaza dupa evaluarea finala (intrebat cum evalueaza prestanta sa si a lui Victor Ponta in dezbaterea de la B1TV - n.red.)
  • (reuniunea plenului parlamentului pentru discutarea celor doua subiecte - n.red.) Este singura sansa pentru dl Ponta sa demonstreze ca el crede in statul de drept. Daca nu se convoaca Parlamentul, ce sa mai credem? Vorbe, vorbe, vorbe...
  • Am fost (la dezbatere - n.red.), am fost la doua, cine a avut urechi de auzit a auzit.

























19241 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    important sa nu bage in seama Latrina 3 (Joi, 13 noiembrie 2014, 10:45)

    un domn [utilizator]

    in rest..e ok ritmul,calendarul..latrina 3 trebuie ignorata
    • +2 (2 voturi)    
      Voturi nejustificate: peste2 milioane (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:21)

      atomi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      18.300.000 de alegatori in tara si strainatate
      4.000.000 de alegatori in strainatate
      14.300.000 de alegatori in tara.
      Au fost 160.000 de votanti in strainatate.
      A fost o prezenta GENERALA (diaspora + tara) de 53% adica 9.700.000 de votanti din care
      9.540.000 in tara. Asta inseamna ca prezenta in tara a fost de
      9.540.000/14.300.000 adica 67%.
      Sondajele inainte de alegeri (efectuate IN TARA) dadeau o prezenta la vot
      de 52% adica 7.440.voturi (calculat la numarul de votanti DIN TARA)
      (care a fost de altfel si prezenta oficiala cumulata atat in tara CAT SI in
      diaspora). Ceea ce inseamna ca in total au fost doar 7.600.000 voturi (diaspora+tara). Adica 2.100.000 de voturi sunt nejustificate.
    • +4 (4 voturi)    
      Deja a ignorat-o (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:21)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      In seara asta merge la DIGI 24, iar Viorel va fi pe Antena 3
      • +4 (4 voturi)    
        ptr Viorel e cald si bine acolo (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:46)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui _CK_

        il inteleg...acolo cum zice bardul Tudor Gheroghe..e tzara mea/e neamul meu cel varaniesc/..acolo Dottore sa...ar vrea..acolo vrea ..sa traiasca..luati odorizante cu soda..va puti rau teveul daca va uitati la Latrina 3
  • -25 (25 voturi)    
    Iohanis a decis sa joace? (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:02)

    demaGOGU [utilizator]

    cam tarziu!
  • +19 (19 voturi)    
    Graba asta (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:10)

    atreju [utilizator]

    "Haide-ti"? serios? cu cratima? In alta ordine de idei, Iohannis face ceea ce trebuie acum, sa puna presiune pe mincinosul asta si sa vedem ce iese. Sincer, Ponta nu va da recurs cererii, e mort daca o face. Toti cei care-itrag de sforile de marioneta ce este, vor sari la gatul lui!
    • +9 (9 voturi)    
      rau mai esti (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:22)

      ClaudiuAlexoaie [anonim] i-a raspuns lui atreju

      oamenii au scris livetext, au tot timpul sa corecteze
  • +5 (5 voturi)    
    Vizionare placuta :) (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:12)

    Eu123 [utilizator]

    https://www.facebook.com/video.php?v=1524151491162059&pnref=story

    sau

    http://activenews.ro/ponta-desfiintat-la-antena-3-clipul-video-care-devenit-viral-pe-internet_1871563.html
  • +14 (24 voturi)    
    Cea mai buna iesire publica a lui Johannis (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:13)

    derblauereiter [utilizator]

    de pana acum.

    macar demonstreaza ca are capacitatea sa invate din pumni.
  • -31 (31 voturi)    
    mda (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:23)

    Mazeta [utilizator]

    Ponta încearcă să câștige 7,4 mil. votanți anti-Băsescu, Iohannis încearcă să-i câștige pe cei 421.648 de votanți pro-Mandela.
    • +6 (6 voturi)    
      ba nu toti (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      votantii anti-base nu sunt pro-ponta... s-a vazut ca de la 7.4 mil au scazut la 4
    • +2 (4 voturi)    
      M-ai lasat perplex (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:27)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Atat am avut de spus. Restul e deja istorie, pardon, ai facut deja istorie.
    • +4 (4 voturi)    
      daca incearca sa ii cashtige (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:31)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      inseamna ca cei 7,4 au fost doar pe hartie ? ca referendumul pentru validarea Loviturii de Stat a fost..facatura ? intreb..asta se intelege din postarea ta
    • +5 (5 voturi)    
      420 de mii? (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:46)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Suntem mai multi mezeao, n-om fi 7 milioane ca uslamistii, da' 4-5 mil tot suntem cei impotriva uniunii maifiei generalizate din Romania.
    • +3 (3 voturi)    
      Doamna (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:00)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeta, aveti comentarii ne-constructive, ca de obicei... Pacat...
    • +3 (3 voturi)    
      BRAVO ma! (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:14)

      cosminbut [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai sesizat si tu ca din 7,4 milioane de votanti anti Basescu doar jumatate au votat cu Ponta, in conditiile in care toata strategia plagiatorului s-a bazat doar pe aversiunea fata de navigator. inseamna ca sunt sanse ca romanii sa se fi trezit din noaptea mintii!
    • +3 (3 voturi)    
      Esti idiot amice (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:15)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      1. Aia 7.4 (sau cati or fi sost in realitate) erau in 2012.
      Tonta tre' sa se intoarca in timp ca sa-i aiba.
      Acu' suntem in 2014...

      2. Klaus ii prinde pe aia ai lui Macovei, Nutzi, Kelemen +juma' ai lui Moliceanu. +Nehotaratii.

      3. ninooo-ninoooooo-ninooooooooo

      P.S. Nu te doare mintea?!?
      • 0 (0 voturi)    
        mai mult (Vineri, 14 noiembrie 2014, 13:21)

        Roxana_ [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        ii prinde si pe aia pe care a reusit ponta sa-i enerveze rau intre timp.
  • +1 (1 vot)    
    ponta (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:26)

    mos ion roata [utilizator]

    trebuie atacat dur-cu armele lui.Originea s-a este cel putin dubioasa (bunicul matern-agent sovietic se pare),sinuciderea dubioasa a unui coleg procuror dupa ce a fost vizitat de vvp, plagiatul dovedit pentru care nu s-a inceput urmarirea penala ,instigarile nenumarate in timpul campaniilor electorale si a referendumului de destituire a Presedinelui Romaniei,implicarea in societati care au profitat de contracte oneroase cu statul.
  • +3 (3 voturi)    
    Sperante (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:35)

    Beles Canu [utilizator]

    ... exista cetateni, asistati sociali, care nu suporta minciuna, smecheria ieftina, alba-neagra!
    Exista sperante pentru normalitate.
    Treziti-va romani!
    Chiar si noi cei de varsta a treia mai avem sperante sa prindem o lume in care a trai poate include bucurie!
    Doamne, lumineaza-i pe romani!
  • +2 (2 voturi)    
    diseara (Joi, 13 noiembrie 2014, 11:47)

    qwert11 [utilizator]

    unde il vedem pe Klaus Iohannis ?
    • -4 (4 voturi)    
      zic eu ... (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:55)

      Interesant [utilizator] i-a raspuns lui qwert11

      inapoi in Sibiu cel mai probabil sau papusar la teatru ca vad ca pe post de marioneta se descurca OK.
  • -2 (4 voturi)    
    Jocurile au fost facute de mult, acum, e fad! (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:02)

    hipotalamus [utilizator]

    Recomandarea calda -dupa ce iese Viorel presedinte , ar fi sa ne cam vedem de treba -atentie cat bagam capul! Nu ne scapa nimeni! Scapa cine poate! Viorel nu va obstructiona justitia, va fi mai aprig ca oricine ! Lasati-l sa se pregateasca pentru Cotroceni!
    • +4 (4 voturi)    
      Rahova e Aproape de Cotroceni (Joi, 13 noiembrie 2014, 12:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui hipotalamus

      poate sa se opreasca acolo..alaturi de tov Dan !
      • 0 (2 voturi)    
        sfidare! (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:41)

        hipotalamus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Nu ne coboram...!
  • -1 (1 vot)    
    Jocurile au fost facute demult! (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:39)

    hipotalamus [utilizator]

    Recomandarea calda -dupa ce iese Viorel presedinte , ar fi sa ne cam vedem de treaba -atentie cat bagam capul! Nu ne scapa nimeni! Scapa cine poate! Viorel nu va obstructiona justitia, va fi mai aprig ca oricine ! Viorel vrea sa faca istorie! Lasati-l sa se pregateasca pentru Cotroceni!