VIDEO Punctul culminant al dezbaterii de la B1: Klaus Iohannis i-a aratat lui Victor Ponta o poza uriasa cu liderii PSD sustinandu-l public pe baronul corupt de Arges, Constantin Nicolescu

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2014, 22:43 Actualitate | Politic

Liderii PSD la mitingul de sustinere a baronului corupt Constantin Nicolescu
Foto: Mediafax
Klaus Iohannis a prezentat miercuri seara, in dezbaterea electorala de la B1 TV, o fotografie uriasa in care apar mai multi lideri PSD, intre care si Victor Ponta, la un miting de sustinere a fostului presedinte al Consiliului Judetean Arges, Constantin Nicolescu, anchetat la acel moment pentru coruptie. In momentul realizarii fotografiei, in 2011, opinia publica a interpretat gestul conducerii PSD drept unul menit sa intimideze justitia. Ponta era presedintele PSD in 2011. Iohannis a prezentat fotografia direct spre camera tv.

Raspunzand unei intrebari cu privire la garantarea independentei justitiei, candidatul ACL Klaus Iohannis a sustinut ca politicienii nu trebuie sa se implice in actul de justitie.

"S-a facut multa vorbire despre ce trebuie sa faca presedintele ca sa protejeze justitia. Eu vreau sa garantez justitia si statul de drept. Eu cred ca in acest domeniu trebuie sa avem curajul sa spunem nu ne bagam unde nu ne fierbe oala, nu avem ce cauta noi politicienii in actul de justitie. Justitia e independenta are sistemele proprii, cel mai bun lucru e sa nu ne bagam acolo", a spus Iohannis.

El a prezentat apoi o fotografie in care apar mai multi lideri PSD, inclusiv Victor Ponta, prezenti la un miting din 2011 pentru sustinerea baronului PSD Constantin Nicolescu, la acel moment presedinte CJ Arges si anchetat de procurorii DNA pentru coruptie.

"Daca vorbim de actiuni care ne definesc ca politicieni, o frumoasa imagine de grup in ianuarie 2011 in jurul dlui Constantin Nicolescu, cu dl Ponta, Nastase, Severin, Hrebenciuc, Vanghelie, care au afirmat ca e o persecutie politica si nu e bine ca acest domn, intre timp condamnat, sa fie deranjat", a declarat el.

"Asta nu se numeste independenta justitiei, ci fortarea justitiei", a afirmat Iohannis.

























13599 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Ponta ! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 22:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Pregateste-ti bagajele! Baronii pe care nu-i
    mai poti apara te vor debarca. Nu vei mai fi prim -ministru.
    Ce vei fi ?
    Poate te primeste o manastire careia i-ai donat banii nostrii.Macar pentru o perioda lunga de post si rugaciune .
    E bine sa te mai gandesti si la mantirea sufletului,
    nu ?
    Sau tu nu stii nimic despre " mantuirea sufletului" ?
    • +5 (5 voturi)    
      Ponta sta acolo printre, si cica a fost procuror (Joi, 13 noiembrie 2014, 8:40)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Ponta sta acolo printre tot felul de cercetati si parte din ei si condamnati definitv la ani de puscarie !!!
      si cica a fost procuror !!

      Ma sperie gandul la ce fel de procuror a fost de sprijina cei 38 de cercetati sau condamnati penal din PSD !!!!!!!!

      Si astia sunt doar din PSD !

      Nu mai zic din partidu olimbical UNPR (PSD2) si apendecile PC partidu de buzunar a lui Voiculescu (PSD3) !!!!
  • -24 (30 voturi)    
    cmon (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 22:51)

    Mazeta [utilizator]

    Eu știu că presa exagerează, dar nici chiar așa. Dacă asta este „poză uriașă”, atunci eu sunt King Kong.
    • +8 (10 voturi)    
      Relativ (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 23:01)

      SKLR87 [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      E uriasa prin continutul de deseuri per milimetru patrat.
    • +10 (12 voturi)    
      Salut mai, King Kong. (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 23:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Care mai e viata pe la tine? Banane, ceva?
    • +9 (11 voturi)    
      pam pam (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 23:23)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      golanache si-a luat-o rau.. e posibli sa nu poata mai mult, e posibil sa va fi inselat.. :)
    • +10 (12 voturi)    
      :) (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 23:26)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e uriasa prin numarul mare de puscariasi prezenti in ea. Ai inteles acum, da?
    • +9 (11 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 23:34)

      Twisted [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Poza e mult mai mica, deoarece jumatate din cei de acolo au fost, sunt deja sau pe cale sa fie in puscarie.
    • +6 (8 voturi)    
      esti, desigur prin activitatea ta de aici : (Joi, 13 noiembrie 2014, 0:10)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      klingon ( adica aerian)
      ping-pong (tovaras cu chinezii)
      si poate king-kong
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate (Joi, 13 noiembrie 2014, 14:50)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Maimutarelile de pe forum te califica in pozitia de "mic" King Kong. Cam toti de la psd sunteti mici. Cat despre poza e o buna lista de infractori cativa sunt deja la locul lor (nastase hrebenciuc) iar altii asteapta intrarea.Uriasa e coruptia si tupeul gastii de infractori din poza.
  • +9 (11 voturi)    
    punctul culminant (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 22:59)

    Mos Andrei [utilizator]

    Mie cel mai mult mi-a placut finalul.
    Cand dupa ce Ponta l-a acuzat toata emisiunea pe Iohannis ca-i ca si Basescu, ca-i cu ai lui Basescu, etc.... KI ii zice ca pe Ponta l-a acceptat Basescu ca Premier, pe cand pe el l-a refuzat. :))
  • +8 (10 voturi)    
    toti pensionarii (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 23:17)

    thatchme [utilizator]

    au vazut poza cu hotii cei mari ai romaniei. Ei primesc pensii de mizerie iar aia din poze fura de sute de mii de ori mai mult decat salariul de postac al mazetei.
  • +6 (8 voturi)    
    Pensionarii (Joi, 13 noiembrie 2014, 4:22)

    Dana Bob [anonim]

    Adevarul ca au ajuns imuni la furtul alesilor! Ptr pensionari e de ajuns ca li se majoreaza pensia cu 10 lei!
    In ceea ce priveste penalii PSD daca Iohannis i-ar fi enumerat pe toti nu ii ajungea toata emisiunea nu doar cele 2 minute! Ma mir ca penalii au incaput in cadrul pozei . Cred ca era o poza veche!
  • +5 (5 voturi)    
    Panoplia cu arme comuniste moderne! (Joi, 13 noiembrie 2014, 7:26)

    hotnewsfil [utilizator]

    Fotografia pe care Iohannis i-a pus-o in fata golanelului Viorel reprezinta panoplia cu arme actuale, cu care neo-comunistii vor sa tina sub stapanire Romania.
    Golanelul cu stofa si educatie de dictator comunist anunta poporul ca vrea sa il uneasca pe tot sub el, cum visa Iliescu atunci cand a inventat FSN - partid totalitar exclusivist, in interiorul caruia sa se dezbata toate opiniile politice, sa nu existe o opozitie din exteriorul acestui partid-stat.
    La aceasta "unire" a populatiei viseaza si golanelul cu cu cas la gura.
    Ca si predecesorii lui comunisti, golanelul are, ca una dintre devize : 'Cine nu este cu noi este impotriva noastra!'.
  • +7 (7 voturi)    
    Gresit!!! (Joi, 13 noiembrie 2014, 8:47)

    GheorgheIon1 [anonim]

    Punctul culminant a fost cand moderatoarea a anuntat momentul culminant al emisiunii; cei doi trebuia sa-si puna intrebari reciproc, iar Iohannis a sabotat asa-zisul moment culminant zicand ca nu are nici o intrebare pentru Ponta.
  • +6 (6 voturi)    
    infractorii (Joi, 13 noiembrie 2014, 9:54)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    In poza vedem doi arestati - pendiuc, primarul Pitestiului si Hrebenciuc, doi condamnati- nastase si nicolescu, fostul sef al cj arges, o cercetata de DNA - andronescu...asa ca nu va mirati ca infractorii se apara intre ei...