Klaus Iohannis, despre confruntarea de la Realitatea TV: Un talk-show, nu o dezbatere pe teme prezidenţiale. Dar, decat nimic.../ A fost decizia mea personala sa merg

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2014, 15:45 Actualitate | Politic

Candidatul ACL, Klaus Iohannis, a declarat, miercuri, intr-un interviu la Reporter Virtual, ca dezbaterea electorala de la Realitatea TV de marti seara a fost de fapt "un talk-show, nu o dezbatere pe teme prezidentiale", el adaugand: "Dar, decat nimic.." Iohannis nu a exclus posibilitatea sa participe la o confruntare si la Antena 3.

Iohannis a anuntat ca va merge la dezbaterea de miercuri seara de la postul de televiziune B1.

"Da, am confirmat inca de aseara ca merg la B1, fiindca probabil multi au fost luati prin surprindere de acea dezbatere din seara trecuta, poate multi nu au au avut ocazia sa o vada. Mi s-a parut in regula sa existe si o a doua etapa a acestei dezbateri", a spus Klaus Iohannis, intr-un interviu la Reporter Virtual, citeaza Mediafax.

Intrebat daca va merge si la dezbaterea de la Antena 3, Iohannis a raspuns: "Asta vom vedea, deocamdata vorbim despre ce se intampla in aceasta seara".

Despre confruntarea de la Romania TV, Iohannis a spus ca "nu i s-a parut interesanta oferta si de aceea nu a mers".

Potrivit lui Iohannis, la prima confruntare dintre cei doi candidati a castigat electoratul.

"Am vazut ca evaluarile sunt diferite, unii considera ca am castigat puncte, altii considera ca Ponta a castigat puncte. Fiecare cu evaluarea lui, dar mie mi s-a parut important sa merg la o dezbatere, chit ca nu am cunoscut temele, nu am cunoscut formatul emisiunii, fiindca nu a catadicsit nici Realitatea TV si nici echipa domnului Ponta sa ne transmita si noua aceste lucruri. M-am dus din pur respect pentru alegatorii care si-au dorit aceasta dezbatere", a comentat Iohannis.

Klaus Iohannis a mai declarat ca isi doreste in continuare o dezbatere "asa cum se asteapta lumea sa fie o dezbatere pentru prezidentiale".

"Intalnirea de aseara a fost un talk-show, nu a fost de dezbatere pe teme prezidentiale, dar, decat nimic...", a spus el.

Klaus Iohannis a respins ideea ca i s-ar fi intins o capcana.

"Nici nu avea cine sa imi intinda o capcana si in niciun caz domnul Ponta si echipa domniei sale nu au cum sa imi intinda capcane. A fost decizia mea, personala, sa merg", a tinut sa mentioneze Iohannis, adaugand ca mai apoi si-a anuntat si staff-ul si a facut anuntul in media si pe Facebook.

Potrivit lui Iohannis, "nu este admisibil sa nu existe o dezbetere", desi ar fi fost mult mai bine sa existe o dezbatere la care sa participe orice alt jurnalist.

"A fost nevoie de o crestere a volumului, pentru ca paralel cu mine au vorbit si domnul Ponta si domnul Rares Bogdan, amandoi pe timpul meu", a mai spus Iohannis, despre momentul in care a ridicat tonul, in timpul dezbaterii.

Intrebat daca l-a deranjat faptul ca a fost intrerupt de premierul Ponta, candidatul ACL a spus ca "nu l-a deranjat, dar i s-a parut inoportun".

"Dupa ce a facut-o de doua-trei ori, am simtit nevoia sa arat ca nu asa se face o dezbatere, la acest nivel", a mai spus Iohannis.

Vezi interviul video pe reportervirtual.ro.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

13890 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Antiteza: adevăr - minciună, Iohannis - Ponta (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 15:51)

    Melkedisiec [utilizator]

    Realitatea tv a fost sub orice critică și din păcate părtinitoare cu Ponta. Pentru mine este important că domnul Klaus Iohannis a spus adevărul și nu a mințit. Este un lucru extraordinar de bun. Ponta cu minciunile lui, încă puțin și o să ne spună, ca și Ceaușescu, cât de mult ne-a crescut nivelul de trai.
    • 0 (8 voturi)    
      Iohannis - nepregatit vs Ponta - cu hartii (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:06)

      ciubex [utilizator] i-a raspuns lui Melkedisiec

      Iohannis mi s-a parut total nepregatit.
      Prezentatorii, adica asa zisii moderatori nu i-au pus intrebari incomode lui, ma rog o exceptie, doua, imi aduc aminte de intrebarea legata de Cernauti.
      In rest mai atacat a fost Ponta.
      Dar Ponta avea hartiile la el si a fost pregatit.
      Iohannis nu avea nimic la el decat un discurs, o fraza, si fara argumente.
      Nu stiu ce sa cred, dar nu te duci la o dezbatere fara niste "lectii" facute.
      macar pentru intrebarile pentru care tu i le adresezi adversarului.
      Cum a fost intrebarea adresata lui Ponta legata de votul din diaspora, cand i-a intors-o Ponta: "dar dumneavoastra ce ati fi facut" Iohannis a ramas blocat, nu a venit cu un raspuns cat de cat inteligibil, sa spuna, ca s-ar fi consultat din timp cu cei de la ambasade sau BEC. Nu a spus nimic in apararea lui.
      Asadar, total nepregatit.
      Din pacate o sa-l votez pentru ca sunt impotriva lui Ponta, dar Iohannis nu merita votul meu pentru prestatia de aseara.
      Aseara cat de cat a fost la o televiziune anti PSD, va dati seama cum l-ar face aia de la Antena 3? Pres pe jos l-ar transforma pe Iohannis.
      Pacat.
    • -2 (2 voturi)    
      Iohannis.. (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 17:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Melkedisiec

      ..in fata lui Tonta, a aratat ca unul in fata "smecherilor" (ca sa nu le zic pe nume) care vor sa te faca la alba-neagra. Ca un mielusel in fata aluia care urmeaza sa-i taie gatul.
    • +1 (1 vot)    
      Mai ales lavinia sandru... cu caracter(e) mic(i). (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 20:01)

      IDT [utilizator] i-a raspuns lui Melkedisiec

      Rusine acestei actrite de 2 lei... Nu era destul ca a fost dezavantajat mereu Iohannis. Mai trebuia sa loveasca inutil si vuvuzela asta. Sa nu uitam esentialul: "temele" au fost date de C. Gusa, nu-i asa? Omul asta este atat de alunecos! Pe mine iralitatea m-a pierdut. Se apropie de antene... Oare nu cumva si B1 devine din ce in ce mai mult o... anexa!? Si ce va mai ramane opozitiei?
      Puncteaza pontanacii fara pic de fair play. Din pacate...
  • +13 (17 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 15:58)

    _CK_ [utilizator]

    Foarte bine a facut ca i-a dat peste bot lui Ponta. Victor Ponta era ca o tzatza care se trezea vorbind oricand voia fundul lui. Klaus Iohannis a facut foarte bine ca i-a atras atentia in repetate randuri si a aratat intregii tari badaranismul si lipsa de bun simt a lui Victor Ponta. Asa este el obisnuit sa vorbeasca la Antena 3 si in PSD. Victor Ponta este un pacalici.
  • -18 (24 voturi)    
    Deci ... neamtul zice despre el (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 15:58)

    newlook [utilizator]

    Deci ... neamtul spune despre el ca a castigat. Fantastic. Cand eu zic ca-i retardat.......
    • +1 (3 voturi)    
      cine zice ala este (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:09)

      RespectRomania [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Comentarii constructive inteleg c anu exista? Daca asa se castiga voturi in Ro, cu calomnii gratuite, scuze daca nu pot respecta un asemenea tip de electorat. Si da, este valabil pentru sustinatorii ambilor candidati.
      Si pt fair play, Iohannis (neamtu care probabil e mai roman ca multi din tara asta avand in vedere ca familia lui e in Transilvania de 800 de ani) zicea ca unii au zis ca a castigat el, altii ca ponta. Iar daca te uiti in media si retele sociale, asa si este. Parerile sunt impartite...
    • +3 (3 voturi)    
      :) (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:16)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Fantastic!
      Esti doar la -5.
      And counting down....
      Fantastic!
      Ha! Ha! Ha! Ha! Ha!
    • +2 (2 voturi)    
      retard, intarziere (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 18:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      retardat, intarziat.
      mai bine intarziat la minte, decat nauc, escroc intellectual si social.
      un gunoi al geneticii, asta e dottore.'
      un mutant.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai vreun motiv la indemana pentru care ar trebui (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 18:46)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      sa te credem pe tine?
  • +7 (7 voturi)    
    Caracter versus mahala (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 16:54)

    unuldintrecetateni [utilizator]

    Ponta a dovedit tupeu, mahala si o desavarsita tactica a manipularii. Nu a raspuns la nici o intrebare care i-a fost adresata, ci de fiecare data a evitat raspunsul clar printr-un atac, reusind sa conduca discutia in alta parte. Domnul Iohanis...prea domn si nu a fost pe faza. I-as sugera sa nu se mai lase deviat de la subiect. Oricum...personal m-am saturat de carismatici, buni de gura si hoti si mincinosi si prefer un om integru, care pune valorile morale inaintea "gargarei". Pana ieri eram poate indecis. De ieri m-am hotarat.
  • +2 (2 voturi)    
    Roata istoriei tarii se invarteste repetitiv! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 18:13)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intr-un fel, istoria tarii se repeta :
    Intr-o perioada in care politicienii nu se mai intelegeau intre ei, trancaneau mult, se acuzau reciproc, invrajbeau populatia, nu faceau nimic semnificativ pentru dezvoltarea tarii, conducatorii Partidului Liberal - Bratienii - au luat o decizie 'eroica', care i-a uimit pe multi romani, i-a revoltat pe adversarii lor : L-au adus pe viitorul rege- germanul Carol I -. Tara a fost condusa in continuare, ca regat, de regele Ferdinand, tot de origine germana.
    Adversarii solutiei liberalilor au obiectat, acuzand faptul ca cei doi nemti nu cunosteau limba si obiceiurile stramosesti ale poporului roman, ca au o fire complet diferita de a dambovitenilor, ca 'n-au sare, n-au umor, 'n-au usurinta vorbirii fara sir, nu detin 'arta parlamentarii' (a vorbariei fara sir).
    Dar, solutia liberalilor s-a dovedit a fi excelenta. Tara a progresat rapid, a inflorit, a devenit 'tara lucrului bine facut', 'o tara ca afara', s-a introdus ordinea germana.
    Romanii s-au obisnuit cu cei doi nemti si nemtii cu romanii.
    Credibilitatea tarii a crescut rapid, au venit investitori importanti. S-a dezvoltat capitalismul romanesc, deviza fiind : 'Prin noi insine!'.
    Nemtii au prins radacini trainice, au dovedit ca 'nu musca'.
    Acum, tot liberalii au propus tarii o noua 'solutie germana'. Neamtul Iohannis, ca nemtii : tacut, harnic, cinstit, meticulos. Si deviza lui este 'sa facem din Romania tara lucrului bine facut'.
    Canaliile, politicienii borfasi au intrat in panica : 'atentie, vine neamtul si ne incurca ploile!'.
    Canaliile mint populatia ca neamtul, fiind protestant (religie predominanta in tarile vestice avansate), este strain de tara si de neam, este 'un mosier care ii trateaza pe romani ca pe slugile lui'
    Este acuzat ca nu este inzestrat cu umorul dambovitean, ca nu este circar, mahalagiu, ca nu stie sa se certe ca tatele, acuzatii fabricate in laboratoarele Antena3 si vehiculate de PSD, in frunte cu plagiatorul (hotul) - mitomanul Viorel.
  • 0 (0 voturi)    
    Campanie electorala promovand discriminarea (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 18:34)

    nlln [utilizator]

    Aceasta campanie electorala a promovat DISCRIMINAREA ( pe criterii etnice , religioase ).
    Pana si copiii pot trage concluzia ca drepturile cetatenilor se distribuie ( dupa spusele PSD &CO , Victor Ponta ) dupa apartenenta sau nu la un grup etnic sau religios.
    Nimeni nu a luat nici o masura.INADMISIBIL.
  • 0 (0 voturi)    
    Dezbatere (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 19:22)

    ilex2013 [utilizator]

    Adevaratul motiv pentru care Iohannis a decis intr-un mod atat de intempestiv sa participe la dezbatere a fost slvarea unor biete galinacee nevinovate sacrificate de oamenii rai. Probabil ca cei care nu vor vota Ponta, si Dragnea o sa stie, ca el stie tot, vor avea aceiasi soarta cu bietele gaini. Nu va sugereaza Intunecatul Ev Mediu cand la sabatul lor vrajitoarele sacrificau gaini si le aruncau in curtea dusmanilor ca un avertisment ca vor avea aceiasi soarta? Sunt singura care am senzatia ca ne intoarcem in timp ??
    • 0 (0 voturi)    
      comentarii pentru alegeri (Vineri, 14 noiembrie 2014, 10:39)

      MihaiOpriş1 [anonim] i-a raspuns lui ilex2013

      Orice om de bun simt ;i care doreste o tara fara coruptie VOTEAZA CU IOHANNIS adriana