Detalii surprinzatoare despre participarea lui Iohannis la dezbaterea cu Ponta. Rares Bogdan si Eli Roman (Realitatea TV): A fost o surpriza facuta de Klaus Iohannis, ne-a anuntat cu 45 de minute inainte. A venit fara staff si fara hartii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:15 Actualitate | Politic

Moderatorul Rares Bogdan si jurnalista Eli Roman au dezvaluit marti seara, dupa terminarea dezbaterii Ponta - Iohannis de la Realitatea TV, ca prezenta candidatului ACL la emisiune a fost "o surpriza facuta de Klaus Iohannis, ne-a anuntat cu 45 de minute inainte". Eli Roman a mai dezvaluit ca a fost "o dezbatere cu intrebari surpriza, intrebarile erau pregatite de mine si de colege pentru Victor Ponta". Un lider ACL a declarat pentru HotNews.ro ca marti nu s-a stiut la virful partidului ca Iohannis va participa la dezbatere si nu s-a discutat despre emisiune in sedinta conducerii ACL.

Jurnalista - care a adresat intrebari celor doi candidati la dezbaterea moderata de Rares Bogdan - a mai spus ca Iohannis a venit singur la dezbatere, "fara nimeni din staff, fara nici o hirtie la el", spre deosebire de Victor Ponta, care a venit cu sotia, o parte din staff si cu o documentatie solida.

Mai mult, Rares Bogdan a avut o reactie nervoasa la adresa staffului lui Iohannis, transmitindu-le sa anunte din timp daca Iohannis vrea sa participe la dezbaterea anuntata miercuri la B 1 TV. "Nu va bateti joc de ei, anuntati la B1, anuntati-le pe Madalina Puscalau, Sorina Matei sau Aura Titiriga (producator general B1 0 n.red.). Nu e posibil sa anuntati cu 45 de minute inainte de emisiune ca vine Iohannis. Eu eram in timpul pregatirii unei emisiuni cind m-au anuntat ca vine Iohannis", a spus Rares Bogdan.

Reamintim ca Iohannis a surprins publicul cu o ora inainte de dezbatere, cind a anuntat printr-un video postat pe Facebook ca va veni la ora 20.00 la Realitatea TV.

Iohannis a luat decizia de a veni la dezbaterea in ziua in care s-a inregistrat un incident unic la sediul ACL: mai multe gaini - moarte si vii - au fost aruncate in curtea partidului de Opozitie, gainile avand la gat mesaje cu textul "Eu sunt Iohannis" si "Mi-e frica de dezbatere". Iohannis a avut o reactie extrem de dura, spunind ca este un gest care aminteste de obiceiurile nazistilor. E "o amenintare directa cu moartea", a spus Iohannis la pranz, dupa incident.

Cu o seara inainte, la Realitatea TV, Iohannis a fost criticat in platou pentru ca anuntase ca nu participa la dezbaterea cu Ponta de marti.  Invitat luni seara la Realitatea Tv, Klaus Iohanis a fost mustrat, in platou, in direct, de catre Emma Zeicescu pentru refuzul de a fi a marti seara impreuna cu Victor Ponta la emisiunea electorala de la acelasi post de televiziune. "Un barbat nu trebuie sa fuga de confruntare", a spus Emma Zeicescu, cea care l-a invitat, in finalul discutiei de luni seara, pe Iohanis sa ofere un "motiv concret" pentru care refuza dezbaterea cu contracandidatul sau. Iohanis a spus ca nu refuza confruntarea si a indicat necesitatea unei "platforme independente la care sa aibe acces toti jurnalistii - de televiziune, de radio sau de publicatii online".

Inainte de aceste pozitionari ale Emmei Zeicescu, in talk-show-ul moderat de Lavinia Sandru, coordonatorul editorial al Realitatea TV, Cozmin Gusa l-a criticat, de asemenea, pe Klaus Iohanis pentru refuzul de a i se contrapune lui Victor Ponta la Realitatea TV. Jurnalistii Realitatea TV si-au reafirmat pozitia critica vizavi de Klaus Iohanis in chestiunea contruntarii televizate la acest post de televiziune cu Victor Ponta si imediat dupa terminarea emisiunii la care candidatul ACL a fost invitat.























16988 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    123 (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:28)

    1viorel [utilizator]

    Bravo Iohannis - keep going. Ponta esti o tristete, avem aceeasi virsta dar gindesti ca Iliescu si te traiesti ca Nastase. Cum va arata Romania copiilor tai? Condusa de gunoie corupte care nu vor realiza decit sa distruga neamul asta?. Sa i forteze sa faca cele mai mizerabile munci in toata Europa pt ca voi sa putei fura in voie? Spene ne cum va arata Romania la sfirsitul mandatului tau ca presedinte? Mai saraca si mai umilita decit este acum? Rusine
    • +1 (5 voturi)    
      Cum va arata Romania copiilor tai? (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 3:14)

      zoomzoom [utilizator] i-a raspuns lui 1viorel

      Bine merci in Canada ca o sa aiba grija Iohannis
  • +18 (26 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:29)

    karula [utilizator]

    ...si voi erati cu fetele de pe centura...politicii...
    :)
    V- a facut Sasu'!...si nu a facut nimic. Doar a lasat sa se vada diferenta. A dat un exemplu de ce inseamna sa fi Om!
  • +20 (24 voturi)    
    Jurnalisti?? Hai sictir!! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:32)

    emigrant [utilizator]

    Asa si? Mai sint citeva zile de campanie, va plingeti ca nu vine la dezbateri iar cind vine nu sinteti capabili sa moderati inteligent. E bine insa: Sandru a incercat sa o "ajute" pe Udrea si a adus-o la 5%. E evident de ce parte sinteti. Daca-l opreati pe mincinos din logoree poate se prelungea emisiunea. Dar asa ptr ce?
    Mi-e sila de jurnalismul din Rom. Inclusiv de B1. SINTETI VARZA. Iar in seara asta s-a vazut.
    • -3 (11 voturi)    
      spune o saptamana ca nu vine (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:57)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

      spune o saptamana ca nu vine si anunta cu 45 de minute inainte ca s-a razgandit
      seriozitate nemteasca, n-am ce zice
      • +5 (5 voturi)    
        Diebase.. (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 1:53)

        PaulAtreides [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

        ...esti un psd-ist jalnic. Go die somewhere far and away. Try Rusia.
  • +13 (15 voturi)    
    Plagiatorul putea să vină cu zeci de mii de hârtii (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:43)

    visio [utilizator]

    Cui îi pasă? El este un plagiator, un tâmpit care nu știe să copieze. Luați ca reper elevii dați afară din examenul de BAC pt că au copiat și vă veți face o părere despre Ponta! Cât este de prost!
  • +20 (22 voturi)    
    Realitatea TV a fost execrabila (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 1:05)

    vazut_din_anglia [utilizator]

    Mi s-a parut foarte ciudat ca Ponta a venit cu tone de documentatie ce aveau doua roluri: una sa arate cat de *pregatit* e el, alta sa citeasca datele pe care sa le arunce catre Johannis ca sa-l faca sa para ca habar n-are.

    Suspectez ca Ponta stia intrebarile dinainte, ca prea repede gasea copiuta respectiva la fiecare intrebare ce i se punea ori lui ori lui Johannis. In comparatie, Johannis n-a venit la emisiune in ultimul moment, din goodwill, sau poate a fost impins sa mearga in ultimul moment, oricum n-a avut timp sa se pregateasca. Asta explica de ce nu avea documente si el.

    Daca e adevarat ce presupun, Realitatea i-a jucat jocurile lui Ponta. Constatand si atacul Laviniei Sandru la Iohannis (ca vezi doamne cum indrazneste sa devina presedinte daca n-a vizitat Chisinaul!!!!), invitatia catre Ponta sa mai stea dupa ce pleaca Johannis, si penibilele laude aduse lui Ponta si Melescanu de Guse dupa emisiune, am avut imaginea unei televiziuni in curs clar de pesedizare. Acum am inteles mai bine de ce Johannis a respins pana acum astfel de intruniri la televiziuni 'impartiale'.

    Chiar si asa, pe mine m-a impresionat pozitiv Johannis. Votasem pe altcineva (dar nu pe Ponta) in primul tur fiindca nu-mi era clar ce e cu el. Dar in ultimele aparitii am avut in Johannis un presedinte - Johannis are acel ceva natural, carisma de presedinte. Uitati-va la alti presedinti in V Europei (ma rog, nu Hollande) si veti vedea ca au o distinctie similara. Exact aceasta distinctie am vazut-o la Johannis - pe cand Ponta a parut intimidat de ea - vezi remarcile lui absurde ca e 'mosier' sau 'stapan'. Vorbind psihologic, el fusese dominat de prezenta lui Johannis si recunostea ca omul ii e superior. Ponta n-are stofa de presedinte, o stie si el, si a si demonstrat-o in seara asta de nenumarate ori. Imaginea care mi-a lasat-o a fost cea a unui maidanez mic latrand in jurul unui caine lup sau dog german.
    • +5 (5 voturi)    
      bravo (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 2:53)

      madam_leidi [utilizator] i-a raspuns lui vazut_din_anglia

      perfecta imaginea maidanezului latrand in jurul cainelui lup (German shepherd!). Ar fi misto o caricatura!
    • +4 (4 voturi)    
      putina pregatire nu strica... (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 8:57)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui vazut_din_anglia

      . ..( din partea staffului ) nimanui care spune ca e riguros. Apropos de staff: chiar n-au putut negocia impotriva lui Sandru ce are sot in guvernul Ponta (!!!!!) ? Bine ca macar "finul" Gusa era in avion (oh, ...m-a dat gata ...sper sa ramana si fara avion, precum a ramas fara coleg....)
      Si evitarea capcanelor spre teme ce nu sunt in tema dezbaterii, daca aceasta e anuntata.
      Altfel - puteau merge in cafenea.
      Oricum, decenta e o valoare intre decenti. Iar eu am apreciat-o, inclusiv in disponibilitatea de a-si cere scuze, cum era normal s-o faca si Ponta.
      Bravo pt imaginea cu maidanezul (plin de paduchi si capuse...) !
    • +2 (2 voturi)    
      Lavinia Sandru (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 9:52)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui vazut_din_anglia

      este o javra. Ieri, intr-un comentariu, se afirma ca sotul ei este puternic ancorat in psd. Aseara, am avut confirmarea realismului acelui comentariu. Nu inteleg de ce atata patima (ca sa nu spun ură), legat de vizita la Chisinau si Cernauti. Monta a fost acolo in calitate de premier. Altii i-au organizat vizita, pe banii guvernului. Aseara la confruntare, Monta s-a comportat ca un profesor (universitar) slab pregatit, ce vine la curs cu o groaza de fituici de pe care citeste, iar cand vorbeste liber bate campii, dar are pretentia ca studentul sa stie tot ce are scris el pe fituici.
    • +1 (1 vot)    
      Frumos (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 10:36)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui vazut_din_anglia

      se vad lucrurile din Anglia. In mocirla e greu sa distingi o piatra pretioasa de o bucata de rahat .
  • +4 (6 voturi)    
    live, va zic (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 1:37)

    daia_bre [utilizator]

    ...si am vazut dezbarea live, anyways. Am intrat pe la 19:50 "pa net, corse" si nu am putut sa observ, funny - tester fiind - Iohannis era deja acolo fara nimic in fata. Acum intervine PM-ul aka MiniPeni.. si ia de sub birou o servieta cu "diverse" din care scoate destule si din care va continua sa citeasca tot timpul dezbaterii.
    Parerea mea, l-a facut Klaus Iohannis in sange. Sper ca multi care se indoiau cu cine sa voteze sa fi vazut, mie mi-e clar.
  • +5 (7 voturi)    
    Prim-mincinosul.. (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 1:52)

    PaulAtreides [utilizator]

    ...agresiv si cu gura mare. Atat poate. Vorbe goale.
    Sunt disperati, el si cei din spatele lui. Simt latul in jurul gatului si stiu ca daca nu ajung sa puna mana pe puterea absoluta intra toti la puscarie.
    Johannis e un domn, care eforturi sa se coboare la nivelul nemernicului de Ponta si sa poarte o discutie cu el.
    E clar ca nu-mi doresc definitia minciunii ca presedinte al tarii in care traiesc si mai mult ca orice, nu-mi doresc un partid-stat cu putere absoluta. Am vazut sub comunism ce inseamna asta si mi-a fost destul!
  • +3 (3 voturi)    
    algebra (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 2:49)

    madam_leidi [utilizator]

    Daca A (Lavinia Sandru) este / a fost "cu" B (Elena Udrea)
    si acum A este "cu" C (Ponta) si contra lui D (Iohannis),
    cu cine si contra cui e B?
    • +8 (8 voturi)    
      FELICITARI PENTRU OBSERVATIE!!! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 5:27)

      rebecai [utilizator] i-a raspuns lui madam_leidi

      Domnul IOHANNIS a demonstrat subtil, fara vorbe, prin prezenta si educatie, care este reteaua lor: e clar ca A, B, C si multe alte litere (fara D) sunt noduri ale aceleiasi retele. Durerea mea este sa constat ca eu am fost prostita crezand ca Presedintele Basescu si Premierul Ponta nu fac parte din aceeasi retea. Si totusi, atacurile furibunde ale celor din PMP si ale jurnalistilor pro-Basescu, indreptate impotriva lui Iohannis, dovedesc o complicitate pe care pana acum au tinut-o bine ascunsa. Intrebarea mea este
      "Pentru cine bat clopotele?" Imi pare rau ca l-am judecat gresit pe Domnul Iohannis. Voi iesi duminica la VOT. Dumnezeu sa va ajute, Domnule Iohannis! Mult succes!
    • +3 (3 voturi)    
      În sfîrşit, cineva care s-a prins! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 9:47)

      LianBerthold [anonim] i-a raspuns lui madam_leidi

      B vine de la Băse şi sprijină evident pe P.
  • +5 (5 voturi)    
    Poate (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 3:13)

    Hohey [utilizator]

    Iohannis a piertut astazi. Nu datorita nepregatirii, ci datorita bunului simt. Cum este sa cistigi deoarece esti un mirlan care nu da doi bani pe orice principiu? Asta poate se intimpla in Romania, dar nu in lumea civilizata. Am facut cel putin 12 ani de scoala (obligatorie)....pentru CE?
  • +3 (3 voturi)    
    Ar fi (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 9:06)

    soringusar [utilizator]

    ar fi fost bine sa fie retinute cateva din gainile vii din curtea ACL , sa fie crescute ca animale de companie si sa fie botezate Gabriela (VF) , Lia-Olguta (V) , Lavinia (S).
    Chiar seamana la intelect si comportament.
    Sau poate chiar cele mai sus numite , in persoana , au sarit gardul , s-au saturat si ele de d-l Puie Monta.
  • +1 (3 voturi)    
    "ca simplu cetatean " (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 10:04)

    TRABI [utilizator]

    " ca simplu cetatean " - citat celebru - pot sa spun ca Iohannis a invins in aceasta intalnire cu 95% .
    - pai , ponta a mintit in continuare la orice raspuns-tactica aplicata de toata gruparea pro ponta ; oamenii de rand, simpli , nu-si dau seama pentru ca nu se informeaza si nu stiu ( multimea se gandeste in continuare la mici , bere , gratare , manele , becali,pe cine a mai batut Ceahlaul , ce se mai poate fura de la locul de munca , s.a ) ;
    - comentariile, raspunsurile si intrebarile lui Claus au fost de o maturitate adevarata , pe cand ponta citea intr-una din fituicile aduse dupa ce bineinteles a stiut principalele subiecte ale emisiunii ( pentru cine nu a observant , mai reluati filmul sa vedeti ca toate frazele din hartoage care aveau legatura cu temele emisiunii erau posate ) ;
    - gruparile tradatoare de tara vor continua pe orice cale sa-i faca o imagine falsa lui Claus in asa fel incat multimea sa-l perceapa ca un strain care nu are interese benefice pentru Romania ;
    - aceasta din cauza ca-si dau seama ca imediat ce s-ar instala un presedsinte pentru tara , vor iesi la suprafata toate furturile , transferurile de bani/calital catre exterior , vanzarile societatilor productive in interes personal , mafiile din toate domeniile .
    - haideti sa schimbam hingherii de tara !