Scrisoare deschisa a unui tanar catre Patriarhul Romaniei: Incercati sa imi manipulati bunicii si strabunicii. Nu va e rusine ca l-ati vandut pe Dumnezeu cu bucatica ?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 11 noiembrie 2014, 20:54 Actualitate | Politic

Daniel Nica
Foto: Arhiva personala
Implicarea fatisa a Bisericii Ortodoxe Romane in campania electorala a lui Victor Ponta determina reactii din toate colturile tarii. Ultima ii apartine unui tinar pe nume Daniel Nica, o scrisoare deschisa publicata pe blogul sau in care il acuza pe Patriarhul Daniel ca ii manipuleaza bunicii, alaturi de alte milioane de credinciosi, in functie de interesele tale.

  • Citeste mai jos scrisoarea integrala a lui Daniel Nica adresata Patriarhului Daniel

Stimate Înalt Prea Sfintiț Părinte Daniel,

Uitându-mă la evenimentele ce se petrec în ultima perioadă în Casa Domnului nu știu dacă mie trebuie să-mi fie rușine că vă port numele sau dumneavoastră să vă fie rușine că aveți același nume cu mine.

Aș putea spune că am fost crescut la țară, fiecare vară din primele 17 – 18 ale vieții mele petrecându-mi-o alături de bunici într-un sat din Sudul țării.

Știți care erau cei mai importanți oameni acolo ?

Primarul, doctorul și popa !

O să mă întrebați de ce, lipsit de respect îl numesc Popă și nu părinte, așa cum am fost (OBLIGAT) să învăț în timpul orelor de relgie ? O să vă răspund:  suntem un stat LAIC iar acest “Popă” are cel puțin respect din partea mea! De ce ?

Spre deosebire de dumneavoastră, Popa din satul meu, deși obligat de Biserica dumneavoastră, nu percepe taxe săracilor care își îngroapă părinții sau își căsătoresc copii. Nu le cere banii pe care nu îi au pentru a sta în fața lui Dumnezeu.

Nu le vorbește despre alegeri prezidențiale bunicilor mei !

Nu îi obligă să cumpere ziarele bisericii sau calendarele (printate de sfințiile dumneavoastră fără a înțelege, măcar, ideea de TVA !).

Ziarele primite (OBLIGATORIU) sunt plătite din buzunarul Părintelui Nea’ Nelu (așa cum îl știe lumea în sat) iar calendarele sunt de multe ori oferite tot gratuit, pentru că nu toată lumea are Mercedes la poartă (dacă înțelegeți unde bat).

Obișnuiam, mic fiind, să cumpăr (de placere) cel puțin o iconiță de la fiecare Biserică/Mânăstire pe care o vizitam cu părinții mei în vacanțe. Și credeți-mă, am vizitat multe. Atât de multe încăt acum câțiva ani Mânăstirea Curtea de Argeș, pe care o mai vizitasem în trecut, tot pentru a aprinde o lumânare, mi-a cerut și mie și părinților mei taxă la intrare.

Ni s-au dat bilete ! Puteți să credeți asta ?! BILETE la intrare în Mânăsitre, bilete pentru a ne putea ruga. A fost ultimul an în care am vizitat acel loc, deși plin de credincioși, uitat de Dumnezeu.

Dumneavoastră Preafericitul Părinte Daniel, împreună cu Biserica Ortodox Română, încercați să îmi manipulații bunicii și străbunicii ! Îi faceți să acționeze politic în funcție de interesele dumneavoastră mizând pe credința lor și folosindu-vă cu NERUȘINARE de încrederea lor… de, poate, prea puținele cărți citite de ei…

Nu cred că este nevoie să demonstrez cele scrise mai sus, aveți cunoștință de ele și pot să fac pariu că aveți acces la internet de pe un Mac pe care eu nu o să mi-l permit prea curând… noroc de poporul creștin-ortodox.

Înainte de a ajunge la subiectul acestei scrisori, o să subliniez pentru a spulbera orice dubiu, că sunt creștin,  mulțumesc Celui de Sus după fiecare masă la care îmi adun părinții și prietenii și mă închin în fiecare seară înainte să adorm.

În calitatea mea de Fiu al Lui Dumnezeu, vă întreb, stimate Înalt Preasfințit, așa cum l-am auzit o dată pe tata întrebând:

 
Nu vă e rușine ? Nu vă e rușine că l-ați vândut pe Dumnezeu cu bucățica ?

V-aș ruga să nu vă rugați pentru mine, nu o să-mi permit să plătesc…

Dumnezeul în care am fost învățat să cred nu costă și nu face politică.

Cu pioșenie,

Un Daniel; Un om.























49027 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    Bravo Daniel ! (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:02)

    Atlant [utilizator]

    Asteptam un raspuns ?!!!......
    • +21 (21 voturi)    
      Tu crezi ca il doare de parintii... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:17)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Atlant

      si bunicii nostri?
      L/a durut in basca de fratele lui pe care l/a alungat din casa parinteasca!
      Nenorocitul asta care crede ca este un Dumnezeu pe pemant, are impresia ca inseamna ceva.
      E doar un rahat trecator.
      Pacat ca se crede ca propovaduieste cuvantul Domnului. Domnul este mult peste interesele securistilor din biserica.
      Nenorocitul asta m/a indepartat de biserica, nu si de DUMNEZEU.
    • +10 (12 voturi)    
      si scoala la fel ca biserica profita de incredere (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:21)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Atlant

      Acelasi lucru face si scoala cu copiii. Profita de increderea parintilor si copiilor si ii manipuleaza cu minciuni si cu spalari pe creier gen" trebuie sa dati bani ca nu sunt bani la buget", "trebuie sa va descurcati copii ca asa merg lucrurile in Romania", "semnati de aducere la cunostinta", "semnati ca trebuie sa va luati luati angajamente" fara ca scoala sa dea macar un exemplar din vreo hartie si fara sa isi ia nici un angajament.

      Cu "ne facem ca..." si "una zicem si alta facem" nu o sa ajungem nicaieri!
    • +3 (3 voturi)    
      UN FEL DE CALIFAT? (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 11:34)

      eci [utilizator] i-a raspuns lui Atlant

      Daca sunt ortodox si votez altfel si la spovedanie marturisesc,voi fi excomunicat?Schimbam constitutia si bor numeste presedintele.Poate sa fie si patriarh! Mult mai rau va fi pentru cei de alta credinta. Iubeste-ti aproapele dispare.
  • +26 (26 voturi)    
    părere (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:09)

    Arl [utilizator]

    Îl doare pe șeful BOR drept în dos de părerile noastre....
    • +7 (7 voturi)    
      Asa e, (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 9:47)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui Arl

      Godporatia trebuie sa mearga mai departe, sa prospere, sa-i produca Partidului Stat bigoti pe banda rulanta. Caci, cu cit mai putin educati, cu cit mai superstitosi si fricosi sunt enoriasii, cu atit creste profitul Godporatiei BOR. Dupa finalizarea Catedralei Neamului Prost vom afla si cit i-a costat pe romani, visul vechiului sekurist Teoktist, de a cladi ceva mai dihai decit fiul Natiunii, iubitul conducator Ceausescu.

      Isus a spus "Biserica Mea e peste tot". Nu trebuie sa pupi poala unui popa hapsan, ca sa te poti ruga la El. Nu trebuie sa lingi imbalosat, precum prim-mitomanul Tarii, toate moastele, despre care ti se spune ca sunt Sfinte. In afara de bacterii s-ar putea sa nu te alegi cu nimic, caci toti suntem trecatori. Numai politicienii gen Ilici cred ca sunt nemuritori.

      Godporatia BOR e doar o cloaca putreda de indivizi cu fustanela, care il inchiriaza pe Dumnezeu celui ce da mai mult.
  • +30 (30 voturi)    
    minunat (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:16)

    vizirul [utilizator]

    acest tanar nepervertit de asa zisele ore de religie din scoala care sunt de fapt de indoctrinare ortodoxa si de amortire a simtului civic si a celui critic..
  • +22 (22 voturi)    
    splendid. (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:19)

    __alex__ [utilizator]

    Felicitari!
  • +20 (20 voturi)    
    eh... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:34)

    Nevermind [utilizator]

    daca ar fi asa toti credinciosii...
  • +14 (14 voturi)    
    Bravo (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:35)

    falcoind [utilizator]

    Din pacate nu multi bunici si strabunici o sa citeasca aceste randuri. Si din pacate si mai putini pun interesul si viitorul nepotilor lor pe prim plan in detrimentul "galetusei" , sub orice forma ar fi ea.
  • -15 (17 voturi)    
    Mdeah... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:53)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Inca unu marca "Noua Romanie" recte "lost in translation". Cateva precizari pentru tanaru Daniel Nica:

    1. Daniel Nica nu poarta numele lu patriarhu Daniel sau viceversa, ci ambii poarta numele proorocului Daniel.

    2. Citat din generatia ProFM; "Spre deosebire de dumneavoastră, Popa din satul meu, deși obligat de Biserica dumneavoastră, nu percepe taxe săracilor care își îngroapă părinții sau își căsătoresc copii."
    Biserica rumana apartzine rumanilor si numa lor. Nu lu patriarhu Daniel, nu lu copy&paste, nu primului saxon al tzarii si nici vilei din Mihaileanu.

    3. Alta bazna: "Obișnuiam, mic fiind, să cumpăr (de placere) cel puțin o iconiță de la fiecare Biserică/Mânăstire pe care o vizitam cu părinții mei în vacanțe. Și credeți-mă, am vizitat multe. Atât de multe încăt acum câțiva ani Mânăstirea Curtea de Argeș, pe care o mai vizitasem în trecut, tot pentru a aprinde o lumânare, mi-a cerut și mie și părinților mei taxă la intrare."
    Daniele, tata, o manastire nu poate cere taxa de intrare pen'ca manastirile au prostu obicei de a nu vorbi. Sant fie de piatra, fie de lemn. Cre'ca se referea la popi.

    4. Final apoteotic al generatiei de plastic: "Nu cred că este nevoie să demonstrez cele scrise mai sus, aveți cunoștință de ele și pot să fac pariu că aveți acces la internet de pe un Mac pe care eu nu o să mi-l permit prea curând… noroc de poporul creștin-ortodox."
    Incultura crasa: rumanii, creshtini inca de pe vremea cand unii faceau dush cand ploua afara, au devenit creshtini ortodocshi din cauza unor evenimente absolut nefericite.

    Fac apel, din nou, la HN sa transceada dincolo de forma postului meu si sa-ntzeleaga esentza. Tanaru de mai sus, ca sa shtie incotro s-o apuce tre sa shtie, mai intai, de unde vine...
    • +14 (14 voturi)    
      yup (Marţi, 11 noiembrie 2014, 23:15)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      esti exemplu viu la ce poate face biserica din turma.

      1. Corect. De apreciat capacitatea extraordinara de a remarca evidenta.

      2. Bullshit. Iti apartine obligatia de a cotiza direct si indirect, atat. Nu detii nicio actiune la marea corporatie. Esti un consumator care inghite ce i se da si atat. Pari chiar ca papi absolut tot ce ti se baga pe gat.

      3. Incerci sa te dai si inteligent. De apreciat macar efortul. Da, se referea la jegurile corporatiste care au ajuns sa ceara bani pentru ORICE, inclusiv acces la doamne doamne.

      4. Nu mai comenta ce nu pricepi. Trebuie sa pupi mai putin poola popii ca sa intelegi o subtilitate.


      Io nu fac apel la nimeni. Astept provincia.
    • +7 (7 voturi)    
      ah (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 3:33)

      madam_leidi [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      ce rUman superiorsi cu cata sofisticata gingaSHie vorbeSHte el generatiei de plastic (?!).

      MINUNAT, DANIEL!
  • +19 (19 voturi)    
    Bravo (Marţi, 11 noiembrie 2014, 21:55)

    LucianFaur [anonim]

    Am inteles ca biserica si-a primit cei 30 de arginti de la PSD.
  • +13 (13 voturi)    
    Patriarhul nu este (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:05)

    tanar_pensionar [utilizator]

    Inalt prea sfintit. Ci "Preafericit".
    Catavencii foloseau o expresie ironica privitor la patriarhul Teoctist: mult prea fericitul.
    • +6 (6 voturi)    
      LOL! (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 9:51)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui tanar_pensionar

      Da, parca Petre Roman a spus ca, pentru un general in fosta securitate, Teoktist e mult prea fericit.
      Nici cu Daniel nu mi-e rusine. Studiile lui in Elvetia, pe vremea cind romanii nici nu indrazneau sa se gindeasca sa le fie ingaduit doar sa viziteze Tara, o dovedesc.
  • -16 (18 voturi)    
    ... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:13)

    klaudyuxxx [utilizator]

    parca vad ca si asta e un extremist, nici nu ma mai obosesc sa cercetez
    • +10 (10 voturi)    
      dap (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:17)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      e suficient sa crezi.
    • +9 (9 voturi)    
      pai (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 2:04)

      BillytheGreat [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      nu asa se spune la toti habotnicii: crede si nu cerceta?
  • +16 (16 voturi)    
    Daniel, avem nevoie de oameni ca tine (Marţi, 11 noiembrie 2014, 22:21)

    Mihai S. [utilizator]

    Sper că și prietenii tăi și prietenii lor și mulți asemenea vouă împărtășiți aceeași părere.
  • +14 (14 voturi)    
    Biserica inapoierii neamului (Marţi, 11 noiembrie 2014, 23:01)

    Vlad-I [utilizator]

    Sa mai zica cineva ca religia nu este o frana in dezvoltarea popoarelor. Fiecare in felul ei, vedeti la rusi cat i-a franat in secole, uitati-va la musulmani ca nu sunt in stare nici macar a 3-a generatie in occident sa se integreze si modernizeze.

    Elita religioasa pune interesul lor inaintea interesului colectiv.

    Daca in occident biserica catolica a fundat scoala la noi a fundato statul pe vremea lui Cuza, si totusi biserica acum cere intaietate sa manipuleze copii sa-i spele la creier.
  • +10 (10 voturi)    
    preoti politici (Marţi, 11 noiembrie 2014, 23:09)

    JuditPaton [anonim]

    astia au incalcat grav constitutia ( nu ca ar fi mare lucru pentru pesedei) sper ca dna isi va face timp si pentru ei...
    • +6 (6 voturi)    
      Ginionul ca... (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 5:38)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui JuditPaton

      dai in preot, dai in Dumnezeu (sau cam pe'acolo).
      Nu cred ca DNA-ul se va ocupa prea curand de jegu de prea fericit sau subordonatii lui.
      Si mai cred ca in numele ortodoxismului, alaturi de fratii intr-u religie, BOR se uita mai ales spre rasarit decat la mioarele autohtone pe care ar trebuii sa le pastoreasca.
      Exista ideea ca ortodoxismul va salva lumea iar salvarea va venii de la rusi...
  • +8 (8 voturi)    
    Multumim HN ca in sfarsit luam atitudine (Marţi, 11 noiembrie 2014, 23:35)

    Maniu [utilizator]

    nu se poate atata josnicie ca in Campania asta!
  • +13 (13 voturi)    
    XXXXXXXXXXX (Marţi, 11 noiembrie 2014, 23:48)

    maryus999 [utilizator]

    prin modul in care se comporta biserica si popii din romania m.au facut sa imi fie sila de biserica si de religie in general ... in momentul asta nu mai am nevoie de serviciile lor si ma voi tine departe de prostiile lor cat pot de mult ... vor zice ca ma va bate dumnezeu pe lumea cealalta ca am ignorat biserica ... nu va fi asa ... dumnezeu stie clar de ce am ignorat biserica ... el nu poate fi pacalit ... iar in cazul in care nu exista nimic dupa moarte inseamna ca am fost norocos si mi-am trait viata in libertate fara sa cotizez bani la sarlatanii astia numiti popi ...
  • +6 (10 voturi)    
    un crestin curat (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 0:10)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Exceptional! Uite un om care demonstreaza ca e creatia Domnului! Mi-e mila (crestina) de patriarhul care ar putea citi o astfel de scrisoare. Probabil nu are insa curaj...
  • +6 (6 voturi)    
    Si alte biserici/manastiri au taxa de intrare (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 2:23)

    dedytel [utilizator]

    Sunt si alte biserici/manastiri cu taxa de intrare, de exemplu cea de la Voronet, Jud. Suceava si Agapia, jud. Neamt.
    Daca doreste cineva se pot verifica cele de mai sus cu bilete doar inseriate date nu pe sume modice ci totusi considerabile - pentru unii oameni saraci ce vin de obicei in aceste lacasuri doar sa se inchine si nimic altceva - si anume 5/10 lei / persoana.
    Oare nu au frica de Dumnezeu cei care sunt pusi sa colecteze fortat aceste fonduri?
    Sau nu le ajung ajutoarele de la stat primite (vezi ultimele contributii date in ultimele luni de guvern - aproximativ 100 de milioane de lei)
    Ar trebui ca mass media sa faca un tur al manastirilor ce taie bilet pentru intrare.
    Zic si eu asa!
  • +7 (7 voturi)    
    scrisoare deschisa (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 4:40)

    GecseMarius [anonim]

    pe foarte multi crestini a indepartat biserica prin aceste indemnari si multumiri partidelor care se aflau la putere ,printre ei si eu .......
  • +4 (4 voturi)    
    comentariu la scrisoare (Miercuri, 12 noiembrie 2014, 10:26)

    corneliu1950 [anonim]

    ai perfecta dreptate;biserica ortodoxa romana este tot mai aproape de biserica kgb-isto-ortodoxa rusa