Gabriela Firea: Daca ar fi deschis noi sectii de vot in strainatate, Guvernul ar fi cazut in capcana

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2014, 18:16 Actualitate | Politic


Gabriela Firea, purtatorul de cuvint al PSD, a cerut Biroului Electoral Central sa emita o Hotarare prin care sa permita Guvernului Ponta deschiderea de noi sectii de vot in strainatate. Firea a spus, intr-o conferinta de presa, ca "daca ar fi deschis noi sectii de vot in strainatate, Guvernul ar fi cazut in capcana" intinsa de Traian Basescu si Klaus Iohannis, care si-ar fi dorit sa conteste alegerile daca Iohannis ar fi pierdut in fata lui Victor Ponta.

"Se doreste haos in tara si instigarea romanilor pentru ca mandatul presedintelui sa fie prelungit si Traian Basescu sa ramina cit mai mult la putere", a mai spus Firea.

Vom reveni cu amanunte






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7406 vizualizari

  • +43 (43 voturi)    
    Firea (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:24)

    FFlorin [utilizator]

    Firea persoana ingrata, fara scrupule
    • +11 (13 voturi)    
      Sint si au fost multe (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:30)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui FFlorin

      femei din aceasta categorie in Romania si toate au avut o influenta extrem de nefasta pt soarta acestei tari. In cazul lui Firea, ea este o scandalagioaica prin Firea ei insasi si deci postul de purtator de cuvint al pesedistilor i se potriveste de minune.
      • +2 (4 voturi)    
        ?? (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:05)

        Pistache [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

        De ce e nevoie sa mentionezi ca e femeie si dupa aia sa faci generalizari? Normal ca sunt multe javre, si barbati si femei. Daca te uiti in politica noastra, majoritatea sunt barbati si majoritatea sunt corupti, asta nu inseamna ca eu vin sa blamez sexul masculin pentru existenta coruptiei. Nu pot uita sintagma "ea era aia rea, el era de treaba", referitoare la cuplul Ceausescu
        • +2 (4 voturi)    
          firea (Luni, 10 noiembrie 2014, 21:32)

          JuditPaton [anonim] i-a raspuns lui Pistache

          nici nu e femeie, e o harpie mizerabila, vine cu ordinarii care la altii nici nu le vine in cap intr-o viata...
    • +9 (9 voturi)    
      odraslele (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:47)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui FFlorin

      Odraslele acestei creaturi au luat 1 la Romana la bac. Proste de dau in gropi, deh, saracele progenituri ale cucoanei firea. Sarace cu duhul.
      • +5 (5 voturi)    
        unu la bac (Luni, 10 noiembrie 2014, 21:33)

        JuditPaton [anonim] i-a raspuns lui FPop2013

        nu-i nimic, o sa-si ia doctorat de unde si-a luat si ponta.
  • +7 (7 voturi)    
    Asumare? (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:26)

    cid [utilizator]

    Deci Ponta isi asuma ca:
    1. Ii este frica de mai multe sectii de votare in diaspora.
    2. Nu este de acord cu deschiderea mai multor sectii de votare in diaspora.
    q.e.d

    Romani, luati aminte...
  • +6 (6 voturi)    
    art 83 Constitutie (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:30)

    elwis [utilizator]

    IDIOTI ! si asta ca si plagiatorul o tin 'langa' cu prelungirea mandatului lui Basescu-habar n-au de ce scrie in Constitutie ...sau nu pot intelege ?
  • +5 (7 voturi)    
    Femeia Zmeu (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:32)

    1234567899 [utilizator]

    O noua afisare marca Firea.
    Nici nu stiu daca o asemenea fiinta merita un comentariu,si nici nu stiu ce comentariu am putea face pe marginea celor declarate.
    Limbaj fara inteles cu intoarcere la eternul Dusman(Base).
    Asta face-ti de 2 ani jumate nu puteti dormi din cauza lui Basescu.
    Esti slaba FEMEIE nu numai la trup indeosebi la minte.
  • +4 (4 voturi)    
    In concluzie: Basescu este vinovat ! (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:34)

    mdvd [utilizator]

    Convenabil !
    • 0 (0 voturi)    
      as per uj (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:08)

      RaoulTrifan [anonim] i-a raspuns lui mdvd

      :)
  • +4 (4 voturi)    
    @ (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:40)

    xox [utilizator]

    "firea" mai bine latra la antenna 3 era cu circuit redus,

    Pe langa alegerea presedentie statul trebuie sa isi respecte contribualili facilitindu-se dreptul la un vot civilizat, restul e cancan...
  • +7 (7 voturi)    
    Firea si Olguta (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:40)

    omezu [utilizator]

    Aceste doua variante feminine ale lui Dan Sova.
  • +3 (3 voturi)    
    Adica? (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:42)

    madam_leidi [utilizator]

    Nu inteleg care-i logica acestei "conspiratii"??
  • +3 (3 voturi)    
    GF (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:43)

    madam_leidi [utilizator]

    Gabriela Fierea
  • +3 (3 voturi)    
    firutza (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:47)

    calista [utilizator]

    imaginatia ii fuge la fel de repede ca limba, citind am senzatia c-o aud la stiri perorand ceva despre ”șapsprezece” whatever...
  • +6 (6 voturi)    
    Firea, capcană sau calcul? (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:49)

    Melkedisiec [utilizator]

    Măi doamnă Gabriela Vrânceanu Firea Pandele, etc. în ce capcană mai cădea guvernul dacă înainte de primul tur de scrutin, dimensiona corect numărul și mărimea secțiilor de votare din străinătate? Cine v-a dat peste mână? De ce ați dat dispoziții ca cererea să fie completată în fața comisiei de votare? Bine că a văzut domnul Corlățean că nu trebuie încălcată legea și le-a luat românilor din diaspora dreptul constituțional de a vota. Săracul, și-a dat și demisia ca să le poată încălca dreptul la vot românilor din străinătate și astfel să se aleagă cel mai iubit conducător, domnul plagiator, V.V. Ponta.
    • +5 (5 voturi)    
      Puteti consulta lista (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:34)

      RoFa [utilizator] i-a raspuns lui Melkedisiec

      sectiilor de votare din strainatate deschise cu ocazia referendumului din 2012:

      http://mae.ro/sites/default/files/file/alegeri_locale_2012/lista_suplimentara_sectii_votare_18.07.pdf

      Sa ne spuna madam Firea a lui Pandele de ce nu a considerat guvernul actual condus de cel caruia ii este mandra purtatoare de cuvinte, inainte de primul tur de scrutin, ca romanii din diaspora ar merita sa aiba aceeasi posibilitate de a vota si de data asta ca si la referendumul de demitere a lui Basescu!?
      Doar un exemplu din lista de pe site-ul MAE:
      in Italia au fost in 2012 nu mai putin de 53 de sectii de votare iar acum doar 15!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    gura pacatoasei.....adevar graeste.... (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:52)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    dupa "firea cetire", organizarea corecta a alegerilor ......e o capcana.......,pt. pesedei.
  • +7 (7 voturi)    
    O propunere (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:52)

    wflint [utilizator]

    Citesc de citva timp comentariile dae nu am postat niciodata
    Eu traiesc in canada de multi ani
    canada e a tara imensa, si are 4 centre de votare. presupun ca alte tari cu suprafata mare au aceeasi problema
    Daca asi fi dorit sa votez sau altcineva din comunitatea de aprox 20,000 de romanini ar fi dorit sa voteze, cel mai apropiat centru de votare e la 2000 km si un bilet de avion dus si intors e ~ 600-1000 dolari
    Nu cred ca e posibil sa se infiiteze centre de votare organizate de guvernul roman in toate gaurile din lume, dar daca bunavointa ar fi, TOATE universitatile din tarile imense au o posiblitate sa aranjeze ceva similar.
    Nu numai ca este foarte ieftin dar un profesional din orice tara ca canada poate sa se uite la pasaport, persoana si sa trimita urna exact unde vrea guvernul roman
    • +2 (2 voturi)    
      spelling mistakes (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:45)

      wflint [utilizator] i-a raspuns lui wflint

      ha, acum se vede dar nimeni nu da importanta

      clasic
    • +3 (3 voturi)    
      sa se stie (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:58)

      madam_leidi [utilizator] i-a raspuns lui wflint

      Nu e posibil sa faceti o petitie si sa o transmiteti Ambasadei Romane sau Consulatului?
      • +4 (4 voturi)    
        don Quijote de la Mancha (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:34)

        wflint [utilizator] i-a raspuns lui madam_leidi

        Am vorbit de citeva ori cu ambasada romana din Canada (Ottawa) pentru a intreba lucri simple
        Ce pot sa spun ca desi in Canada, ei sint romani asa cum ii cunosc eu de mult

        De la ambasada nu am reusit sa aflu nici macar numele persoaney cu care vorbesc. Si asta e un lucru de la sine inteles cind vorbesti cu cineva la telefon. Fiecare isi spune numele. Nu la ambasada romana

        Deci totul tot de la bucuresti trebuie sa vina

        Sint multi romani care inca iubesc bucata de pamint unde sau nascut
        • 0 (0 voturi)    
          Ha, ha (Marţi, 11 noiembrie 2014, 0:01)

          RoFa [utilizator] i-a raspuns lui wflint

          cei de la ambasade nu numai ca nu-si spun numelecand raspund la telefon dar chiar si atunci cand raspund la vreun e-mail nu considera necesar sa "semneze" mesajul. Si in tara e la fel! Incercati sa contactati o autoritate oficiala din Romania si veti vedea ceea ce nu ati mai vazut de cand traiti pe alte meleaguri (civilizate!). Veti trai o experienta pe care nu o veti uita si va veti bucura ca nu mai traiti in Romania. Cu sau fara posibilitatea de a vota!
      • +4 (4 voturi)    
        sent to romania@romanian-embassy.com (Luni, 10 noiembrie 2014, 21:04)

        wflint [utilizator] i-a raspuns lui madam_leidi

        @madam_leidi since you asked

        Hello,

        I live in Edmonton, AB and the nearest voting center is in Vancouver or ~2000 km away
        Would be possible to open voting centers facilitated by the local LARGE universities? For example University of Alberta , Edmonton can do that at a minimal cost to Romanian government
        There are ~20,000 Romanian living in the Edmonton region, and i bet that at least 20% would vote if given the opportunity; same should happen if you care to open voting centers in other cities


        Just an idea

        Regards,

        Wilma
        • -1 (1 vot)    
          raspuns de la ambasada (Marţi, 11 noiembrie 2014, 0:31)

          wflint [utilizator] i-a raspuns lui wflint

          Dear Wilma,



          Thank you for your suggestion on extra voting centres.



          The decision on the number and location of the voting centres must comply with the existing Romanian law and the conditions imposed by the Canadian authorities. The latter, as we have been notified by the Department of Foreign Affairs, Trade and Development, provide that another state can organize polling stations in Canada only in the premises of their diplomatic missions ("balloting stations within their recognized diplomatic missions or consular posts "). You can find more information on the Canadian official position at the following Internet address

          http://www.international.gc.ca/protocol-protocole/policies-politiques/circular-note_note-circulaire_xdc-1264.aspx?lang=eng .



          Romania has four diplomatic missions in Canada - Embassy in Ottawa and the Consulates General in Montreal, Toronto and Vancouver, where polling stations have been organized, observing the constraints imposed by the host country.



          All Romanian nationals, wherever they are, deserves equal consideration, but the Embassy and consulates cannot contravene these rules. It is our desire to have a larger number of polling stations and in this sense we have discussed and continue to discuss the subject with the Canadian authorities. Other European embassies are also advocating in favor of changing the current policy of the Canadian Government with respect to participation in elections of their nationals.



          We also believe that the Canadian-Romanians could lobby the Prime Minister Office, Minister for Multiculturalism, their Members of Parliament or the Department of Foreign Affairs, Trade and Development in order to eliminate the abovementioned restrictions.



          Furthermore, they could lobby the Romanian MPs in order to amend the existing law so to allow for the absentee ballot (electronic vote or by mail).



          Until such changes are decided, the diplomatic missions cannot but observe and apply the existing rules.
        • +1 (1 vot)    
          Reguli in Canada (Marţi, 11 noiembrie 2014, 1:14)

          wflint [utilizator] i-a raspuns lui wflint

          se pare ca in Canada ambasadele nu au voie sa aiba centre de votare decit la ambasada si consulate

          http://www.international.gc.ca/protocol-protocole/policies-politiques/circular-note_note-circulaire_xdc-1264.aspx?lang=eng

          This sucks

          asa ca am scris primului ministru
          sa verem ce iese
    • +3 (3 voturi)    
      BTW (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:45)

      wflint [utilizator] i-a raspuns lui wflint

      Ce credeti? cei de la MAE sint intregi la minte?

      uite cum arata declaratia lor

      http://www.bec2014.ro/wp-content/uploads/2014/11/Declaratie.pdf

      daca o pun pe fetita mea de 10ani sa faca o declaratie, o v-a face mai bine

      Si, timpenia aia e la toate ambasadele
    • +1 (1 vot)    
      BS: constrângerilor impuse de normele canadiene (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:48)

      wflint [utilizator] i-a raspuns lui wflint

      Așa cum se cunoaște, România are în Canada patru misiuni diplomatice - Ambasada de la Ottawa și Consulatele Generale de la Montreal, Toronto și Vancouver, în cadrul cărora s-au putut organiza secții de votare, cu respectarea constrângerilor impuse de normele canadiene.

      http://ottawa.mae.ro/local-news/965
      • +3 (3 voturi)    
        restrangeri (Luni, 10 noiembrie 2014, 21:39)

        JuditPaton [anonim] i-a raspuns lui wflint

        nici o tara europeana nu a restrans nimic, sunt situatii in care autoritatile locale s-au rugat de porcii de la ambasadele noastre sa permita votarea loco, oferand toata infrastructura si mae a refuzat. De porci sunt asa inca din comunism, pe banii nostri isi bat joc de cetatenii romani. Eu am avut de a face cu ei in mai multe tari si sunt la fel de parca guvernele si-ar trimite toate gunoaiele in ambasade sa ne reprezinte.
        • +1 (1 vot)    
          votarea loco (Luni, 10 noiembrie 2014, 23:49)

          wflint [utilizator] i-a raspuns lui JuditPaton

          Toate prefecturile din vest au infrastuctura necesara pentru votare. Nimic nu e perfect dar functioneaza relativ bine cind ai sructura deja acolo

          (just ask) doar intreaba, si ajutorul e de multe ori gratis
        • 0 (0 voturi)    
          area (Marţi, 11 noiembrie 2014, 0:24)

          wflint [utilizator] i-a raspuns lui JuditPaton

          wikipedia.org

          Canada 9,984,670 km patrati
          Romania 238,391 km patrati

          Canada este ~42 ori mai mare decit Romania

          asa ca 4 centre de votare ... ar trebui sa fie suficiente ;[

          Cine le da de mincare la aia care hotarasc ineptii ca astea?
    • +1 (1 vot)    
      Evident (Luni, 10 noiembrie 2014, 23:55)

      RoFa [utilizator] i-a raspuns lui wflint

      ca se poate insa din pacate nu se vrea! Interesul celor de la putere, deci al celor cu drept de decizie la momentul actual este ca sansa candidatului lor sa nu fie riscata printr-un astfel de curaj "total inoportun" de a organiza mai multe sectii de vot pentru diaspora asa incat spun simplu ca "nu se poate". Canada este o tara civilizata in care principiile democratiei si drepturile oamenilor se respecta. Romania e departe de acest ideal care din pacate va ramane pentru multa vreme doar... un ideal daca acesti comunisti vor prelua puterea la toate nivelurile. Foarte trist!
  • +7 (7 voturi)    
    Ar fi cazut in capcana?!? (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:58)

    denvarel [utilizator]

    Si care ar fi capcana?

    Deliranta declaratie... deci nu deschidem alte sectii pentru ca ar fi contestate alegerile???? Pe ce motiv? ca s-au deschis sectii?

    Du-te si te cauta doamna... Pandele :)
  • +3 (3 voturi)    
    Am auzit una buna azi (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:00)

    uzer [utilizator]

    "Gabriela Strambeanu Stirea"
  • +9 (9 voturi)    
    "Doamna" Firea (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:04)

    delacerbi [utilizator]

    mergeti la o plimbare pe centura, v-ar sta cred mult mai bine................
  • +15 (15 voturi)    
    Fa Gabi (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:04)

    potaissa [utilizator]

    mai taci si tu mai des ,fa-ne noua placerea asta. Fufa de doi lei vopsita!
  • +10 (10 voturi)    
    da, (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:06)

    drakon [utilizator]

    gabriela fii rea i-a spus ponta babuinul plagitorus pupatoarei de curcubeuri a ciumetilor rosii care a ajuns unde este ca i s-a deschis usita din dos. la vot toata diaspora in 16 eu votez la Barcelona, jos uslamistii!
  • +8 (8 voturi)    
    ' Fa"tu esti pansament curat pt."doctorul"WcP (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:06)

    Plagarus [utilizator]

    Pandelica-i doctorand la ASE ?!
    A fost abandonata de primul iubit, pentru ca familia acestuia ii reprosa statutul social modest.
    Firea s-a declarat o adepta a social-democratiei.
    "Nu voi uita niciodata, chiar daca am acum un statut financiar linistitor (...), nu pot sa uit ca provin dintr-o familie cu patru copii, ca am avut greutati, nu ne-a lipsit iubirea, dar am avut alte lipsuri, multe la un moment dat", a spus Firea, adaugand ca era fireasca optiunea pentru PSD care vizeaza protectia sociala.
    Intrebata care sunt modelele sale in politica, Firea i-a indicat pe liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu, deoarece a admirat raspunsurile pe care acestia i le dadeau cand erau invitati in emisiunile ei, insa si pe Adrian Nastase.
    • +1 (1 vot)    
      statut linistitor? (Luni, 10 noiembrie 2014, 21:42)

      JuditPaton [anonim] i-a raspuns lui Plagarus

      statutul tau firea o fi linistitoare pentru tine, dar nu e pentru noi de la care ai furat...sper ca in curand veti plati inapoi banii, sa vedem atunci cat de linistitor va fi situatia ta financiara, daca ramai numai cu banii munciti cinstiti.
  • +8 (8 voturi)    
    Adicatelea .... (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:06)

    HonDanielSchneider [anonim]

    ... dreptul MEU de vot e o capcană, fă, baragladino care ești tu!
    Si-apoi va mirați că ieșim în stradă și că ne oțărâm la voi! Păi muiere bună (de pus la săpun), cu astfel de afirmații să nu te miri dacă te duci pe undeva in Europa în concediu și-ți iei una evtl. mai multe în sfeclă! Tulai... auzi acolo! CAPCANĂ! Deci Băsescu și Johannis, luptând pentru drepturile noastre constituționale întind capcane. Păi da, dacă pentru voi respectarea drepturilor noastre, ale ăstora care vă umplem constant buzunarele, reprezintă o capcană, well, "doamna" ... iti doresc sa calci intr-o capcana de asta si sa-ti rupi ... fâșu' ! Dixit!
  • +7 (7 voturi)    
    ``Guvernul ar fi cazut in capcana`` (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:08)

    potaissa [utilizator]

    Care guvern fa. Adunatura aia de neo-comunist/cocalari/hoti/recidivisti/nesimtiti o numesti tu guvern? Apropos ,vezi ca su tu faci parte din gasca. Asa un gangbang asocial nu mai exista in UE.
  • +11 (11 voturi)    
    deci fraudare clara a alegerilor (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:08)

    linarel [utilizator]

    astia-s ca si comunistii in 45 la alegeri .

    Sa stii ffireai ca si instigarea la infractiune se pedepseste !!!!!!!! Cea ce-ati facut la primul tur se numeste infractiune .

    poate te cauta barbatu pe acasa si nu o sa te mai gaseasca, ca tu esti ocupata cu celula psd-ista de criza la jilava
  • +1 (1 vot)    
    hi (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:20)

    wflint [utilizator]

    nu e usor de scris aici
  • +4 (4 voturi)    
    Penibil comunicat (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:24)

    Taras Bulba [utilizator]

    Orice om cu scaun la cap isi face cruce cu doua maini!

    PS: a se adapta metafora si celor agnostici sau de alte religii
  • +1 (1 vot)    
    Schizofrenia PSD-ista (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:00)

    Vlad-I [utilizator]

    Logica beton marca PCR, deci, daca in primul tur s-a vazut clar ca nu au putut vota toti romanii din diaspora in conditii normale si se asteapta sa vina ceva si mai multi in turul 2.

    Logica PCR este sa faca cozile la urne triple in turul 2 numai ca sa nu-i poata acuza cineva ca in turul 1 au fost putine.
  • +2 (2 voturi)    
    Aoleu... (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:06)

    CareNelu [anonim]

    Halucinant!
  • 0 (0 voturi)    
    care e mai tare, lege sau constitutie? (Luni, 10 noiembrie 2014, 21:30)

    JuditPaton [anonim]

    cat de proasta e nu mai e un secret, pai daca nu deschid noi sectii si romanii nu pot vota, inseamna ca au incalcat constitutia si contestarea este si mai la indemana...incalcarea constitutiei este mai grav decat incalcarea unei legi idioate. Pentru ei oricum nu a contat pana acum incalcarea legilor sau a constitutiei...
  • +2 (2 voturi)    
    Lumea va fi un loc mai bun (Luni, 10 noiembrie 2014, 21:57)

    Halvatek [utilizator]

    In momentul in care aceasta creatura nu va mai fi in stare sa deschida gura... Un rebut umanoid, cu irizari de schizofrenie si paranoia, a ajuns sa fie purtator de cuvant al Guvernului...o rusine! O Nulitate! Inca ar mai avea totusi sanse, sa se retraga in "glorie" in scorbura absconsa de unde au scos-o sceleratii ei stapani!
  • 0 (0 voturi)    
    frateee (Marţi, 11 noiembrie 2014, 1:03)

    dkz [utilizator]

    asta e chiar proasta
  • 0 (0 voturi)    
    Voluntar(i)a (Marţi, 11 noiembrie 2014, 18:12)

    calista [utilizator]

    Firea, te pierzi cu firea (și de Firea...! noroc ca prinzi Pan Delea!) și iti scoti prea tare fierea! Be cool si mai numara o data gainile, ca si idolul Nastase le numara!