Premierul Victor Ponta l-a anuntat pe Teodor Melescanu drept ministru de Externe. Melescanu tocmai ii acordase sprijinul candidatului Ponta in turul 2, in schimbul numirii in functia de consilier prezidential

de Red. stiri     HotNews.ro
Luni, 10 noiembrie 2014, 14:12 Actualitate | Politic

Melescanu, propus de Ponta la MAE
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta l-a anuntat luni pe Teodor Melescanu drept propunerea pentru postul de ministru de Externe in locul demisionarului Titus Corlatean. Melescanu, fost sef al SIE plecat pentru a candida la alegerile prezidentiale, a cistigat 1,09% din voturi in primul tur al prezidentialelor. El si-a anuntat sprijinul pentru candidatul Victor Ponta, iar Ponta a anuntat ca il va numi pe Melescanu in functia de consilier prezidential pentru securitate.

Reamintim ca Melescanu si Ponta au promovat in 2013 o HG care secretizeaza identitatea fostilor agenti ai SIE, astfel incit a devenit imposibil de aflat daca Victor Ponta a fost sau nu ofiter acoperit al SIE in timp ce era si procuror, asa cum a spus presedintele Traian Basescu.
  • Hotnews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia premierului.
Victor Ponta:

In data de 2 noiembrie s-au organizat pe teritoriul Romaniei desfasurarea absolut ireprosabila a votului, validat de CCR
9,5 mil de romani au votat in tara, 160.000 in diaspora
Faptul ca au existat sectii de vot in diaspora unde cetateni romani nu au putut vota au impus in continuare asigurarea pentru 16 noiembrie a tuturor conditiilor necesare pentru ca toti cetatenii romani sa poata vota
Nemultumirea lor e legitima si masurile dispuse de BEC si MAE privind reducerea timpului pentru procedurile administrative vor fi sprijinite maine in sedinta de guvern
Exista o latura politica care cu siguranta denatureaza sensul campaniei electorale, presiuni inadmisibile ale lui Basescu si Iohannis care cere MAE sa incalce legea cu scopul ca duminica sa poata fi contestat rezultatul votului
MAE a prezentat azi un punct de vedere asupra masurile legale ce pot fi luate.
Ministrul de Externe si-a depus demisia pentru a nu afecta functionarea legala a MAE.
Am acceptat demisia sa si am trimis catre presedinte propunerea ca Teodor Melescanu sa ocupe functia de ministru de Externe, sa organizeze conforma dispozitiilor legale si ale BEC desfasurarea votului in diaspora pentru ca dreptul fundamental la vot sa fie respectat.
Institutiile publice vor rezista presiunilor ilegale si ilegitime facute de cel care va fi in 16 noiembrie fostul presedinte al Romaniei.

  • Ponta a iesit imediat ce si-a incheiat declaratia, fara a lua intrebari de la presa.













[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
20160 vizualizari
  • +71 (73 voturi)    
    Melescanu (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:18)

    Frank777 [utilizator]

    Tov. Melescanu este un cadru de nadejde al partidului atat in familie cat si la locul de munca.
    • +22 (22 voturi)    
      Ha! Ha! Ha! Ha! Ha! (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:45)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Astia-s din ce in ce mai comici.
      Se scufunda corabia...
    • +21 (21 voturi)    
      Nu ma dai acoperit (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:46)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      prim ministru te/am numit!
      Vezi?!
      • -9 (9 voturi)    
        ati furat in 2009 va ajunge (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:35)

        danionescu11 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        ati furat votul in 2009 va ajunge! Ne ajunge regimul pdl si basescu care ne-au adancit in saracie. Daca Iohannis candida din partea pnl si atat il votam cu placere insa a facut aceasta greseala enorma.
        • +4 (4 voturi)    
          a bubui! (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:42)

          cinic [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

          Paris 2004 - votanti 3400
          Paris 2009 - votanti 3800 [sanki s-a votat ;a secunda, asa-i?]
          Paris 2014 -tur I - 3993. Nu s-a mai votat la secunda?
          Iar bubui postacila?
        • +1 (3 voturi)    
          tu te-ai adancit (Luni, 10 noiembrie 2014, 23:17)

          Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

          Opreste sa mai dai vina pe altii.

          Singurul responsabil pentru saracia ta esti tu. Nu ponta, basescu sau Dumnezeu. Doar tu!

          si daca nu decizi sa te trezesti, tot in saracie o sa continui.

          Oricat ar fi de greu in Diaspora, romanii au ce manca. Dar se incapataneaza sa stea la coada de mila voastra, saraci si manipulati. Lupta Diasporei este ca sa manaci si tu o paine mai buna, si sa nu mai continui zeci de ani sa plangi ca nu ti se da.
    • +21 (21 voturi)    
      Pleaca ai nostri, vin ai nosti (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:06)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Ca (fost) sef al SIE, Telescanu nu va putea confirma si nici infirma infintarea unor noi sectii de vot - ca de obicei. Chestiunile astea devin secret de stat... Ponta nu face decat sa cumpere timp - din cauza asta nu poate raspunde la intrebari.
    • 0 (4 voturi)    
      MELESkANU la Externe (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:03)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Frank777

      O fi bine, o fi rau ??
      • +10 (10 voturi)    
        ia gandeste un pic! (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:54)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Craciunitza

        Nu este vorba de T. Melescanu in sine, ci de Ponta: daca ar fi existat cel ami mic risc ca noul ministru sa CREASCA numarul de sectii de vitare, crezi ca il mai numea Ponta?
        L-a pus acolo TOCMAI ca sa fie sigur ca votul Diasporei va fi blocat!
      • +7 (7 voturi)    
        A vorbitExterne si l-a pomenit de doua ori pe Base (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:06)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Craciunitza

        si odata pe Iohanis. Plagiatorul e cam disperat...
  • +39 (41 voturi)    
    Respingere (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:19)

    Soljenitin [utilizator]

    Melescanu trebuie respins, este papusa lui tonta.
    • +27 (29 voturi)    
      Ar tre respins !!!!! (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:39)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      De Basescu.........!!!!! Asta este o PORCARIE COMUNISTA !!!!!
      • +1 (1 vot)    
        daca nu-l numea.... (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:02)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ponta ar fi zis imediat ca ei vor org. corecta a alegerilor si basescu nu-i lasa.....asa ca ................ei ,oricum , nu vor misca un deget, astea sunt tertipurile lor.

        ......pt. studenti au gasit alta smecherie, ca sa nu rezolve problema......ii trimite acasa intr- o mica vacanta .
  • +29 (29 voturi)    
    OMG! WHat a surprise! (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:21)

    Mr.G [utilizator]

    Looooooool!
  • +38 (40 voturi)    
    cata lipsa de cadre...... (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:24)

    translativus [utilizator]

    .....la PSD iar DNA-ul abia a inceput sa ii stranga.
    Probabil ca de aceea vor sa dea legea amnistiei caci altfel, va ramane la PSD doar portarul si nici ala nu se stie pentru cat timp.

    Sa vedem cu ce minciuni vine si Mele pentru ca daca vom apuca sa votam cu totii, mincinosul galactic & Co vor ajunge la vorba lui SOV : "investiti in puscarii ca acela va este viitorul !"
    • +18 (18 voturi)    
      Ce lipsa de cadre? (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:57)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Melescanu este cadrul PSD de pe vremea PCR.A stat la pastrare pana a fost nevoie de el. L-a scos ca si candidat avand 400.000 de adeziuni culese nu se stie cand si de la cine el fiind sef la SIE.Or fi agentii si colaboratorii SIE cei 400.000. Apoi dupa ce a terminat treaba cu candidatura s-a declarat ca va fi Consigliere la Ponta.Ca sa vezi din candidat direct ministru acum. Urmeaza Dan Diaconescu la Justitie si Vadim la Sanatate.
      Toate aceste aranjamente si miscari fac parte din filmul Alegeri Presedentiale 2014 - Regia Nea Sergiu Nicolaescu- In rolul principal ,Securitatea si KGB.
      Problema este ca spectatorii- Poporul Roman- s-a prins ca filmul este bagat in reluare si scenariul este unul vechi de Buftea cand iesea nea Nicu Ceausescu cu 100%.
      • +6 (6 voturi)    
        Melescanu (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:08)

        Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        si tata socru .. tinerele sperante ale DNA
      • +2 (2 voturi)    
        Pai tocmai mumificarea..... (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:05)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        .....lui Mele ne arata ca nu mai au cadre.
        Pe cine sa puna la externe ? Pe Mazare, Dragnea, Palada, Sova...?
        Macar Mele a citit si altceva in afara de etichetele de pe sticle.

        In ceea ce priveste magaria cu votul, disperarea ii face sa uite de orice precautie caci gasca din puscarii si cei care sunt pe teava, ameninta ca daca nu vor fi amnistiati, vor da pe goarna si ii vor aduce si pe cei ramasi afara, langa ei.

        Eu am votat Udrea in primul tur, pentru ca a promis dizolvarea imediata a acestei clici parlamentare. Acum voi vota Iohanis, cu toate ca el nu a promis inca dizolvarea imediata a parlamentului dar daca nu o va face, sunt constient ca nimic din ceea ce a promis nu va putea realiza si la primul referendum pentru demitere (va fi cu siguranta), voi vota "DA".

        Gata cu minciunile !
  • +35 (37 voturi)    
    Asta nu mai e politica, (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:26)

    potaissa [utilizator]

    atsa e circ. Hai Ponta , iarta si tu poporul roman pentru greselile facute si dute-n puscarie.Zdreanta!
  • +49 (51 voturi)    
    Greață! (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:26)

    AlinL [utilizator]

    Bleah! Fi-mi-ar scîrbă! Cînd om scăpa oare de nemernicii ăștia?! L-au resuscitat rapid pe Meleșcanu, hienă din garda veche. Bă, o să dați de dracu' cu noi. Vedeți că nu mai sîntem în 1990.
  • +39 (41 voturi)    
    Revolutia de catifea (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:27)

    Withdrawal [utilizator]

    Schimbari de functii uluitoare la cateva saptamani distanta.

    Mafia din fruntea statului este in deruta.

    Corlatean declara ca nu are solutie LEGALA sa poata vota toti romanii.

    Nu trebuie sa acceptati, romani , ceea ce vi se intalmpla.
  • +38 (40 voturi)    
    O sulfa securista si batrana ? (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:27)

    Plagarus [utilizator]

    Sarcofagul Melescanu,bun de pus pe dricul PSDerbedeilor !
  • +21 (23 voturi)    
    Mda........ (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:32)

    polonyca [utilizator]

    ...... platim voturile !!! .....vad ca nu reusim sa scapam de fasaitul asta......!!!! Asta e tot ceea ce avea mai bun PSD-ul , nu ???? Halal .....
  • +34 (36 voturi)    
    e simplu.. (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:33)

    pehash [utilizator]

    il obliga pe Basescu sa refuze nominalizarea si astfel Ponta e interimar la Externe.. Blocaj total >> nimic nu se schimba pana duminica. Exact ce isi doreau.
  • +23 (23 voturi)    
    Statistic vorbind !!! (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:34)

    Mirobo [utilizator]

    Cu cat au mai multe functii ,cu atat si "posibilitati" de a gresi mai multe !
    DNA-ul nu ramane fara activitate.
  • +16 (16 voturi)    
    El are solutii, nu?! (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:37)

    Primula [utilizator]

    ... doar a fost sef SIE! Si mai trebuie si Ponta sustinut pe afara, cum?! Sa iasa voturi in Diaspora doar pentru iohannis?

    Presedintele poate respinge cu argumente numirea lui Melescanu, ca doar Ponta nu l-a propus ca interimar! Mare greseala... cine l-o fi sfatuit? Daca-l punea interimar si sa amane numirea unui ministru definitiv pana dupa turul II, il puteau trimite si pe el "pachet" alaturi de cei 800 de functionari de stat sa faca o vizita de... lucru la Paris!
  • +43 (43 voturi)    
    basescu e prins in menghina (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:41)

    Itsoc [utilizator]

    daca respinge propunerea, numirea unui nou ministru se va intarzia pana dupa alegeri, alegerile vor iesi praf si pulbere! vina se va da pe basescu care nu a vrut sa-l numeasca pe melescanu.
    intre timp ponta va fi: deputat, prim-ministru, ministru de externe si candidat......

    Romanii trebuie sa iasa in strada! avem nevoie de masive miscari de strada care sa puna presiune pe derbedii astia! trebuie sa incercuim guvernul si parlamentul si sa nu iasa nimeni de acolo fara sa marturiseasca genocidul pe care l-au dus impotriva acestui popor prostanac si credul!

    in strada!!!
    • +11 (11 voturi)    
      :) (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:49)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ministru >> prim-ministru > blogger >> pușcăriaș

      De pe blogul lui Năstase.
    • +4 (4 voturi)    
      in strada (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:11)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Itsoc

      c o r e c t
    • +3 (3 voturi)    
      ... da care-i problema ...? (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:26)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      ...."totul este foarte clar " .. " e tinar , e falnic ,e traznet , e zeu " le stie pe toate , se pricepe la toate ... .
      ( Am mai avut un atoatecunoscator de gen asemanator , o murit de inoxicatzie cu plumb ( cam tardiv totusi .. )) .
  • +13 (13 voturi)    
    Băsescu era mic copil... (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:45)

    Tescovin [utilizator]

    Pe vremuri Băsescu era acuzat că el este adevăratul prim-ministru, că Boc e doar o marionetă.
    Plagy îl eclipsează astăzi cu brio pe bătrânul lup de mare într-ale combinăgelii politice: e încă prim-ministru, dar aproape că și-a definitivat lista noului guvern pe care îl va numi ca președinte !
  • -3 (11 voturi)    
    Chiar nu înţeleg (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:54)

    MariaPopescu1 [anonim]

    De ce credeţi că Meleşcanu e mai ru ca Corlăţeanu?Psd-ist e şi unul, şi altul, l-au servit ambii pe Ponta, nu înţeleg de ce vă încurcă?Va face şi el exact ce a făcut Corlăţeanu.D-l Băsescu nu are de ce să-l refuze, dânsul l-a numit director la SIE
    • -3 (3 voturi)    
      Melescanu este (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:13)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui MariaPopescu1

      acceptat de Presedinte
    • +2 (2 voturi)    
      pt. ca Melescanu e kgb-ist pe fata (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:53)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui MariaPopescu1

      pt. ca e o rusine pt. o tara NATO - indiferent de contextul electoral - sa aiba ministru de externe un individ combinat cu Traian Rece si col. Dogaru;

      Rece & Dogaru nu sunt nici macar cine stie ce agenti de elita, sunt doua nenorocite de cozi de topor kgb-iste de ultima speta
  • +12 (12 voturi)    
    rusine Melescanu (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:55)

    epicur [utilizator]

    De asta a candidat Melescanu la presedentie ??? Ca sa devina ministru de externe in guvernul Ponta?
    • +7 (7 voturi)    
      Da ! (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:29)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui epicur

      Ce nu ți-e clar ?!
    • +7 (7 voturi)    
      Cam asa. (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:52)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui epicur

      Altul care va iesi, precum Ilici, cu picioarele inainte din politica. Daca batrana sandrama stalinista are sanse sa moara in patul lui, Melescanu, securistul etern, poate da coltul pe te miri unde. Pt. amindoi va fi doliu national, batranetul Tarii isi va smulge parul din cap de durere, model nordcorean, vor fi osanale ale aktivului de partid si de stat.

      Basescu ar face bine sa-l numeasca, fiindca micul mitoman carpatin, specie noua din fauna nationala, e cu ochii bulbucati sa-i incasesze pensia de fost presedinte. Sa-l numeasca pe Melescanu, o alta piatra ce se va darima odata cu scufundarea Tarii sub partidul-stat.
  • +7 (7 voturi)    
    buuuun! (Luni, 10 noiembrie 2014, 14:56)

    cezy43 [anonim]

    Melescanu ministru! Ramane in vigoare amenintarea lui Ponta ca va fi dat afara daca raman romani care nu vor putea vota? Ca se pare ca asa va fi, Corlatean facandu-si autocritica anticipat!
  • +10 (10 voturi)    
    Pleaca prostul vine hotul (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Sau cum s-ar zice "din lac in put". Se cam vede profilul "rezervei de cadre" a psd.
  • +14 (14 voturi)    
    Imoral (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:01)

    Dodel540 [utilizator]

    Ma intreb cat este de normal sa pui un ex-candidat din recenta campanie ministru peste sectiile de votare ale diasporei. Si daca totusi unii dintre voi se intreaba cine a fost si ce-a facut dl Melescanu la viata lui , aici aveti si raspunsul http://www.ziartricolorul.ro/triunghiul-mortii-la-viena-marin-ceausescu-dan-voiculescu-teodor-melescanu/

    Cine se aseamana se aduna! La 25 de ani de la revolutie nu mai scapam o data de securisti.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:15)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Dodel540

      astia sunt longevivi.. ..
  • +13 (13 voturi)    
    Remember... part II (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:03)

    hot news [utilizator]

    "32. Constantin Contac, Presedinte CJ Botosani, condamnat definitiv
    33. Sebastian Secosan, sef OPC Bihor, condamnat definitiv
    34. Duta Vasile, senator PSD, condamnat definitiv
    35. Cutean Emilian Vasile, deputat PSD, secretar de Stat condamnat definitiv la inchisoare cu executare
    Familia lui VV Ponta
    • V. V. Ponta – prim-ministru (PSD)
    * Daciana Sârbu-Ponta (sotie) – europarlamentar (PSD)
    * Ilie Sârbu (socru) – senator (PSD)
    * Rodica Cazanciuc (verisoara) – directoare la Tarom
    * Robert Cazanciuc (sotul verisoarei) – ministrul Justitiei (PSD)
    * Gabriel Oprea (nasul de la prima cununie si nasul de botez al primului copil) – vicepremier (UNPR)
    * George Maior (nasul de la cea de-a doua cununie si nasul de botez al celui de-al doilea copil) – director SRI
    * Cornelia Naum (mama) – actionara a unor firme abonate la contractele cu statul
    * Alexandra Ponta-Hertanu (sora) – actionara a unor firme abonate la contractele cu statul
    * Iulian Hertanu (cumnat / sotul surorii) – actionar si administrator al unor firme care au obtinut contracte de zeci de milioane de euro pe bani publici, multe fara licitatie."
  • +14 (14 voturi)    
    interesant... (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:12)

    cris64 [utilizator]

    ....ar fi ca Base sa-l respinga si interimatul la MAE sa fie asigurat de Ponta. Si asa ii place sa se dedubleze in premier si deputat. Acum are sansa si la alte posturi: candidat, ministru de externe, votant. Si bineinteles, cu voia dvs. ultima pe lista, ginerele lui tata socru.
    • +5 (5 voturi)    
      Fii serios, (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:55)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui cris64

      micul plagy a fost maritat in sanul primitor al partidului, s-au speculat arivismul si prostia acestuia, caci avea si Daciada nevoie de un crac de izmana, dupa ce terminase barbatii tineri din GIO.
  • +11 (11 voturi)    
    jos comunistii! (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:21)

    I [utilizator]

    .
  • +15 (15 voturi)    
    In strada! (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:24)

    BodolanIon [anonim]

    In strada!
    Doar asta e singura solutie sa fim auziti
  • +9 (9 voturi)    
    Fratilor, nu intelegeti ! (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:33)

    Canache [utilizator]

    Asta e un semnal pt pensionari; vezi cum votezi si ai sansa sa ajungi ministru chiar la 200 de ani.
    Asa ca : votati 'Soarele'.
    Lasind gluma amara, asta e generatia 'noua' de politruci
  • -13 (19 voturi)    
    Se incearca o lovitura de stat, asta-i tot (Luni, 10 noiembrie 2014, 15:42)

    newlook [utilizator]

    Se incearca o lovitura de stat, asta-i tot.

    In ecuatia generala a alegerilor, cei cinci mii din exterior care - dupa cum se spune - n-au votat din vina autoritatilor nu inseamna decat 0,05%. Chiar daca toate voturilr se duceau la KI, tot ramanea in urma lui Ponta cu 10%. Deci nu schimba cu nimic situatia.

    Realitatea e ca Basescu si basismul, adica toti profitorii regimului de azi, NU VOR SA ACCEPTE VERDICTUL DEMOCRATIC al populatiei : VOTUL.

    Personal, ca unul ce am crezut constant ca Romania nu ii va supravietui lui Basescu in granitele actuale (recunosc ca m-am inselat) nu sunt surprins ca ilegitimul de la Cotroceni e in stare sa dea foc Romaniei ca sa-i fie lui bine. Asta e; pe de alta parte sper ca Ponta si ai lui sa aiba taria necesara de a lua masurile ce se impun astfel incat sa conteze si parerea milioanelor de romani tacuti ce merg la vot, nu numai a cativa care se aduna si urla prin piete. Asa e in democratie, chiar daca nu place basistilor.
    • +1 (5 voturi)    
      Exact, se incearca o lovitura de stat (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:31)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      adica alegeri masluite, nu democratice! Vezi ca si PM Ponta da foc la tara, cu tot PSD-ul lui disperat cu tot, cu Olguta care vorbeste de razboi civil! Ponta si Basescu, aceeasi mizerie!
    • +3 (3 voturi)    
      pastilele (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:49)

      the obvious [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      le-ai luat azi ?
    • +2 (2 voturi)    
      realitatea.. (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:53)

      Ayrsenn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Realitatea ta este paralela cu tot ceea ce se intampla..
      Trezeste-te mai "romanule tacut" !! Deschide si tu ochii si vezi ce se intampla in lumea asta!!

      Ma intreb ..daca votul ar fi fost obligatoriu...cine ar fi suportat toate amenzile??
      • -1 (3 voturi)    
        Nu stiu cine ar fi suportat... (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:25)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ayrsenn

        Nu stiu "cine ar fi suportat toate amenzile" ... dar stiu bine cine n-ar fi suportat nici macar una: romanii din diaspora.

        Da, romanii din diaspora n-ar fi suportat nimic din bunatatile sau nemerniciile unui ales sau altuia.
        Cei mai multi, cu bun simt au inteles asta si - daca tot si-au ales alt drum - au inteles ca este corect si moral sa-i lase pe romanii din Romania sa-si determine viitorul pentru ca ei suporta consecintele.
        Asta-i si cauza pentru care, desi se vorbeste de milioane de romani in diaspora, numarul maxim a celor ce vin la vot este de 10-20 de ori mai mic.
        Dar, ca orice populatie, Diaspora isi are categoriile ei.

        Exista un anumit procent de lipsiti de bun simt mental, exista un procent de imbecili, un procent indivizi carora le-a stat ceasul ba prin anii '70, ba '80, etc. Generic, sunt un soi de secaturi frustrate care n-au realizat nimic nici in Romania inainte sa plece, sunt loseri si prin noile locuri, incapabili sa inteleaga macar mecanismele societatii in care traiesc. Si pentru astia, pentru neputinta lor, pentru oropsirea lor mintala, vinovati sunt Ceausescu, Iliescu, Constantinescu, Dascalescu, Roman, , Ciorbea, Radu Vasile, Nastase, Tariceanu, Ponta. Toti, mai putin Basescu si ai lui, Stolojan, Boc, Isarescu....pentru ca in basism ei si-au gasit consolarea si acelasi mod de gandire: responsabilitatea pentru toate mizeriile vietii e intotdeauna la altii.

        Am estimat la un 5% numarul acestor scursuri umane, consistent cu numarul de votanti ai lui Basescu, chiar si in diaspora. Evident ca scursurile astea au dreptul la existenta - ca in orice alta societate democrata - singura problema e cand incearca sa incalece cele 95% sanatoase ale populatiei, ca acum.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu suntem "basisti" in diaspora (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:07)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Suntem cetateni romani care vrem sa votam, votanti adica...de care va e voua frica.
      • -2 (2 voturi)    
        Basistule, stai linistit.... (Luni, 10 noiembrie 2014, 20:51)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Stai pe noada ta. Nu te-a mandatat nimeni sa vorbesti pentru diaspora.
        Diaspora nu inseamna doar 150 de mii care se duc la vot ci - mai ales - trei milioane care NU SE DUC pentru ca au bunul simt mental sa inteleaga ca e imoral sa influenteze viata romanilor romanilor din moment ce ei platesc taxe si isi iau salariile prin alte parti.
  • +8 (8 voturi)    
    De rasul lumii. (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:01)

    vali47 [utilizator]

    Nu am retinut daca Melescanu a acceptat,dar sa ajungi din presedintele Romaniei,sluga contracandidatului,numai niste"fosti"pot face asa ceva.Halal democratie ne mai ofera Ponta si mafiotii lui.Mai sa-l credem pe mosulica Melescanu,ca-i independent,cinstit si nu a tradat interesele Romaniei.Voi ce credeti?Eu cred ca merita multi,multi ani de puscarie.Melescanu.
  • +4 (4 voturi)    
    Departamentul 'darea la-ntors'+licheaua! (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:07)

    hotnewsfil [utilizator]

    Dupa scandalul din 2 Noembrie, de la sectiile de votare din strainatate, PSD, aflat intr-o dificultate majora, a dat problema, spre rezolvare, 'Departamentului de dat la'ntors', al Antenei3.
    Departamentul detine un program extrem de complex, care livreaza solutii in foarte scurt timp de la introducerea 'datelor de intrare' in program, ale problemei respective ; in cazul scandalului, comanda a fost data, de PSD, in 4 Noembrie, ora 2.00 AM.
    In program au fost introduse, ca date de intrare, si unele conditii si restrictii impuse de beneficiarul care a facut comanda (PSD).
    Intre aceste coditii-restrictii, figurau : sa iasa basma curata Corlatean u, ca fie exclus Ponta din algoritm (n-a mancat usturoi, gura nu-i miroase!) si, cea mai importanta conditie, sa fie data toata vina insuccesului din 2 si chiar din 16 Noembrie, pe Basescu si pe unealta lui - neamtul strain de tara, de neam si de religie. A a fost permisa, in datele de intrarein program, si implicarea unei lichele patentate, apropiata de premier.
    In 4 Noembrie dimineta la ora 5.00, a fost pornit programul. La ora sase, a rezultat solutia : tregiversare pana dupa 16 Noembrie, prin implicarea lichelei patentate Melescanu.
  • +7 (7 voturi)    
    Mosul pansat si lipit de "doctorul " WcP ?! (Luni, 10 noiembrie 2014, 16:26)

    Plagarus [utilizator]

    Guvernul României a deschis 300 de secții de votare în străinătate (pentru cei aproximativ 3 milioane de emigranți). În România sunt deschise 18 000, adică de 60 de ori mai mult. Deși numărul cetățenilor din țară este doar de 5 ori mai mare decât al celor care locuiesc în afara țării. Evident, problema nu este că sunt prea multe secții în țară, ci prea puține secții în străinătate.
    Atitudinea guvernului față de românii din afara granițelor este la fel de sfidătoare ca și cea față de cetățenii din țară: oamenii sunt utili doar în calitatea lor de contribuabili sau de investitori, adică sunt buni să susțină statul. Când vine vorba însă de drepturi și libertăți, brusc cetățenii nu mai contează. Acesta este un abuz.
    Diaspora a reprezentat doar 1,5% din voturi( conditii imposibile de vot ),iar "suplimentarii " asistati social din RO au dat 10 % din voturi !!!
    Daca sar verifica CNP-urile saptamana asta(greu fiind peste 1.000.000 de voturi smecherite)ar rezulta marimea furtului primului tur " asistat " de PSDerbedeii penali
    Vara 2014 au avut loc alegeri prezidențiale si a fost primul an in care turcii au putut sa voteze si din străinătate, pina acum fiind posibil numai pe teritoriu propriu si prin consulate.
    S-a estimat ca sint 1,4 milioane de turci in Germania si in jur de 5 milioane in toata diaspora. Apoi s-au organizat secții de votare in 7 locatii din Germania, anume in stadioane si pavilioane de expoziții, oferite gratuit de către statul german. Fiecare astfel de sectie a fost dotata cu cel puțin 69 de urne (cum e exemplul de la Frankfurt – vezi poza din fnp).
    La Berlin s-a organizat la stadionul olimpic !
    Sectiile de votare au fost deschise timp de 4 zile, de joi pina duminica.
    La fiecare urnă erau prezenți oficialitati din Turcia si cite un reprezentant al partidelor.
    La Frankfurt de exemplu au fost așteptați 190.000 de votanti.
    Iată deci cum o tara TURCIA considerată cu probleme mari la capitolele democrație, corupție, dictatura, conflicte etc. etc.(Irina)
  • +2 (2 voturi)    
    Wow... (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:00)

    incomod2 [utilizator]

    I-au eliberat pe toti de la spitalul 9 de comenteaza pe Hotnews ? :)
    • +1 (3 voturi)    
      Bine ai venit! (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:18)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui incomod2

      Cum te simti in prima zi de libertate?
  • -1 (3 voturi)    
    Deci, unul de dreapta e comunist ... (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:06)

    fefefefe [utilizator]

    e f bine. tovarasi de drepta mult success la vot cu comunistii. chiar sunt curios sa o vad si pe asta. sunt curios cum un om si-ar putea vota micsorarea salariului si ajutarea clasei de lenesi si hoti din Romania. Mult F mult success.
  • -4 (6 voturi)    
    Merg la vot! (Luni, 10 noiembrie 2014, 17:22)

    RoxanaAndrada Pascal [anonim]

    Pentru mine Ponta este mult mai acceptabil si mai competent decat iohannis.Tandemul Ponta Presedinte si Tariceanu Premier este garantia ca Basescu si gasca lui de mafioti (Iohannis,Udrea,Blaga,etc) va disparea.
    • +1 (3 voturi)    
      Ba mai bine stai acasa si invata sa gandesti! (Luni, 10 noiembrie 2014, 18:30)

      RespectRomania [utilizator] i-a raspuns lui RoxanaAndrada Pascal

      Omule, tu nu te uiti ca Ponta are toate rudele in guvern, la firme care lucreaza cu statul sau in parlament? Tu nu vezi ca mentorul lui e Nastase, intaiul condamnat al tarii? Tu nu vezi ca a distrus economia si a folosit banii de investitii ca sa dea mita electorala? Tu cum crezi ca va fi la anu cand in 2014 au scazut nr locurilor de munca si veniturile statului? Asta e dovada ta de competenta? Boc era as pe langa asta! Cel putin ne-a salvat de rahatul in care ne tarase Tariceanu si gasca lui de inteligenti! Aminteste-ti ca a distrus partidul liberal la alegerile din 2008! Aminteste-ti de ce a castigat Boc? Sau ai memorie scurta? Si cu astia de care esti mandru indraznesti sa il faci pe Iohannis mafiot? Omul nu a fost nici deputat nici senator si nici nu are rude in functii pe bani multi. Iar ceea ce a facut a facut bine - de ce crezi ca Sibiul il voteaza de 14 ani fara sa isi mai faca macar campanie inteligentule?
  • +6 (6 voturi)    
    Trebuie sa iesiti cu totii la vot! (Luni, 10 noiembrie 2014, 19:22)

    Primula [utilizator]

    Ganditi-va la un lucru, oameni buni! Cei care au stat o zi intreaga la rand ca sa voteze in Paris, in Londra, la Munchen sunt fiii si fiicele voastre! Unii fac acolo munci degradante, pe care strainii le refuza, iar ai nostril le fac doar ca sa va fie de ajutor celor ramasi acasa. Altii sunt medicii plecati din tara pentru ca aici erau umiliti, nu aveau cu ce-si face meseria cum ar fi vrut, nu aveau medicamente cu care sa va faca sanatosi, aparatura medicala, pansamente. Ca sa nu vorbim de salariile mici si de mafia din sanatate. Va plangeti ca in Romania nu sunt medici? Cine I-a alungat din tara, prin lipsa de intelegere si de interes fata de misiunea lor? Cei care au stat la rand sa-si exprime votul in Diaspora sunt ingineri buni, sunt profesori, sunt constructori, sunt cei mai buni meseriasi ai nostri! Si, da, sunt fetisoarele tinere obligate poate sa-si vanda trupul pentru a scapa de saracia adusa de sleahta de jecmanitori, pentru a-si ajuta parintii bolnavi sau pentru a-si creste copiii (Doamne, ce drame!)! Toti aceia care au plecat din tara, au facut-o ca sa aiba ei si familiile lor ramase acasa din ce plati taxe si impozite la bugetul de stat. Toti acestia aduc banii in tara, care intra in circuitul economic generator de bani la buget! Care buget este apoi "supt" cu nesat de hrebenciuci, de varani, de cocosi si rusani, de vlasovi si de alti "viermi" lacomi! Se gaseste poate si pentru voi, de un litru de ulei si un kil de faina, date nu degeaba, ci pentru UN VOT! Votul vostru ii mentine la putere! Fac apel la luciditate, la dreapta gandire si la implicare! Trebuie stopat raul cel mare! Nu mai credeti minciunile lui Ponta! Nu l-ati vazut mintind de atatea ori cu nerusinare? Nu l-ati vazut promitand libertatea celor care v-au furat? Cum puteti crede minciunile lui cand el habar nu are despre dezastrul pe care-l lasa in urma guvernul lui dupa atatea furaciuni! Votati Iohannis!
  • +1 (1 vot)    
    Remember - part I (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:16)

    hot news [utilizator]

    "1. Adrian Nastase, prim ministru, presedinte PSD, condamnat definitiv
    2. Liviu Dragnea, secretar general PSD, deputat PSD, trimis in judecata
    3. Viorel Hrebenciuc, cercetat penal
    4. Voicu Catalin, deputat PSD, condamnat definitiv
    5. Ecaterina Andronescu, ministru PSD, senator, cercetata penal
    6. Serban Mihailescu, senator, urmarit penal
    7. Miron Mitrea, vicepres. PSD, vicepres CDEP, condamnat la 2 ani cu executare in prima instanta.
    8. Dan Nica, europarlamentar PSD, cercetat penal
    9. Dan Sova, senator, vicepres. PSD, cercetat penal
    10. Ioan Adam, Senator PSD, cercetat penal
    11. Victor Mocanu, senator PSD, trimis in judecata
    12. Adrian Duicu, fost pres CJ, cercetat penal
    13. George Bunea Stancu pres. CJ Braila, cercetat penal
    14. Nicusor Constantinescu, presedinte CJ Constanta, trimis in judecata
    15. Ion Prioteasa, sef CJ Dolj, cercetat penal
    16. Sebastian Ghita, deputat PSD, trimis in judecata
    17. Ristea Priboi, deputat PSD, trimis in judecata
    18. Maior Lazar Dorin, deputat PSD, condamnat la inchisoare cu executare, nedefinitiv
    19. Dumitru Ion, deputat PSD, trimis in judecata
    20. Marian Oprisan, presedinte CJ Vrancea, trimis in judecata"
  • +1 (1 vot)    
    Remember - part I+ (Marţi, 11 noiembrie 2014, 13:16)

    hot news [utilizator]

    "21. Bradisteanu Serban Alexandru, senator PSD, cercetat penal in dosarul Nastase, trimis in judecata pt. Abuz in serviciu
    22. Mazare Radu, primar Constanta, trimis in judecata
    23. Mirza Gavril, presedinte CJ Suceava, trimis in judecata
    24. Surupaceanu Mugurel, senator PSD, trimis in judecata
    25. Constantin Nicolescu, presedinte CJ Arges, trimis in judecata
    26. Ghiveciu Marian, deputat PSD, trimis in judecata
    27. Niculae Badalau, deputat PSD, cercetat penal
    28. Florin Paslaru, deputat PSD, cercetat penal
    29. Ion Stan, deputat PSD, cercetat penal
    30. Nicolae Vasilescu, deputat PSD, trimis in judecata
    31. Constantin Boscoldeala, primar PSD Buzau, trimis in judecata"