Alegeri prezidentiale 2014

VIDEO Traian Basescu propune ca dezbaterea electorala Victor Ponta - Klaus Iohannis dinaintea turului doi al alegerilor sa aiba loc la Palatul Cotroceni

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:05 Actualitate | Politic


Presedintele Traian Basescu a propus, sambata, ca dezbaterea electorala Victor Ponta - Klaus Iohannis dinaintea turului doi al alegerilor prezidentiale sa aiba loc la Palatul Cotroceni. "Presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, a luat nota despre faptul ca cei doi candidati si echipele lor de campanie nu pot conveni asupra unui loc neutru, in care sa se desfasoare dezbaterea/dezbaterile dintre candidatii pentru functia de presedinte al Romaniei, domnul Victor-Viorel Ponta si domnul Klaus Werner Iohannis", se arata intr-un comunicat al Administratiei Prezidentiale. Seful statului atrage atentia ca dezbaterea este "esentiala pentru democratie si pentru buna informare a electoratului" si propune ca aceasta sa aiba loc in Sala Unirii sau in Sala de Spectacole a Palatului Cotroceni. Administratia Prezidentiala mai precizeaza ca "in perioada pregatitoare, dar si in timpul dezbaterii/dezbaterilor presedintele Romaniei, domnul Traian Basescu, nu se va afla in Palatul Cotroceni."



Comunicatul Administratiei Prezidentiale:

Președintele României, domnul Traian Băsescu, a luat notă despre faptul că cei doi candidați și echipele lor de campanie nu pot conveni asupra unui loc neutru, în care să se desfășoare dezbaterea/dezbaterile dintre candidații pentru funcția de președinte al României, domnul Victor-Viorel Ponta și domnul Klaus Werner Iohannis.

Convins că dezbaterile sunt esențiale pentru democrație și pentru buna informare a electoratului, precum și de faptul că dezbaterea/dezbaterile sunt dorite de cei doi candidaţi, președintele României, domnul Traian Băsescu, face următoarea propunere pentru desfășurarea dezbaterilor dintre domnul Victor-Viorel Ponta și domnul Klaus Werner Iohannis:

1. Loc de desfăşurare - Palatul Cotroceni, în Sala Unirii sau în Sala de Spectacole;

2. Preluarea de către televiziuni a dezbaterii/dezbaterilor se poate face prin fibră optică, în condiții tehnice excelente și egale pentru toate televiziunile naționale și locale care doresc. Menţionăm că în momentul de faţă Palatul Cotroceni poate asigura semnal pentru minim 30 televiziuni şi dacă este nevoie se pot crea imediat facilităţi suplimentare;

3. Capacitatea celor două săli permite participarea a câte 50 - 70 de susținători din partea fiecărui candidat;

4. Disponibilitatea celor două spații (Sala Unirii și Sala de Spectacole) va fi asigurată în perioada 10 - 14 noiembrie 2014;

5. Moderatorul/moderatorii dezbaterii/dezbaterilor vor fi conveniţi de cei doi candidați;

6. Suportul tehnic pentru efectuarea transmisiei va fi asigurat de Societatea Română de Televiziune (camere de luat vederi şi operatori) şi Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (semnal pentru televiziuni);

7. Persoană de contact la Administraţia Prezidenţială este doamna consilier de stat Delia Dinu, şeful Protocolului Prezidenţial (tel. 021.312.11.56, fax 021.411.24.95, 021.430.61.51, mobil 0728.899.006, e-mail ddinu@presidency.ro sau protocol@presidency.ro);

8. Administraţia Prezidențială, Societatea Română de Televiziune şi Serviciul de Telecomunicaţii Speciale garantează deplina neutralitate a organizării administrative şi a transmisiei TV prin tratament egal acordat candidaţilor, susţinătorilor acestora, televiziunilor şi radiourilor pe tot parcursul dezbaterii/dezbaterilor;

9. În cazul în care oferta este acceptată, acest acord va fi comunicat doamnei consilier de stat Delia Dinu de fiecare reprezentant al celor doi candidaţi urmând ca imediat, cu asistenţa reprezentanţilor candidaţilor, să se treacă la amenajarea sălii alese.

De asemenea, menţionăm că în perioada pregătitoare, dar și în timpul dezbaterii/dezbaterilor președintele României, domnul Traian Băsescu, nu se va afla în Palatul Cotroceni.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7416 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    da, de ce nu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:09)

    Bittick [utilizator]

    Ponta o sa gaseasca el un motiv sa refuze...
    • +3 (5 voturi)    
      Ponta trebuie (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 19:57)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      sa-si pregateasca Haulicopteru', maica!
    • -3 (5 voturi)    
      ma miram sa taca basescu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:23)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui Bittick

      dar macar intre tururi am sperat. dar nu nene, ridica mingea lui ponta si antenelor non stop.
  • +24 (24 voturi)    
    Haoleu! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:19)

    ipolitic [utilizator]

    Într-un loc îmbibat cu băsism? Să se sufoce Primul Mincinos al tării?! Exclus.
    Si consilierii PSD au auzit de serul adevărului sub formă gazoasă. Vă dați seama ce ar ieși, dacă Ponta ar începe să mărturisească...
    • +8 (10 voturi)    
      Tavanul, prompterul și criza galactică (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 19:37)

      Cocofifi [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Ar fi tare nasol pentru baronul Ponthausen, are deja bufeuri când își aduce aminte cum l-a imortalizat toată presa cu ochii în tavan, căutându-și cuvintele în timpul discuției despre MTO. Probabil și acum mai lucrează zugravii să repare tavanul de la Cotroceni...

      El și-ar dori o 'confruntare' cu final predeterminat, moderată de Mircea cel Caftit și de precuviosul Gâdea Clopotarul. Așa că pasează motanul la melița cântăreței la prompter Gabriela Fii-cea-mai-rea, ca să-și motiveze impotența în situații în care nu are deja toți așii serviți în mână de către dealer. Dacă mai e și un moderator neutru, deja devine criză de guvern, de partid, și de galaxie în devenire.

      Bonsoir popor, mersi că ne-ați ales!
  • +12 (16 voturi)    
    Excelent! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:22)

    AnticoruptieinRomania [utilizator]

    Singurul politician din Romania!
  • +24 (28 voturi)    
    bravo Basescu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:24)

    lulu1 [utilizator]

    Asa se comporta un presedinte. Este mediator
    • -3 (3 voturi)    
      da, mediator (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:25)

      sindbad [anonim] i-a raspuns lui lulu1

      dupa ce i a dat tema de campanie lu ponta incontinuu pentru blonda lui.

      fara basescu (daca tacea) ponta era in aer in fata lui Iohannis
  • +9 (13 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:25)

    klaudyuxxx [utilizator]

    suna rezonabil
  • -19 (23 voturi)    
    Moderator... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:26)

    newlook [utilizator]

    Moderator...colonelu' Turcescu. Chelner, Traian Basescu.
  • +20 (20 voturi)    
    chiar (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:34)

    tot [utilizator]

    Mie imi place propunerea !
  • +17 (19 voturi)    
    mi se pare perfect (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:34)

    nash pandelica [utilizator]

    si ar fi chiar inceputul legarii unei traditii pt. viitoarele dzbateri prezidentiale.

    base sa promita, pt. linistea catindatilor( ! ), sa urmareasca dezbaterea in afara palatului, la resedinta sa, in mijlocul familiei, cu popcorn si bere blonda.:)

    in rest, e mai mult decat ok.
  • +24 (24 voturi)    
    Mutare f. inteligenta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:34)

    derblauereiter [utilizator]

    Cotroceniul e "the place", locul in care toate segmentele electoratului isi pot "vedea" candidatul in postura de presedinte;

    Institutia prezidentiala trebuie "despersonalizata" la sfarsit de mandat - in cazul de fata "debasificata";

    Candidatul care nu accepta provocarea asta transmite ca nu e suficient de puternic pt. un asemenea challenge - sunt f. curios cum vor reactiona cei doi;

    Cu mutarea asta Basescu chiar a fost bun - jucator pana in ultima clipa :)
  • -4 (16 voturi)    
    Propunere excelenta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:41)

    romania_curata [utilizator]

    moderatori ;
    Moise Guran
    Ion Tiriac
    Decanii facultatilor de drept de la bucuresti, iasi, cluj napoca si timisoara.
    • +8 (10 voturi)    
      tiriac? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:08)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Ce sa caute un mafiot la Palatul Cotroceni? Poate ai uitat de cocaina.
    • +1 (1 vot)    
      Moise Guran ar fi fost (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:39)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      o solutie f. buna; din pacate a spus pe blog ca a votat MM deci Ponta n-o sa accepte (plus ca-l face muci in emisiune cam odata la 2 zile)
    • 0 (0 voturi)    
      ce sa caute (Duminică, 9 noiembrie 2014, 6:32)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      oportunistul de Ion Tiriac in aceasta dezbatere?
  • +20 (20 voturi)    
    Foarte corect (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 14:43)

    CititorulComentator [utilizator]

    Evident, plagias întruchiparis nu va accepta...
  • -17 (21 voturi)    
    Comment sters de user (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:00)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +9 (9 voturi)    
      Aha! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:01)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Vasăzică tu nu ştii nimic sigur dar ''ai impresia''!
      • -1 (3 voturi)    
        Comment sters de user (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 18:49)

        Radu-Mihai [anonim] i-a raspuns lui Matrix-4

  • +21 (21 voturi)    
    Elegant (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:00)

    dekar [utilizator]

    Cred ca mai mult,mai elegant si mai "neutru' decat atat ,nu se putea.Cel putin din partea Cotroceniului.In fond,unul dintre cei doi acolo se va cantona in scurt timp, daca lucrurile vor decurge normal.
  • +17 (19 voturi)    
    Dezbatere corecta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:02)

    1234567899 [utilizator]

    Cea mai tare propunere "La Cotroceni" doar acolo vor sa ajunga,Bravo Domnule Presedinte asta Da.
    Speram ca nu mai nimic de spus acum,doar daca nu PISICUTUL nu a prins frica de palatul Cotroceni!
  • +11 (13 voturi)    
    Cotroceni (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:04)

    verid [utilizator]

    Ar fi locul ideal.Ca de obicei tot Basescu descurca toate treburile.Mai raman de discutat moderatorii.Cred ca foarte bune ar fi M.Mititelu sau S.Matei.
    • +3 (7 voturi)    
      ar mai fi... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:00)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Mircea Marean si Sabin Orcan
    • -3 (9 voturi)    
      Eu propun ca moderatori pe ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:13)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui verid

      ... Barack Obama si pe Kim Jong Woon ... ;)
  • +18 (18 voturi)    
    OK (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:28)

    titiacs [utilizator]

    Dar , pentru ca la pacalici-din-carti , totdeauna trebuie sa fie un DAR , ce te faci ca el si "cinstitii" lui insotori vor trebui sa intre in COCINA ! Asa parca a numit el Palatul Cotroceni : " O COCINA DE PORCI " ! Personal nu mai inteleg ( ma fac ) cum de isi doreste intaiul nostru PACALICI sa ajunga si sa stea 5 ani intr-o cocina de porci !?! SIMPLU : PIG-ul semneaza NUMIRILE de procurori si mai ales gratierile !
  • -12 (12 voturi)    
    Dupa ce strange sticlele goale ... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:40)

    Velma Kelly [utilizator]

    Poate !!
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa (Duminică, 9 noiembrie 2014, 6:35)

      vizirul [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      faca loc capetelor goale de continut?
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:46)

    [anonim]

  • -12 (14 voturi)    
    Variante... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:05)

    Gustav666 [utilizator]

    Nu e bine la Cotroceni, trebuie mai intai deratizat.
    Era mai bine la Universitatea de Vest din Timisoara, rectorul Pirtea e consatean si amic cu Blaga.
  • +11 (11 voturi)    
    //\\ (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:09)

    LiviuP01 [utilizator]

    O propunere mai mult decat onorabila.
    Presedintele a pus la dispozitie tocmai locul in care isi va exercita mandatul urmatorul presedinte.
    Cine va refuza aceasta infruntare la Cotroceni, inseamna ca nu merita sa stea acolo.

    Poate asa se simt mai aproape de fotoliul prezidential candidatii si vor face tot posibilul pentru a fi o confruntare civilizata, fara insulte si in care isi pot exprima mesajele si strategiile de viitor catre alegatori.
  • +13 (15 voturi)    
    plagiatorul (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:13)

    Bimbo [utilizator]

    hotul asta nu vrea nici o confruntare,propunerea cu cele 4 intalniri este o diversiune.daca Iohannis accepta ,prin absurd, asa ceva,pisicul si echipa lui vor face totul ca intalnirea sa nu se produca.Le este pur si simplu frica,zilele trecute a fost invitat la Digi si nu s-a dus singur,l-a luat pe Melescanu cu el....
  • +8 (12 voturi)    
    O idee excelenta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:15)

    VioRo [utilizator]

    Asteptam ziua sa vedem pisicul ponta cu zimbrul iohanis, mi-e ca si-o ia ponta ca bufonul mircea badea....direct in fata cu executie de profesionist
  • +2 (2 voturi)    
    bbuuuuuuaaaaahhhhhhhhh!!!!! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:32)

    Gustav666 [utilizator]

    Ai gandit mult la aia cu zimbrul?
    De fapt, s-ar putea sa ai dreptate: si Iohannis face parte din familia necuvantatoarelor.
  • +1 (1 vot)    
    ăăă (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 16:39)

    batmanss [utilizator]

    Acolo unde pisoiasu isi dădea ochii peste cap ?
  • 0 (0 voturi)    
    Neahh, borta de cioarece in care s-a ascuns (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 17:16)

    Fu Leng [utilizator]

    cand il cauta Victoria r fi ideal pt Pisic.
  • +1 (1 vot)    
    PSD-ul a refuzat deja (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 18:30)

    RespectRomania [utilizator]

    Pai au refuzat deja cei de la PSD. Despre ce mai vb? Eu zic mai bine sa iasa Iohannis intr-o dezbatere cu poporul, fara Ponta daca acesta din urma nu vrea. Intrebari de la toate televiziunilor si cateva din public sau luate online. Eu as vrea sa vad asa ceva. ponta oricum face dezbateriel singur...
  • +2 (2 voturi)    
    Pisicutu nu acepta (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 18:44)

    burebista [utilizator]

    La Digi 24 ponta a mers cu tatasl sau melescanu la dus de mana sa nu-I fie frica . Acest mincinos notoriu nu stie decat cearta ,furat ,manipulari cu tata firea ,.Daca romani nu se desteapta va fi o catastrofa pt TARA ,acesta una spune ,alta face ,in 5 minute uita ce a spus ,gigneste tot timpul ,ESTE UN OM NEEDUCAT .Tot face pe marele roman dar el se trage din Albania ,el a declarant ,apoi nici nu arata dupa fizionomia fetei a fi roman .Asa ca mai incet cu neamtul ca asta fece treaba ,comparati un sat sau comuna din Ardeal unde au stat nemti si una din Moldova sau muntenia se vede harnicia nemtilor .Apoi ce sa mai vorbim de orasele din Ardeal si Banat la care bazele au fost puse de nemti ,peste tot se vede ce au lasat in urma lor .
  • +6 (6 voturi)    
    Slabe sanse (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 19:11)

    Dana Bob [anonim]

    Ponta nu vrea!
    Vrea doar la televiziuni!
    Stie el de ce . Acum am aflat si noi!
    Toate sunt rosii , despre A 3 s Rtv se stie de mult , de cateva zile sau inrosit si B1 si Realitatea!
  • +5 (5 voturi)    
    nu se va face NIMIC (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 19:22)

    kripton [utilizator]

    prietenii stiu de ce. [ponta e sufucient sa repeti mantra cu ''johannis va taie pensiile'' si cu ea vei hipnotiza boborul] In rest ascunde-te,nu de alta dar poate spui tampenii la tv si e pacat. ne oferi sansa de a vedea o romanie ''cum numa'n vis/ un demon se arata! ''
  • +2 (4 voturi)    
    agenda: (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:09)

    baimarean [utilizator]

    atributiile constitutionale ale presedintelui
    Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei nationale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate. (Articolul 80 - Constituţia României)
    • -2 (2 voturi)    
      Cand nu e jucator, e moderator (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:47)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

      Cand nu e jucator, e moderator. Daca centreaza de pe stanga, nu poate da cu capul decat din dreapta si...iarna nu-i ca vara.
      Adica, Foaie Verde Loboda. !
  • -2 (4 voturi)    
    Basescu vea sa se mai bage in seama (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:43)

    newlook [utilizator]

    Basescu vea sa se mai bage in seama, dar ii e frica sa-l sustina direct pe Joiannis, ca-i mai mananca 5% din voturi. Asa ca a venit cu gaselnita lui peste prajit, sa dea putin circ sectei lui.

    PS: Joiannis nu vrea "dezbatere" in ciuda a tot ceea ce zice. Nu prea le are cu limba romana, asa cum s-a vazut de curand cand, pentru el, "actiune reactiva" insemna "cu anticipatie" pentru neamt. Pe de alta parte, Ponta trebuie doar sa-si mentina pozitia, nu are nevoie de supraturatie. Asa ca daca Joiannis nu vrea sa se intalneasca cu Ponta, e foarte bine, lucrurile raman asa, in favoarea lui Ponta.
  • +1 (3 voturi)    
    Stimabili (Duminică, 9 noiembrie 2014, 6:05)

    Calinul [utilizator]

    antecomentatori,practic pentru mine nu mai conteaza aceasta dezbatere,sunt convins inca din decembrie 89 cu cine trebuie sa votez si asa am votat toata viata mea:ANTI COMUNISM.Si punct.