Emil Constantinescu lauda, intr-o lunga scrisoare, sprijinul acordat de Victor Ponta pentru eroii luptei anticomuniste

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:32 Actualitate | Politic


Emil Constantinescu (foto arhiva)
Foto: HotNews / DP
Revista 22 publica o lunga scrisoare in care fostul presedinte Emil Constantinescu lauda eforturile facute de guvernul Victor Ponta in sprijinul unor proiecte dedicate memoriei eroilor luptei anticomuniste, precum si pentru avizul favorabil acordat in ultima sedinta de guvern pentru dublarea indemnizatiilor persoanelor persecutate din motive politice de regimul comunist.

Iata mai jos cateva fragmente din aceasta scrisoare:

"Va scriu in legatura cu acordarea in sedinta de Guvern din 4 noiembrie 2014 a unui aviz favorabil pentru proiectul de lege care prevede dublarea indemnizatiilor pentru persoanele persecutate din motive politice de regimul comunist.

Sunt indemnat la acest demers pentru ca Fundatia Romana pentru Democratie, pe care am construit-o in 1992 pentru a promova in Romania o democratie bazata pe respectul legii si al cetateanului a initiat, dupa terminarea mandatului meu prezidential si revenirea in societatea civila, mai multe proiecte dedicate recuperarii adevarului istoric privind rezistenta anticomunista si lupta impotriva regimului dictaturii comuniste in Romania, printre care: 'Jilava Fortul 13, Memorialul totalitarismului: represiune si rezistenta', finalizarea monumentului 'Aripi' dedicat rezistentei anticomuniste, 'Legea recunostintei pentru detinutii politici anticomunisti, deportati si urmasii acestora'. Aceste proiecte, promovate in parteneriat cu Asociatia Fostilor Detinuti Politici din Romania si Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc, vizeaza nu numai pastrarea in memoria nationala pentru generatiile postcomuniste a rezistentei poporului roman, platita cu suferinte cumplite dar si o reparatie pentru eroii care au intruchipat aceasta rezistenta.

Aceasta ma face sa apreciez decizia Guvernului de a acorda aviz favorabil si sustinere financiara proiectului de lege initiat de fostul presedinte al Senatului, Crin Antonescu, decizie care deschide calea unei proceduri de urgenta pentru aprobarea acestuia in Parlament.

Este prima data, de la guvernarea Tariceanu, cand se face un gest concret pentru acesti martiri si a urmasilor lor - care in spiritul legii sunt exclusiv sotiile lor - si care, in urmatorii 10-15 ani, vor parasi aceasta lume".

In scrisoare, Emil Constantinescu mentioneaza si sprijinul pe care premierul si Culturii, Educatiei Nationale, Afacerilor Interne, Justitiei si Apararii Nationale l-au acordat proiectulor "Jilava Fortul 13, Memorialul totalitarismului: represiune si rezistenta" sau pentru realizarea monumentului "Aripi" al rezistentei anticomuniste 1945 - 1989 care va fi finalizat in lunile urmatoare.

"Toate acestea sunt fapte si nu declaratii, mai mult sau mai putin ipocrite, de condamnare a comunismului. Dar, dincolo de aceste actiuni meritorii, cred ca este nevoie de mai mult. Revolutia din 1989, pentru Romania si pentru celelalte tari foste comuniste din Europa de Est, a fost unul momentele pe care istoria le descrie drept definitorii. In astfel de momente cruciale un popor nu actioneaza numai pe baza intereselor ci conform modului de a fi ca popor, adica prin acel comportament care-i defineste identitatea nationala.

Dumneavoastra, domnule prim ministru, ati mentionat de mai multe ori ca ati fost un foarte tanar participant activ, in 1990, la fenomenul Piata Universitatii. Sperantele puse atunci in progresul Romaniei prin adevar si justitie pot fi indeplinite acum de generatia tinerilor de atunci daca ei vor avea puterea sa se desprinda de tot ce a fost urat si umilitor in tranzitia post comunista.

Ar fi cel mai semnificativ raspuns la suferintele celor care au luptat pentru o Romanie demna, chiar atunci cand nu aveau nicio speranta ca aceasta se va intampla in timpul vietii lor. Mai ales daca acest raspuns va fi materializat atata timp cat ultimii dintre ei mai sunt printre noi"
, se mai arata in aceasta scrisoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13800 vizualizari

  • +86 (92 voturi)    
    shit (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:33)

    ovidiu2 [utilizator]

    A ratat un excelent prilej să tacă!
    • +38 (38 voturi)    
      mda (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:01)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu2

      ce sa zica si cerneala in fata.

      daca tacea , nici nu ne dadeam seama ca a fost presedinte.
      • +5 (5 voturi)    
        ce jigodie de om acest constantinescu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 9:55)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        acum intelegem de ce e Romania distrusa dupa 25 de ani de la acea revolutie ratata...
        Este sub demnitatea unama ce faci mai "muritorule". Dupa ce ti-ai batut joc de o posibilitate extraordinara de a face bine oamenilor cat timp ai fost presedinte, inca mai scuipi pe cei ce-ti au dat o sansa extrem de rara pentru o viata de OM.
        Tu nu esti om, nici macar animal si ele au o regula de aur - daca au esuat dispar de langa semenii lor, nu ii mai sicaneaza.
        Esti un vierme puturos, un tradator jegos, esti un diavol!!
    • +25 (25 voturi)    
      The Godfather (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:03)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu2

      Mai stiti in The Godfather momentele in care capul unei familii se schimba, aparea un nou Don si toti veneau, ii sarutau mana si ii promiteau supunere? Eh, cam tot in genul asta si acum, toti vin sa i se inchine carlanului.
      • +6 (6 voturi)    
        Corect! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 9:52)

        Mita Beciuklista [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Asta face Umil Intaiul si, cu voia Domnului, sper si Ultimul. Balele lui se regasesc si pe mina lui Iliescu, ultimul bastion stalinist traitor in Europa.
  • +77 (83 voturi)    
    Chiar asa, tapu ? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:41)

    NicolaeA [utilizator]

    Banuiam de multa vreme ca geologul e cartita ! Nu l-au invins serviciile pentru ca nici nu a luptat cu ele ! A jucat teatru democratic impreuna cu Ciorbea si cu multi altii ! El si cu Iliescu sunt ca cei doi batrani din balcon la spectacolul ala cu papusi !
    • +26 (26 voturi)    
      L-au inglobat, altfel nu-mi explic (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:59)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      ar mai fi situatia in care ar suferi de dementa infantila, dar nu-i cazul.
      • +17 (17 voturi)    
        DEMNITATE...?! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:54)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        1. Dar despre cazul Ursu, nu zice nimic...? Rusine D-le Constantinescu! S-ar fi putut PERSONAL implica si ar fi primit respectul nostru. Stand la masa cu criminalii, devine complice.
        2. Vrea sa-i tina "isonul" lui Radu Beligan, se victiizeaza cu buna stiinta ca sa mai vorbeasca presa de el ( nu cred ca nu intuieste salvele de tun din presa care tintesc acum asupra sa)
        3. Ce autoritate morala mai are in fata studentilor? ///
        • +1 (1 vot)    
          pai nu cred ca mai are (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:34)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

          Studenti, adica... Ma gandesc ca o fi iesit deee multisooor la penzie ;)

          Sau... nu...?
      • +11 (13 voturi)    
        sau senila (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:40)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        ..de cand l-a trimis Seniorul dupa tigari se invarte in cercuri
    • +20 (20 voturi)    
      Niste scarbosi arivisti ce ne-au vandut... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:18)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      ... pt 30 de arginti
    • -5 (11 voturi)    
      Impreuna cu Ciorbea si Basescu (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:24)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Si cu tot PD-ul
    • +11 (11 voturi)    
      Ba l-au invins serviciile (Vineri, 7 noiembrie 2014, 22:25)

      LazarGheorghe [anonim] i-a raspuns lui NicolaeA

      L-au invins serviciile dar ale lui. Alde ciuvica,zoe petre si conciul de ciorbea , care s-au pus cu trup si suflet in slujba neocoministilor. Cine apare toata ziua la televiziunile turnatorului voiculescu , va spune ceva numele ciuvica sau zoe petre sau chiar ciorbea si nu ultimul pe lista. , Cine se afisa la brat cu mensevicul iliescu nimeni altul decat batanul tap .
      Eu credeam ca a si murit., de fapt in mintea miloanelor de romani carora le-a inselat asteptarile si sperantele este chiar mort. Fie-ti tarana usora tapule .rusinica!!!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      Cei doi batranai din Muppets (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 1:22)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      erau simpatici. Iliescu si Constantinescu sunt doi ticalosi tradatori de neam, iar Constantinescu e cel mai mare pentru ca i-a escrocat pe cei care si-au pus sperantele in el. Acestia nu au asteptat nimic bun de la Iliescu, dar de la C. da.
  • +37 (37 voturi)    
    Milica nu conteneste sa ma uimeasca! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:42)

    Bwana [utilizator]

    Iar l-a pus PSD in cadrul ferestrei...sa mai ia o pensie!
    Refuz sa cred ca l-am votat pe acest Constantinescu.
    Ce capital imens a avut acest om in spate si cum l-a pierdut. Noroc ca-i da acum dl. Ponta 100 de lei la salariu incepand cu 1 ianuarie.
    • +7 (7 voturi)    
      A avut un capital pe care nu l-a meritat, (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 1:28)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Bwana

      s-a catarat la putere pe spatele celor carora Ceausescu si Iliescu le-au varsat sangele acm 25 de ani. Un ticalos!!!!!!!!!!!!
  • +31 (31 voturi)    
    Ha?!? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:48)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Nici nu vreau sa comentez nimic, doar urmatorul citat:

    "Dumneavoastra, domnule prim ministru, ati mentionat de mai multe ori ca ati fost un foarte tanar participant activ, in 1990, la fenomenul Piata Universitatii."

    Adica Ponta a participat activ la manifestatiile din Piata Universitatii?!???? Se refera la acele manifestatii care s-au incheiat cu o baie de sange, cu concursul "fortelor democratice", minerii super laudati de tatuca Iliescu?!????

    Si daca in 1990, tanarul Ponta a fugit la Paris, intorcandu-se in noiembrie, dupa 8 luni de stat pe acolo (declaratia mamei lui - http://www.mediafax.ro/politic/victor-ponta-a-dormit-in-gara-din-paris-la-17-18-ani-acum-e-la-cura-de-slabire-ce-dezvaluiri-mai-face-mama-premierului-10619015), asadar a plecat cam prin martie 1990, cum naiba o fi participat tanarul Ponta la manifestatiile din Piata Universitatii???

    Rusine, tzapule! (ca nu pot sa iti spun altfel, desi te-am votat in 1996).
    • +17 (17 voturi)    
      INTREBARE : (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:09)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      mai stie cineva un alt licean din romania care sa lipseasca JUMATATE de an de la scoala fara sa ramana REPETENT???
      MITOMANUL cum de nu a fost exmatriculat, cum de a recuperat jumatate de an la care A LIPSIT, a dat si tezele,,CUM_UNDE-CU CINE??? a luat si bac-ul, a luat si la drept...; NU VA PUTE A MINCIUNA sfruntata?????
    • +11 (11 voturi)    
      Piata universitatii (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:31)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Habar nu am daca o fi fost Ponta pe acolo, dar manifestatiile din Piata Universitatii nu s-au oprit in 1990. Pe 20 mai 1991 am fost si eu prezent acolo, cu ocazia unui an de cand castigase Iliescu.
      Din cate imi amintesc aveau loc proteste in fiecare weekend.
      • +7 (7 voturi)    
        In Bucuresti am avut 3 mineriade (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:52)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        in ianuarie 1990, in iunie 1990, in septembrie 1991;

        Piata Universitatii a fost plina permanent intre ianuarie '90 - octombrie '91, protestele au continuat un timp si dupa ultima mineriada, pana la alegerile din '92.
  • +19 (19 voturi)    
    Asa o fi, dle presedinte (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:49)

    midufi [utilizator]

    ... dar sunteti sigur ca vreti sa spuneti asta acum, inainte de turul II ?
    Poate aveti ceva de spus in legatura cu cei doi candidati... V-am votat de fiecare data, si sunt curios: care este opinia dvs in extrem de importantele alegeri din 16.11.2014?
    Parca spuneati ca ati fost invins de sistem, nu-i asa?
    Asta da, m-ar fi interesat...
  • +24 (24 voturi)    
    Trecutul (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:52)

    lobelo [utilizator]

    Trecutul revolutionar nu se uita. Si cand imi amintesc cat se scremea Milica sa ne convinga ca nu a avut simtiri comuniste, ca nu a fost in structuri PCR etc. Partea cea mai trista pentru noi e ca l-a pacalit pe seniorul Coposu. A fost cartea d-lui necastigatoare. Cat despre character....
  • +26 (26 voturi)    
    Si cu asta am votat (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce era sa fac? Am avut de ales intre asta si Iliescu. Am sarit in sus de fericire cind a fost ales blegomanu'. A cazut din picioare cind a vrut sa dea cu piciorul intr-o minge. E dereglat saracu'

    Alo?! Tataie?! Hai mergem facem nani? Papa?! ce-ti trebuie matalutza? E rau nenea Basescu?! Te-a batut?! Lasa ca te pupa Ponta sa-ti treaca! Mare derbedeu!
  • +21 (21 voturi)    
    Cavalerul tristei figuri,ce ia "prostit "pe roman (Vineri, 7 noiembrie 2014, 18:58)

    Plagarus [utilizator]

    4 ani de iluzii cu un asemenea goz de presedinte ?
    Milica esti......dar.nu meriti nici macar un epitet abject !
  • +24 (24 voturi)    
    Lupul in blana de oaie...... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:00)

    geocrin [utilizator]

    Cine putea sa creada vreodata ca acesti lingai CIORBEA, Constantinesc vor ajunge sa fie presul lui Iliescu si a lui Poanta.
    Nu stia D-l Ratiu cu cine statea la masa.
    NU degeaba fiul domnului Ratiu a scris un articol in care spune ca tatal dinsului niciodata NU ar fi votat pe Poanta, ipocritul .

    RUSINE sa-i fie lui constantinescu.
  • +5 (5 voturi)    
    ?! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:02)

    Dedalus [utilizator]

    ?!
  • +15 (15 voturi)    
    Ponta? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:03)

    ipolitic [utilizator]

    Ponta, un urmaș demn al inimoșilor care au mărit rația de pâine mucegăita de la 100 grame pe zi la doloficanta porție de 110 de grame, gest de mărinimie proletară față de "chiaburii" deportați la canal.
  • +15 (15 voturi)    
    Emilus cel santajat (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:07)

    Vlad-I [utilizator]

    Banuiesc ca este santajat cu afaceri din trecut, ca altfel nu se explica atatea plecaciuni umilitoare in fata unui Ponta mascarici, cu usile inchise in UE.
  • +25 (25 voturi)    
    Mizerie morala (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:09)

    MPopa [utilizator]

    Am iesit in strada de bucurie cand a fost ales presedinte. Imi amintesc cum iesisera si studentii din camine si marsaluiau pe strada, fericiti ca am scapat de Iliescu. A urmat o crunta dezamagire. I-am gasit dlui. Constantinescu diverse scuze, m-am gandit ca nu avea experienta politica, ca nu a avut sustinerea partidelor politice. Azi imi dau seama ca am crezut intr-un om gol de substanta si chiar de moralitate. Si-a batut joc de cei care au sperat la o asanare a societatii romanesti. Isi merita pe deplin modul in care a iesit din politica, stropit cu cerneala pe fata de un individ bolnav psihic.
    • +5 (5 voturi)    
      Poate ca nu era bolnav. (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 1:34)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      poate ca avea dreptate!
      • +1 (1 vot)    
        PRECIS avea!! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:41)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Leul in iarna

        Imi amintesc vremurile alea - eram in stare ORICAND sa fac si eu la fel :(
        Cand am citit stirea, m-am bucurat... :(
  • +21 (21 voturi)    
    Papusar (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:13)

    1234567899 [utilizator]

    Pina acum Domnule Profesor am crezut ca au avut ceva de invatat studentii de la tine,dar de acum incolo mi-am dat seama ca nu esti decit o MARIONETA pe care o dirijeaza CORUPTII,asa cum ai fost de fapt si la Cotroceni...Vai de capul tau,esti VARZA nene!
    • +1 (1 vot)    
      pai ii invatza mineralogie... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui 1234567899

      Aia n-are treaba cu politica - temperatura de cristalizare a cuartului e aceeasi, indiferent cine e Presedinte sau ce partid e la guvernare ;)

      Desi... nu se stie precis - poate ca, daca iese Ponta, scoate el o Ordonanta de Urgenta ca se schimba si temperatura aia de cristalizare... >:)
  • +18 (18 voturi)    
    ce l-a apucat? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:16)

    fvb [utilizator]

    si asta il ajuta pe ponta?

    era ultimul lucru la care m-as fi gandit...
  • +20 (20 voturi)    
    Rusine, d'on profesor. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:16)

    Ion B [utilizator]

    Sa va fie rusine pentru ca va bateti joc de oamenii care au crezut in schimbarea Romaniei, cand de fapt nu ati fost decat un soblolan, la fel de ordinar ca iliescu.
    Rusine, d'on profesor.
  • +14 (14 voturi)    
    bravo! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:17)

    ic.ram1945 [utilizator]

    fiti sigur, ca pontutu cand da la ceva la cineva care merita se foloseste de ocazie sa rasplateasca triplu pe cei nemeritosi pentru societate dar cu folos pentru hoarda lor...
    • 0 (0 voturi)    
      asa si-asa... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 22:44)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Cine a votat cu ConstantinescuORICUM nu voteaza cu Ponta ;)
      Iesirea asta a lui Milica n-a facut decat sa ne arate ca unii imbatranesc taaaaare urat :(
  • +12 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:21)

    tenere [anonim]

  • +21 (21 voturi)    
    Asta mai lipsea! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:25)

    ArdeleanDoina [anonim]

    D-le Constantinescu, daca taceati ...filozof ramaneati. Chiar nu va dati seama ca orice a facut Ponta in ultima vreme e pomana de campanie electorala? Sunt dezamagita total si ca mine cred ca multi din cei care v-au votat ...tocmai pentru a scapa de cei pe care dv. ii laudati acum! Si dv si Ciorbea ati trecut de partea neocomunistilor,din ura pentru Basescu? Pai ce lupta e asta? Incredibil!
  • +19 (19 voturi)    
    Esti un personaj din ce in ce mai trist (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:33)

    Inna100 [utilizator]

    Sincer imi pare rau ca te-am votat pe vremuri.. ai dovedit ca esti doar un codash..iepuras pentru oportunisti.. sa nu imi mai amintesc de tristul personaj ciorbea.. ..
  • +5 (7 voturi)    
    Titlu eronat (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:35)

    Taras Bulba [utilizator]

    Titlul este eronat.....nu are legatura deloc cu scrisoarea! Nu este o lauda a guvernului Ponta...cititi printre randuri....e mai degraba o rugaminte, o cerere sau chiar o somatie adresata primului ministru pentru a indeplini ceva pentru care "tapu" s-a luptat - beneficii mai mari ptr revolutionari, etc.

    In alta ordine de idei.....momentul e prost ales!
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:24)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      La un asa nivel politic in plina campanie electorala orice gest are alt efect in electorat si /// emil constantinescu stie acest lucru prea bine.

      Sa nu uitam ca la suspendarea presedintelui emil s-a pus tot de partea psd.

      Omul asta or este santajat cu afaceri din trecut ori ///
  • +9 (9 voturi)    
    Din nou o oda... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:40)

    greenforest [utilizator]

    La inceputurile comunismului s-au cantat ode Partidului, iar apoi conducatorului Maret.

    Acum se trece direct la ode catre conducator.

    O sa il rog numa' sa ii scrie scrisoare de multumire si cand le dubleaza costurile cu viata de zi cu zi.
  • +13 (13 voturi)    
    .... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:54)

    karula [utilizator]

    Millica alea ce le lauzi acum sunt aceleasi cu " serviciile" alea de te invinsesera...Millica , ce ne-ai tras paiu' prin gura...
  • +12 (12 voturi)    
    Asa de rau invins (Vineri, 7 noiembrie 2014, 19:58)

    Martinezu [utilizator]

    Ca i-au spalat si creierul?
    Emile, du-te tataie la azil ca ai simptome de Alzheimer.
    pe ce lume am ajuns sa traim?
    Daca traia Copos cred ca murea acum de inima neagra.
  • +18 (18 voturi)    
    pot sa-mi iau inapoi votul care vi l-am dat? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:03)

    nlln [utilizator]

    Acum inteleg.
    Noroc ca nu a realizat nimic in timpul mandatului de presedinte .
    Sa-mi fie rusine ca l-am votat.
  • +12 (12 voturi)    
    Tapul inbroboditor (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:03)

    n italy [utilizator]

    Asta e ca proasta ajunsa sa-si iubeasca violatorul-peste cativa ani o sa-l puna sa zica si ce bine a fost [pe timpul comunistilor]
    • +9 (9 voturi)    
      sindromul Stockholm aka servicii (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:26)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui n italy

      tapu' s-a indragostit de cei care l-au invins.
  • +20 (20 voturi)    
    îmi cer scuze (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:04)

    simplu_cetatean [utilizator]

    cândva l-am votat!
    • +7 (7 voturi)    
      N-ai de ce. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:08)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

      Asta a fost oferta. Si eu l-am votat. Trist e ca asta ni s-a oferit, nu ca l-am votat noi.
  • +17 (17 voturi)    
    Dascale...Trascale... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:05)

    atamanu666 [utilizator]

    Be-he-he. dracu sa te ie... Cum ai putea cere unei rame sa aiba " coloana vertebrala "...................
  • +6 (6 voturi)    
    Eroare de sistem (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:09)

    mono61 [utilizator]

    Pe Constantinescu nu l-a învins sistemul. Pe Constantinescu îl învinge orgoliul prostesc, prostia în cea mai academică definiţie.
  • +7 (7 voturi)    
    Întrebare (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:10)

    mono61 [utilizator]

    Credeţi în Dumnezeu, domnule Constantinescu?
  • +4 (4 voturi)    
    Sperante inselate (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:17)

    Mari.an [utilizator]

    In 1996 toata lumea spera ca vom termina cu Iliescu si ai lui.
    N-a fost sa fie asa.
    De catva timp EC ori s-a sclerozat, ori asa a fost dintotdeauna, si atunci inteleg de ce de fapt n-am avut nici o sansa nici in perioada 1996-2000.
    Eu cred ca un om normal la cap nu poate fi ba pentru, ba impotriva lui Ponta si a PSD (FSN, PDSR,...).
    Inteleg ca in politica trebuie sa negociezi cateodata, dar nu cred ca te obliga nimeni sa te faci frate cu dracu. E o prietenie care nu-ti poate aduce nimic bun in viitor.
  • +7 (7 voturi)    
    s-a prosit si asta (Vineri, 7 noiembrie 2014, 20:57)

    Goya [utilizator]

    la fel ca si Corbea. si cand ma gandesc cata speranta si-au pus in ei o parte dn romani in anii 90

    RUSINE!!!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Uite in cine ne-am pus sperantele!!!!!! (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:07)

    LazarGheorghe [anonim]

    Cand constantinescu cel in care am avut incredere cei de de dreapta a fost ales , occidentul a sarit in sus si a zis ca avem democratie ca s-a facut prima schimbare in mod democratic de la stanga la dreapta. Care dreapta ? Fiindca dupa ce a stat tot mandatul in functie nu si-a dat demisia a venit la sfarsit si ne-a spus ca a fost invins de securitate dar nu a renuntat la jumatatea mandatului (ciolanului) ca sa beneficieze de casa ,masina si alte avantaje pe care mimeaza ponta ca i le ia lui basescu dar nu si celorlati fosti sau viitori presedinti. Atunci cand a parasit ca un las corabia dupa ce a inselat asteptarile a milioane de romani , m-am tot intrebat care securitate l-a invis pe tapul asta ? ,dar in timp mi-am dat seama cine erau secursti ,erau proprii securisti adica alde ciuvica ,zoe petre si altii care se afisau si se afiseaza la mizeria de televiziune a turnatorului voiculescu , nici tapul nu statea deoparte se afisa la bratul stang al mensevicul iliescu si atunci devine clar ca constantinescu este mai de stanga decat iliescu . Asa ca te-a invins securitatea ta. Dar noi ce vina avem cei care am avut incredere in tine ///? Asa ca imi confirma ca noi nu avem democratie ci neo comunism ,schimbarea aceia de dreapta de care facea atata caz occidentul nu a fost reala ci o minciuna gogonata si ei ar trebuie sa-si reevalueze parerile.
    Ce este mai trist s-a vazut in istoria omenirii ca ideile comunismului au a fost niste himere care pe unde au trecut a lasat in urma numai saracie si drame.Cand va fi condamnat comunismul care a ucis si a facut mai mult rau omenirii decat fascismul??
    Dar ma gandesc prea departe atata timp cat liderii occidentali stau la masa cu KGB-istul de putin.Iar acum tapul s-a trezit si il lauda pe micul/// ponta ,
    ////
  • +12 (12 voturi)    
    a dat Insula Șerpilor pe zero lei (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:15)

    visio [utilizator]

    la fel cum Plagiatorul a iertat o datorie de 400milioane de euro; nu mă înșel când spun că politicienii sunt plătiți să țină banii în casa numită România!
  • +9 (9 voturi)    
    Lauda pentru un mincinos autentic. (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:16)

    Ceauceau [utilizator]

    De ce tocmai acum lauda Constantinescu un mincinos autentic?
    Daca tacea era mai bine pentru imaginea fostului presedinte..Oricum la cati ciudati sunt in politica romaneasca noi trebuie sa ne asteptam la orice porcarii in zilele astea. Din partea mea majoritatea ar merita sa-si cumpere o cruce si sa-si taie venele.
    • +4 (4 voturi)    
      De ce? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 9:52)

      lobelo [utilizator] i-a raspuns lui Ceauceau

      De ce nu incepe cu Basescu, primul care a iesit public si a condamnat comunismul si atrocitatile comise. De ce? Pentru ca Milica este un oportunist fara scrupule. De ce? Pentru ca el s-a ridicat dintr-un neica nimeni propulsat de Seniorul Coposu si nu are notiunea bunului simt de cinstire prin respect al celui care l-a dus unde de fapt nu-i era locul. Altfel spus este cainele care musca mana stapanului care-i da de mancare. De ce? Pentru ca la el simtul numit valoare nu exista. De ce? Pentru ca ce naste din pisica soareci mananca. Comunist a fost comunist moare. Mincinos, alunecos ca si cel pe care-l linguseste azi. Mi-e scarba de un asemenea specimen.
  • +8 (8 voturi)    
    alt dezertor, demolator (Vineri, 7 noiembrie 2014, 21:46)

    timp tamp [utilizator]

    Cârtițile lui Ilici edecarul, care rod rădăcinile democrației: ciorbea, slăbiceanu, țapul amnezic
  • +6 (6 voturi)    
    GREATA, (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:24)

    ana-pat [utilizator]

    Greata si dezamagire am resimtit atunci si mai ales acum. Lasa impresia ca cineva il are cu ceva la mina . Altfel nu pot accepta ca un universitar (totusi) poate debita asemenea enormitati .
  • +7 (7 voturi)    
    si daca (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:28)

    TenziCarbone [anonim]

    peste 10 ani ,sau mai devreme,vom regreta
    alegerea din 2014??Doar stiti ca suntem,noi,
    romanii,blestemati sa repetam Istoria!!
    Din acest motiv ,tot intreba Basescu"Cine este
    Johannis?"Oricum,il vom vota,ma bazez ca este sas,
    are in ADN onoarea,va castiga,deja s-a format
    masa critica!
  • +11 (11 voturi)    
    Ce actori grabiti... (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:28)

    radcatmih [utilizator]

    Din pacate ma numar si eu printre cei carora le pare rau ca l-au votat pe Constantinescu.Din pacate nu am avut ce alege...Cand ma gandesc si la fostul premier Ciorbea, deja cunparat,imi sau seama ca am asistat la o piesa politica avand in distributie actori care au jucat prost rolul lor de democrati...Imi pare rau ca am platit biletul, adica votul meu...
  • +7 (7 voturi)    
    wtf ? (Vineri, 7 noiembrie 2014, 23:58)

    Harapul [utilizator]

    ce mai vrea si asta ? sa-l puna presedintele Academiei Romane ? daca iese Iohannis presedinte practic a fost singur impotriva tuturor ! ma rog plus votantii plus Macovei ...
  • +7 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:11)

    [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    Gospodarie mare, remuneratie mica... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 0:39)

    feral [utilizator]

    Constantinescu e pe persoana juridica acum, are o fundatie grea plina cu fiii si fice ale protipendadei, toti studiosi care se scarpina in nas si analizeaza rezultatul, In felul asta multi parinti iubitori au o datorie la el dar si el trebuie sa le bage pe card lunar doua-trei mii de euroi, regia costa, iar bani poate da doar Ponta. Ce, credeati ca e usor sa fi "personalitate" ?!
  • +5 (5 voturi)    
    Mare fu Milutsa, mareata-i a lui penitsa! (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 7:42)

    ofCAER [utilizator]

    Bravo, Milutsa, si permite-mi mie, intre toti astia de p-acilea, sa te felicit sincer pentru acest comportament exemplar al tau: "invins de sistem", ai devenit vasalul sistemului si il servesti cu loialitate!
    Un adevarat cavaler din evul mediu, pierdut in indeparatatul viitor al secolului XXI...
  • +6 (6 voturi)    
    Ce ar fi putut spune ? (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 8:14)

    GheorgheStan [anonim]

    Ma-m intrebat ce ar fi putut spune cel care - printre alte magarii - ar spune pentru unul sau celalalalt candidat ?
    Si cand a aparut cu aceasta "bulina" pe care "fraierii sa o inghita pe nemestecate - mi-am adus aminte DE CE O FACE ?
    Pentru ca printre altele este unul din bunii "prieteni ai lui - nu altul decat - SOCRUL acestui "pui de cuc" - candidatul Ponta...!
    Deci, CORB LA CORB nu-si scoate ochii - daramite pui de cuc la pui de cuc...vorba unui personaj / deacum in cadere libera : SA ITI FIE RUSINE - domnule Constantinescu ...!
  • +7 (7 voturi)    
    Regret domnule Constantinesu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 9:05)

    VASCO [utilizator]

    Domnule Emil, retrag întregul semtiment de simpatie pentru dumneavoastră constatând cu surprindere că şi de această dată sunteţi un invins al aplicării elementarei politici leniniste, conform căreia, cu 20 de zile înainte de votul la prezidenţiale fă-te Victoraş frate cu dracul pînă după vot.
    Jigniţi domnule Constantinescu dacă vă consideraţi a fi un purtător de cuvânt autorizat ai martirilor prigoanei comuniste, devenind prin acest demers un jalnic agent electoral al destoinicului trecut prin Piaţa Univesităţii în 1989, an in care cu şase luni înainte de cecembie,mii de tineri studenţii chinezi au murit sub ş enilele tancurilor lui Mao, gest pe care eroul dumneavoastă de azi primul ministru a depus enormul moment de angajare a conştiintei a avut imboldul de al omagia cu primul pas făcut pe covorul roşu politica lu Mao.
    Ruşine domnule Emil, confirmaţi că alături de garda dumneavoastră de corp doctorul neautorizat Ciuvică rătăciţi in această istorie ca un simbol al eşecului moral.
    Cred că întradevăr pentru un octogenar cele 2oo sute de lei in plus/lună, promise, în prag de alegeri nu poate anula însă zelul cu care au fost reconsiderate din primele zile de la instalare în urmă cu peste doi ani cererile domnul Dogaru demn reprezentat al urmaşilor torţionarilor acestor eroi supraveţuitori.
    Încă odată ruşine domnule Emil, ruşine !
  • +7 (7 voturi)    
    De prost gust... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 10:21)

    AdrianSoltan [anonim]

    SA inteleg cã nenea Emil invins de sistemele Securitatii, deviaza catre stanga...
    SA ii fie rusine... Mai ales cã a fost Lider CDR... Deci, a fost o cartita... Om slab... Nu ma asteptam la o persoana cu "roaba" de carte... Dar nah! Dezamagire totala!
  • +7 (7 voturi)    
    mizerabil (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 10:28)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    neispravit al istoriei terminat de servicii!

    Sa va fie rusine d-le Constantinescu. Daca Ponta voia sa faca ceva pentru eroi, o face de acum 2 ani.
  • +8 (8 voturi)    
    constantinescu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 10:48)

    antym [utilizator]

    Ex Presedinte Constantinescu a-ti fost cea mai mare deziluzie a celor care am dorit eliberarea de tarele comunismului .Nu a-ti reusit ca presedinte sa aduceti schimbarea a-ti reusit numai sa-i neteziti calea lui Iliescu sa ajunga din nou presedinte,si sa faceti ca PNTCD sa dispara de pe prima scena politica,ar fi bine sa va pastrati ca si pana acum profilul politic mic,nu a-ti reusit sa fiti Parintele natiunii !!!
  • +8 (8 voturi)    
    cadavrul dusmanului (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 10:58)

    kripton [utilizator]

    miroase totdeauna bine!! sigur,ridicam monumente eroilor anticomunisti si vaduvelor lor le mai aruncam ceva maruntis.
    Politica in stil chinezesc,rafinata
    Si gunoiul asta,acum inteleg de ce tara s-a dus la vale pe timpul lui.19997-2000. un nenorocit.
  • +1 (1 vot)    
    nu credeam,... (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 13:57)

    calinsab [utilizator]

    ca o sa imi doresc alaturi de Iliescu sa il vreau sa moara si Constantinescu! Brucan avea dreptate ... Comunismul are nevoie de mai mult de 25 de ani ca sa dispara!
  • +4 (4 voturi)    
    Adaugat in Cartea Tradatorilor de Neam (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 15:35)

    Vlad-I [utilizator]

    Omul asta duce tradarea morala pe noi culmi, sa fii votat masiv de cei de dreapta si el sa voteze emanatia lui Iliescu.

    Sa nu-mi spuneti ca dupa ce l-a laudat pe Ponta il voteaza pe iohanis, sigur miselul asta l-a votat in primul tur pe Ponta.


    Mi-ar fi greu sa ies pe strada sa dau fata cu romanii care m-au votat, este ca si cand Coposul l-ar fi votat pe Ponta.