Alegeri prezidentiale 2014

Rezultate finale diaspora. Cum au votat romanii din strainatate: Iohannis 46,2%, Ponta 15,9%, Macovei 15,2%

de Alexandra Ciordas     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2014, 12:38 Actualitate | Politic

Candidatul ACL Klaus Iohannis a castigat detasat primul tur al alegerilor prezidentiale in diaspora cu un procent de 46, 2%, in timp ce candidatul PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, a obtinut 15,90%, potrivit rezultatelor finale publicate joi pe site-ul Biroul Electoral Central (BEC).

Pe locul patru se situeaza Elena Udrea cu un procent de 9,78%, urmata de Calin popescu Tariceanu cu 2,95%.

Votul pe tari:

Italia:


Total voturi exprimate: 35285
Klaus Iohannis: 16054 de voturi
Victor Ponta: 6107 de voturi
Elena Udrea: 3998 de voturi

Spania:
Total voturi exprimate: 32760
Klaus Iohannis: 16390 de voturi
Victor Ponta: 4768 de voturi
Elena Udrea: 3640 de voturi

Republica Moldova:

Total voturi exprimate: 21 928
Victor Ponta: 8202 de voturi
Klaus Iohannis: 6986 de voturi
Elena Udrea: 3665 de voturi

Marea Britanie
:
Total voturi exprimate: 9860
Klaus Iohannis: 4742 de voturi
Monica Macovei: 2614 de voturi
Victor Ponta: 735 de voturi

Germania
Total voturi exprimate:  8149
Klaus Iohannis: 5048 de voturi
Monica Macovei: 1594 de voturi
Victor Ponta: 506 de voturi

Franta
Total voturi exprimate: 7677
Klaus Iohannis: 3993 de voturi
Monica Macovei: 1641 de voturi
Victor Ponta: 629

Belgia
Total voturi exprimate: 6419
Klaus Iohannis: 3015
Monica Macovei: 1583
Victor Ponta: 577

SUA
Total voturi exprimate: 6217
Klaus Iohannis: 3473 de voturi
Monica Macovei: 1461 de voturi
Victor Ponta: 559

Austria
Total voturi exprimate: 3550
Klaus Iohannis: 2179
Monica Macovei: 564
Victor Ponta: 302

Olanda:

Total voturi exprimate: 1663
Klaus Iohannis: 707
Monica Macovei: 643
Calin Popescu Tariceanu: 101




Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
20364 vizualizari
  • +26 (26 voturi)    
    Cred (Joi, 6 noiembrie 2014, 12:55)

    SRA [utilizator]

    Cred ca ati inteles dece PONTA reprezentantul HOTIEI, HOTILOR si MINCIUNEI nu este de accord cu votul prin corespondenta sau electronic.
    • +1 (1 vot)    
      ACESTA este adevarul! (Joi, 6 noiembrie 2014, 15:12)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui SRA

      Asta este oglida de care fuge Ponta!
      Si va asteptati ca cei din strainatate sa poata vota. Vor pati la fel ca si in primul tur.
  • +15 (15 voturi)    
    O veste mare! (Joi, 6 noiembrie 2014, 12:56)

    solar [utilizator]

    Iata, o veste excelenta care permite pentru prima data o abordare foarte diferita a sistemului democratiei in Romania !!Daca vom fi" destepti" ca romani si europeni vom asista in cativa ani la o schimbare din temelii a Romaniei.!!Jonctiunea intern- extern are toate sansele sa se realizeze pentru prima data in istoria romaneasca.Diaspora Romaneasca Unita (doamne ajuta sa se realizeze!)are toate sansele sa joace un rol urias in angrenajul strategiilor si politicii romanesti. Nu avem voie sa pierdem acest moment extraordinar, El trebuie folosit urgent si cat mai aprofundat cu putinta.
    • +8 (14 voturi)    
      relax (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:11)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui solar

      nu are nimeni interesul ca diaspora-aprox 4 milioane romani- sa se exprime electoral&politic
      • +3 (3 voturi)    
        Asa e! (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:33)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Astia nu au mancat salam cu sois!
        Au trecut degeaba 25 de ani peste noi!
        Cat despre copii morti, da/i in mortii amei lor, ce ne doare pe noi puturosii si milogii, hotii si plagiatorii...?
      • 0 (0 voturi)    
        te inseli! (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:54)

        colu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Ce spui este valabil doar pentru PUSCARIABILI,indiferent de ce parte a spectrului politic se afla.
    • +2 (2 voturi)    
      si bine ar fi (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:49)

      je2012 [utilizator] i-a raspuns lui solar

      ca in 16 Noiembrie sa ramana electoratul PSD-ului la coada la votare, daca toti ceilalti s-ar grabi la vot. Ca sigur in diaspora prea multe nu vor face miseii ca sa inlesneasca procesul de vot. Asta e cheia: sa iesim la vot inaintea celor 40 % de idioti care vor vota Mickey Mouse.
  • +2 (2 voturi)    
    P a legeri (Joi, 6 noiembrie 2014, 12:59)

    ViR [utilizator]

    asa cum anuntase staful p$d, dar mai ales cum isi dorise, romanii din strainatate au votat cu ei, conducatorii legalizati si mult iubiti si doriti. Alb pe negru, "In ceea ce priveste diaspora, Klaus Iohannis castiga detasat cu un procent de 46%, Victor Ponta clasandu-se pe locul doi cu 15, 90%. Candidatul independent Monica Macovei a fost pe locul trei in preferintele romanilor din strainatate obtinand 15,20% din voturile acestora ". Sa le fie de bine ... invatare de minte, ca le lipseste si una si cealalta ! Tariceanu a adus cel mai consemnat sprijin poltic
  • +25 (25 voturi)    
    sunt student in Londra.. (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:08)

    ichadade [utilizator]

    si am reusit dupa 5 ore de asteptat sa votez la ora 20:50. Va spun cat se poate de sincer ca majoritatea oamenilor care asteptau alaturi de mine au votat ori cu Macovei ori cu Iohannis. La ICR de exemplu stiu foarte multi prieteni care ar fi votat cu Macovei insa nu au fost in stare dupa multe ore de asteptat. Deci sincer, dragii mei concetateni, adevarul e ca Monica Macovei merita sa fie pe locul II cu un decalaj destul de mare fata de Ponta.
    Oricum, am vorbit cu multi, ne mobilizam in turul II de dimineata. Voi ajuta si eu cum pot si voi trage la imprimanta cateva sute de formulare cu declaratiile pe proprie raspundere ca sa grabim procesul. Va rog mult sa va organizati si voi cei de acasa ca sa am la ce ma intoarce! Doamne ajuta!
    • +6 (6 voturi)    
      Tot respectul, (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:32)

      Lucian P. [utilizator] i-a raspuns lui ichadade

      si sper din suflet ca noi, cei din tara, sa nu va dezamagim!
  • +4 (6 voturi)    
    Cam mult pt. hotzul de " doctorat " WcP ! (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:19)

    Plagarus [utilizator]

    Sper ca numai pensionarii plecati la copii l-au votat pe Baby Clownul Viorel.
  • +7 (7 voturi)    
    Iata... (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:27)

    tenismenul [utilizator]

    de ce le era frica la psd-isti. Iata de ce s-au pus atatea bete in roate votantilor din diaspora. Daca va iesi la vot majoritatea electorilor din tara, la care adaugam si voturile din strainatate, putem sa avem speranta sa castige Johannis. Sa iesim la vot in numar mare pe 16 nov!
    Se poate asta romani!
  • +5 (7 voturi)    
    votul pt ponta (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:42)

    vali2 [utilizator]

    Numai in moldova a avut Ponta voturi multe.
    daca excludem votul Moldovei, vedeti unde iese Ponta si unde Iohannis.

    Ponta e undeva la 6% ? poate ne da hotnews-ul un calcul corect, doar de curiozitate :)
    • +2 (2 voturi)    
      De ce sa scoti Moldova ? (Joi, 6 noiembrie 2014, 13:58)

      Quod Erat Demonstrandum [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      Explica-te
      • +1 (1 vot)    
        cu mare placere (Joi, 6 noiembrie 2014, 15:37)

        vali2 [utilizator] i-a raspuns lui Quod Erat Demonstrandum

        Vroiam sa vad care sunt rezultatele unde Ponta nu are influenta mare.

        Nu zic sa lasam Moldova de o parte, niciodata. Insa moldova a fost puternic intoxicata mediatic si deci influentata de Ponta.

        Eram curios sa vad care sunt rezultatele inafara zonei de influenta a lui Ponta
    • +1 (1 vot)    
      Rezultatele cu si fara Moldova (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:13)

      TiberiuS.de [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      http://www.contributors.ro/fara-categorie/moldova-cu-ponta/
  • +3 (3 voturi)    
    Olanda (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:06)

    Marian C. [utilizator]

    In ziua alegerilor prezidentiale, dupa ce s-a deplasat in mod special de la Rotterdam unde se afla la studii, fiicei mele i s-a furat din geanta tableta in timp ce se afla la coada pentru a vota la Seviciul Consular al Ambasadei Romaniei de la Haga (str. Catsheuvel nr.55) ! M-AM RACORIT ! In Olanda, Ponta nu se afla nici macar in primii trei !
  • +6 (6 voturi)    
    Votul diasporei NU este suficient. (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:11)

    transalpinarum [utilizator]

    In turul 2, Puie Monta o sa fie PULVERIZAT in diaspora. Dar asta nu e suficient in ecuatia finala! Cei de acasa trebuie sa se mobilizeze, iar cei in diaspora trebuie sa se SUPER mobilizeze. Statisticile acestui vot sunt interesante, spre exemplu, in strainatate au fost trimise 600k buletine de vot si 436k au fost anulate pentru ca nu s-a votat (asta e procedura, cele anulate de alegator sunt alta mancare de peste). Sigur, au fost mizeriile care au fost, dar diapora are totusi un potential mult mai mare. Haideti sa incercam sa utilizam foate buletinele de vot trimise!! Sper sa fie trimise si mai multe buletine si sa fie si mai multe sectii de votare + stampile. Doamne ajuta!
  • -7 (7 voturi)    
    Presedintele diasporei (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:12)

    DanBruma [utilizator]

    Nu are decat sa se declare presedintele romanilor din diaspora :)
    • +2 (2 voturi)    
      Bruma e de la urma de minte ? (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:48)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      Faptul ca diaspora, in imensa majoritate din tari dezvoltate cu democratie solida, l-a ales pe johannis inseamna ca vad in el o sansa de modernizare si progres si, de ce nu, sansa lor de a reveni intr-o Romanie dezvoltata.
  • +4 (4 voturi)    
    si in Luxemburg (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:13)

    Luxemburg [utilizator]

    In Luxemburg, din 1077 de voturi valabile, 48% au mers catre Iohannis, 29,99% catre Monica Macovei si 8,07% catre Ponta, conform http://www.bec2014.ro/?page_id=1093
  • +4 (4 voturi)    
    Vot Electronic (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:35)

    DaniAndi [utilizator]

    Daca era implementat pana acum votul electronic, nu mai era niciun dubiu cine va iesi pe 16 noiembrie.

    Asa, fara vot electronic, o sa asistam la mobilizari masive ale pensionarilor, oamenilor de la tara, usori pacalibili si manipulabili, si , desi cu mare regret spun asta, sunt aproape convins ca Ponta va iesi presedinte. E mult prea disperat si are prea multe resurse la dispozitie sa nu se intample asta.

    Pacat...inca 4 ani si o afundare si mai adanca in mocirla pentru poporul roman :(
  • 0 (2 voturi)    
    Din pacate... (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:41)

    laurix [utilizator]

    Basarabia NU (mai) e Romania...
  • +1 (1 vot)    
    Parca RM lupta impotriva mafiei (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Al carei partid politic este psd, nu impotriva romanilor de etnie germana sau a romanilor catolici sau protestanti. CVT e complet senil iar electoratul sau nu il va urma. Raspopitul sarb va avea o mare supriza.
  • +5 (5 voturi)    
    Cateva consideratii: (Joi, 6 noiembrie 2014, 14:59)

    ticbis [utilizator]

    1. Observ ca in multe tari occidentale (Olanda, Noua Zeelanda, Australia, Austria, Germania, Belgia, SUA, Franta, Marea Britanie), VV Ponta a primit doar cateva sute de voturi. Sunt convins ca astea sunt exclusiv voturile personalului angajat al ambasadelor respective si al rudelor acestora;

    2. Italia, Spania, Germania, USA si Marea Britanie insumeaza cel putin 3 mil de romani rezidenti, adica peste trei sferturi din numarul total (cca 4,5 mil) de cetateni romani ce lucreaza/traiesc in strainatate.
    Cu toate obstructiile inventate de catre guvernul Ponta pentru a le ingradi acestora dreptul constitutional de a-si exercita datoria sacra de a vota intr-un scrutin electoral decisiv pentru tara ai caror cetateni sunt, cred ca prezenta la vot este destul de mica.
    Cred ca macar 10% dintre cetatenii romani rezidenti in aceste tari (adica cam 300 de mii) ar fi trebuit sa iasa la vot, cu toate piedicile care li se pun de catre guvernul Romaniei.

    3. Chiar si asa, imi exprim respectul deplin fata de cei care, desi traiesc departe de tara, n-au uitat-o! Spre deosebire de acestia, sunt milioane de romani in tara care, desi au sectia de votare la coltul blocului, au preferat sa stea in casa. Asta arata deosebirea enorma dintre spiritul civic al celor care si-au luat lumea in cap fata de cel al romanilor multumiti cu pomana electorala si cu ochii beliti zilnic la A3 si RTV!

    4. Din numarul total de 18,3 mil de cetateni romani cu drept de vot, cca 3,5 mil traiesc si muncesc in afara tarii. Nu pot sa nu ma gandesc cum ar fi aratat astazi rezultatul final al primului tur al alegerilor prezidentiale daca absolut toti cei 3,5 mil de romani din diaspora ar fi votat!
    Cred ca VV Ponta ar fi fost deja istorie!
  • +4 (4 voturi)    
    Canada - multumim Diaspora (Joi, 6 noiembrie 2014, 15:31)

    uluit [utilizator]

    Total voturi valabil exprimate: 2661

    1 - KLAUS IOHANNIS - 1337 - 50,25%
    2 - MONICA MACOVEI - 740 - 27,8%
    3 - VICTOR PONTA - 236 - 8,8%
    4 - ELENA UDREA - 143 - 5,37%

    Felicitari romanilor canadieni, care au votat!
    Sper ca in Turul 2 sa veniti masiv la cele 4 sectii de votare din:
    Ottawa, Montreal, Toronto si Vancouver.

    Turul 2:
    Iohannis ~ 83,50%
    Ponta: ~ 16,50% (cu indulgenta)
  • 0 (0 voturi)    
    votati hotia basescu (Sâmbătă, 8 noiembrie 2014, 10:35)

    KrugerRupert [anonim]

    Da vad o agresivitate cretina .O mizerie larga.Daca ar putea vota numai cei ce vor Iohannis.O mare de prosti sau de activisti ciudati. Internetul este de mult o infectie.Regimul Basescu trebuie starpit.
    Asa se simte mai baieti in tara asta. !
    Apararea acestui regim este in mare parte facuta de cei ce au obtinut lucuri caldute in acest regim. De la femeia de service la tot felul de diletanti pusi in posture. Au ucis spitale,au distrus total economia si au ajuns la instrainarea pamanturilor. Ultimul mod de a distruge Romania.Diaspora va reveni in tara unor proprietary straini.