VIDEO George Maior, seful SRI, despre nominalizarea de catre Victor Ponta ca posibil premier: Atat timp cat voi ocupa aceasta functie, nu manifest si nu confirm interesul pentru un anume rol profesional viitor

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 5 noiembrie 2014, 11:54 Actualitate | Politic


George Maior
Foto: Agerpres
George Maior, directorul SRI, a declarat miercuri - referitor la nominalizarea sa de catre candidatul Victor Ponta ca posibil premier - ca "atata timp cat voi ocupa aceasta functie, nu manifest si nu confirm interesul pentru un anume rol profesional viitor". Maior nu a raspuns intrebarii precise adresate de HotNews.ro, si anume daca "a acceptat propunerea candidatului Victor Ponta de a fi premier daca acesta cistiga alegerile prezidentiale".

Intr-un comunicat remis redactiei, biroul de presa al SRI arata ca "subliniem hotararea conducerii SRI de a evita implicarea in eventuale dispute cu substrat electoral, in vederea prezervarii propriei misiuni, precum si a bunei reputatii dobandite in randul cetatenilor Romaniei si al partenerilor institutionali din tara si din strainatate".



Comunicatul institutiei face publica si pozitia oficiala a directorului SRI, George Maior:"La momentul investirii noului presedinte al Romaniei imi voi prezenta, spre evaluare, mandatul de director al SRI. Este o datorie de onoare si un obiectiv profesional legitim, dupa 8 ani in fruntea Serviciului Roman de Informatii. Pana la acel moment si atata timp cat voi ocupa aceasta functie, nu manifest si nu confirm interesul pentru un anume rol profesional viitor".

Reamintim ca Victor Ponta, candidat la prezidentiale, a declarat marti, dupa o sedinta a coalitiei de guvernare, ca principala sa propunere pentru functia de premier este Calin Popescu Tariceanu, dar l-a nominalizat si pe George Maior ca posibil viitor premier "daca pentru Romania apar pericole de securitate strategica si pentru a da foarte clar garantii privind continuarea dezvoltarii democratice, a obligatiilor noastre internationale". In conferinta de presa, dar si ulterior, la Romania TV, Victor Ponta a confirmat ca a avut discutii cu toti cei pe care i-a nominalizat drept posibili premieri: Nu a fost domnul Tariceanu la mine sa imi spuna <<Victor, pune-ma prim-ministru>>. Eu am fost cel care a vorbit cu domnia sa, asa cum am vorbit si cu domnul Georgescu, si cu domnul Maior".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4144 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    nu trebuie confirmat (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:12)

    lucyan [utilizator]

    mai ales public, dar sa-ti aranjezi ploile, cum se zice pe romaneste, se poate, nu?ca doar nu degeaba s-au implicat serviciile in campania electorala a lu finutu'!
    • +3 (3 voturi)    
      Sssst! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:36)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      Ca e secret "de familie".
    • -2 (4 voturi)    
      "De ce eu?" (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:53)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui lucyan

      "Saptamana viitoare va astept la film. Vom organiza 4 proiectii speciale cu filmul (chiar si-asa, work-in-progress) in Bucuresti, Iasi, Timisoara si Cluj intre 10-13 noiembrie.
      Sunt curios cum vi se va pare, ce va place sau ce nu v-a convins.
      Sa discutam dupa film despre Romania anului 2002, despre ce traim azi si ce va fi de-acum incolo. Despre sacrificii si speranta.
      Ne vedem luni seara la NCRR (Muzeul Taranului), marti la Iasi (sala Cub a Teatrului National), miercuri la Timisoara (inca nu stim unde) si joi seara la Cluj (Cinema Victoria).
      Va fi o singura proiectie in fiecare oras asa ca grabiti-va sa va luati bilete.
      Alaturi de mine la Iasi, Timisoara si Cluj va fi Emilian Oprea, interpretul rolului principal. Si Ionut Caras, la Cluj. Nu vom da interviuri la presa, nu vrem mediatizare. Vrem doar sa ne intalnim cu o seama de oameni si sa discutam liber despre film.
      Multumim pentru intelegere si pe curand!
      Detalii despre fiecare proiectie – pe pagina de facebook a filmului." tudorgiurgiu.ro
  • +7 (9 voturi)    
    Consiliera 'tare-n gura'! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca domnul Maior va fi numit premier, i se cuvine o consiliera personala care sa fie o adevarata profesionista si care sa cunoasca excelent arta comunicarii.
    O recomandare de invidiat i-o va face Mircea Geoana : 'Ia-o, dragul meu, pe Ana Birchall. Asta te usureaza pe loc, in conditii oricat de grele, de toate sarcinile de serviciu care te vor apasa, le va rezolva promt , cu gura!
    A dotat-o cerul cu 'o gura buna, buna de tot!'; m-a ajutat mult si pe mine, oridecateori am avut nevoie!'
    • +3 (3 voturi)    
      Se va da o lupta apriga intre (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:34)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ana Bitchall si Gabi Firea...
    • +3 (3 voturi)    
      filmul A B (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:35)

      n italy [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Deaceea a lasat si filmul pe net sa stie toata lumea de`` talent``!mamelucul de barbatasu ce-o fi zis?
  • +7 (7 voturi)    
    Adica, (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:24)

    Mdv [utilizator]

    daca trebuie sa plec ca sa fie alt PSD-st sef la SRI, sigur ca vreau sa fiu PM. Sigur ca daca va fi propus PM, nu va mai fi la SRI si nu va mai avea dilema.
  • +5 (5 voturi)    
    dar chiar ii cred (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:40)

    ernst [utilizator]

    cine naiba s-ar mai baga la facut bugete, acuma, cand dna-ul e cu ochii pe ei. stai sa vada intai daca se inmoaie treaba, ca dupa aia vor toti primi ministri.
  • +4 (4 voturi)    
    O noua.......minciuna? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:58)

    EllySt [utilizator]

    Sa fie o noua minciuna a d-lui Ponta?
    Mi s-a parut complet nepotrivita nominalizarea d-lui Maior ca posibil prim-ministru. Cum ar fi un ca un PM sa treaca direct de la SRI la functia de sef al executivului si, pe deasupra, sa fie si finul presedintelui.

    Din ce spune d-l Maior rezulta ca nu si-a dat acceptul pentru o eventuala nominalizare. Probabil ca a evaluat riscurile (care cred ca nu sunt putine) la care se expune prin preluarea functiei de PM, in cazul, nefericit pentru Romania, in care d-l Ponta devine presedinte.

    Asteptam explicatiile d-lui Ponta.
  • +5 (5 voturi)    
    Din major-minor (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:32)

    n italy [utilizator]

    Vedem in curand in ce ape se scalda si acest nas...
  • +1 (1 vot)    
    Sper ca (Joi, 6 noiembrie 2014, 6:36)

    vezi [utilizator]

    ce spune dl. Maior sa fie adevarat.
    Mai sper ca este un profesionist si intelege ca are indatoriri fata de tara, nu fata de familia WTonta.
    Mai sper ca din pozitia pe care o are stie foarte bine ce dezastru inseamna pentru Romania acest exemplar uman nereusit, numit WTonta.
    Sper deasemenea ca dl. Maior sa nu fie din acelasi aluat ca Melescanu....
    Cum speranta moare ultima, sa speram ca vor intelege romanii ce ii asteapta si vor vota corespunzator.
    Si mai sper ca marele mitoman PM WTonta va avea posibilitatea in continuare sa ne dovedeasca din pozitia de PM ca ceea ce a promis (vis a vis de pensii, inpozite, salarii, autostrazi, etc) va si realiza...
    Ii acordam sansa sa ne demonstreze ca am gresit catalogandu-l mitoman, plagiator, impostor, ...ciocoi de tip nou.