VIDEO Monica Macovei: Astazi s-a nascut al treilea pol in Romania, fara baroni, fara finantari murdare

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:23 Actualitate | Politic

Monica Macovei, declaratii dupa exit-poll-uri:

"Astazi s-a nascut al treilea pol in Romania. Fara baroni, fara finantari murdare, am aratat ca putem. Rezultatele de dupa numararea voturilor vor arata ca suntem si mai multi.

Am fi fost si mai multi daca ar fi votat toti romanii din diaspora. Am demonstrat ca suntem mult mai multi decat credeau ei. Suntem o forta uriasa de schimbare. Romania este a nostra si o sa o luam inapoi".

Monica Macovei a afisat o mima foarte vesela, optimismul fiind prezent si in rindul staff-ului sau. Ea nu a dat insa declaratii despre sfatul pe care-l va da alegatorilor sai in turul 2.
























11681 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Bravo M! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:25)

    nano2k [utilizator]

    Si la mai mare!
  • +15 (19 voturi)    
    Cati vom fi, mergem inainte! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:28)

    333 [utilizator]

    Hai, Macovei!
    Hai, Romania!
    Pentru dreptate, demnitate, justitie, si stat de drept!
  • -9 (17 voturi)    
    5% (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:28)

    step by step [utilizator]

    e rau cand te imbeti cu apa rece.
    • 0 (2 voturi)    
      pune bookmark si vorbim (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:21)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui step by step

      dupa centralizarea rezultatelor
    • +2 (2 voturi)    
      Da, asa este, e rau, (Luni, 3 noiembrie 2014, 8:42)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui step by step

      bine e atunci cind te imbeti cu bere. Mai ales dupa ce ai mincat mici. Si mai ales daca sunt de la o pomana. Si si mai ales daca pomana e electorala.
  • -10 (18 voturi)    
    Iohannis nu poate lega doua vorbe (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:28)

    danionescu11 [utilizator]

    Iohannis nu poate lega doua vorbe...oameni buni este imposibil sa alegem un astfel de om care nu poate vorbi. Este inacceptabil in acest stat ca un candidat sa nu poata deloc vorbi sa se uite pe hartii si sa nu poata lega doua cuvinte. IMPOSIBIL.
    • +1 (5 voturi)    
      iohannis se poate (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:05)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

      retrage.
    • +1 (5 voturi)    
      Poate e un avantaj (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:09)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

      ... cel putin minte mai putin, intelegi?
    • +1 (5 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:12)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

      il vrei pe pontulica? Iti va spune ce vrei tu sa auzi daca esti mai tare ca el si va face dupa cum i se canta din psd. Si nu i se canta pro Romania, ci pro corupti.
    • +1 (1 vot)    
      Nu va stresati, ci pe dr. Ponta votati! (Luni, 3 noiembrie 2014, 8:46)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui danionescu11

      El este cel care mai mult decit "leaga" vorbele, el LE UNESTE!
      Asta atunci cind le vorbeste, ca cind le scrie - direct le COPY si-apoi PASTE!
  • +15 (19 voturi)    
    multumim (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:38)

    adaagape [utilizator]

    pentru prezenta ta invioratoare, Monica. Da suntem multi cei care te-am vrut in turul doi. Dar nu abandona, poti face mult bine inca.
  • 0 (12 voturi)    
    esec total (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:38)

    xanti [utilizator]

    Din pacate nu a convins intr-o romanie spalata pe creier de antena 3.
  • +13 (17 voturi)    
    Ceva nu e in regula (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:43)

    derblauereiter [utilizator]

    la 13.00 si la 16.00 exitpollurile PSD si ACL o dadeau pe Monica intre 7-9%

    votantii MM nu sunt pensionari care sa voteze la 10 dimineata;

    nici votantii lui Ponta din zona rurala nu sunt genul sa iasa noaptea la vot

    sa asteptam numaratoarea paralela ACL - PDL avea un sistem de numaratoare paralela destul de exact; si bineinteles rezultatele bec+diaspora;

    eu cred ca MM e pe locul 3 dar si daca e pe locul 14 tot ma bucur ca AVEM SI NOI PARTID.
    • +18 (22 voturi)    
      eu am votat-o pe Monica dimineata (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:57)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      Nu am putut sa dorm de bucurie ca in sfarsit am pe cine vota!
      • +1 (1 vot)    
        ops, ma scuzati.. :)) (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:27)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

        stii ce-am vrut sa spun, e trend istoric ca dreapta voteaza mai tarziu :)
  • -11 (19 voturi)    
    in turul 2 (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:53)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    daca nu ati vrut normalitate, cu MM, nici o problema. eu in turul 2 voi vota cu Ponta, ca asta meritam. daca-i bal, bal sa fie.
    • +1 (1 vot)    
      eu zic sa nu exageram (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:29)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui ardeleanu_ion123

      in cel mai rau caz anulam voturile dar cred ca se mai pot intampla unele lucruri in urmatoarele 2 sapt.
  • -7 (21 voturi)    
    al treilea pol (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:54)

    cuminte [utilizator]

    Atentie ca din graba vorbitului "al treilea pol" s-ar putea muta la udrea sau tariceanu.

    Ca votant M. Macovei sunt dezamagit:

    1- suntem prea putini

    2- M. Macovei a fost absenta in campania asta; ori nu a avut energie, ori n-a avut chef (un pic detasata, un pic puturoasa). Povestea cineva aici cum a fost intalnirea de la Brasov: a venit cu 1,5 h intarziere, a stat 10 min cu simpatizantii si le-a intors spatele.

    3- nu poti sa te bazezi doar pe social media (Liiceanu, Cartarescu, social media) sa iti adune voturi, mai trebuie sa pui si osul la treaba. M. Macovei nu a facut asta.

    4- ideile consistente, care pot capacita oamenii, te lanseaza dar nu te duc departe; sa ajungi mai departe e nevoie de efort. Acel efort M. Macovei nu l-a facut.

    Nu cred ca votul meu pentru M. Macovei e irosit. Urmeaza turul 2 si merg pe "raul cel mai mic" asa ca imi recuperez cumva votul.

    Cred insa ca M. Macovei a irosit o sansa. Pentru ca a fost puturoasa.
    • +1 (3 voturi)    
      . (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:00)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cuminte

      E doar un om, fara retele in teritoriu, fara experienta in campanii.
      Eu ma bucur ca nu s-a mai intamplat ca in 2000 cand din cauza ca dreapta a avut multi candidati a ajuns Vadim in turul 2 si l-am votat pe Iliescu, recunosc. Macar J. e un om normal cred, cat timp n-a dus de rapa Sibiul, poate n-o sa duca nici tara. Pe cand Vadim....
    • 0 (0 voturi)    
      a fost (Luni, 3 noiembrie 2014, 11:36)

      adaagape [utilizator] i-a raspuns lui cuminte

      cat se poate de activa dar a fost si sabotata de televiziuni; a lucrat daor cu voluntari fara nici un aparat de partid
  • +11 (15 voturi)    
    Bine, Monica! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:55)

    prompt [utilizator]

    Sper ca la numaratoarea finala sa ai locul 3. Dupa declaratia lui Johannis, sunt convins ca aproape toti cei care te-au votat in turul I sa-l voteze pe el in turul II.
    Cineva din Ardeal spunea ca e mandru sa voteze un sas pentru ca ei au contribuit decisiv la o civilizatie care distinge Ardealul de ,,vechiul regat". Cred ca are dreptate.
    • 0 (6 voturi)    
      cum sa nu (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:08)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      strainii si guma turbo libertate ne-au adus!

      votati Ponta! poate peste 10 ani de saracie crunta ne trezim si noi.

      era unu mai sus care zicea ca Macovei e puturoasa. n-ai vrea, ba, sa iti sape gradina? sa te scarpine pe spate? de ce pla nu te-ai dus sa donezi 100000 de euro pt publicitate, autocare si mitinguri? a, nu ai bani, atunci taci dracului de sarantoc cu mintea ce esti. in ziua de azi daca nu ai bani esti prafu de pe toba. incep sa cred ca in tara au ramas dar puturosii! e timpul sa ma car naibii si sa va las cu mumia lu iliescu sa o pupati stiti voi unde
  • +1 (3 voturi)    
    nu chiar partid (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:03)

    stefan2008 [utilizator]

    ...ci deocamdata un om + sustinatori

    Partidele sunt entitati destul de putrede in practica. Zi-mi un partid fara penali.
  • +1 (5 voturi)    
    partidul MM (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:16)

    Itsoc [utilizator]

    Vreau sa ma inscriu in viitorul partid MM !
  • +6 (8 voturi)    
    exit-poll (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:22)

    cuminte [utilizator]

    Cred ca trebuie sa avem rezultatele oficiale si apoi sa facem calcule.

    In principiu procentele M. Macovei si udrea merg la Johannis, procentele tariceanu si melescanu si vadim si funar merg la ponta.
    Pana acum sunt la egalitate.

    Procentele maghiarimii (putine) merg natural mai degraba spre Johannis dar conteaza ce linie traseaza Udmr. De vazut.

    Daca diaspora nu e impiedicata sa voteze iese Johannis; altfel iese ponta. Cred ca diferenta va fi mica, tot la 50.000 voturi se va transa treaba.

    Va amintiti cum topaia Geoana pe scena cu "mihaela dragostea mea". Si 50.000 de voturi l-au ingropat a doua zi.

    Da' trebuie sa vedem cat poate sa intinda coarda psd-ul cu treburi din astea administrative: nu sunt suficiente formulare pt. cei care voteaza pe listele speciale, nu sunt stampile la Paris, Berlin, Madrid.

    Sunt cate stampile vrei la Bazna, la Calimanesti, la Teleorman si la Olt, voteaza acolo turistii si stau la coada ca la centrul Pompidou. Iar o sa avem prezenta la vot de 120% pe la comuna Rotunda, judetul Olt. Ca e obiectiv turistic doar, deputatul Ciocan de la PSD e tartorul acolo.

    Psd stie ca diaspora nu-l voteaza asa ca impiedica votul in diaspora.
    • 0 (2 voturi)    
      greu cu aritmetica... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:41)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui cuminte

      Unde e egalitatea?
      Daca aduni Iohannis cu Udrea si cu Macovei iese cam 40-41%.
      Daca aduni Ponta cu Tariceanu, Vadim, Funar si Melescanu iese cam 50-51%
      Imparte-i la 2 pe cei ai lui Diaconescu si ai lui Kelemen.
      Curat egalitate...
    • 0 (2 voturi)    
      poate ca l-ar vota romanii din Rusia pe Ponta (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:55)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui cuminte

      singura problema este ca oricat s-ar screme trolii prorusi pe-aici... niciun roman nu emigreaza in Rusia... asa ca tot pe Teleorman (+ dobitoci din restul tarii) se bazeaza Monta.