VIDEO Sute de persoane au protestat in fata Ministerului de Externe, la mitingul organizat de UnitSalvam: Vrem sectii de votare, nu catedrale! / USA, don't look away!

de Catiusa Ivanov, Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:46 Actualitate | Politic

Protest Uniti Salvam MAE
Foto: Facebook
Sute de persoane au manifestat, duminica seara, timp de doua ore si jumatate, in fata Ministerului Afacerilor Externe, in semn de protest fata de modul in care institutia a organizat procesul de votare din diaspora, unde alegatorii romani au stat ore in sir la cozi fara a-si putea exercita dreptul de vot. Protestatarii au cerut demisia ministrului de Externe, Titus Corlatean, si a premierului Victor Ponta. Manifestatia, organizata de grupul UnitiSalvam, s-a incheiat la miezul noptii, fara incidente.


Ora 00.16: Manifestantii au plecat de la MAE cerand demisia lui Corlatean si Ponta. Liderii informali ai protestului spun ca vor repeta maine mitingul.

Top scandari la mitingul de la MAE:
  • "Ceausesc n-a murit, este Ponta travestit"
  • "Ponta, nu uita, Fecebook te va ingropa"
  • "Vrem tipizate, nu plagiate".

Ora 23.45:
Manifestantii asteapta reprezentanti ai MAE, dar fara succes. Noi maine muncim ca sa va platim!




Ora 23.39: Un protestatar a cerut la megafon sa vina cineva de la MAE sa discute cu ei. N-am venit nimeni

Alte mesaje strigate de protestatari:

  • USA, don't look away
  • Ponta, Ponta, te-asteptam la DNA
  • Berlin, Paris, te vor demis!

UPDATE 3, ora 22.46: In fata MAE sint circa 300 de persoane, in majoritate covarsitoare tineri revoltati de haosul din diaspora, dar si de lipsa tipizatelor de la sectiile speciale de vot, lipsa care i-a impiedicat sa voteze pe multi. Protestul a fost organizat pe Facebook de contul UnitiSalvam, organizatori ai protestelor de anul trecut impotriva exploatarii aurifere de la Rosia Montana.

Ce scandeaza protestatarii:
  • Ponta nu uita, asa nu vei castiga
  • Solidaritate
  • Jos comunistii!
  • Jos ponta
  • Nu la plagiat, drept la votat
  • Sectii de votare, nu catedrale
  • Nu plecam acasa pana nu voteaza
  • BEC nu uita Constitutia!

UPDATE 2: Numarul protestatarilor a ajuns la cateva sute

UPDATE 1:
Circa 100 de persoane s-au strans in fata MAE. Protestul este unul pasnic. "Vor sa voteze, lasati-i sa voteze!", "Demisia!" "Puie monta!", scandeaza protestatarii.

Protestul are loc in fata  Biroului Electoral nr. 48, care se ocupa de votul in strainatate - de pe str. Aleea Alexandru nr. 31 (cladirea Eminescu), unde are adresa Ministerul de Externe.

"Suntem solidari cu diaspora. Vrem prelungirea votului pana cand toti cetatenii romani care stau acum la cozi voteaza. Este inadmisibil sa nu permiti propriei populatii sa voteze, in conditiile in care prezenta la vot este deja redusa. Sunt mii de oameni care asteapta acum sa voteze. Marea Britanie, Paris, Venetia, Madrid, Stuttgart suntem alaturi de voi! Puneti pe pagina de event imagini, videouri sau orice materiale aveti de la fata locului. E dreptul tau sa votezi. E dreptul tau sa dispui de aceasta alegere asa cum doresti si e caz penal atunci cand nu o poti face. Cand incompetenta autoritatilor se traduce in prea putine hartii xeroxate, prea putine liste suplimentare, statul a esuat. Iesim in strada, nu stam la coada pentru democratie. Ne-o facem singuri. Hai cu noi", scrie in anuntul postat pe Facebook.


Pana in prezent, 700 de persoane au anuntat ca vor participa la eveniment.

Lucian Mandruta a postat pe Facebook un videoclip cu protestul de la MAE


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

26043 vizualizari

  • +43 (47 voturi)    
    Multumim frumos! Si noi, am votat pentru voi, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:53)

    333 [utilizator]

    cei de acasa, sa puteti si dvs sa mai respirati, demn.
    • +32 (34 voturi)    
      uniti ne salvam (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:27)

      adaagape [utilizator] i-a raspuns lui 333

      Asta insemana unitate!
      Ce ironie: Ponta se vrea presedintele care uneste.
      Inca o dovada de mitomanie, si manipulare, daca mai era nevoie!
      • +7 (7 voturi)    
        in decembrie (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:09)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui adaagape

        ne-am luat ratia de libertate.
        • +10 (10 voturi)    
          Pe facebook and twitter (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:25)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          Revolutia incepe mai devreme. In Noiembrie.
    • +34 (34 voturi)    
      umilul meu "multumesc" pt toti cei care au indurat (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:21)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui 333

      cu orele sa intre sa voteze. Diaspora ne-a salvat ultima oara si acum au incercat sa va faulteze, micsorand drastic numarul de sectii unde se putea vota.

      biserica din barcelona si madrid avea nevoie urgenta de fonduri de la victor ponta pomana electorala... pe cand pentru sectiile de votare nu s-au gasit bani.

      Doar, doar sa va descurajeze sa nu iesiti la vot!
      Data viitoare veniti de dimineata si fiti foarte operativi a.i. sa poata vota si cei care asteapta in urma voastra.

      Ponta, PSD-ul, Dragnea, Hrebenciuc, Nastase, Iliescu, etc incearca sa fure alegerile. Sunt paduri de furata in aceasta tara, sunt prieteni care trebui gratiati. Sa nu-i lasam!
      • +22 (22 voturi)    
        Si totusi... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:18)

        MonaB [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        dupa 3 ore si jumatate am reusit in sfarsit sa votez la Paris, rue de l'Exposition. Si nu am fost singura decisa sa suport asteparea pentru a putea strecura un buletin in urna. BRAVO tuturor celor care nu s-au last intimidati de "oraganizarea" din jurul birourilor de vot din strainatate. Bravo si tot respectul! Ne vedem si in turul 2 chiar de ar fi sa asteptam cel putin la fel de mult!
      • +6 (6 voturi)    
        da (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:30)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        rovana, ce nume ///, plumb, cit de strivitor, a spus-o clar: multumim pensionarilor. Pensionari ceausisti /// as adauga, asa ca de diaspora, unde nu exista specia asta, n-au nevoie, ba chiar dimpotriva. Sper ca ziua in care in tara asta vor ramine doar pensionari, bugetari, adica functionarii si politaii spagari, si asistati nu e departe.
    • +19 (19 voturi)    
      Cam asa arata coada de la ICR Londra. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:20)

      ovimunt [utilizator] i-a raspuns lui 333

      Cam asa arata coara de la ICR Londra. 5 ore!!! am asteptat sa pun stampila.

      Cei de acasa ar trebui sa aiba bunul simt sa renunte la timpul alocat pentru o bere si sa mearga la vot macar in turul 2.

      https://www.facebook.com/video.php?v=10154798860675111&pnref=story
    • +11 (11 voturi)    
      Demisia! Vrem sa votam! Rusine! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:29)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui 333

      Hai Romani!
  • +21 (23 voturi)    
    distribuiti event-ul (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:53)

    cristi_an [utilizator]

    nu multi stiu de el!
  • +18 (20 voturi)    
    200 de persoane (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:06)

    bfghbfgnfg [utilizator]

    acum sunt 640 in crestere cu 400 in 20min
    • -13 (15 voturi)    
      peste 30 min (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:03)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui bfghbfgnfg

      acum sunt peste un milion.
  • +18 (22 voturi)    
    Fara Pontaci pe viitor (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:19)

    Fane Babanu [utilizator]

    Am fost la votare in Spania. Coada dar am votat cu iMoMac. Acum fiecare a votat cu cine a vrut dar cand am vazut cata prostime voteaza cu Pontacul si cei care ar putea sa voteze cu oricare altul si nu se duc la vot ...
  • +7 (11 voturi)    
    semnati pentru demisia lui (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:20)

    __alex__ [utilizator]

    Corlateanu toti cei care ati avut dificultati in a va exercita votul.

    Si trimiteti-o si cunoscutilor in aceeasi situatie.

    http://www.petitieonline.com/demisia_titus_corlatean
  • +30 (32 voturi)    
    Pentru prima data (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:36)

    solar [utilizator]

    Pentru prima data dupa multi, multi ani vad o reactie CLARA si PROMPTA a societatii civile fata de soarta ei insasi!!Fata de unica ei destinatie si beneficiara a democratiei autentice.La fel e de apreciat si sloganul sub care sta aceasta auto mobilizare de exceptie si in consens de solidarizare fireasca cu diaspora:STAM LA COADA PENTRU DEMOCRATIE.
    Un sincer BRAVO! Daca as locui in Bucuresti m-as alatura imediat acestei initiative civice.
  • +6 (28 voturi)    
    niste maimutoi oportunisti (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:45)

    ampersand [utilizator]

    Aveti memoria scurta, dlor de la uNiti sAlvam? Cand guvernul si parlamentul s-au pus calare pe Justitie, voi ii acuzati pe cei 100 de manifestanti ca sunt manipulati, ca organizeaza o contra-manifestatie celei a voastre, ca independenta Justitiei poate s-astepte pana dupa Rosia Montana. Nu voi aveati grija sa ocoliti guvernul si sa protestati la Presedintie? Nu, multumesc, ca capsunar basist, suporter al MM, n-am nevoie de salvarea voastra, va consider niste oportunisti si niste lipitori.
    • -11 (17 voturi)    
      vai de MM!! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:26)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Cu asa sustinatori, ca tine!! Parca nici nu-mi mai pare asa rau, daca nu iese pe 3...! >:

      DEZINFORMEZI!! Majoritatea marsurilor din Bucuresti chiar au TRECUT pe la Guvern, pe la ministerele implicate (care, la data aia, erau deja ale PSD) si pe la Parlament! La cele mai multe, de altfel, am participat si eu - eu inca n-am ajuns realizator ratat de filme, prin State! :P
      • +3 (5 voturi)    
        politica-i o curva (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:25)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        fiecare cu meseria lui...
  • +25 (25 voturi)    
    Am votat la Washington pe la 9:00 dimineata (Duminică, 2 noiembrie 2014, 21:31)

    NadiaRamasawmy [anonim]

    Ca sa ajungeti la usa ambasadei, trebuie sa faceti slalom printre masinile cu numar diplomatic parcate chiar in fata intrarii . Usa era inchisa dar o deschidea un domn care sta in spatele ei sa se uite cine e pe afara. In alte dati usa era deschisa. Era putina lume

    Pentru prima in 17 ani am fost rugata sa completez o declaratie in care trebuia sa mentionez ce cod numeric personal am, ce numar de pasaport si ce domiciliu in Romania am. Ma angajam sa nu votez la alte sectii.

    Cand m-am minunat ca in felul acesta se intarzie votul mi s-a raspuns "Macar de-ar veni multi la vot!"

    Lasam la o parte ca domnul care imi da cererea imi spune sa trec un domiciliu din tara chiar daca n-am unul ca doar votez pentru presedintele Romaniei. Calitatea de cetatean nu se pierde daca nu aveti domiciliu in tara. Oare ce domiciliu in Romania or declara cetatenii romani din Republica Moldova ?

    Lasam la o parte ca acelasi domn ma intreaba ce ar putea sa-i spuna numele meu

    Dupa ce am votat mi s-a pus o stampila in pasaport ce arata Votat 2014 P. Greu mi-ar fi sa mai votez si la alte sectii. Deci declaratiile acelea sunt bune de intarziat votul pentru cei ce voteaza cu pasaportul

    Cand mi-a dat pasaportul, domnul respectiv mi-a zis ca ne vedem pe data de....(si astepta sa-i spun eu cand e al doilea tur de scrutin) si sa vin tot la domnia sa. O mai fi avand intrebari ?
  • +20 (20 voturi)    
    nu plecam acasa!!! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:15)

    utopian [utilizator]

    copy paste la tipizate, nu la doctorate!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Viitorul cu Ponta (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:25)

    Kentt [utilizator]

    Ponta ne anunţă că dezbaterile la care va participa până în turul II vor avea ca teme probleme din fişa postului de preşedinte.
    Adică să nu-i aducă aminte cineva că a fost un prim-ministru dezastruos. El va fi preşedinte şi ca preşedinte va avea altă treabă decât cea a premierului.

    Şi se va dezice de orice acţiune a viitorului Guvern şi a Parlamentului controlat de PSD spunând: eu sunt preşedinte, nu e treaba mea, nu e în fişa postului.
    Şi o să ne arate fişa postului.
  • +8 (8 voturi)    
    coada la New York (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:28)

    mdesteptu [utilizator]

    In fața secției de votare din New York:Coada în fața sectiei de votare din New York: http://youtu.be/EvxQdzbeH70
  • +12 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 22:39)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Singura sansa sa putem scapa de rahatul asta este o mobilizare exemplara pe toate caile...
    Sa vedem partea buna a lucrurilor, acest plagiator de 2 lei a reusit sa irite o masa mare de oameni carora le provoaca greata, vom merge la vot mai multi oameni si de la prima ora pe 16 noiembrie, este pacat de tara asta si de copiii nostri sa ne alegem cu un astfel de animal....
  • +11 (11 voturi)    
    Timişoara (Duminică, 2 noiembrie 2014, 23:17)

    Sakura [utilizator]

    Şi la Timişoara protestează câteva zeci de persoane pentru susţinerea dreptului la vot a românilor de dincolo.
    • +10 (10 voturi)    
      mi-e mila de noi dragilor... (Luni, 3 noiembrie 2014, 0:08)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      Romanii si-au semnat demult sentinta, n-au inteles de ce e in stare Ponta si PSD-ul. Va vor lasa sa fierbeti in suc propriu ca Iliescu Piata Universitatii, care se considera ales democratic si a chemat minerii sa faca ordine. Ponta ne-a reprosat ca n-am fost in stare sa ne miscam repede si de-aia n-am votat, iar in 2009 am furat. Noi suntem hoti iar un plagiator are onoare. Daca Ponta va iesi presedinte, nu-l va mai urni nimeni de la putere, diaspora nu va mai vota, ne va pune probabil si viza pentru Romania, contracost, bineinteles.
  • +10 (10 voturi)    
    Cluj (Luni, 3 noiembrie 2014, 0:22)

    helene [utilizator]

    Si la Cluj a fost un protest, in fata Prefecturii.
  • +2 (2 voturi)    
    Incep romanii sa se trezeasca !!! (Luni, 3 noiembrie 2014, 10:25)

    andreesanu [utilizator]

    Romanii nu mai sunt indiferenti cu tara lor si nici cu ce se intimpla !!!.
    Nu numai diaspora vrea scimbarea ,schimbare o vor tot mai multi romani.
    PSD a incercat ieri sa-si impuna individul ,acel mincinos notoriu ,acel incapabil ,acel impotent care se joaca dea guvernare de doi ani jumate.
    Inca odata s-au dovedit incapabili sa organizeze civilizat ,cinstit votarea.
    Cit de scandalos cit de ilegal au pus pumnul in gura diasporii care nu-i vrea pe acesti impostori .
    Demisia ,demisia,demisia acestor hahalere.