Federatia asociatiilor de romani din Europa solicita Biroului Electoral Central sa prelungeasca programul la sectiile de votare din strainatate unde sunt cozi. Asociatia cere si demisia ministrului Titus Colatean

de C. Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:46 Actualitate | Politic

Federatia asociatiilor de romani din Europa solicita Biroului Electoral Central sa prelungeasca programul la sectiile de votare din strainatate unde sunt cozi foarte mari astfel incat toti cei care doresc sa isi exercite dreptul de a vota sa o poata face.

"In ciuda faptului ca am cerut Ministerului de Externe dublarea numarului sectiilor de vot  in diaspora acesta nu a tinut cont si astfel in toate sectiile de votare din strainatate s-au format cozi foarte mari de 2-4 ore de stat si multi romani au renuntat  sa mai voteze. De aceea cerem demisia Ministrului de Externe Titus Colatean pentru proasta organizare a acestor alegeri", se arata intr-un comunicat emis de Federatia asociatiilor de romani din Europa























2389 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    o statistica pe EVZ (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:52)

    ampersand [utilizator]

    Un cititor, Radu, a postat intr-un comentariu urmatoarea statistica, citez:

    "Să facem, cum spuneam, un calcul simplu:
    În România: avem 18.550 secții de votare la 18.313.698 votanți – adică o medie de 987 de votanți și ceva pe secție.
    În străinătate avem 294 de secții de votare (din care 210 în Europa) la circa 3 milioane și jumătate de votanți, adică o medie de 11.904 votanți pe secție (din care unii trebuie să parcurgă sute de kilometri pentru a merge la vot). Chiar și dacă am considera doar 3 milioane de români în diaspora (dar numai în Italia și Spania sunt aproape 2 000 000) tot am avea 10.214 votanți pe secție, adică de aproape 11 ori mai mulți decât în România."
    • +2 (2 voturi)    
      E mult mai mare nr de alegatori/ sectie (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:10)

      JijiKent [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Multe sectii sunt deschise in ambasade romane "exotice" in care voteaza doar pesrsonalul diplomatic,adica 8-10 persoane, gen Coreea de Nord, Angola, Zimbabwe, Kazahstan, Libia etc, asa ca media de alegatori/ pe sectiile reale de vot e mult mai mare. Daca socotesti 5 cabine vot/sectie si o medie de 3 minute ptr vot, si daca merg la foc continuu, adica 100 alegatori/ora, tot nu ar putea vota decat 1400 oameni intr-o zi, ca atare ar trebui o sectie cam la 1000 de alegatori. Eu stau in NiSA, unde sunt vreo 5000 romani. Stii cate sectii au deschis? Niciuna! A trebuit sa votez la Sanremo! PSD=jeguri!
    • +1 (1 vot)    
      Nu cred ca au venit toti la vot (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:25)

      CristiC. [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Si cu toate astea stau la cozi interminabile. Probabil ca intr-o sectie de afara nu o sa voteze nici macar acelasi numar de persoane ca intr-o sectie din tara. Am vazut ca sunt sectii care au 2-3 stampile in timp ce in tara au mult mai multe.

      Am votat pe liste suplimentare si am asteptat doar 2 minute.
  • +11 (11 voturi)    
    stat roman impotent (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:57)

    torna_fratre [utilizator]

    locuiesc in Bergen, Norvegia.In zona Bergen sunt mii de romani.
    Stie vreun politruc deneuronalizat ce distanta este intre Bergen si Oslo(la sectia de vot)?1000 km dus intors.
    Imi ia 15 ore numai drumul dus intors .Adica toata duminica eu sunt pe drum.
    Am inteles ca MAE si MI a luat de buna zvonistica bisericilor ortodoxe romane si MANDRE din Europa ca baza statistica pentru alegeri.
    Pai popii lui peste prajit nu stiu ca prezenta din biserica nu este = cu prezenta romanilor in zona?
    Inca a mia oara Romania isi bate joc de cetatenii ei oriunde se afla.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu sper (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:12)

      JijiKent [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Sa faci drumul macar ptr turul 2.
  • +5 (5 voturi)    
    De votul prin corespondenta le e frica (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:10)

    UnOarecare [utilizator]

    numai politicienilor corupti si incompetenti!
  • +2 (2 voturi)    
    românii au votat psd în 2012, asta au și azi (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:24)

    visio [utilizator]

    să fie fericiți că scapă! nașpa este că rămânem noi să plătim facturile! sau poate o punem de o revoluție?
  • 0 (0 voturi)    
    Votul in strainatate. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:50)

    Spider [utilizator]

    Am stat 2 ore jumate la rand in Hamburg.Cand am plecat la ora 16,30 ora Germaniei inca era coada de la etajul 1 pana la etajul 5 unde sunt doar doua cabine de vot.