Alegeri prezidentiale 2014

Exit Poll, datele de la ora 16.00: Ponta 38%, Iohannis 31%, Macovei 8%, Tariceanu 6%, Udrea 5 %

de D.T.     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:28 Actualitate | Politic

Potrivit datelor de la ora 16.00 ale unui sondaj realizat de ACL, candidatul PSD, Victor Ponta se situa pe primul loc cu 38%, urmat de Klaus Iohannis cu 31%. Monica Macovei ar avea 8%, Calin Popescu Tariceanu 6% si  Elena Udrea 5%. Aceste cifre au variat putin pe parcursul zilei. Astfel, datele de la ora 14.00 aratau astfel: Ponta 39%, Ionannis 31%, Macovei 9% iar Udrea 3%. De notat o usoara crestere pentru Udrea.

Potrivit unui Exit Poll realizat de ACL, datele de la orele 13.00 arata in felul urmator: Victor Ponta are 39%, Klaus Iohannis 30%, Monica Macovei 8%, Calin Popescu Tariceanu 5% iar Elena Udrea 4%. Potrivit datelor obtinute de HotNews.ro, Ponta se afla pe un trend de scadere, iar Iohannis creste.


Citeste mai multe despre   























12556 vizualizari

  • -21 (23 voturi)    
    Jale (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:32)

    RusuVictor [anonim]

    Sincer, cu asa campanie in direct, si cu asa tupeu, crezi tu Maco ca mai faci ceva .... cand se termina tot, LA REVEDERE!!! Ohaalaaa
  • -17 (25 voturi)    
    Eu am votat Udrea. Am avut voie? (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:39)

    Cristiann80 [utilizator]

    Cum sa credem asa ceva. Dati-ne un motiv va rugam. Eu cred ca v-ati unit voi, PDL, tradatorii lui Basescu sa o detronati pe Udrea dupa ce ati vazut ca ea conduce detasat. Pe la orele 14 Blaga a dat ordin ca PDL sa voteze si cu Macovei, ca sa poate fi ea pe trei. Deci voi nu va luptati cu Ponta, ci cu Udrea! Atat de frica va este de ea, atat obsedati si invidiosi sunteit ca Udrea e mai buna ca sluta voastra betiva? De ce va temeti de asta n-o sa scapati!
  • +5 (13 voturi)    
    rares bogdan (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:45)

    xanti [utilizator]

    Anunta pe facebook ponta 39,klauss 31,pe locul 3 Tariceanu 7,MM 6...
    Suntem un popor de rahat daca iese motocicleanu pe 3
  • +15 (15 voturi)    
    In sfarsit (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:52)

    citizen_of_the_world [utilizator]

    Plagiatorul va ajunge exact unde merita: la lada de gunoi a istoriei. Cu toate manevrele binecunoscute, tot nu mai are nicio sansa. Chiar si asa, e foarte trist ca inca s-au gasit aproape 40% sa voteze cu el. Sper ca in viitor reusim sa investim ceva mai mult in educatie, astfel incat personaje ca si prim-plagiatorul sa nu mai aiba absolut nicio sansa la un vot democratic.

    In sfarsit vedem o mobilizare a alegatorilor cu ceva mai multa educatie, si mai mult acces la informatie. Pacat ca o mare parte au ales si de data asta sa stea acasa, si sa lase pe altii sa aleaga si pentru ei. Luati exemplu de la cei din diaspora, aparent lor le pasa mai mult de tara asta decat celor care stau aici!
    • -11 (13 voturi)    
      pacat de tine...` (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:06)

      danionescu11 [utilizator] i-a raspuns lui citizen_of_the_world

      pacat de tine..oricine din cei doi va iesi tara va fi condusa tot de psd asa ca amice da-mi voie sa te anunt si pe tine si pe prietenii tai care gandesc la fel ca esti cu vaca...
  • +11 (13 voturi)    
    Sunt trista ca MM are doar 8%, (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:58)

    XXIstCentury [utilizator]

    dar sper ca i se va parea ca e dea ajuns de mult pentru a pune bazele unui partid. Offf, sper ca la numaratoarea finala sa ajunga la mai mult. Iar daca e mai putin .. nu stiu. Orice ar fi, TREBUIE sa isi faca partid, TREBUIE. Adica, la un scor din asta, la urmatoarele alegeri un astfel de partid ar intra in Parlament !!! Si nu s-ar mai pune problema de legi trecute pe sest si asa mai departe, chit ca nu ar influenta decisiv votul, ar deveni mai transparente smenariile din Parlament.
    Asta imi doresc, sa isi faca partid, sa intre in Parlament, sa il sustina pe ND la primaria Bucurestiului, si sa mai ia si alte primarii din tara. Chiar daca nu ar castiga, ar ajunge i in niste consilii locale.Si am incepe sa vedem si sa stim mai multe :).
    • +13 (13 voturi)    
      Pai de unde (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:03)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

      .. daca am descoperit si persoane cu drept de vot mai proaste decat votantii PSD:
      El: "Eu nu vreau sa ma duc la vot ptr ca nu il vreaunici pe Ponta nici pe Iohannis."
      Eu: " Pai atunci ce zici de Macovei?"
      El: "Ah, nu, ca n-are nicio sansa" asta fiind singurul argument contra :D
    • +10 (14 voturi)    
      Am votat Monica Macovei (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:04)

      PDT [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

      Eu cred ca MM are mai mult de 8%.
      E sansa noastra sa mergem inainte.
      E sansa DNA-ului sa fie lasata sa curete Romania de mafioti.
      E sansa noastra sa ramen cu Vestul.
      E sansa noastra ca PSD-ul sa fie oprit sa prea controlul total asupra tarii.

      Problema cu Johannis e ca s-a aliat cu PSD-ul. Si o sa o mai faca odata. Punct.
      Doar a zis senin ca nu regreta nimic.
    • +5 (5 voturi)    
      totusi... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:12)

      mbm [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

      Nu inteleg de ce sunteti trista... sa fim realisti!

      Si eu am votat-o, iar speranta mea ar fi ca dna Macovei ramana fie pe locul 3, inaintea unor aventurieri gen Tariceanu sau Udrea. La procente se putea mai bine, dar cred ca mai sus de 10% nu poate spera.

      Oricum, e remarcabil faptul ca un om fara aparat de partid in spate, fara expunere media "traditionala" si fara un buget de campanie decent reuseste sa se claseze pe locul 3.

      Imbucurator e si trendul descendent al lui lui Ponta; care insa nu e surprinzator: pensionarii au votat la prima ora, la tara s-a votat dupa terminarea slujbei la biserica... Acum ies la vot in special cei tineri, insensibili la promisiunea de majorare a pensiilor.
    • 0 (0 voturi)    
      eram sa-ti dau "plus" (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:50)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

      Cand colo... PAC!! penultima fraza!
      Ce are MM cu Nicusor Dan? Fac parte din categorii cu TOTUL diferite si nu cred ca ar intra amandoi in ACELASI partid!
  • +3 (9 voturi)    
    Nu cred o iota (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:03)

    HP [utilizator]

    Cred ca lui Iohannis ii cam tremura fundul in momentul asta, mai ales ca Diaspora va vota masiv Macovei vazand ca Udrea nu are nicio sansa.

    Hai Macovei !
  • +2 (2 voturi)    
    cine plagiaza azi un ou maine plagiaza si un bou (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:20)

    hopsinoi [utilizator]

    cine plagiaza azi un ou maine plagiaza si un bou!
  • +8 (8 voturi)    
    stati ba linistiti (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:27)

    stefan2008 [utilizator]

    Exit poll-ul asta nu are de-a face cu realitatea.
    In strainatate sunt 3 milioane de romani. Unde-s aia in exit poll?
    • +5 (5 voturi)    
      Waiting.. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:29)

      LaureluSoarecu [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Aia 3 milione inca stau la cozi sa voteze.
    • -2 (2 voturi)    
      stam linistiti (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:33)

      step by step [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      la capsuni.
  • +4 (6 voturi)    
    Votati Monica Macovei. Pentru DNA. Pentru noi. (Duminică, 2 noiembrie 2014, 20:29)

    PDT [utilizator]

    Citat dintr-un articol de A. Pora care mi-a placut. Este ceea ce cred si eu:

    "Ca si mine, majoritatea celor de dreapta sunt convinsi in forul lor interior ca singurul candidat care poate oferi certitudinea ca justitia, esentiala in actualul peisaj, va continua sa functioneze si sa-i vire pe corupti dupa gratii este Monica Macovei. Motivul fundamental, dincolo de onestitatea deja demonstrata, e ca nu face parte din “sistemul ticalosit”, nu e o rotita in acest infernal angrenaj. Deci, in privinta lui Macovei cred ca nu se pune problema a alege “raul cel mai mic”, ba din contra, ar fi omul providential din acest punct de vedere. Daca Macovei ar intra in turul doi, nu mai spun sa iasa presedinte, ar fi sansa pe care Romania o asteapta de 25 de ani."

    Sursa: http://www.revista22.ro/macovei-un-vot-util-vs-udrea-si-un-basescu-de-nerecunoscut-49367.html