Monica Macovei solicita prelungirea programului in sectiile de votare din strainatate unde sunt cozi. / Biroul Electoral pentru Sectiile din Strainatate: Prelungirea programului nu e de competenta noastra

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:40 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: Hotnews
Monica Macovei, candidat independent la alegerile prezidentiale, a solicitat, duminica, prelungirea programului in sectiile de votare din strainatate daca la ora 21:00, ora la care este prevazuta inchiderea acestora, inca mai sunt cetateni romani care stau la coada pentru a vota. Intre timp, Biroul Electoral pentru Sectiile din Strainatate a anuntat ca "Prelungirea programului de votare nu este de competenta Biroului Electoral Nr. 48 pentru Sectiile de Votare din Strainatate".

De asemenea, Biroul Electoral Nr. 48 pentru Sectiile de Votare din Strainatate reaminteste ca, potrivit dispozitiilor art. 46 alin. (1) din Legea 370/ 2004 pentru alegerea Presedintelui Romaniei, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, "la ora 21,00 presedintele biroului electoral al sectiei de votare declara votarea incheiata si dispune inchiderea salii unde se voteaza".

Potrivit prevederilor art. 46 alin. (2) "Alegatorii care la ora 21:00 se afla in sala unde se voteaza pot sa isi exercite dreptul de vot".

"Toti cetatenii romani care s-au deplasat pana la sectia de vot trebuie sa voteze", arata candidatul independent la prezidentiale, intr-un comunicat.

Romanii stau la cozi sa voteze in strainatate. Fostul consilier prezidential Sebastian Lazaroiu a distribuit de asemenea, duminica dupa-amiaza, pe Facebook, o fotografie in care se observa coada imensa formata in fata sectiei de votare din Paris, unde sute de romani asteapta sa voteze. Cititorii ne trimit sau ne semnaleaza, in continuare, fotografii din diverse orase din strainatate. Potnia, de pilda, la Munchen, o cititoare HotNews.ro ne-a transmmis in jurul orei 17 ca sta la coada de cinci ore si tot nu a reusit sa voteze.

Un alegator din Anglia ne-a semnalat faptul ca la sectia de votare 152 Londra situata la Brand Civic Center "sunt mii de oameni si doar trei stampile" si ca se voteaza "urcand cu liftul" in sectia de votare. Emanuel Diaconu, un rivit presedintelui Federatiei Asociatiilor Romanesti din Europa (FADERE), citat de B1.ro, cea mai mare aglomeratie la sectiile de votare din diaspoara este in Franta, Germania si Republica Moldova.

Cozi mari la sectiile de votare din strainatate s-au semnalat aproape in toate tarile europene. In Germaalegator roman in Anglia, semnaleaza ca "sunt 300 de persoane la etaj care stau de 2 ore. Inca 1000-1100 la parter si probabil 6-700 in afara complexului".

In jurul orei 18.00, ora Romaniei, Biroul Electoral pentru Strainatate (BES) era in sedinta, incercand sa ia masuri pentru fluidizarea votului, au declarat, pentru HotNews, membri ai personalului tehnic din BES.

Intre timp, BES a decis ca alegatorii sai aiba posibilitatea sa completeze declaratia pe proprie raspundere (ca nu vor vota de mai multe ori) in afara sectiei de votare si sa o semneze in fata unui membru al biroului electoral al sectiei de votare.























3720 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Sa ajungem la 10%! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:40)

    333 [utilizator]

    La vot!
  • +3 (5 voturi)    
    hai, Dane! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:49)

    cristi_an [utilizator]

    spunea-i ca iti doresti o Monica pe locul trei, vrei sa iesi din "hibernare" si sa scrii si tu ceva azi? un manifest, o sustinere? Sau iti place sa scrii doar cand tre sa dai cu noroi in udrea?!?!
    Un votant Macovei!
  • +5 (7 voturi)    
    Cei de afara nu sunt importantii (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:49)

    falcoind [utilizator]

    NU VOTEAZA CU PLAGIATORU.
    • +3 (5 voturi)    
      ba da, sunt importanti dar doar cand le convine (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:11)

      FlaviaFabrini [anonim] i-a raspuns lui falcoind

      Cand a fost cu referendumul de suspendare al lui Base a fost posibil sa existe sectii de votare, acum nu.... Deh, interesul. Pai daca astia din diaspora, nesimtitii de ei, au indraznit sa huiduie conducatorul mult-prea-iubit?! Ce sa mai spunem ca astia si gandesc... Nu da bine la numaratoare
  • +1 (5 voturi)    
    Votat MM! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:53)

    derblauereiter [utilizator]

    se faceau selfiuri in fata la liceul Tonitza :))
  • +3 (3 voturi)    
    datorita scarbei (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:57)

    xanti [utilizator]

    Cei din diaspora nu vor mai veni in turul 2.
    Totul e facut special.
  • +10 (12 voturi)    
    MULTUMIM DIASPORA! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:58)

    derblauereiter [utilizator]

    Multumim ca stati la cozi, multumim ca faceti zeci de kilometri pe benzina voastra, multumim pt. fiecare vot care ne ajuta sa scapam de golanii astia care-si bat joc de noi.
  • +2 (2 voturi)    
    V-am votat! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:13)

    CititorulComentator [utilizator]

    Chiar m-am dus cu plăcere la vot!
  • +5 (5 voturi)    
    metoda "inghesuiala" (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:18)

    b33 [utilizator]

    La referendumul cu lovitura de stat s-a permis celor care erau la cozi (in special sectiile din statiunile de pe litoral) sa voteze si dupa program. Sa vedem daca acum se va aplica in acelasi fel aceasta regula, avand in vedere ca spre deosebire de atunci, de data asta pe PSDisti ii dezavantajeaza o prezenta crescuta la vot.
  • +3 (3 voturi)    
    "vine iarna!" (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:21)

    Iulian_c [utilizator]

    E clar o strategie foarte bine gandita , pusa in functiune de psd-isti. Stiind ca sunt monitorizati de societatea civila au creat o diversiune cu inchiriatul autocarelor (pe care le-au folosit mai mult sau mai putin), si pe de cealalta parte au sabotat procedura de vot.
    Daca iese ponta , urmeaza "primavara" romaneasca...
  • +5 (5 voturi)    
    Am votat si eu Monica Macovei (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:39)

    PDT [utilizator]

    Pentru prima oara am votat pozitiv.
  • 0 (2 voturi)    
    manevra (Duminică, 2 noiembrie 2014, 19:40)

    kripton [utilizator]

    fesenista! am comentat acum cateva ore la un alt articol ca va fi asa PT CA E LOGIC!! ce cauta milioanele astea de romani afara?? painea sau poate cozonacul care in tara nu erau de gasit,fiind bagate in sacii guvernantilor. si atunci e normal ca acesti romani vor dori sa voteze,pt a schimba ceva,nu?
    e mai simplu sa mergi la roma si sa pui o stampila pe buletinul de vot decat sa vii in tara si sa faci demonstratii eventual sa te iei la bataie cu jandarmii [cealalta cale prin care se poate schimba romania : prin foc si sabie]
    dar iata dragalasilor ca cei care guberneaza nu sunt cretini! v-au dat drept de vot dar nu va dau stampile,nu va dau circumscriptii. pai daca v-ar da s-ar sinucide,asa ca e normal sa nu va dee
    Ma mira ca nu v-ati prins inca de miscarea asta