VIDEO Traian Basescu a votat alaturi de sotia sa. Mai multi sustinatori i-au scandat numele: Nici unul dintre cei 14 candidati nu seamana cu mine

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 2 noiembrie 2014, 10:47 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a votat la Liceul A.D. Xenopol, impreuna cu sotia sa. El a fost intampinat de mai multi sustinatori care au scandat "Basescu", iar scandarile au continuat si la plecare presedintelui.

Declaratiile facute de Traian Basescu:
  • In primul rand este clar pentru mine ca este momentul schimbarii unui mod de a fi presedinte. dupa 10 ani va veni alt tip de presedinte. (..) sa continue consildiarea statului de drept si care sa faca Romania frumoasa.
  • Niciunul dintre cei 14 nu seamana cu mine.
  • Este extraordinar de important ca astazi romanii sa vina la vot, toti daca se poate cei 18 mil 300 de mii, pentru ca este un moment in care romanii trebuie sa decida tipul de presedinte pe care il vor.
  • Unora le-a placut modul in care mi-am exercitat eu mandatul, altora nu. Au 14 optiuni si este clar ca nici unul nu seaman cu mine. Este important sa nu stea acasa.



























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3206 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Niciunul dintre cei 14 nu seamana cu mine (Duminică, 2 noiembrie 2014, 11:43)

    lucky luck [utilizator]

    Sa dea Dumnezeu!
  • -7 (9 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 2 noiembrie 2014, 12:12)

    A310 [utilizator]

    Pai , mai basescule , in 2012 ai instigat la boicotarea referendumului . Eu iti doersc ca tu si toti ai tai sa plateasca pentru sa platiti pentru vietile distruse in timpul mandatelor tale .
    • +5 (5 voturi)    
      si (Duminică, 2 noiembrie 2014, 12:29)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui A310

      eu as vea ca tu si toti hotii si asistatii si betivii rurali asemeni tie sa platesti pentru cei douazeci si cinci de ani de mizerie ceausista in care va place sa va scaldati. Iti doresc ''multa sanatate''.
      • -4 (6 voturi)    
        Raspuns (Duminică, 2 noiembrie 2014, 13:40)

        A310 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Doamna sau Domnule , modul dvs . de exprimare spune ceva despre nivelul dvs. de educatie . Eu nu sunt asistat si nici hot . Eu consider ca particaparea la vot este o indatorire CIVICA . Eu mi-as dori foarte mult pentru Romania o democratie in genul celei din Elvetia , si un sistem de justitie de tipul celui anglo-saxon .

        Poate ca traiti intr-o alta realitate , eu am vazut foarte multi Romani , carora destinele le-au fost distruse , pe parcursul celor 10 ani .

        Eu multumesc lui Dumnezeu , nu pot sa ma vaita , am un nivel de trai decent

        Multumesc cel putin ca nu sunt in tara .

        Va doresc toate cele bune
        • +1 (3 voturi)    
          învață să pui punctul și virgula (Duminică, 2 noiembrie 2014, 14:33)

          visio [utilizator] i-a raspuns lui A310

          înainte de a exprima o părere; nu mă înțelege greșit, Băsescu este un criminal pentru că a tăiat pensii și a distrus IMM-urile. Însă criminali sunt și cei din PSD=PCR care au omorât tinerii în Decembrie 1989 și au furat țara asta cât s-a putut de mult!
          • -3 (5 voturi)    
            Raspuns (Duminică, 2 noiembrie 2014, 14:58)

            A310 [utilizator] i-a raspuns lui visio

            Referitor la punct si vigula , imi cer scuze dar se pot strecura greseli de punctuatie pe parcursul editari unui text .
            In decembrie 1989 , eu am trait evenimetele la Aeroportul Otopeni , poate va spune ceva episodul cu autobuzul . Basescu , nu a putut taia pensiile , dar a gasit alt mod odios de a scadea puterea de cumparare , respectiv :
            1) Impozitatre incorecta a pensiilor
            2) Neindexarea pensiilor in conformitate cu prevederile legale
            3)Cresterea TVA-ului
            Prin toate masurile luate , nu a facut altceva decat sa arunce povara asa numitei crize pe umeri celor vulnerabili si dezavantajati .
            Pentru dvs. va pot spune ca nu am fost membru al PCR-ului .
            • +3 (3 voturi)    
              mici completări (Duminică, 2 noiembrie 2014, 15:21)

              visio [utilizator] i-a raspuns lui A310

              1. și psd-ul și-a bătut joc; apropo de pensii și sloganul ”doar ponta protejează pensiile”, este bine să spunem că pensiile au fost completate și din creșterea prețurilor carburanților, adică a aruncat o cheltuială pe spatele tuturor românilor;
              2. neindexarea pensiilor nu se putea pentru că nu erau bani din cauza crizei; acum, întrebarea mea este: pentru ce plătim politicieni dacă nu sunt în stare să vadă o criză economică și să ia măsurile necesare pt evitarea ei?
              3. creșterea tva-ului este comparabilă, ca prostie, cu plata tva la încasare, măsură luată de Plagiator; măsura aceasta reflectă o economie de piață sănătoasă; când ai deficite, cum este România, clar nu se recomandă o astfel de măsură; în general, este o măsură abuzivă pt că afacerile presupun că toată lumea are de câștigat, deci evaziunea fiscală este acceptabilă; noi, obișnuiți cu japca Statului am găsit metode de eludare a impozitelor; și prostul de Plagiator s-a pomenit cu un deficit de încasare a tva--ului uluitor; acest deficit va fi acoperit din înprumuturi externe plătite de fraierii dela privat;
              4. problemele cu virgula și punctul persistă, deci nu pot crede că ceea ce ai scris este ”emanația” propriului creier...decât dacă ești autist!
              • -3 (3 voturi)    
                Raspuns 1 (Duminică, 2 noiembrie 2014, 16:59)

                A310 [utilizator] i-a raspuns lui visio

                Eu asa cum am afirmat sunt adeptul democratiei elvetiene , sau a democreatiilor din tarile scandinave , iar cu privire la sistemul de justie sunt pentru sitemul anglo-saxon . In ceea ce priveste desfasurarea unei afaceri , in Romania , eu va pot spune ca am avut o afacere pe care am lichidat-o , datorita sistemului fiscal , vedeti numai de cate ori s-au schimbat prevederile Codului Fiscal , de la publicarea lui si pana in prezent . Autoritatile staului roman isi trateaza cetateni ca pe inamici , indiferent de statutul pe care il ai in societate . Nimeni de 25 de ani nu aborbeaza frontal poblematica evaziuni fiscale , ca sa nu ma mai refer la alte tare ale societati romanesti . Va aduc aminte de zicala PCR -Pile Cunostiinte si Relati .
                Eu ii apreciez foarte mult pe concetateni mei care isi castiga cele necesare traiuli de zi cu zi , in Romania , deoarece stiu ca lor le este cu mult mai greu decat mie . In unele donenii este scalvie crancena .
      • -3 (5 voturi)    
        E normal ca,... (Duminică, 2 noiembrie 2014, 16:07)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Un basist sa duca lupta de idei facandu-i pe ceilalti hoti, betivi si asitati. De ce nu si ciori imputite?
        Pai tocmai de aia ma bucur ca nici unul dintre candidati nu-i semana, mai becule.
        Daca tu, el si cei asemenea voua nu va mai regasiti e de bine. Tara se civilizeaza!
        • +1 (1 vot)    
          da (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:30)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui lucky luck

          ma, e buna aia cu ciori imputite, chiar, iliescu, varanul si bombo s-ar cam incadr la caategoria asta, poate ai si matale o poza pe feisbuci, cine stie, ca asistat oricum esti, traiesti din banii furati de GIO noua tuturor celorlalti.
  • +2 (4 voturi)    
    Il veti regreta voi pe Basescu! (Duminică, 2 noiembrie 2014, 14:50)

    imipasa.ro [utilizator]

    Un presedinte prea mare pentru un popor mic in gandire (fara viziune dincolo de pensia lui sau de alocatial lui de revolutionar fals) si spalat pe creier de A3.
    Vorbele lui Petre Tutea: "Sa faci treisprezece ani de temnita pentru un popor de idoti! (...)" suna chiar mai adevarat acum, dupa 25 de ani.
    A facut greseli Basescu dar demonizarea lui de catre A3 arata doar cat e de temut de toti hotii care domina azi tara asta.
    • -2 (4 voturi)    
      Precizare (Duminică, 2 noiembrie 2014, 15:29)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui imipasa.ro

      Va pot spune , ca am refuzat certificatul de revolutionar . Dvs. nu stiu ce faceati in timpul evenimentelor din decembrie 1989 . Asa cum ma catalogati dvs. , adica spalat pe creier , eu pot sa imi asigur un venit decent peste hotare . Inseamna ca pentru cei de aici , asa spalat pe creier cum spuneti ca as fi , se pare ca sunt bun , in domeniul in care activez .
      Nu cred ca este corect sa va jigniti concetateni , indiferent de nivelul lor de educatie si cultura .
      • +2 (2 voturi)    
        Intamplator sau nu (Duminică, 2 noiembrie 2014, 15:57)

        imipasa.ro [utilizator] i-a raspuns lui A310

        1.Tot peste hotare imi asigur si eu un venit decent. Dar nu vad de ce insinuati asta ca un element de superioritate fata de romanii care isi castiga painea cinstit si de multe ori mai greu in tara.
        2.Nu vad absolut nici un merit in a refuza un certificat de revolutionar pur si simplu pentru ca a face ceea ce este corect e pur si simplu un act de normalitate si este de asteptat din partea oricarei persoane cu caracter in orice societate care apreciaza integritatea. Revolutia nu ar trebui sa fie o afacere cu trafic de certificate.
        3.Faptul ca va considerati vizat de catalogarea mea desi comentariul meu nu e postat ca raspuns la comentariul nimanui e optiunea dumneavoastra. Si poate spune ceva despre dumneavoastra.
        4.Modelul meu etic accepta si aproba "ridicarea pietrei" si afirmarea unui fapt pe care il cred (i.e. spalarea pe creier a multor concetateni ai mei de catre A3) ca fiind mult mai importante decat frica de a jigni (si iliesciana pace intre toti).
  • 0 (2 voturi)    
    Dar sotia sa (Duminică, 2 noiembrie 2014, 18:28)

    madam_leidi [utilizator]

    cu cine o fi votat?