Monica Iacob-Ridzi a trecut la PSD. Ponta, in 2010:  Roberta Anastase, Monica Iacob Ridzi, Udrea - doamne promovate de Basescu si care se imbogatesc din bani publici

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2014, 19:25 Actualitate | Politic

Monica Iacob-Ridzi
Foto: AGERPRES
Deputatul Monica Iacob-Ridzi a demisionat din PP-DD si s-a alaturat grupului parlamentar PSD, a anuntat luni presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, citat de Agerpres.

"Va informez ca doamna deputat Monica Iacob-Ridzi, aleasa in circumscriptia electorala nr 22, Colegiul uninominal nr. 5, incepand de pe 14 octombrie se declara deputat UNPR apartinand grupului parlamentar PSD din Camera Deputatilor", a spus Zgonea in sedinta de plen a Camerei Deputatilor.

Monica Iacob-Ridzi a fost aleasa pe listele PP-DD intr-un colegiu din Hunedoara si a fost condamnata, in prima instanta, la cinci ani de inchisoare cu executare.

In decembrie 2010, plenul Camerei Deputatilor a respins cererea Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie privind incuviintarea perchezitiei informatice si a extinderii urmaririi penale in cazul Monica Iacob Ridzi.

Atunci, Victor Ponta, in calitate de presedinte PSD, l-a acuzat pe Traian Basescu ca ar fi coordonat votul astfel incat Monica Iacob Ridzi sa fie protejata "astfel incat sa nu spuna ca Elena Basescu a beneficiat de banii deturnati".

"Din pacate, cand te gandesti la Roberta Anastase, la Monica Iacob Ridzi, la Elena Udrea, la Sulfina Barbu, la Raluca Turcan - sunt doamne si domnisoare in politica promovate de Traian Basescu care comit consecvent fapte de natura penala, deturneaza bani publici, se imbogatesc din bani publici, totul sub protectia lui Traian Basescu", mai spunea Victor Ponta.

Saptamana trecuta, Monica Iacob Ridzi parea sa fi trecut la UNPR, in conditiile in care figura pe site-ul oficial al Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei ca presedinte al Departamentului pentru Afaceri Europene al partidului.

Sotul Monicai Iacob Ridzi, Tiberiu Iacob Ridzi, a trecut si el de la PDL la UNPR miercuri, conform declaratiei presedintelui UNPR Hunedoara, Haralambie Vochitoiu.

Tiberiu Iacob Ridzi este primar la Petrosani din anul 2007. Primul mandat al lui Tiberiu Iacob Ridzi a fost unul partial, dupa ce edilul-sef de atunci, Carol Schreter, a decedat.

Tiberiu Iacob Ridzi si-a dat demisia din functia de presedinte al PDL Petrosani in luna februarie, dar ramasese membru PDL. Ridzi a fost si presedinte al PDL Hunedoara din 2009, atunci inlocuindu-l in functie pe fostul ministru al Muncii Gheorghe Barbu.












Material prezentat de LIDL​

FOTO​ Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Sorbet cu fructe de padure, o varianta mult mai putin calorica a inghetatei


Sorbetul este un desert racoritor pe baza de fructe, suc de fructe, apa si zahar, care desi aduce foarte mult cu inghetata, este o varianta mult mai putin calorica insa poate fi la fel de cremos si delicios! Folositi fructe congelate pentru ca sorbetul sa fie consistent si sa va racoreasca instant in zilele toride de vara.
17301 vizualizari
  • +38 (38 voturi)    
    Mai devreme sau mai tarziu... (Luni, 20 octombrie 2014, 18:33)

    gica43 [utilizator]

    ...jigodiile isi arata adevarata fata !!!
      #showComment#showComment#showComment
  • +37 (39 voturi)    
    ce ne mai mira? (Luni, 20 octombrie 2014, 18:34)

    un om [utilizator]

    toti buscariabilii trec buluc la marea familie de corupti PSD - poate-i scapa Ponta cu ai lui racheti. DNA e ultima salvare a neamului, daca dispare putem disparea si noi de pe meleagurile mioritice (sa ramana numai asistatii sociali, pensionarii si hotii)...
  • +21 (23 voturi)    
    puscariasii (Luni, 20 octombrie 2014, 18:40)

    Manes [utilizator]

    se aduna la un loc, sa dam foc la puscarii si la casa de nebuni....
  • +23 (25 voturi)    
    bun venit (Luni, 20 octombrie 2014, 18:47)

    liviusmaximus [utilizator]

    bun venit acasa. mergeti va rog si la antena 3 la o emisiune cat mai repede. or intelege si votantii astia ceva...
  • +28 (30 voturi)    
    pai (Luni, 20 octombrie 2014, 18:50)

    ggna [utilizator]

    acolo-s toti puscariasii! Unde sa se duca?
  • +41 (43 voturi)    
    haha (Luni, 20 octombrie 2014, 18:52)

    ws [utilizator]

    asta-i ca în bancul ăla cu funar care, pe patul de moarte, zice că vrea să devină ungur ca să moară unul de-al lor.

    așa și cu ridzi, intră în psd ca să intre la pârnaie tot un psd-ist.

    ws
  • +25 (27 voturi)    
    ritzi pitzi asta... nu trebuia sa fie la puscarie? (Luni, 20 octombrie 2014, 19:02)

    qwerasdf [utilizator]

    stie ea de ce s-a dus la psd... asteapta si ea gratierea

    ah, ce v-as inmulti eu voua pedepsele de 300 de ori, in curul gol v-as lasa
  • +9 (11 voturi)    
    Hitii strang randurile :) (Luni, 20 octombrie 2014, 19:33)

    A_Radu [utilizator]

    ....
  • +21 (23 voturi)    
    marea unire (Luni, 20 octombrie 2014, 19:39)

    qwezczx [utilizator]

    Unirea tuturor hotilor!

    Doar ce credeati!
  • +27 (29 voturi)    
    S-a dus la loc potrivit... (Luni, 20 octombrie 2014, 19:44)

    corvus coraX [utilizator]

    Soțul ei pare că a migrat la PSD. Familia se mută la Famiglie, nu se poate unul hăis și unul cea...
  • +18 (20 voturi)    
    traseiștii trebuie condamnați pt furt calificat (Luni, 20 octombrie 2014, 19:44)

    visio [utilizator]

    spui că ești candidat de ppdd să furi votul și apoi pleci la psd; nu se face așa; deci, furt calificat și pușcărie 25 ani, pt că are circumstanțe deosebit de grave!
  • +16 (18 voturi)    
    Cam tarziu (Luni, 20 octombrie 2014, 19:55)

    ipolitic [utilizator]

    In curand, membru cu membru, PSD va trece in ilegalitate si (ca partidul-mama in anii '30) se va organiza pe celule. Adica, 3 pe Rahova, 5 pe Jilava..
  • +25 (27 voturi)    
    Mai draga Ritzi, (Luni, 20 octombrie 2014, 20:05)

    eGerula [utilizator]

    in acest fel tocmai ti-ai recunoscut vinovatia in dosarul in care esti investigata. Nu esti decat o centurista in politica.
  • +20 (22 voturi)    
    mare caracter (Luni, 20 octombrie 2014, 20:10)

    petre22 [utilizator]

    Mare doamna ,putin cam penala(juridic),si-a gasit in sfarsit partidul perfect aspirator de penali.
  • +14 (16 voturi)    
    Acolo este gasca ei (Luni, 20 octombrie 2014, 20:17)

    marcus61 [utilizator]

    De ce nu s-a dus de la inceput?
  • +13 (15 voturi)    
    Mda. (Luni, 20 octombrie 2014, 20:27)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Asa măi comuniști notorii ce ati fost sunteti si veti fi, că de cancerul asta nu se scapă decât prin moarte.

    Mai scapă din când în când câte unul dar mai rar.

    Mergeți în corabia PSD. Nu de altceva dar să vă înecați împreună.

    Dacă PSD nu se va reforma în 2020 nu va mai exista. Vă dorim...noapte buna!
  • -1 (13 voturi)    
    In curind o sa-nceapa sa si ciripeasca... (Luni, 20 octombrie 2014, 20:39)

    Blackhawk [utilizator]

    Probabil ca PSD-ul ii ofera protectie in schimbul informatiilor si mai ales dovezilor pe care le detine din interiorul PDL-ului. Pun pariu ca o sa aflam lucruri interesante in curind! :-)
      #showComment
  • 0 (12 voturi)    
    Loterie (Luni, 20 octombrie 2014, 21:00)

    Absurdistanul [utilizator]

    PSD a tras un mare loz prin aceasta venire in partid. Ritzi stie cum s-a facut scena de pe litoral. Cine a solicitat, cine a lucrat, unde s-a plati factura, unde s-au dus banii.

    Ridzi joaca la risc. Daca nu iese Ponta, DNA scrie pe ea. Si sa vezi atunci pe beneficiarii scenei de pe litoral. Pentru ca Ridzi ii va turna pana la ultimul.
    Dar daca iese Ponta, doasrul ei ramane in sertar si PSD va utiliza toate informatiile de acolo, cand va intra la "negocieri politice" cu partidele opozante.

    Sorry guys, le jeux sont faits! Deja :)
  • -13 (21 voturi)    
    Udrea (Luni, 20 octombrie 2014, 21:12)

    GeorgeMoga [utilizator]

    Haideti sa vedem ce pot face femeile din postura de conducere, si sa nu mai fim misogini. Elena Udrea a demonstrat ca e o femeie puternica si ca poate face atatea proiecte bune pentru Romania.
      #showComment#showComment
  • +5 (11 voturi)    
    hotii (Luni, 20 octombrie 2014, 21:35)

    LadyRose [utilizator]

    Normal toti hotii trec la PSD ! Asta clar spune ceva despre caracterul acestei doamne, asa zise de dreapta si mai ales ca nu are nici-o treaba cu Basescu sau cu vreo teorie scornita aiurea!
  • +1 (7 voturi)    
    Ti-e frica Ponta de Elena! (Luni, 20 octombrie 2014, 21:40)

    iondonciu [utilizator]

    Pontalica asta face niste afirmatii de ras! nu stiu cum poate sa ii treaca asa ceva prin cap! viseaza noatea si ziua spune? nu inteleg! Draga monta.... te compatimesc!
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    prostie (Marţi, 21 octombrie 2014, 9:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai scapa el guzganu de racoare, daramite o biata traseita jegoasa!
  • +2 (2 voturi)    
    asta nu trebuia... (Marţi, 21 octombrie 2014, 9:47)

    liviu_ [utilizator]

    sa ajunga la puscarie?! nu era cercetata?!
    zic si eu...
    in fine... acu e buna ritzi ca e in partidu lor....
  • +1 (1 vot)    
    ha, ha, ha! HOTI din toate zarile, Uniti-va! (Marţi, 21 octombrie 2014, 13:37)

    neagoe [utilizator]

    PSD limanul puscariabililor! Hai cu Amnstia!