Monica Iacob-Ridzi a trecut la PSD. Ponta, in 2010:  Roberta Anastase, Monica Iacob Ridzi, Udrea - doamne promovate de Basescu si care se imbogatesc din bani publici

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 20 octombrie 2014, 19:25 Actualitate | Politic

Monica Iacob-Ridzi
Foto: AGERPRES
Deputatul Monica Iacob-Ridzi a demisionat din PP-DD si s-a alaturat grupului parlamentar PSD, a anuntat luni presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, citat de Agerpres.

"Va informez ca doamna deputat Monica Iacob-Ridzi, aleasa in circumscriptia electorala nr 22, Colegiul uninominal nr. 5, incepand de pe 14 octombrie se declara deputat UNPR apartinand grupului parlamentar PSD din Camera Deputatilor", a spus Zgonea in sedinta de plen a Camerei Deputatilor.

Monica Iacob-Ridzi a fost aleasa pe listele PP-DD intr-un colegiu din Hunedoara si a fost condamnata, in prima instanta, la cinci ani de inchisoare cu executare.

In decembrie 2010, plenul Camerei Deputatilor a respins cererea Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie privind incuviintarea perchezitiei informatice si a extinderii urmaririi penale in cazul Monica Iacob Ridzi.

Atunci, Victor Ponta, in calitate de presedinte PSD, l-a acuzat pe Traian Basescu ca ar fi coordonat votul astfel incat Monica Iacob Ridzi sa fie protejata "astfel incat sa nu spuna ca Elena Basescu a beneficiat de banii deturnati".

"Din pacate, cand te gandesti la Roberta Anastase, la Monica Iacob Ridzi, la Elena Udrea, la Sulfina Barbu, la Raluca Turcan - sunt doamne si domnisoare in politica promovate de Traian Basescu care comit consecvent fapte de natura penala, deturneaza bani publici, se imbogatesc din bani publici, totul sub protectia lui Traian Basescu", mai spunea Victor Ponta.

Saptamana trecuta, Monica Iacob Ridzi parea sa fi trecut la UNPR, in conditiile in care figura pe site-ul oficial al Uniunii Nationale pentru Progresul Romaniei ca presedinte al Departamentului pentru Afaceri Europene al partidului.

Sotul Monicai Iacob Ridzi, Tiberiu Iacob Ridzi, a trecut si el de la PDL la UNPR miercuri, conform declaratiei presedintelui UNPR Hunedoara, Haralambie Vochitoiu.

Tiberiu Iacob Ridzi este primar la Petrosani din anul 2007. Primul mandat al lui Tiberiu Iacob Ridzi a fost unul partial, dupa ce edilul-sef de atunci, Carol Schreter, a decedat.

Tiberiu Iacob Ridzi si-a dat demisia din functia de presedinte al PDL Petrosani in luna februarie, dar ramasese membru PDL. Ridzi a fost si presedinte al PDL Hunedoara din 2009, atunci inlocuindu-l in functie pe fostul ministru al Muncii Gheorghe Barbu.












Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Barbatul acuzat de asasinat la comanda mafiei italiene spune ca i sa facut o inscenare. Probele din dosar care il contrazic

Alexandru Gaina, individul acuzat ca la comanda mafiei italiene a ucis un om de afaceri roman, a vorbit in exclusivitate pentru Stirile Pro TV.
17301 vizualizari
  • +38 (38 voturi)    
    Mai devreme sau mai tarziu... (Luni, 20 octombrie 2014, 18:33)

    gica43 [utilizator]

    ...jigodiile isi arata adevarata fata !!!
    • -15 (29 voturi)    
      hehe (Luni, 20 octombrie 2014, 20:55)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Curând și Udrea se va întoarce în PNL.
      • -1 (15 voturi)    
        Pentru Udrea se pregătește (Luni, 20 octombrie 2014, 21:52)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        preluarea PSD-ului, Ponta și Băsescu par înțeleși să facă rocada.
        • +9 (9 voturi)    
          Atat de mizerabile toate manevrele lor (Marţi, 21 octombrie 2014, 5:16)

          Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          in interiorul partidelor si intre partide... Ceea ce nu arata decat ca nu au un crez sau o convingere politica, nici ei, nici partidele, ci ca toti fac parte dintr-o clasa infecta de paraziti vesnic infometati care inghit totul spre satisfactia propriilor burti. Se vad incompetenti de atatia ani si tot nu dispar; nu le e jena de romani si nici de ei insisi.
          Aceste manevre nu ar trebui sa ne intereseze catusi de putin, dar ele sunt facute cu mare tam-tam si promovate de parca astea ar fi principala problema a Romaniei.
          Ne uitam la copaci, dar nu vedem padurea.
          • +1 (1 vot)    
            Romanii manipuleză (Marţi, 21 octombrie 2014, 10:29)

            Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

            de dragul manipulării, sunt așa de îndrăgostiți de manipulare încât scapă din vedere scopul, ținta, atât păpușarul cât și păpușile. Rezultă un spectacol fascinant pentru noi, dar grotesc privit din afară. Problema se rezolvă prin ghidarea manipulării către un scop, o țintă. Atenție la țintă însă pentru că se confundă mijloacele cu ținta. Munca, hoția, adevărul, minciuna sunt mijloace, ținta este ce vrem să facem cu aceste mijloace.
        • +5 (7 voturi)    
          mai costica, (Marţi, 21 octombrie 2014, 9:46)

          Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          tu chiar esti infantil dupa cum gandesti.
          O sa vezi tu rocada Ponta - Basescu cand si-o schimba sexul Iliescu.
        • 0 (0 voturi)    
          Udrea presedinte la psd (Marţi, 21 octombrie 2014, 19:59)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          De ce Ponta nu mai face fata baronilor?
          Asa un "barbat" mai vrea sa fie presedinte al Romaniei
      • 0 (16 voturi)    
        Sa speram. (Luni, 20 octombrie 2014, 22:02)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        .Si PNL se va revarsa in PSD, asa cum si-au dorit Crinuta si ai lui.
      • +1 (1 vot)    
        /// (Marţi, 21 octombrie 2014, 14:30)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        he, he

        Cata imaginatie.
        Si inteligenta totodata.
        Nu stiu cum de te platesc pt bazaconiile tale cu ''he,he''.
    • +6 (6 voturi)    
      Le-a dat Hrebe (Marţi, 21 octombrie 2014, 9:15)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      adunarea! Hot la hot trage.
      • +4 (4 voturi)    
        hahaha (Marţi, 21 octombrie 2014, 9:55)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Audit

        correct, acolo se smte ca acasa.
    • +2 (4 voturi)    
      cand facea bani pentru campania EBA (Marţi, 21 octombrie 2014, 10:24)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      erat fata lui base. deh, cucoana a vazut cat se fura si a pus si ea buzele in smantana. credea ca este pisica si s-a trezit tap (ispasitor).
  • +37 (39 voturi)    
    ce ne mai mira? (Luni, 20 octombrie 2014, 18:34)

    un om [utilizator]

    toti buscariabilii trec buluc la marea familie de corupti PSD - poate-i scapa Ponta cu ai lui racheti. DNA e ultima salvare a neamului, daca dispare putem disparea si noi de pe meleagurile mioritice (sa ramana numai asistatii sociali, pensionarii si hotii)...
  • +21 (23 voturi)    
    puscariasii (Luni, 20 octombrie 2014, 18:40)

    Manes [utilizator]

    se aduna la un loc, sa dam foc la puscarii si la casa de nebuni....
  • +23 (25 voturi)    
    bun venit (Luni, 20 octombrie 2014, 18:47)

    liviusmaximus [utilizator]

    bun venit acasa. mergeti va rog si la antena 3 la o emisiune cat mai repede. or intelege si votantii astia ceva...
  • +28 (30 voturi)    
    pai (Luni, 20 octombrie 2014, 18:50)

    ggna [utilizator]

    acolo-s toti puscariasii! Unde sa se duca?
  • +41 (43 voturi)    
    haha (Luni, 20 octombrie 2014, 18:52)

    ws [utilizator]

    asta-i ca în bancul ăla cu funar care, pe patul de moarte, zice că vrea să devină ungur ca să moară unul de-al lor.

    așa și cu ridzi, intră în psd ca să intre la pârnaie tot un psd-ist.

    ws
  • +25 (27 voturi)    
    ritzi pitzi asta... nu trebuia sa fie la puscarie? (Luni, 20 octombrie 2014, 19:02)

    qwerasdf [utilizator]

    stie ea de ce s-a dus la psd... asteapta si ea gratierea

    ah, ce v-as inmulti eu voua pedepsele de 300 de ori, in curul gol v-as lasa
  • +9 (11 voturi)    
    Hitii strang randurile :) (Luni, 20 octombrie 2014, 19:33)

    A_Radu [utilizator]

    ....
  • +21 (23 voturi)    
    marea unire (Luni, 20 octombrie 2014, 19:39)

    qwezczx [utilizator]

    Unirea tuturor hotilor!

    Doar ce credeati!
  • +27 (29 voturi)    
    S-a dus la loc potrivit... (Luni, 20 octombrie 2014, 19:44)

    corvus coraX [utilizator]

    Soțul ei pare că a migrat la PSD. Familia se mută la Famiglie, nu se poate unul hăis și unul cea...
  • +18 (20 voturi)    
    traseiștii trebuie condamnați pt furt calificat (Luni, 20 octombrie 2014, 19:44)

    visio [utilizator]

    spui că ești candidat de ppdd să furi votul și apoi pleci la psd; nu se face așa; deci, furt calificat și pușcărie 25 ani, pt că are circumstanțe deosebit de grave!
  • +16 (18 voturi)    
    Cam tarziu (Luni, 20 octombrie 2014, 19:55)

    ipolitic [utilizator]

    In curand, membru cu membru, PSD va trece in ilegalitate si (ca partidul-mama in anii '30) se va organiza pe celule. Adica, 3 pe Rahova, 5 pe Jilava..
  • +25 (27 voturi)    
    Mai draga Ritzi, (Luni, 20 octombrie 2014, 20:05)

    eGerula [utilizator]

    in acest fel tocmai ti-ai recunoscut vinovatia in dosarul in care esti investigata. Nu esti decat o centurista in politica.
  • +20 (22 voturi)    
    mare caracter (Luni, 20 octombrie 2014, 20:10)

    garibaldi [utilizator]

    Mare doamna ,putin cam penala(juridic),si-a gasit in sfarsit partidul perfect aspirator de penali.
  • +14 (16 voturi)    
    Acolo este gasca ei (Luni, 20 octombrie 2014, 20:17)

    marcus61 [utilizator]

    De ce nu s-a dus de la inceput?
  • +13 (15 voturi)    
    Mda. (Luni, 20 octombrie 2014, 20:27)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Asa măi comuniști notorii ce ati fost sunteti si veti fi, că de cancerul asta nu se scapă decât prin moarte.

    Mai scapă din când în când câte unul dar mai rar.

    Mergeți în corabia PSD. Nu de altceva dar să vă înecați împreună.

    Dacă PSD nu se va reforma în 2020 nu va mai exista. Vă dorim...noapte buna!
  • -1 (13 voturi)    
    In curind o sa-nceapa sa si ciripeasca... (Luni, 20 octombrie 2014, 20:39)

    Blackhawk [utilizator]

    Probabil ca PSD-ul ii ofera protectie in schimbul informatiilor si mai ales dovezilor pe care le detine din interiorul PDL-ului. Pun pariu ca o sa aflam lucruri interesante in curind! :-)
    • -1 (9 voturi)    
      yep (Luni, 20 octombrie 2014, 22:52)

      Absurdistanul [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      sunt de acord cu tine!
      din surse :) reiese ca e chiar asa.

      o sa fie material de santaj la viitoarele "negocieri".
  • 0 (12 voturi)    
    Loterie (Luni, 20 octombrie 2014, 21:00)

    Absurdistanul [utilizator]

    PSD a tras un mare loz prin aceasta venire in partid. Ritzi stie cum s-a facut scena de pe litoral. Cine a solicitat, cine a lucrat, unde s-a plati factura, unde s-au dus banii.

    Ridzi joaca la risc. Daca nu iese Ponta, DNA scrie pe ea. Si sa vezi atunci pe beneficiarii scenei de pe litoral. Pentru ca Ridzi ii va turna pana la ultimul.
    Dar daca iese Ponta, doasrul ei ramane in sertar si PSD va utiliza toate informatiile de acolo, cand va intra la "negocieri politice" cu partidele opozante.

    Sorry guys, le jeux sont faits! Deja :)
  • -13 (21 voturi)    
    Udrea (Luni, 20 octombrie 2014, 21:12)

    GeorgeMoga [utilizator]

    Haideti sa vedem ce pot face femeile din postura de conducere, si sa nu mai fim misogini. Elena Udrea a demonstrat ca e o femeie puternica si ca poate face atatea proiecte bune pentru Romania.
    • -1 (1 vot)    
      Spune (Marţi, 21 octombrie 2014, 14:01)

      altRoman [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMoga

      unul te rog :D
    • -1 (1 vot)    
      Am gasit eu unul.. (Marţi, 21 octombrie 2014, 14:05)

      altRoman [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeMoga

      Logo-ul ala cu frunza :)) Cred ca i-a luat ceva timp pana sa-i bese mintea logo-ul ala...Asta daca a fost ideea ei ..
  • +5 (11 voturi)    
    hotii (Luni, 20 octombrie 2014, 21:35)

    LadyRose [utilizator]

    Normal toti hotii trec la PSD ! Asta clar spune ceva despre caracterul acestei doamne, asa zise de dreapta si mai ales ca nu are nici-o treaba cu Basescu sau cu vreo teorie scornita aiurea!
  • +1 (7 voturi)    
    Ti-e frica Ponta de Elena! (Luni, 20 octombrie 2014, 21:40)

    iondonciu [utilizator]

    Pontalica asta face niste afirmatii de ras! nu stiu cum poate sa ii treaca asa ceva prin cap! viseaza noatea si ziua spune? nu inteleg! Draga monta.... te compatimesc!
    • +3 (5 voturi)    
      Doamne! (Marţi, 21 octombrie 2014, 2:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui iondonciu

      ati ajuns s-o laudati pe udrea! asta deja e balegar moral.
  • +2 (2 voturi)    
    prostie (Marţi, 21 octombrie 2014, 9:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu mai scapa el guzganu de racoare, daramite o biata traseita jegoasa!
  • +2 (2 voturi)    
    asta nu trebuia... (Marţi, 21 octombrie 2014, 9:47)

    liviu_ [utilizator]

    sa ajunga la puscarie?! nu era cercetata?!
    zic si eu...
    in fine... acu e buna ritzi ca e in partidu lor....
  • +1 (1 vot)    
    ha, ha, ha! HOTI din toate zarile, Uniti-va! (Marţi, 21 octombrie 2014, 13:37)

    neagoe [utilizator]

    PSD limanul puscariabililor! Hai cu Amnstia!