Victor Ponta, intrebat cum va vota, ca deputat, cererea DNA privind arestarile: Eu ma ocup cu Guvernul

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2014, 17:33 Actualitate | Politic


Premierul Victor Ponta a afirmat, vineri, la Arad, intrebat fiind cum va vota, in calitate de deputat, cererea prin care DNA solicita avizul pentru arestarea lui Viorel Hrebenciuc si a lui Ioan Adam in dosarul retrocedarilor ilegale de paduri, ca el se ocupa "cu Guvernul", potrivit Mediafax.

 Premierul Victor Ponta a fost intrebat, vineri, la finalul unei vizite facute la fabrica de vagoane Astra Calatori Arad, cum comenteaza cererea DNA de arestare preventiva a lui Viorel Hrebenciuc si Ioan Adam si cum va vota PSD aceasta cerere.

Ponta a raspuns ca se ocupa de Guvern si nu comenteaza problemele justitiei.

"Eu ma ocup cu Guvernul, cum probabil ca stiti deja. Eu cu Guvernul, dansii cu justitia. Sa nu incurcam lucrurile", a afirmat el.

Intrebat totusi cum va vota, in calitate de deputat, aceasta cerere, Ponta a refuzat sa raspunda, spunand: "Inca o data, ma ocup cu Guvernul, vreau sa vad cum merge economia Romaniei, iar problemele care tin de justitie nu le comentez".

Ministrul Justitiei, Robert Cazanciuc, a semnat si transmis, vineri dupa-amiaza, cererea prin care DNA solicita avizul Camerei Deputatilor pentru arestarea lui Viorel Hrebenciuc si Ioan Adam, in dosarul retrocedarilor ilegale de paduri, au precizat oficiali din minister.

Referatul prin care Directia Nationala Anticoruptie (DNA) cere aviz pentru arestarea celor doi deputati a fost transmis procurorului general al Romaniei, de unde a ajuns la ministrul Justitiei, care l-a trimis Camerei Deputatilor.

Potrivit DNA, Viorel Hrebenciuc este suspectat de constituire a unui grup infractional organizat, trafic de influenta si instigare la folosirea influentei de catre o persoana care indeplineste o functie de conducere intr-un partid in scopul obtinerii pentru sine sau pentru altul de foloase necuvenite, iar Ioan Adam, de abuz in serviciu cu consecinte deosebit de grave, daca functionarul public a obtinut pentru sine sau pentru altul un folos necuvenit, constituire a unui grup infractional organizat si trei infractiuni de cumparare de influenta. Cei doi sunt urmariti penal, iar actiunea penala in cazul lor a fost pusa in miscare.

Ion Adam este acuzat ca, in cursul anului 2012, le-a solicitat judecatorilor Ordog Lorand Andras si Gabriel Uta, de la Tribunalul Covasna, sa admita o cale extraordinara de atac, in favoarea lui Gheorghe Sturdza Paltin, nasul de cununie al deputatului. In 17 aprilie 2012, cei doi judecatori au pronuntat hotararea judecatoreasca prin care s-a dispus reconstituirea dreptului de proprietate pentru 43.227 de hectare teren forestier si 50 de hectare de teren agricol in judetul Bacau.

Imediat dupa decizia Tribunalului Covasna, Ioan Adam, impreuna cu Paltin Gheorghe Sturdza, Daniel Constantin Calugar, Ioan Gheorghe Varga, Dan Costin Bengescu si Viorel Hrebenciuc, "a constituit si coordonat un grup ce urmarea sa obtina venituri prin oferire de mita, cumparare de influenta sau folosirea nelegala a influentei cu scopul de a urgenta punerea in posesie si eliberarea titlului de proprietate, precum si o cat mai rapida vanzare a terenului forestier dobandit prin hotararea judecatoreasca mentionata", au mai aratat procurorii.

In acelasi dosar al DNA, au fost pusi sub control judiciar judecatorii Ordog Lorand Andras si Gabriel Uta, de la Tribunalul Covasna, dupa ce instanta suprema a respins, vineri, propunerea de arestare formulata de procurorii anticoruptie. Tot vineri, magistratii instantei supreme au emis mandate de arestare preventiva pe numele lui Dan Costin Bengescu si Iosif Kadas, in timp ce in cazul lui Jenica Poenaru si al lui Sorin Ion Iacob au luat masura arestului la domiciliu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4700 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    Tipic... (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:01)

    Lucian P. [utilizator]

    Ar trebui sa se scrie o carte: "Cum sa dialoghezi cu imbecilii" pentru ca intrebarile si raspunsurile normale nu isi au locul la acest specimen. Cum naiba sa te dezici de un mandat de deputat pe care oamenii batuti in cap ti l-au dat, asa, dupa bunul tau plac. Ma intreb acasa la fel ii zice sotiei cand il pune sa faca ceva? Nu draga, eu ma ocup de guvern, du-te tu! E fenomenala nesimtirea acestui individ pana si pentru clasa politica din Romania.
    • +9 (11 voturi)    
      Comment sters de user (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:19)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Lucian P.

      • 0 (0 voturi)    
        El se ocupa cu guvernul. (Duminică, 19 octombrie 2014, 14:18)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Tata socru cu retrocedarile fictive!
    • +4 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 octombrie 2014, 20:32)

      [anonim] i-a raspuns lui Lucian P.

  • +31 (31 voturi)    
    Dedublare de personalitate (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:05)

    aqualung [utilizator]

    N-ați înțeles încă nimic până acum. L-ați întrebat pe Ponta-primul ministru. Ce să vă spună el? Ghinionul vostru că nu l-ați găsit pe Ponta-deputatul. Sau măcar pe Ponta-președintele de partid. Dar bine măcar că nu ați dat de Ponta-cetățeanul obișnuit, ăla chiar n-are habar de nimic.

    Greu când ai de a face cu cineva cu asemenea dedublări de personalitate.
    • +20 (20 voturi)    
      Sau... (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:21)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui aqualung

      ...poate au dat de ponta cel acoperit...
      • +14 (14 voturi)    
        chiar asa (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:06)

        bullet_dodger [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        eu chiar am dat de ponta acoperit!!! statea intr-o tufa, acoperit cu o bucata de hartie...
  • +23 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:23)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    Ehei, mai oameni de bine... (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:39)

    Spiky [utilizator]

    ... greu este cu personalitatea multipla - deputat, prim-ministru, ofiter descoperit(nu este problema, ca il acopera Daciana sau tata socru). Pai daca ia si cate un salariu pentru fiecare personalitate, s-a scos!!!!
  • +17 (17 voturi)    
    Draga VeVe (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:39)

    omezu [utilizator]

    Daca prin "Guvern" intelegi furat si mintit, atunci da, cu asta te ocupi.
  • +16 (16 voturi)    
    Da' ca shpion..cu ce se ocupa? (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:41)

    Fu Leng [utilizator]

    Ca ca cetatean/deputa/pm l-am vazut....nu face nimic.
    ps: ahhh, am uitat, face pomeni la Kaimunaz, Lukoil, etc.
  • +21 (21 voturi)    
    Din nou .... (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:46)

    A_Radu [utilizator]

    Baiatul asta e schizoid ... adica furtul din avutul national de milioane de euro, judecarea si condamndarea celor vinovati de defrisarea padurilor tarii, o problema atat de spinoasa , toate astea nu sunt treburile Guvernului ... ma nataraule, dar cand puhoaie de apa matura peste noapte comunitati si guvernul e obligat sa intervina nu e din cauza defrisarii necontrolate a muntilor ???? ... deci parca ajunge sa fie si treaba Guvernului cumva
  • +12 (12 voturi)    
    Autoguvernarea (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:48)

    mono61 [utilizator]

    Normal, meseria lui V. V. Ponta este 'Guvernul'. Şi deputatul Gheorghe Coman a spus că meseria lui este 'auto'
  • +14 (14 voturi)    
    de ce crede poporul ca infractorii sunt eroi? (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:54)

    Withdrawal [utilizator]

    Victoria Nuland:

    "cei care protejează oficialii corupţi de urmărirea judiciară, evitând Parlamentul atunci când este convenabil pentru ei.."

    Nu pot sa cred ca ceva atat de evident este vazut de toata lumea , ina fara de poporul roman. Nu vorbesc despre cei cativa indivizi care citesc Hotnews, ci de oamenii de la tara, care chiar cred ca infractorii sunt eroi.

    De ce oare s-a ajuns in situatia asta ?
    • +11 (11 voturi)    
      lipsa principiilor morale sanatoase (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:35)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

      de asta s-a ajuns aici si de asta o sa iasa bagabondul asta presedinte. Pentru ca poporul roman se complace in starea asta morala infecta, la limita foametei, intr-o mizerie crunta.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu e chiar asa (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:44)

        tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

        Eu stiu oameni de la tara care inainte de '89 trebuiau sa merga sa culeaga (fure) noaptea porumb de pe locurile unde munceau ziua la CAP. Iar acum au pamant retrocedat de pe care obtin recolta, au primit si pensie pentru anii munciti la CAP(au uitat ca asta a inceput pe vremea lui Boc), isi ajuta cu alimente chiar copii de la oras... Si il vor alege pe Ponta. E drept ca nu au internet si se uita mai mult la Antena 3 .
    • +3 (3 voturi)    
      intrebari de meditat (Vineri, 17 octombrie 2014, 21:54)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

      Revolutia a fost confiscata si ce vedem azi este efectul lasitatii sau prostiei romanilor. Ce cauta comunistul ilici vladimir iliescu in '90 ales presedinte cu 90%?
      Ce cauta magureanu (omul rusilor in Romania) ales sef al serviciilor?
      Cum a fost posibil ca Vantu(un bisnitar condamnat pe timpul lui Ceausescu) sa controleze Bursa , banci, fonduri de investitii si imperii media?
      Cum e posibil ca sute de mii de semianalfabeti sa detina diplome de licenta?
      Credeti ca toate astea au fost la intamplare? Fara o revolutie reala si reforme reale o societate stagneaza sau mai rau regreseaza.in final totul depinde de majoritate.
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 3:50)

        [anonim] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        • -1 (1 vot)    
          revolutie (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 15:46)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui

          A inceput cu Tokes , Timisoara..ce-a urmat stim cu totii
  • +11 (11 voturi)    
    Oare asa este (Vineri, 17 octombrie 2014, 17:54)

    Bazil [utilizator]

    sau il sfatuieste cineva sa faca pe prostul?
  • +15 (15 voturi)    
    draga domnule parlamentar (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:08)

    monterosa [utilizator]

    de ce nu iti dai dumneata demisia din Parlament daca te ocupi doar cu guvernul. Sa inteleg ca salariul de parlamentar il incasezi degeaba, din moment ce nu te preocupa ceea ce se voteaza acolo...

    In alta ordine de idei, ceea ce ne da de inteles domnul prim-ministru este ca va vota impotriva arestarii celor doi inculpati. N-a avut nici macar curajul sa declare ca lasa justitia sa-si faca treaba, probabil ca s-ar fi pus rai cu greii corupti ai PSD-ului.
    Jenant, pentru un sef de guvern. Jeant pentru un parlamentar.
  • +15 (15 voturi)    
    Imi voi mentine parerea.... (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:12)

    gica43 [utilizator]

    ...atat timp cat ponta va fi in politica (si chiar si dupa) :Este un dobitoc !
  • +15 (15 voturi)    
    "Eu ma ocup cu Guvernul" (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:18)

    Herodot [utilizator]

    Asta ... sa i-o spui lu' mutu' ca te ocupi cu Guvernu' ... Poate ala te-o crede...
  • +3 (3 voturi)    
    Aritmetica electorală (Vineri, 17 octombrie 2014, 18:32)

    123_utilizator [utilizator]

    70.048 de voturi au facut diferența intre cei doi candidați in 2009.... si 7.683.108 absenți
    1 votant = 100 de absenți
    #yeslavot
  • +5 (5 voturi)    
    O sa voteze (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:08)

    bancheru83 [utilizator]

    O sa voteze impotriva arestarii va zic eu!ar fi bine sa se ocupe cineva si de padurile din bucovina,politia doarme oricum!cind sunt controale I.s.c.t.r. Stau tirurile parcate ,,in asteptare'' pe toata centura orasului radauti din cauza gabaritului depasit.dar cine sa se atinga de soferi daca patronii firmelor de transport de masa lemnoasa din judet sunt fie parlamentari fie deputati care au contracte generoase cu austriecii de la egger si sghaghoffer.RUSINE!!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:10)

    Dana Bob [anonim]

    Oare ptr tata socru cum va vota?
    Ca premier , parlamentar , om sau ginere?
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta! (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:12)

    mionut [anonim]

    Guvernam si noi ceva?
  • +4 (4 voturi)    
    <<eu ma ocup cu guvernu>> (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:31)

    MarianaSferle [anonim]

    este acelasi raspuns ca si in cazul deputatului Coman .. cind meseria lui era <<auto>>
    Nivelul de cultura este acelasi!!
  • +3 (3 voturi)    
    tipul asta, noi in chemam (Vineri, 17 octombrie 2014, 19:52)

    DanFL [utilizator]

    "Poanta" ca este ca o poanta.

    Intrebarea mea este: Sunt inca atatea prosti in Romania?
    Eu sunt mandru cu poporul meu, inteligenta , dragoste de tara , mandru ca sunt Roman.
    Tipul asta, care a ajuns in varf, este o marioneta a fostilor comunisti care il agita pe Poanta , in culise, precis sunt doi criminali: Bombonel si Ilici. primul este "terminat" politic, Hot de drumul mare.
    al doilea, care la-m cunoscut prsonal in anii cad era Mare sef, cu mintile tinerilor comunisti. Asta este un creuer care a fost format or deformat la Moscova, si a profitate de "ameteala" din 89 si a ajuns in varf...
    Prost sa fi, niroc sa ai.
    Peoblema mea este:
    Nu mai exista , Macar UNUL, CINSTIT, CURAT SI CU DRAGOSTE DE TARA SI SA STEA AFARA DIN GASCA DE HOTI ?
    UNUL DOMNILOR
    O GASCA DE CRIMINALI CONDUCE ACEASTA TARA LA RUINA ??!!!!
    MULTUMESC
  • +8 (8 voturi)    
    inca o minciuna (Vineri, 17 octombrie 2014, 20:05)

    1Raskolnikov [utilizator]

    Ma ocup cu guvernu,te ocupi cu orice in afara de guvern si de a guverna,intrigi si minciuni,asta ti-e ocupatia.vine ziua cand chiar te vei ocupa,de scris carti ,la rece.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce glumă bună! (Vineri, 17 octombrie 2014, 21:00)

    Radu I [utilizator]

    "Inca o data, ma ocup cu Guvernul, vreau sa vad cum merge economia Romaniei, iar problemele care tin de justitie nu le comentez".
    Care economie, domnule Ponta? Cea strangulată de gașca de penali din Parlament, în fața cărora faceți zid de apărare?
    Și cu tata-socru cum rămâne? Se lasă cu vreun divorț, ceva? :)
  • +2 (2 voturi)    
    El se... (Vineri, 17 octombrie 2014, 21:21)

    Kpriciu [utilizator]

    ...ocupa cu Guvernul, auzi la el..., el vede "cum merge economia"..! Care economie , bai nenorocitule, aia care e in scadere ?? Un raspuns marca ponta, la fel de iresponsabil cum ne-a obisnuit. El nu se amesteca in bussiness-ul Justitiei. Poate doar un pic si uneori(vezi cazul Lukoil si altele). Prejudiciul creat de 300 mil Euro, prin furtul padurilor Statului...ce zici, fa, ponto, ar putea avea legatura vreun pic cu Economia tarii, spre care te uiti de la Guvern?
  • +1 (1 vot)    
    Va spune ca-i deputat,cand vine DNA-ul la Guv? (Sâmbătă, 18 octombrie 2014, 3:24)

    Plagarus [utilizator]

    Energia consumată de români ca să-și manifeste ura față de WcP, dacă ar fi transformată în electricitate, ar asigura consumul planetei pentru următorii 174 de ani.
    Romania are un deficit de 2,2 la suta din PIB, adica 3,4 miliarde de euro. Dl Ponta face pomeni electorale din bani imprumutati.

    - Cele 2,4 miliarde pe care i-a alocat primariilor si restul pana la 4,8 miliarde sunt bani pe care Romania ii imprumuta. Si fiecare roman ii va plati.

    - Toata populatia ii plateste campania lui Victor Ponta. Nu voi putea sustine un asemenea specimen.(sanzi)
    Victor Ponta a reușit ceea ce puțină lume credea posibil: să fie urât de români mai mult decât Adrian Năstase acum 10 ani. Un studiu recent a scos la iveală că energia consumată de români ca să-și manifeste ura față de Ponta, dacă ar fi transformată în electricitate, ar asigura consumul planetei pentru următorii 174 de ani.

    victor ponta odios.jpg ”Românii îl înjură pe Ponta în gând, alteori cu voce tare, dau din mâini revoltați când îi aud numele, vandalizează corturi și afișe electorale cu Ponta, scriu mesaje anti-Ponta pe unde apucă, pe scurt, consumă extrem de multă energie doar ca să-l urască pe Ponta. Românii ar fi infinit mai fericiți și relaxați dacă Ponta n-ar exista”, spune Decebal Popescu, unul din autorii studiului.

    Mai mult, ura față de Ponta crește în fiecare zi. ”Cu fiecare nouă apariție TV, cu fiecare declarație, gest, zâmbet, afiș electoral, Ponta generează un veritabil tăvălug de ură. Orice centrală nucleară pare o simplă jucărie e ângă capacitatea de a genera ură a lui Victor Ponta”, a încheiat Decebal Popescu