Victor Ponta intr-un interviu pentru CNN: Cat timp Romania este independenta energetic, ea va continua sa ofere stabilitate pentru regiune

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 13:34 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Cea mai eficienta arma a Rusiei este energia, iar cat timp Romania si tarile din regiune sunt independente energetic, vom continua sa oferim prosperitate, stabilitate si predictibilitate, a declarat premierul roman Victor Ponta intr-un interviu pentru postul de televiziune american CNN, potrivit Agerpres.

''Anul trecut, in 2013, am reusit sa avem cea mai rapida crestere economica (din UE, n.r.), de 3,5% din PIB, iar in acest an ea va fi putin mai redusa, de 2-3% din PIB. Avem o rata a somajului sub 7% si un deficit foarte mic. Este foarte important sa continuam reformele structurale si poate cea mai reusita in Romania si un bun exemplu pentru restul regiunii este reforma din sectorul energiei. Pentru ca ati mentionat Ucraina si regiunea Marii Negre, independenta energetica este cea mai importanta lupta de castigat. Cred ca cea mai eficienta arma a Rusiei este energia, iar cat timp Romania si tarile din regiune sunt independente energetic, vom continua sa crestem si sa oferim prosperitate, stabilitate si predictibilitate pentru regiune'', a spus seful guvernului de la Bucuresti, raspunzand unei intrebari legate de prioritatile sale in domeniul economic in cazul in care va fi ales presedinte al Romaniei.

El a subliniat ca Romania va trebui sa le arate vecinilor ei ca un drum democratic, proeuropean si proatlantic este cel al succesului. Referitor la criza din estul Ucrainei si implicatiile sale, Victor Ponta a apreciat ca sanctiunile economice si o pozitie politica clara sunt foarte importante ''pentru a-i transmite lui Vladimir Putin ca actiunile ilegale nu pot ramane nepedepsite''. Totusi, a adaugat seful guvernului roman, Europa si SUA au si obligatia de a le arata cetatenilor din Ucraina, Republica Moldova si Georgia ca prin angajamentul lor proeuropean ''viata lor se va imbunatati, ca vor avea oportunitati mai mari si ca vor fi cetateni egali ai Europei''.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3254 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Si cand nu mai suntem independenti ? (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 13:48)

    BaiatuDinPopor [utilizator]

    Te dai cu rusii Viorele ?
    • +1 (5 voturi)    
      Ponta plateste aparitii de campanie la CNN (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 17:53)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui BaiatuDinPopor

      Aparitiile dese din ultimul timp ale lui Ponta la CNN, primul ministru mereu raspunzind unor intrebari servite, sunt suspecte si nu pot avea loc decit in urma platii catre canalul american a unor sume de bani.
    • +1 (1 vot)    
      Politicienii nostri arata ca strutii (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 21:05)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui BaiatuDinPopor

      Apropos de Victoras, energie si independenta. Rusii au ocupat Crimeea si nimeni nu le poate sta in cale daca vor ocupa Insula Serpilor. Rusia comaseaza trupe in Crimeea, iar ocuparea insulei nu va necesita mai mult de 100 de militari. Ar fi o actiune militara cu un castig deosebit dat fiind platoul continental din jurul insulei - care poate fi revendicat cu forta - cat si pozitia ei strategica iar cei care se ocupa interesul natiunii nu pricep asta. Romania ar trebui sa ceara folosinta insulei in cadrul NATO daca nu vrem sa vedem rusii acolo.
  • +11 (17 voturi)    
    Sau in traducere (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 14:25)

    slur [utilizator]

    pentru cei care nu stiu inca sa descifreze dublul limbaj al micului Titulescu, e un alt fel de a spune "tre sa dam drumu la Rosia Montana si la Pungesti".
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 14:45)

      [anonim] i-a raspuns lui slur

    • +1 (1 vot)    
      Nu e bai ca da drumul (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:35)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui slur

      Conditiile in care da drumul is hilare, impotriva poporului. Mai sunt sute de zone in lume unde se face acelasi lucru....dar oamenii prospera acolo.
    • +1 (1 vot)    
      Suntem... (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:59)

      JohnSmith [utilizator] i-a raspuns lui slur

      ...independenți. Deocamdată. Dumnezeu știe, însă, cât. Și asta, fără Roșia și Pungești.
  • +2 (4 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 14:28)

    rezis [utilizator]

    ...peste tot fraze sforaitoare si lipsite de continut despre independenta energetica (mai toti romanii stiu despre ce e vorba)... insa pe noi ne intereseaza independenta justitiei...ok?
  • +3 (3 voturi)    
    Cat timp esti tu "doctor "Ro va fi bolnava&gregara (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 15:25)

    Plagarus [utilizator]

    2002 - 2007 Lector DR. Univ.Romano-Americana ?
    2007 -2010 Conf. Univ. Dr. în cadrul Departamentului de Drept Penal-Univ Romano-Americana ?

    Micul Nero WcP, despre eliminarea "taxei de stalp" la sondele din Marea Neagra: Companiile trebuie sa primeasca toate stimulentele de natura fiscala pentru a le convinge sa investeasca
    Intai bagi taxa apoi o scoti ca sa le convingi sa investeasca ?
    Romania scoate la licitatie 36 de perimetre petroliere

    Spre deosebire de fizică, unde nu a putut fi atins zero absolut, adică minus 273,15 grade Celsius, punctul de unde nu mai palpită nici un pic de energie în sistem, în materie de audiență americana pt. plagiatorul albanezo-italo-romeno Viorel PremieRUS,s-a atins zero absolut !!!!
  • +1 (1 vot)    
    ... oh.. (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 15:57)

    Observatore [utilizator]

    ... da ... ( asta cu duduitul parca l-am mai auzit ) .
  • +1 (1 vot)    
    panglici si iar panglici (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:36)

    botea [utilizator]

    Draga Hotnews: Stiti cata greata produce campania lui VVP pe site-ul vostru, care agreseaza de doua ori chiar pe aceeasi pagina, cu panglicile lui cu tot?
    Aveti nevoie de banii PSD-ului? Mai bine lipsa!
  • +2 (2 voturi)    
    Păi acum ceva timp (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:51)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    spuneai că nu suntem chiar independenti , că trebuie să exploatăm gaze de sist bla,bla,bla , chestii din astea . Acum peste noapte ajunserăm independenti ?

    Oricum , interviul cu tine a fost foarte asemănător cu unul luat lui mr. Bean , probabil că reporterii CNN incă se mai tăvălesc pe jos de râs .
    Vorbe despre prosperitate intr-o tara cu milioane de muritori de foame , despre somaj scăzut cu milioane de români plecati la muncă peste granită , despre deficit mic cu directionarea banilor de la investitii către pensii si cadouri electorale , despre respectarea legii si democratiei când tu si clanul tău de mafioti batjocoriti zilnic legile acestei tări , despre reforme structurale când voi opriti orice reformă incepută de predecesorii vostri sunt doar glume ( ar mai fi multe dar deja am o stare de vomă ) , chiar si pentru niste reporteri are cunosc mai putin România .
  • +2 (4 voturi)    
    Monica Macovei versus Mitomanul Ponta! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 20:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Pe masura ce se apropie alegerile, populatia trebue, in afara de simpatii (de argumente generate de emotii), sa poata stabili o ierarhizare a candidatilor, pe baza unor criterii serioase care sa ii departajeze.
    Se constata ca, practic, toti candidatii, 'basisti' sau 'nebasisti' (anti) s-au cam inspirat din programul politic al presedintelui Traian Basescu : intarirea independentei justitiei, protejarea acesteia (in limitele constitutiei), lupta impotriva coruptiei, reformarea educatiei, sanatatii, administratiei (la nivel central si teritorial), armatei, serviciilor secrete, eficientizarea alegerii parlamentarilor, regionalizarea, agricultura, turismul,
    IMM-uri, in finante si economie, in descentralizare, etc.
    Mai toti candidatii au aceste promisiuni in programul lor. Unii anti- T.B. vor o parte din 7,4mil.
    Vreo doi pun accentul pe nationalism, pe dragostea fata de tarisoara, lipsindu-le multe dintre promisiunile majotitatii candidatilor.
    Dintre cei care se inspira (n-am zis 'plagiaza!) din Traian Basescu, Ponta nu prea este credibil in privinta sustinerii justitiei, pe care o numeste 'a lui Basescu', nici in privinta luptei impotriva coruptiei, cunoscuta fiind sustinerea sa actuala de catre cei mai mari coropti, din puscarii sau aflati pe calea puscariei, toti acestia sperand ca Vio sa ii elibereze, sa anuleze deciziile 'justitiei lui Basescu', asa cum le-a promis (cum au facut targul!).
    Dragnea si presedintii consiliilor judetene tin la posturile lor, nu la 'regionalizare', toti cei 588 parlamentari vor sa fie realesi, nu vor reformare.
    Deoarece, in situatia janica in care se afla tara, cel mai puternic criteriu de departajare a candidatilor trebue sa fie lupta impotriva coruptiei, se impune sa alegem, cu obiectivitate, un candidat care sa fi dovedit prin toata activitatea lui anterioara, ca este un luptator faptic - Monica Macovei, nu unul care face vocalize pe aceasta tema, acum, in campanie, dar in realitate sa se fi dovedit un sustinator al coruptilor - Ponta
    • +1 (1 vot)    
      Noroc ca au candidatii memorie 'ceas'! (Duminică, 5 octombrie 2014, 8:04)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Am uitat eu, dar n-au uitat toti candidatii, sa isi treaca in program si un alt punct preluat de la Traian Basescu : 'Independenta energetica'.
      Tot de la Traian Basescu, au copiat toti (Mito. a plagiat!) si parteneriatul cu SUA, integrarea in UE, apropierea de fratii romani din Moldova, etc., etc.
      Sa mai zica unii ca lumea e mica! Cine-i mai crede?
      Cu scopul de a-i castiga pe cat mai multi din cei 7.4 mili. de pacaliti (in 2012), carora li s-a pus belciugul otravit in nas, de catre Antena 3-Gadea (multi il poarta si acum, ametiti de otrava propagandei securistului Felix), toti candidatii, cu exceptia Elenei Udrea, se tin departe de Traian Basescu, si-au trecut in program ca ei nu mai vor scandal, vor ca poporul sa vada numai liniste, pace. Mitomanul joaca chiar la maximum : vrea sa se uneasca tot poporul sub el, si-a pus politrucii sa incinga, prin piete, 'hora unirii'.
      Unii dintre politruci, crezand ca e vorba de 'Internationala', au fost solisti si dirijori ai corului de nostalgici care asteptau, aproape fara speranta, sa le revina vremurile alea bune, cand nu misca nimeni in front. Si-au aminit si au inceput sa strige, pe ulitele satului : 'Iliescu presedinte, ca sa fie ca-nainte'. Dragnea o sa-i treaca si pe acestia pe raboj, ca activisti de la baza sanatoasa a partidului, nealterata cu 'basisti'. Unii, uitati de Dumnezeu, mai striga 'Antonescu presedinte', 'USL traieste', ce le-a mai ramas din lectiile anterioare. Niciuna dintre simpatizantele FSN-lui (asa stiu ele ca se chiama PSD), ajunse acum la varsta a treia, nu mai striga : 'nu vrem Kent, nu vrem valuta, il vrem pe Roman!'. Ce vremuri! Parca ieri l-a tradat Atanasiu (cel urmarit acum de justitie) pe Cunescu, atunci cand a vandut PSDR- Partidul Social Democrat Roman-, pentr un pumn de arginti , integrat de Iliescu in FSN - PDSR. Hotia a trecut atunci neobservata de multi, cei care au fost inselati de faptul ca Partidul lui Cunescu si cel al lui Iliescu foloseau tot literele P,S,D,R, doar asezate diferit.
  • +2 (2 voturi)    
    7,4 votaci = o gogoritza ! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 22:49)

    Plagarus [utilizator]

    USL : 7,4 milioane minus :
    2 milioane de analfabeti din date oficiale;
    1 milion de morti powered by Dragnea ;
    1,8 milioane PNL;
    2,6 milioane PSD-ei !
  • -1 (1 vot)    
    IARTA-I DOAMNE CA ATATA POT (Duminică, 5 octombrie 2014, 10:42)

    cainelesalbatic [utilizator]

    Imi pare rau dar cei ca dvs.care scriu pentru a se afla in treaba, dovedesc o lipsa totala de logica si retorica pe care cred ca nici nu le-au avut vreodata.Nu sunteti in stare sa sustineti o tema,o ideie,o problema sau un discurs,fie el chiar si scris prealabil,pentru ca incurcati personajele, problemele din text cu titlul temei ,vechiturile cu perspectiva.Nu stiti despre ce se vorbeste in propozitiune,nu stiti pe cine si in ce problema combateti .Credeti ca daca folositi un vocabular smecheresc ,dar sarac,ofensator si nepotrivit va creste valoarea? In nici un caz,decat,eventual compasiunea. Mai bine veniti cu propuneri,cu solutii si atunci stiti pentru ce ati consumat timpul in fata calculatorului. Si apoi mai sunt si problemele care tin de constitutie. Acum se alege Presedintele si el are anumite prerogative in functie de care trebuie sa-I apreciem si competentele. Parlamentul este altceva,el a fost ales,are o anume structura si o anume majoritate.Aceasta majoritate hotaraste daca schimba sau nu Guvernul si cine va fi propus Prim Ministru daca Ponta va fi ales presedinte. In rest poate sa urle Klauss , sau Udrea , sau voi oricat procedura este una singura:actualul Premier ramane,sau poate sa demisioneze si numai in aceasta ipostaza se propune si apoi allege un alt premier.Asa prevede Constitutia, dar……….voi nici nu stiti ce alegeti acum , nu puteti pricepe mai mult,asta este tot ce puteti da , asa ca….. ramaneti in plata Domnului! Cainele Salbatic
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Luni, 6 octombrie 2014, 19:42)

    AlinaDobrescu [anonim]

    Pai de aprox trei ani este Ponta la guvernare, a promis ca o sa curga lapte si miere, ei?
    De ce mai ceri la altii, cand te-ai omorat sa dai votatul mitormanului Ponta? Du-te la el pe FB si spune-i ca mamanci numai parjoale. Ce treaba maia re dl Basescu, n u el este premier, nu Udrea sau ceillati, ci PSD-PC-PUNR.