VIDEO Victor Ponta, la CNN: Romania trebuie sa le demonstreze vecinilor ca drumul spre succes este unul proeuropean si proatlantic

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 29 septembrie 2014, 15:49 Actualitate | Politic

Romania trebuie sa le demonstreze vecinilor sai - Ucraina, Republica Moldova, Georgia - ca drumul spre succes al unei tari este unul democratic, proeuropean si proatlantic, a declarat luni premierul Victor Ponta intr-un interviu pentru postul de televiziunea CNN, precizand ca in cateva zile va efectua o vizita la Kiev, transmite Agerpres.

"Romania ar trebui sa le demonstreze vecinilor sai - Ucraina, Republica Moldova, Georgia - ca drumul spre succes al unei tari este unul democratic, proeuropean, proatlantic. Si, ca prim-ministru, am reusit nu doar sa mentin tara in aceasta directie, ci si sa imbunatatesc situatia economica si prosperitatea. Acesta este un bun exemplu pentru vecinii nostri", a spus premierul roman, intors recent dintr-o vizita in SUA.

El a mai afirmat ca, probabil, cea mai importanta si de succes reforma in Romania este cea din energie, care poate fi un bun exemplu pentru restul regiunii, adaugand ca "independenta energetica este cea mai importanta lupta ce trebuie castigata".

"Anul trecut, in 2013, am reusit sa avem cel mai rapid ritm de crestere economica - 3,5%. Anul acesta va fi ceva mai mic, intre 2% si 3%. Avem o rata a somajului sub 7% si un deficit foarte mic. Este foarte important sa continuam reformele structurale. Poate cea mai importanta si cea mai de succes in Romania - si un bun exemplu pentru restul regiunii - este cea din energie, deoarece, vorbind despre Ucraina si despre regiunea Marii Negre, independenta energetica este cea mai importanta lupta ce trebuie castigata", a declarat Ponta, raspunzand unei intrebari despre asteptarile privind economia Romaniei in cazul in care va ajunge presedinte.

"Cred ca arma cea mai eficienta a Rusiei este energia. Si, atat timp cat Romania si tarile din regiune sunt independente energetic, vor continua sa creasca si sa ofere prosperitate, stabilitate si predictibilitate pentru aceasta regiune", a adaugat el.

Prim-ministrul roman a afirmat totodata ca sanctiunile economice si pozitiile politice foarte clare sunt importante pentru a arata Rusiei si presedintelui Vladimir Putin ca "actiunile ilegale nu pot ramane nepedepsite".

"Cred ca sanctiunile economice si pozitiile politice foarte clare sunt importante doar pentru a arata Federatiei Ruse si presedintelui Putin ca actiunile ilegale nu pot ramane nepedepsite. Pe de alta parte - iar acesta este mesajul meu din partea unei tari iesite din perioada comunista, care nu are decat 25 de ani de democratie (...) - obligatia Europei si a SUA este de a le dovedi cetatenilor ucraineni, cetatenilor moldoveni, cetatenilor georgieni ca viata lor se va imbunatati, ca vor avea oportunitati mai bune, ca vor fi cetateni egali ai Europei", a spus el.

"In cateva zile voi efectua o vizita la Kiev. Am fost de multe ori in acest an la Chisinau. Acesta este mesajul - daca aceste tari si aceste popoare vor avea incredere in europeni si vor urma calea prodemocratica si proeuropeana, vor avea de asemenea institutii puternice, prosperitate si o lupta impotriva coruptiei, precum si o imbunatatire clara a standardelor lor de viata", a subliniat Ponta.

El a spus totodata ca trebuie o mai mare solidaritate cu tari precum Ucraina, Republica Moldova si Georgia, pentru ca, fiind mai aproape de Rusia, este mai dificil pentru ele.

"Trebuie sa fim mai solidari cu aceste popoare. Cu cat sunt mai aproape de Rusia, cu atat este mai dificil. De aceea, independenta energetica, institutii puternice si o pozitie politica clara din partea tuturor membrilor comunitatii internationale sunt foarte importante. Sunt sigur ca vom avea succes si cu aceste trei tari, asa cum au avut succes fostele state comuniste ca Romania, care sunt acum membre ale comunitatii democratice", a incheiat el.


























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1702 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    bate campii (Luni, 29 septembrie 2014, 16:00)

    tenere [utilizator]

    are o scadere economica si se cheama ca e in recesiune, are populatie activa car ii pleaca din tara (3.1% au disparut in ultimul an), are discurs pro-sovietic, desfiinteaza institutii ale statului dupa bunul plac evident anti-democratic, inlesneste spaga si hotia prin amnistii fiscale, reduce taxe puse tot de el si se lauda cu relaxare fiscala...

    si mai scriu doua pagini fara sa termin

    guvern de hoti condus de un copiator fara personalitate si viziune, o marioneta a altora diin est, tare mi-ar placea sa ieasa pe 2 la prezidentiale si sa ramana la tv cu popcornul in fata
    • -5 (13 voturi)    
      stiu ca doare... (Luni, 29 septembrie 2014, 16:44)

      Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      ... sa vezi un politician roman care vorbeste corect limba materna + engleza/franceza. Ce mai, un adevarat plagiator! S-a dus la scoala si a plagiat pina a invatat limbi straine! Mon cher, denunta-l la DNA pentru plagiere. In plus, a furat si accentul lui Putin! Denunta-l si pentru asta! Este clar un accent pro-sovietic, bolsevic!
      • +1 (7 voturi)    
        Pai e frumos "tovarase" ? (Luni, 29 septembrie 2014, 17:46)

        Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

        Te-ai dat cu "americanisme" d-astea ?
        Sau asa va instruieste acum la sedintele de partid - sa folositi "polecre" (nu "porecle" ) d-astea americanesti ?

        Referitor la postarile tale : pupincurismul de care dai dovada fata de pontanocchio & co este dezgustator ...
        Du-te si uita-te la a3 - sa te relaxezi - nu mai "combate" p-aci ... iti pierzi vremea ..
        • 0 (0 voturi)    
          instructia, educatia, inteligenta (Luni, 29 septembrie 2014, 21:10)

          tovpona [utilizator] i-a raspuns lui Luke1

          nu tin de caracter , etica, morala.
      • +3 (7 voturi)    
        ? (Luni, 29 septembrie 2014, 17:59)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

        adica tu ne spui ca Ponta nu e plagiator ? ca nu si-a plagiat lucrarea de doctorat ? ca ponta nu are si nu a avut in permanenta guverne formate din cetateni certati cu legea si cu dosare pe rol ? ne pui ca ponta nu are discurs duplicitar ? (adica Dusa nu tocmai vrea sa intareasca cooperarea militara cu China ... iar noi suntem in NATO) ne spui ca nu e pro-rus ? A ! .... Cred ca tu vrei sa spui de fapt ca Ponta nu minte ! ca e sincer ! ca el niciodata nu spune exact ce vrea sa auda interlocutorul :) ...
        Engleza lui nu ma impresioneaza si nu conteaza. Nu accentul conteaza, conteaza ce spune. Iar ponta cand spune ceva, minte.
        • -3 (3 voturi)    
          spune-mi te rog... (Luni, 29 septembrie 2014, 19:31)

          Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui uzu

          1... pe cine a plagiat Ponta la doctorat?
          2... numele unui politician care nu minte?
          3... de cind NATO este in razboi cu China?

          Sinteti cu totii amuzanti... Din pacate nu aveti nici un argument... Ca niste maimute care dau din miini, insa nu stiu nici ele ce vor... :-)
          • 0 (0 voturi)    
            Mai minti ba.. (Marţi, 30 septembrie 2014, 15:12)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

            ..da' nu minti non stop, chiar si cand nu e nevoie sa minti. Asta minte ca nu se poate abtine, nu ca este nevoit sa minta.

            Acum stiu ca tie iti plac si admiri hotii si mincinosii.

            "Raportul de expertiză ştiinţifică realizat de profesorul doctor Simina Tănăsescu, de la Facultatea de Drept a Universităţii din Bucureşti (UB), profesor doctor Vlad Constantinesco, de la Facultatea de Drept a Universităţii din Strasbourg, şi de conferenţiar doctor Claudia Ghica-Lemarchand, prodecan al Facultăţii de Drept de la Universitatea Sorbona a fost dat publicităţii miercuri de UB.

            Teza de doctorat a lui Victor Ponta a fost supusă expertizei acestora de către rectorul Universităţii Bucureşti, Mircea Dumitru.

            Potrivit raportului, lectura detaliată a tezei de doctorat a lui Victor Ponta impune trei observaţii de natură generală, prima fiind că "autorul a plagiat patru surse majore", şi anume lucrările semnate de Dumitru Diaconu - Curtea Penală Internaţională, Istorie şi Realitate (Editura All Beck, 1999), Vasile Creţu - Drept Internaţional Penal (Editura Tempus, 1996), Ion Diaconu - The International Criminal Court: A New Stage, (Nicolae Titulescu Romanian Inst. International Studies, 2002), şi Victor Duculescu, prefaţa la lucrarea lui Dumitru Diaconu.

            "Autorul tezei a «împrumutat» de la aceşti autori nu numai idei juridice, dar şi formularea lor", spun cei trei jurişti în raport.

            Cea de-a doua observaţie este că autorul tezei "nu respectă regulile în vigoare în mediul academic: (...) ocultează total cele patru surse plagiate şi omite să pună citatele între ghilimele, să identifice referinţele sau să menţioneze în orice fel autorii intelectuali ai ideilor plagiate".

            "Totuşi, acest mod de a proceda nu se datorează necunoaşterii regulilor, din moment ce numeroase citate sunt perfect formalizate", se spune în raport."
          • 0 (0 voturi)    
            Si apropo de China... (Marţi, 30 septembrie 2014, 16:55)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

            ".........

            Din această perspectivă este interesant de văzut care este perspectiva chineză asupra confruntării geopolitice cu Occidentul, în principal cu americanii. China fiind țara cu care România, prin intermediul lui Mircea Dușa, ministrul Apărării, tocmai s-a arătat gata să “intensifice cooperarea militară”! Cum poate intra în astfel de aranjamente România, membru NATO și partener strategic al Americii, cu o țară care și-a asumat explicit confruntare geopolitică cu Statele Unite, principalul nostru pilon de securitate nu ridică doar mari semne de întrebare ci ar trebui să fie și un serios motiv de preocupare. Spre știința d-lui Dușa și a premierului Ponta tonul confrontațional al Beijingului față de America s-a înăsprit puternic în ultima vreme, mai ales după venirea la putere a lui Xi Jinping, pe care mulți în consideră a fi cel mai puternic lider chinez de la Mao încoace. O situație descrisă sugestiv de coperta de deschidere din The Economist care titrează: “Xi who must be obeyed”

            .................................."
      • 0 (4 voturi)    
        Wow! (Luni, 29 septembrie 2014, 18:05)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

        Capitalistul generos unde zacea! Vorbeste corect limba romana: Fa Doino! Wow! Ai uitat si spaniola! Nu mai tii minte ca a avut interviul acela cu ziaristul spaniol care l-a intrebat daca isi da demisia in caz ca se confirma ca a plagiat? Tii minte, nu? Fireste ca interviul a fost in romana, dar Poanta asta al tau cand a fost intrebat a zis ca a tinut interviul in .. spaniola. Deci, cunoaste si spaniola. N-o vorbeste, dar o cunoaste. S-au intalnit de cateva ori pe strada.

        "S-a dus la scoala si a plagiat pina a invatat limbi straine". Tocmai ca nu s-a dus. Dupa spusele mincinosului, a dormit prin gari, in loc sa stea la scoala. Ca daca statea la scoala si-i placea cartea, nu mai plagia. Si poti invata limbi straine si fara sa te duci la scoala. Asta asa.

        O tot dai pe-asta cu "plagiatul", ca te doare tare. Idolul tau, un gunoi de doi bani, care n-a facut nimic in viata decat sa insele si sa minta. Acestea sunt singurele calitati care l-au adus si-l mentin unde este.
    • +5 (7 voturi)    
      Da, iar Zgonea de manuta cu chinezu (Luni, 29 septembrie 2014, 16:46)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui tenere

      exact orientarea pro-occidentala a actualei guvernari o sublinia !

      Si din acelasi motiv (orientarea pro-occidentala) vor sa-i "racordeze"pe chinezi la energie, aparare si ce-or mai fi gasind baietii de interes ...

      Dublul discurs al lui pontanocchio transcende deja suprarealul ...
  • +13 (15 voturi)    
    minte cum respira (Luni, 29 septembrie 2014, 16:08)

    xanti [utilizator]

    traiasca UE si SUA dar il trimite pe Dusa in China pentru parteneriat strategic militar.
  • +12 (14 voturi)    
    De asta ... (Luni, 29 septembrie 2014, 16:10)

    A_Radu [utilizator]

    De cate ori are ocazia pleaca prin China la pupat fundurile asiaticilor ... Ponta isi confirma din nou fatarnicia ... are o placa pentru intern si alta pentru extern ...
  • +10 (12 voturi)    
    din pacate... (Luni, 29 septembrie 2014, 16:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Din pacate, aia de la CNN nu au inteles mare lucru intrucat tonta nu vorbeste engleza iar ei nu inteleg rusa...
  • +7 (9 voturi)    
    Pai daca e asa, ce cauti prin Asia mai dofttorele? (Luni, 29 septembrie 2014, 16:18)

    Wanheda [utilizator]

    Daca trebuie continuate reformele structurale de ce ai taiat investitiile de la buget? Cati km de autostrada o sa dai in functiune anul asta? 0.
    De ce e somajul doar 7%? Iti spun eu, pt ca au plecat mai toti tinerii din tara si cei ramasi nu-s inregistrati pe nicaieri.
    Si de ce minti cu atata nerusinare? De ce nu ai spus clar si raspicat ca drumul spre succes se face prin dottorie copy paste?
  • +8 (10 voturi)    
    Proatlatic si proeuropean dar... (Luni, 29 septembrie 2014, 16:19)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    prin asia, recte china si urss, nu?!
    • +3 (3 voturi)    
      Da,pe principiul "Ocolul pamantului in 80 de ..." (Luni, 29 septembrie 2014, 16:51)

      Luke1 [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      ani probabil ...

      Iar acest lucru are un pervers efect : le va arata occidentalilor ca e mai vestic decat ei (tocmai, ca luand-o musiu la trap spre Est , datorita faptului ca Pamantul e rotund, printr-o manevra de "invaluire" se va infatisa vesticilor venind din ... vestul lor ... Deci, e mai vestic decat vesticii in extremis, prin aceasta invartire in juru cozii...
  • +9 (9 voturi)    
    Una spui, alta faci! (Luni, 29 septembrie 2014, 16:22)

    Johanis [utilizator]

    Cine oare avea acest obicei?
    Mai da-le nicule, o suta de lei!
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Luni, 29 septembrie 2014, 17:44)

    hipster [utilizator]

    Dl Ponta este foarte bun in teorie, practica il omoara.
  • +3 (3 voturi)    
    Trebuie sa le demonstreze vecinilor (Luni, 29 septembrie 2014, 17:48)

    doi si-un sfert [utilizator]

    adica Rep. Moldova si Marea Neagra ca Romania este un succes cu PSD-ul la putere... :)
  • +1 (1 vot)    
    Hong Kong (Luni, 29 septembrie 2014, 18:40)

    nimrod [utilizator]

    Ponta ar trebui să spună repejor care-i atitudinea lui, ca şi premier european, faţă de ce se întâmplă în Hong Kong, unde nu e acceptat candidatul de la centru...
  • +2 (2 voturi)    
    Micul Nero baga palavre, dupa ce a dat foc democra (Luni, 29 septembrie 2014, 19:21)

    Plagarus [utilizator]

    Oare ce diagnostic i-au pus americanii, "doctorului " Viorel I-ul panglicar ?(tulburare afectiva bipolara cu recomandarea ca poate fi încadrat în muncă, dar este bine să fie protejat, supravegheat de colectiv, fără activităţi de răspundere ?)
    Programul national de dezanificare va fi sustinut financiar de familia l'u Viorel & popa socru Sarbu ?
  • +1 (1 vot)    
    Atentie ponta !!! (Luni, 29 septembrie 2014, 19:47)

    geag [utilizator]

    Daca ala este drumul pe care ti l-ai propus la modul figurat ai luat-o invers iar la modul propriu ai ales varianta cea mai lunga sa traversezi Atlanticul.Drumul lung si ...........=cih
  • 0 (0 voturi)    
    mincinosul (Marţi, 30 septembrie 2014, 7:45)

    fit [utilizator]

    cine il mai crede?