Monica Macovei solicita organizarea unui referendum national pe tema imunitatii parlamentarilor

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 28 septembrie 2014, 19:15 Actualitate | Politic

Candidatul independent Monica Macovei a anuntat ca ii trimite in scris lui Traian Basescu solicitarea organizarii unui referendum, in 16 noiembrie, concomitent cu organizarea celui ce-al doilea tur al prezidentialelor, privind restrangerea imunitatii parlamentarilor, ministrilor si presedintelui, informeaza Mediafax.

"Ancheta DNA in cauza Microsoft, in care sunt anchetati 9 ministri din 4 guverne ne arata fata hada a clasei politice, ne arata ca aceasta coruptie este transpartinica, ne arata ca si atunci cand ii vedem pe politicieni la televizor discutand unul cu altul, prefecandu-se ca se cearta, ca au opini diferite, in realitate, in spatele cortinei, toti lucreaza impreuna si toti iau mita si toti fac aranjamente, toate acestea pe banii nostri. Cea mai mare parte a clasei politice a ajuns o cangrena, care ne suge de bani, care ne minte, care ne inseala, care ne pacaleste. Si pana la urma vedem ca nu este nicio diferenta intre cum au actionat oamenii din aceste partide (...) Toate se duc la bani, lucreaza impreuna sa fure din banii nostri", a declarat, duminica, Monica Macovei, intr-o conferinta de presa.

Macovei a felicitat DNA pentru ancheta, reamintit ca a creat aceasta institutie in 2005 si ca presedinte ii va asigura independenta in continuare, "sa lucreze la fel de bine pana starpim toata coruptia politica sau coruptia mare din aceasta tara".

Candidatul independent la prezidentiale a subliniat ca, avand in vedere experientele anterioare, cand Parlamentul a respins cererile DNA in mai multe cazuri pentru ridicarea imunitatii, face un apel la Parlament si la presedinte "sa analizeze aceste cereri ale DNA si sa dea avizul pentru cercetare".

"Daca nu se dau aceste avize, practic, din nou mai primim niste palme, noi, cetatenii obisnuiti, fiind impartiti in doua categorii: cei care se duc cand sunt chemati la organele de ancheta si, daca nu se duc sunt amendati, si categoria privilegiata a demnitarilor, care nu se duc ca nu vor ei si colegii lor", a spus Macovei.

Monica Macovei a declarat ca, avand in vedere aceasta realitate, ii solicita presedintelui Traian Basescu "sa faca toate demersurile pentru organizarea unui referendum in data 16 noiembrie 2014 cu urmatoarea intrebare:

'Sunteti de acord ca parlamentarii, ministrii si presedintele Romaniei sa nu beneficieze de nicio forma de imunitate, cu exceptia opiniilor politice?' Iar raspunsul trebuie sa fie simplu: da sau nu".

"Aceasta solicitare pleaca si in scris catre presedinte. Am ales aceasta data, 16 noiembrie 2014, pentru ca sondajele arata ca oricum vom avea turul II al alegerilor prezidentiale si costurile vor fi mult reduse pentru un astfel de scrutin", a spus Macovei, exprimandu-si speranta ca raspunsul sa fie favorabil, iar romanii sa fie chemati pe 16 noiembrie "sa rezolve ei aceasta problema a imunitatii demnitarilor, parlamentari, ministri, presedinte si sa-i faca egali cu toti ceilalti romani".

Intrebata daca nu se poate face altceva, in conditiile in care referendumul referitor la un Parlament cu 300 de membri nu a fost aplicat, Macovei a declarat ca acest lucru arata "cat le pasa politicienilor de romanii care au votat". "Nu le pasa deloc si le incalca demnitatea si votul in picioare. Dar asta nu inseamna ca noi nu trebuie sa continuam sa folosim mijloacele pe care le avem in Constitutie (...) Voi insista sa fie aplicate amandoua", a mai spus Monica Macovei.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4421 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    referendumul ar trebui facut..... (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:35)

    translativus [utilizator]

    ......in primul rand pentru dizolvarea acestui parlament.
    Astfel, se va putea implementa si rezultatul referendumului despre cei 300 de inutili dar se vor sincroniza si parlamentarele cu prezidentialele.

    Oricum, M.Macovei este singurul candidat care a amintit de reforma parlamentara dar nu este de ajuns.
    Vreau sa includa in prograul sau punerea imediata in aplicare a rezultatelor la orice referendum, trecut sau viitor.
    Aceasta ne va arata ca ii pasa cu adevarat de dorintele noastre si ar fi un prim pas spre democratia autentica.
    • -11 (23 voturi)    
      ai dreptate (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:33)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Democrația parlamentară este cel mai autentic tip de democrație.
      • +9 (9 voturi)    
        in care (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:14)

        tovpona [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        se ascund toti hotii si borfasii tarii.Care nu au facut nimic pentru tara ci doar s-au inmultit ca paduchii.Nici macar cu chinezii n-au facut altceva decat sa se tina de mana.
        • +7 (7 voturi)    
          Perspectiva (Luni, 29 septembrie 2014, 8:17)

          Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui tovpona

          De fapt, chinezii ii tineau pe parlamentarii romani de mana. Auzisera atatea despre vajnicii nostri "reprezentanti" incat au vrut sa fie siguri ca isi vor tine mainile unde trebuie.
          Trebuie sa recunoasteti ca a fost cea mai diplomata alegere! ;)
      • +8 (8 voturi)    
        dar nu cea romaneasca (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:25)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        nu te-ai intrebat niciodata de ce ai atitea -, - , ... fara numar.

        In ce parlament din lume voteaza un condamnat penal ???
      • +7 (7 voturi)    
        daca democratie..... (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:29)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        .....inseamna sa ignori vointa poporului exprimata clar printr-un referendum, atunci da, democratia parlamentara este cea autentica.

        Din nefericire, pentru toti escrocii si aplaudacii lor, democratie inseamna PUTEREA POPORULUI iar magaria parlamentarista tocmai asta nu vrea.

        Stiu, este grea munca pentru escroci si de aceea isi apara cu atata indarjire privilegiile dar vine o vreme.....vine !
      • +3 (3 voturi)    
        Poate... (Duminică, 28 septembrie 2014, 23:32)

        Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Dar nu cu ACESTI parlamentari.
    • -5 (7 voturi)    
      Cu 3% intentie de vot poti sa zici orice (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:08)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      "În primul tur al alegerilor prezidenţiale, Victor Ponta ar cîştigat detaşat cu 42%, fiind urmat de Klaus Iohannis cu 26%.

      Călin Popescu Tăriceanu ar obţine 9%, Elena Udrea – 6%, Dan Diaconescu – 5%, Corneliu Vadim Tudor – 4%, Monica Macovei – 3%, Kelem Hunor – 3%, Teodor Meleșcanu – 1%."

      http://www.voceatransilvaniei.ro/sondaj-alegeri-prezidentiale-2014-sociopol-cine-ar-castiga-daca-duminica-ar-avea-loc-alegeri/
      • +7 (7 voturi)    
        Eh, goagle! (Luni, 29 septembrie 2014, 8:04)

        Radu-Mihai [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Depinde ce vrei sa cauti. Daca mai dai un "search: mai gasesti si ceva de genul:

        http://capitalismpepaine.com/2014/09/07/sondaj-psd-ponta-a-pierdut-deja-alegerile/
      • +6 (6 voturi)    
        daca M.Macovei...... (Luni, 29 septembrie 2014, 8:32)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        .....si-ar face din organizarea unui referendum pentru dizolvarea acestui parlament, unul din punctele principale al campaniei sale, cei 3% se vor transforma rapid in 40%, daca nu chiar peste 50% chiar din primul tur.

        Daca tot veniti cu cifre din sondaje, adaugati si cifra de popularitate sau incredere a poporului in acesti parlamentari, aparatori ai infractorilor, si veti intelege imediat cum va vota poporul.

        Sper ca echipa de campanie a candidatului Macovei, sa inteleaga si sa lucreze intens pe aceasta tema. Ne-ar face un bine imens !
      • +4 (6 voturi)    
        Mai ales cu 46% intentie de vot poti spune multe. (Luni, 29 septembrie 2014, 8:54)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Numai tampenii si minciuni, ca idiotilor le plac astfel de "vorbe".
    • +9 (9 voturi)    
      da! (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:44)

      N-joy [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      exact! referendumul trebuie facut!
      prea multi (parlamentari, ministri si altii) isi fac de cap in ideea ca nu li se poate intampla nimic ca au imunitate.
      numai sa mearga lumea la vot, ca altfel... iese iar cum vor ei si se cheltuie banii de referendum degeaba, cum s-a mai intamplat...
      • +5 (7 voturi)    
        daca ne amintim bine...... (Luni, 29 septembrie 2014, 8:39)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui N-joy

        ......la referendumul despre cei maximum 300 de inutili si o singura camera de dezmat, au iesit la vot peste 50% din populatie, ceea ce este un record in fata tuturor celorlalte tipuri de scrutin iar rezultatul a fost covarsitor, pentru !

        Acum, fraierii au adoptat legea care recunoaste validitatea cu prezenta a doar 30% din populatie asa ca, nu va fi nicio problema in a-i indeparta.
  • +23 (23 voturi)    
    Degeaba (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:45)

    Milka Man [utilizator]

    Sa nu uitam ca la alt referendum s-a votat si pentru reducerea drasctica a numarului de parlamentari si alesilor li s-a rupt de ce vrea poporul. Cata vreme sunt afectati direct, asa zisii demnitari vor gasi mereu scuze de a invalida orice referendum care le-ar pune situatia in pericol...
  • +24 (26 voturi)    
    Cel mai radical lucru (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:49)

    soundtrack [utilizator]

    care ii sperie pe pigmeii din parlamentul obez si plin de secera si ciocan!!
  • +26 (26 voturi)    
    MONICA, te pup! (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:50)

    romania_curata [utilizator]

    Domnule Presedinte Basescu fii BARBAT pentru ultima data ca presedinte al romaniei si da LIBER Referendumului propus de Monica Macovei!
  • +33 (33 voturi)    
    Se ascute lupta (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:54)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Iar Monica Macovei pare cea mai transanta dintre cei 14 care sunt de fapt doar 3.

    In sfarsit ataca cineva problema referendumului si a uninominalului! Si am impresia ca este doar una din miscarile menite sa scoata din letargie electoratul roman.
    Nasol de tot pentru psd-ei si al lor balon de sapun...
  • +27 (27 voturi)    
    o idee foarte buna (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:06)

    anonim3 [utilizator]

    Sa vedem daca dl presedinte si-o va insusi, desi nu a venit de la dna Udrea. Dar se astepta cineva sa vina de la dansa?
  • +24 (26 voturi)    
    PSD-ul tine cont doar de legea bunului lor plac. (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:18)

    ty [utilizator]

    Asa o sa tin cont de un astfel de referendum cum au tinut cont de cel cu 300 parlamentari si o singura camera. Au prea multi clienti de saturat.
  • +23 (23 voturi)    
    ! (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:22)

    tot [utilizator]

    sint de acord !
  • -11 (25 voturi)    
    oh, da (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:29)

    Mazeta [utilizator]

    Ideea este bună, dar referendumul ar trebui organizat pe 2 noiembrie, la primul tur de scrutin, fiindcă Monica Macovei nu va ajunge în turul al doilea.
    • +4 (4 voturi)    
      eh (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:23)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      asta cine o spune? aia care nu au fost in stare sa tipareasca niste manuale? aia care au pierdut contractul cu Bechtel? aia care nu au fost in stare sa acceseze macar atatea fonduri europene cate a accesat guvernul Boc?

      pretine, daca ar fi avut niste animale in ograda, nu ar fi fost in stare sa le hraneasca, ar fi dat ( animalele) ortu' popii ...

      asa ca ce baza pui musiu' pe sondajele voastre?

      sa iti zic un secret: SI ALEA IS FACUTE PA NASPA :)

      hi hi hi
    • +6 (6 voturi)    
      Romanii vor o schimbare (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:12)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Barbati au tot condus Romania. A venit timpul femeilor. Au si norocul ca psd prezintas un candidat atat de slab pregatit. Ai cumva idee ce le da ponta americanilor? Nastase a dat petrolul, Tariceanu gazu de la Marea Neagra. Ponta ce le da americanilor ca sa ajunga presedinte? Gazele de sist?
    • +3 (3 voturi)    
      Ce-are una cu alta? (Duminică, 28 septembrie 2014, 23:34)

      Vasilake [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      .
      • +3 (3 voturi)    
        Ei, ce are? (Luni, 29 septembrie 2014, 8:56)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Vasilake

        Un Parrot ramane un Parrot, indiferent ce croncane, chiar si atunci cand bate la tastatura.
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Luni, 29 septembrie 2014, 15:29)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tinand cont de comentariile tale anterioare nici nu ma astept sa votezi cu Macovei. deci care-i treaba ta in ce tur ajunge ?
      am tot citit comentariile tale. e clar ca esti PSD pur sange dar nu esti prost (ca marea majoritate a psd-ilor). te provoc deci sa incerci sa faci o comparatie obiectiva intre Monica Macovei si candidatii care crezi tu ca ajung in turul doi. Serios, fa un exercitiu si incearca sa te detasezi de toate intoxicarile de stanga sau de dreapta.
      Apoi du-te la vot.
  • -6 (10 voturi)    
    Referendum?! Apa de ploaie (Luni, 29 septembrie 2014, 0:36)

    Don Ciccio [utilizator]

    Este doar o rasuflata campanie de imagine, in preajma alegerilor din toamna acestui an.

    Vax albina!
  • +7 (7 voturi)    
    Hehe (Luni, 29 septembrie 2014, 3:21)

    KostasP [utilizator]

    Dar si daca ajunge in turul 2, atunci iti garantez ca ajunge presedinte.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 29 septembrie 2014, 15:33)

      uzu [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      intr-o confruntare in doi, cu orice contracandidat, monica Macovei castiga. la orice ora.
      Spre exemplu, votantii de dreapta se raliaza mult mai usor in spatele ei decat a lui Udrea de exemplu.
      Daca Monica Macovei era cadidatul ACL, la momentul asta Ponta era mult mai jos in sondaje.
      Eu o sa merg la vot 56KM, ca nu locuiesc in Romania. Votez Monica Macovei :) !
      Evident.
      merge in turul doi, nu merge in turul doi ... eu mi-am facut datoria.
  • +9 (9 voturi)    
    Revolta sindicalistului - tinichigiu! (Luni, 29 septembrie 2014, 8:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Un sindicalist facut de Ponta ministru pentru atata timp cat i-a fost necesar sa incropeasca o comisie care sa decida ca plagiatorul Viorel nu este plagiator, acest sindicalist vorbaret, cu mutra de tinichigiu auto, a comentat astfel, la posturile TV, propunerea de referendum facuta de Monica Macovei : 'femeia asta nu-i in toate mintile, nu intelege ca noi, parlamentarii, facem lucruri pe care nu le fac oamenii de rand, de-aia avem dreptul la imunitate'.
    Este ca si cum medicii ar vrea si ei imunitate fiindca ei fac lucruri (servicii) le care nu le fac "oamenii de rand". La fel si inginerii, si artistii, si ziaristii, si agricultorii, si tinichigii auto, etc.
    • +2 (4 voturi)    
      n-a mintit! (Luni, 29 septembrie 2014, 16:01)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Si totusi, trebuie sa recunosti ca tinichigiul a avut dreptate, n-a mintit! Da, cel mai corupt parlament, format din cei mai penali parlamentari, o adevarata organizatie de crima organizata, transpartinica si transfrontaliera, face lucruri pe care oamenii obisnuiti, adica aceia care raspund in fata legii, nu le fac, nu au cum si nici n-ar indrazni pt. ca ar da socotela. Da, ei, parlamentarii, au cea mai mare nevoie de imunitate!!
  • +5 (7 voturi)    
    o idee super! (Luni, 29 septembrie 2014, 10:12)

    El Ciupacabra [utilizator]

    in noua Constitutie ar trebui sa scrie negru pe alb doar atat: parlamentarii au imunitate pentru activitatea politica din parlament, pentru orice fapte penale raspund insa precum un cetatean de rand.
  • +5 (7 voturi)    
    Da pentru referendum! (Luni, 29 septembrie 2014, 10:24)

    seek4fun [utilizator]

    O idee excelenta, ca mai toate cele ale doamnei Monica Macovei din aceasta perioada! Este singurul candidat la prezidentiale care poate face curat in politica romaneasc, ajunsa troaca de porci! Doar e femeie, nu?
  • +3 (5 voturi)    
    da, da, da (Luni, 29 septembrie 2014, 16:03)

    revo [utilizator]

    Daca presedintele singur are puterea de a organiza un astfel de referendum, s-o faca! Ar fi o ultima victorie asupra sistemului ticalosit.