Monica Macovei propune verificarea surselor de finantare pentru lansarea candidaturii lui Victor Ponta pe Arena Nationala

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 28 septembrie 2014, 16:49 Actualitate | Politic

Monica Macovei
Foto: Hotnews
Monica Macovei, candidat independent in alegerile prezidentiale, a comentat lansarile contracandidatilor sai spunand ca toate au fost "banale", cu exceptia lansarii "faraonice" a lui Victor Ponta pe Arena Nationala, fiind necesara insa o verificare a surselor de finantare a evenimentului organizat de PSD-UNPR-PC, relateaza Agerpres.

"Lansarea de la Arena Nationala, faraonica, identica cu ceea ce facea Ceausescu, dovedeste si probleme psihice de ego si grandomanie. Intrebarea serioasa este: 'Cu ce bani a facut asta?'. Daca a facut cu banii PSD, atunci sa fie controlati - sa se calculeze cheltuielile si ce au ei in conturi la PSD. Sa vedem daca erau de acolo sau daca sunt bani adusi cu punga. Daca sunt si bani de la Guvern, atunci cu atat mai mult ii vrem inapoi ca sunt banii nostri din taxe si impozite si este infractiune ce a facut Ponta", a declarat Monica Macovei duminica, intr-o conferinta de presa.

"Celelalte lansari au fost banale, ca si campaniile pe care asa le fac de 25 de ani. Isi misca activul de partid cu autobuzele, le dau o punga cu mancare si unii le mai dau si ghiozdane, desi e interzis de lege", a adaugat fostul ministru al Justitiei.

Referitor la propria lansare, Monica Macovei a tinut sa precizeze ca "ultimul va fi cel dintai".

"Eu voi lansa pe bucati si prin evenimente si prin munca. (...) La noi campania este atipica, cu oameni normali, voluntari si lansarea va fi la fel", a mai spus aceasta.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4846 vizualizari

  • -10 (28 voturi)    
    Eu as propune si.... (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:50)

    gica43 [utilizator]

    ...verificarea surselor de imbecilitati debitate la foc automat de catre....sus-numitul.
    • +14 (18 voturi)    
      curios (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:18)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      oare de ce ti-ai luat minusuri "la foc automat" desi in mod evident faceai referire la Ponta?!
      • +7 (9 voturi)    
        Ar fi o explicatie.... (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:55)

        gica43 [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        ..".bio-diversitatea" romaneasca !! Oricum in turul intai eu o voi vota-pozitiv,dupa muuult timp- pe doamna Macovei.
    • -1 (3 voturi)    
      citez din Caragiale (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:17)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      "amice,esti idiot !"
      Nu ma mai chinui sa argumentez de ce cred asta despre tine.Reiese prea evident din ce-ai postat.
      • +3 (3 voturi)    
        Ce spui despre mine... (Luni, 29 septembrie 2014, 7:11)

        gica43 [utilizator] i-a raspuns lui urob

        ...este valabil 100 % pentru tine,caci nu ai inteles absolut nimic din postarea mea !!! Mi se pare clar ca la tine se referea caragiale.
  • -18 (26 voturi)    
    ... (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:52)

    klaudyuxxx [utilizator]

    eu zic sa propuna ceva in folosul tarii si s-o mai lase cu abureala
    • +24 (24 voturi)    
      chiar e in folosul tarii!! (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:42)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      Asta si face! Daca aflam ca banii sunt de fapt de la baronii care sunt chemati la DNA, adica ai nostri? Sau de la rectificarea bugetara care a dat la primarii, interne, servicii luand de la educatie, cultura, transporturi (autostrazi)???????????????
    • +6 (6 voturi)    
      folosul tarii? (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:20)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui klaudyuxxx

      in folosul tarii este sa ne facem ca ploua de fiecare data cand se fura in tara asta.
      Si se fura,nu gluma!
      Si dupa aia se intreaba toti "dar de ce nu se face aia si aia...de ce nu sint bani?"Oare ,de ce? Si pentru ca se fura ,asta intre altele.....
      Voteaza Ponta si vireaza de pe aici,daca nu te intereseaza un punct de vedere sustinut rational de altul deact...Tonta sau nu stiu cine altul...
  • +27 (27 voturi)    
    vai-vai (Duminică, 28 septembrie 2014, 17:54)

    anonim3 [utilizator]

    Cum se poate? Dar dl. Dragnea si ceilalti organizatori ai campaniei electorale, si dl Ponta personal, sunt cei mai cinstiti si onesti oameni de pe fata pamantului. Ei niciodata nu ar folosi bani necurati, si nici nu ar ingadui vreodata primirea de foloase necuvenite.
    Dincolo de gluma, propunerea e bine-venita. Doar ca va trebui sa mergem la vot ca sa aiba sanse de concretizare.
  • +27 (29 voturi)    
    Monica Macovei (Duminică, 28 septembrie 2014, 18:35)

    adrian88000 [utilizator]

    incepe sa ma convinga. Inca nu sunt decis cu cine voi vota. Dar stiu doua lucruri foarte clar:
    1. Voi merge la vot in ambele tururi de scrutin.
    2.Nu voi vota cu Ponta , din doua motive simple:
    a) nu vreau sa-mi fie rusine de tara mea cand se va comenta in lume ca suntem niste imbecili care au votat un plagiator.
    b) nu vreau ca un singur partid sa detina intreaga putere ( Parlament, Guvern si Presedintia). Si astfel sa deschida calea si spre detinera Justitiei.
    • +17 (17 voturi)    
      desteptarea romanilor (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:44)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Sper sa se destepte toata romanimea dusa de nas atatia ani prin intoxicarea si manipularea televiziunilor securisto-comuniste.
    • +14 (14 voturi)    
      Motive foarte decente, dupa parerea mea. (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:02)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Atata doar ca nu cred sa rezoneze in mintea multora, deja spalati bine pe circumvolutiuni, cu cfreierul calat si apretat de atatia ani buni.
  • +25 (25 voturi)    
    pentru Monica Macovei, candidat independent la pre (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:10)

    translativus [utilizator]

    Doamna Macovei, astept de la dvs. promisiunea ca imediat dupa ce veti castiga alegerile, sa organizati un referendum pentru dizolvarea actualului parlament iar alegerile pentru noul parlament sa fie cu respectarea vointei poporului, exprimata clar la referendumul despre cei maximum 300 de parlamentari si o singura camera.

    Aceasta a fost vointa poporului si daca promiteti ca o veti indeplini, sa fiti sigura ca poporul va va vota.
    Ati fi singurul candidat care ar lua in seama dorinta noastra si prin aceasta veti demonstra ca va pasa iar aplicarea rezultatului unui referendum este cea mai buna afirmare a democratiei.

    Nu stiu daca dvs personal veti citi aceste randui dar am speranta ca cineva din echipa dvs de campanie o va face si vi-o va aduce la cunostinta si ca veti intelege maxima importanta a acestui subiect.

    Astept o reactie cu ocazia primelor declaratii si daca veti include in programul dvs aceasta dorinta a noastra, eu va asigur de votul meu.
    • +17 (17 voturi)    
      vot responsabil (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:46)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Sa speram sa aiba si instrumentele necesare, ca romanii nu i le-au dat! Nu uitati ca Parlamentul este ales de romani!! Cu mana lor si-au facut-o!
      • +7 (7 voturi)    
        de acord dar..... (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:41)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui fit

        .....asa cum i-au ales, tot asa ii si vor da jos, cu aceiasi mana iar instrumentul necesar este un vot masiv si pentru M.M. dar si la referendum.
    • +16 (16 voturi)    
      corect (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:15)

      simplu_cetatean [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      daca ar fi posibil si ne-ar garanta schimbarea, ar câștiga sigur
      suntem sătui de corupție, iar PSD-istii sunt cei mai nenorociți hoți
      Iliescu sa fie trimis de istorie exact unde-i e locul, la coșul de gunoi!
      • 0 (0 voturi)    
        cu escala (Luni, 29 septembrie 2014, 17:30)

        cian [utilizator] i-a raspuns lui simplu_cetatean

        ... la puscarie pentru tot restul vietii. Inca mai exista speranta, se redeschid procesele mineriadelor! Hai ca se poate!
    • +4 (12 voturi)    
      referendumul pt 300 parlamentari (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:26)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      s-a tinut in 2009

      De atunci au trecut 5 ani. Cum inca nu avem 300 de parlamentari si o camera, ci 500 de boi si doua staule ar exista doua explicatii pentru acest lucru:

      1. Nu sta in puterea Presedintelui Romaniei sa puna in aplicare rezultatul acelui referendum. In consecinta, degeaba o votezi pe Macovei ca sa iti reduca numarul de parlamentari, ca nu va putea din punct de vedere constitutional sa o faca.

      2. Sta in puterea Presedintelui Romaniei sa puna in aplicare rezultatul acelui referendum, dar Base a ales sa nu faca acest lucru timp de 5 ani din motive care ne scapa. In consecinta, tu voteaza cu Macovei sau cu cine vrei, ca punctul asta de vedere a luat o turnura interesanta.

      Deci care explicatie iti convine?
      • +7 (7 voturi)    
        puterea presedintelui..... (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:56)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        ....sta in votul si sustinerea noastra.
        Daca vrem democratie, trebuie sa facem ceva pentru a o obtine iar votul este una dintre cele mai usoare modalitati.

        Punerea in aplicare a rezultatului acelui referendum, nu intra in atributiile presedintelui dar daca parlamentul ar fi dizolvat printr-un nou referendum prin care odata cu dizolvarea parlamentului s-ar prioritiza, in Constitutie, aplicarea vointei poporului in fata vointei "alesilor neamului", atunci rezultatul la orice referendum va fi imediat aplicat prin hotarare CCR.

        Sa nu uitam ca democratia inseamna puterea poporului iar aceasta trebuie sa primeze in fata unor "alesi" vremelnici.
    • +6 (6 voturi)    
      din pacate nu are pirghiile necesare (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:31)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ca sa faca ce trebuie . Stiau derbedeii din parlament ce-i asteapta si si-au luat ei toata puterea .

      Insa cred ca nu va negocia cu infractorii din guvern si parlament .
  • +17 (17 voturi)    
    Monica Macovei este 'tough bird" (Duminică, 28 septembrie 2014, 19:56)

    soundtrack [utilizator]

    si sper sa ia cele mai multe voturi.
    Stiu ca romanilor le displace respectarea legilor, dar prosperitatea natiei nu vine din furt. Parca se declara crestini, nu???
  • +17 (17 voturi)    
    nu exista candidat ideal (Duminică, 28 septembrie 2014, 20:29)

    fvb [utilizator]

    si se pot zice si despre Monica Macovei diverse,

    insa cu siguranta exista candidati mult mai buni ca tov Ponta, iar Monica Macovei este printre putinii din cei 14 care au relevanta.

    chiar mi-ar placea sa vad cum ar justifica financiar PSDul acea lansare, de unde au avut ei atatia bani. prea ne cred prosti. chiar credeau ca dintre cei in afara sustinatorilor lor feroce nu o sa i se para nimanui ca prea seamana cu ce era pe vremea lui Ceausescu? se pare ca ei nu vor sa obtina voturi de la nehotarati, voi sa ii indeparteze.

    sa speram ca lumea o sa se mobilizeze iar Ponta o sa aiba aceasi soarta ca Nastase si Geoana.

    din ultimele sondaje, se pare ca Ponta a scazut aproape de 30%. intrucat PSD e partid mare, si ei daca il pun candidat pe Mickey Mouse sau pe Mos Craciun, sau pe oricine, nu au cum sa nu ia sub 30%, pentru ca au multi votanti disciplinati. daca insa Ponta a scazut spre 30% inseamna ca si-a consumat benzina.
    • +6 (6 voturi)    
      Ponta este un ... (Duminică, 28 septembrie 2014, 22:23)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui fvb

      1.mincinos
      2.hot
      3.megaloman
      4.un tupeist ieftin
      etc
      etc
      In mod normal Ponta ar trebui sa fie primul de la coada la cap (in functie de numarul de voturi primite)
  • +5 (5 voturi)    
    De acord... (Luni, 29 septembrie 2014, 3:01)

    Mari.an [utilizator]

    De acord cu o ancheta/verificare, chiar daca se va descoperi ca a fost doar o chinezarie ieftina... :)
  • -4 (4 voturi)    
    Tov. Macovei (Luni, 29 septembrie 2014, 6:57)

    Blackhawk [utilizator]

    stie prea bine ca nu are nici o sansa sa cistige. Se va vota impotriva lui Basescu si va cistiga acela care se va pozitiona clar impotriva lui Basescu.
    Tovarasa Macovei si ceilalti onorabili tovarasi (Basescu, Blaga, Tismaneanu, etc...) sint pur si simplu disperati ca le scapa ciolanul din gheare complet. Si cel mai dureros dintre tot, pentru ei, DNA-ul va deveni cu adevarat descatusat si va ancheta pe cei care au furat la greu in tara asta. Sa vezi atunci, cind personaje care nu pot plagia nici macar un abecedar vor trebui sa justifice averi incredibile. Sa vezi atunci cind condamnarile vor fi facute cu probe si nu prin denunturi ale tovarasilor de bine.
    Abia astept sa vad numaratoarea la alegeri: Macovei 4%, Udrea 3%, Neamtu 8%. In turul 2, bataie mare intre Ponta si Inima Zburdalnica care isi vor impartii cele 2 fotolii. Insa daca nu o sa se faca curatenie cu adevarat printre hoti si tovarasi, o sa fie ejectati in 5 ani sau chiar mai devreme. Si s-ar putea sa iasa cu scintei ca in '89...
    Deci: hoti, analfabeti si puturosi, votati pe tovarasii si tovarasele din gasca lui Basescu (vopsiti in mari capitalisti, bineinteles) ca altfel s-a zis cu traiul dulce de pina acum... Iar cind se vor numara voturile, veti vedea ca sinteti doar o biata minoritate...
    Si incetati sa mai vorbiti despre plagiatori de doctorate cind nici macar nu stiti cum se obtine un doctorat. Sinteti la fel de penibili ca... presedintele Norvegiei. Niste esece...ma intelegeti?
    Dr. Blackhawk
    • +1 (1 vot)    
      Doar o vorba sa-ti mai spun... (Luni, 29 septembrie 2014, 10:32)

      seek4fun [utilizator] i-a raspuns lui Blackhawk

      Un singur cuvant am pentru postacii vanduti ca tine: MARS!
      • -1 (1 vot)    
        exact genul de raspuns... (Luni, 29 septembrie 2014, 15:56)

        Blackhawk [utilizator] i-a raspuns lui seek4fun

        ... pe care il asteptam. De la hoti, pungasi si puturosi nu te poti astepta la altceva.
        Cind o sa ai vreun argument care sa te diferentieze de un patruped, voi fi incintat sa dicut cu tine... :-)
        Pina atunci, multe succesuri!!! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Macovei e dezinformata (Luni, 29 septembrie 2014, 10:41)

    skanda7 [utilizator]

    1. Ideea cu verificarea surselor de finantare e geniala. Ma mir ca nu s-a facut asta deja

    2. Lansarea candidaturii lui Ponta se facuse deja. Pe Arena Nationala si-a tinut ziua de nastere ca un bolsevic megaloman ce e.