Daniel Funeriu si Valerian Vreme s-au autosuspendat din PMP, dupa ce DNA a cerut avizul pentru inceperea urmaririi penale in cazul celor doi fosti ministri in dosarul Microsoft

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 26 septembrie 2014, 21:22 Actualitate | Politic

Partidul Miscarea Populara anunta vineri seara ca Daniel Funeriu si Valerian Vreme s-au autosuspendat din calitatea de membri de partid, dupa ce DNA a cerut in cursul zilei avizul pentru inceperea urmaririi penale, sub acuzatia de abuz in serviciu, in cazul celor doi fosti ministri in dosarul Microsoft.

"Partidul Miscarea Populara reitereaza sprijinul total si neconditionat pentru functionarea independenta a justitiei, care va face cu siguranta lumina in acest caz", se arata intr-un comunicat de presa al PMP.

Funeriu si Vreme se numara printre cei 9 ministri din guvernele Nastase si Boc pentru care DNA a solicitat vineri inceperea urmaririi penale pentru fapte de coruptie in dosarul cumpararii de licente Microsoft.

Sefa DNA a cerut procurorului general sa sesizeze presedintele Romaniei si conducerea Senatului, a Camerei Deputatilor si a Parlamentului European pentru a putea incepe urmarirea penala fata de cele 9 persoane.

Cei noua fosti ministri suspectati de DNA ca ar fi savarsit infractiuni de coruptie sunt: Ecaterina Andronescu, Valerian Vreme, Serban Mihailescu, Dan Nica, Adriana Ticau, Gabriel Sandu, Daniel Funeriu, Alexandru Athanasiu si Mihai Tanasescu. La toti exista multiple acuzatii, printre care si luare de mita, cu exceptia lui Daniel Funeriu si Valerian Vreme - acuzati doar de abuz in serviciu.


Citeste mai multe despre   






















2813 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    hai tanti Kati! (Vineri, 26 septembrie 2014, 21:37)

    timp tamp [utilizator]

    hai tanti Kati!
    hai tanti Kati!

    hai tanti Kati!
    hai tanti Kati!

    hai tanti Kati!
    hai tanti Kati!
    • +1 (5 voturi)    
      Iata cine-s bogatasii, nu Udrea!!! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 0:19)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      Multi spuneau ca Elena Udrea este cea mai bogata! Da' de unde!! Folclor, minciuni, dezinformare! Priviti mai jos cum sta treaba cu adevarat si cine sunt bogatasii candidati! Are doar o casa si aia pusa la vanzare. Ei sa va aud dragilor, ce aveti de comentat?! Mai este Udrea cea mai bogata? Si totul este oficial, verificat.
      Top 10 candidaţi după numărul de „case”

      Dan Diaconescu: 7 spaţii comerciale – 6.811,43 metri pătraţi
      Victor Ponta: 4 apartamente + 1 casă de locuit + 2 case de vacanţă – 853,47 m.p.
      Klaus Iohannis: 3 case de locuit + 3 apartamente – 1.020, 6 m.p.
      C.P. Tăriceanu: 1 casă de vacanţă + 4 apartamente – 929,41 m.p.
      Monica Macovei: 3 apartamente + 1 casă de locuit + 1 casă de vacanţă – 392 m.p.
      William Brânză: 1 apartament şi 4 spaţii comerciale – 1.266 m.p.
      Zsolt Szilagyi: 1 apartament + 2 case de locuit + 1 casă de vacanţă – 301,38 m.p.
      Constantin Roraru: 3 apartamente + 1 casă de locuit – 220,65 metri pătraţi
      Kelemen Hunor: 3 case de locuit – 419,85 m.p.
      Elena Udrea: 1 imobil + 1 casă de locuit – 804,52 m.p.
      • +1 (3 voturi)    
        Imi place ca esti foarte obiectiv.... (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 2:04)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        "Declaratie de avere Elena Udrea

        Din declaratia de avere depusa de candidatul PMP Elena Udrea rezulta ca aceasta detine 27 de terenuri agricole si intravilane, dintre care doua in comuna Nana din judetul Calarasi, unde a cumparat teren si fata cea mare a presedintelui Basescu. Udrea are doua case in Bucuresti, doua autoturisme, dar si bijuterii din aur si argint in valoare de 100.000 de euro. Elena Udrea a realizat un venit anual de 58.908 lei in calitate de deputat. "

        Si daca tot ai pus acolo si averea Monicai Macovei, atunci ia sa comparam (conform datelor prezentate de tine) suprafata totala a imobilelor din declaratia de avere a MM si cea a EU:

        392,38 mp vs. 804,52 mp. Ia spune tu: e tot una sa ai 2 garsoniere sau sa ai un palat si sa zici ca unu detine doua imobile iar ala cu palatul detine doar un imobil?

        Nu stiu cum sa-ti, da' aici pe site nu e ca la latrinele tv, oamenii mai citesc, mai una, mai alta, nu halesc asa gata, ca le dai tu niste cifre.

        Fireste, cu exceptia spalatilor pe creieras, care vin aici (pe site) ca bolnavii de Alzheimer: nu stiu nici ei ce se intampla cu persoanele lor.
        • 0 (2 voturi)    
          mai e, mai e (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 3:55)

          zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          http://www.gandul.info/stiri/la-bloc-cu-elena-udrea-cum-arata-imobilul-pe-care-ministrul-il-vinde-cu-1-500-2-000-euro-mp-ca-sa-si-plateasca-ratele-6240735
  • +9 (9 voturi)    
    Frumos gest! (Vineri, 26 septembrie 2014, 22:27)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Respect!
    • -5 (9 voturi)    
      Frumos gest!??! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 0:45)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Asa spui "frumos gest" de parca au facut donatii pt copiii subnutriti din Africa. Si-au dat demisia pt ca se stiu cu musca pe caciula si sa nu compromita si mai mult cei 6% ai Udrei, de aia si-au dat demisia. Mai controleaza-te. Eventual la cap.
      • +8 (8 voturi)    
        Deci cei care nu si-au dat demisiile din PSD, PNL (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 2:14)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        .desi au fost condamnati, nu se simteau cu musca pe caciula.

        Logica de latrinist. Tu nu te controla la cap, ca nu ai ..
  • +10 (10 voturi)    
    Sa vedem ce se intampla de fapt... (Vineri, 26 septembrie 2014, 22:45)

    EneMihai [anonim]

    Din cei 9 implicati intr-un nou caz bomba de coruptie, doi, de la PMP, Vreme si Funeriu doar de abuz in functie...care si-au si cerut suspendarea din partid pana la calrificarea situatiei...nu vi se pare ciudat ca ceilalti se simt curati ca niste ghiocei aparuti firav din zapada imaculata a iernii? Sper ca zilele urmatoare sa se clarifice cu celeritate aceasta situatie cu Microsoft care arunca inca o pata pe obrazul si asa patat al unei Romanii cundusa de niste scelerati...apare ca evidenta pe de alta parte implicarea serviciilor secrete in lupta pentru ocuparea fotoliului de presedinte al Romaniei...situatia aceasta ar trebui deconspirata de cei in masura sa o faca, sau de catre cei care au curajul sa riste eroic facand-o...am convingerea ca vom asista la explozia mamaligii romanesti care sta sa dea in clocotul final...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mi se pare ciudat, ... (Duminică, 28 septembrie 2014, 21:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui EneMihai

      ... doar asa au invatat de la seful partidului - Ponta si-a dat demisia cand a fost dovedit de plagiator? (Pt. cine nu pricepe, in orice societate normala, plagiatul e una din multele forme de furt, cum e si evaziunea fiscala sau furtul din buzunare.)
  • -4 (8 voturi)    
    Cred ca .. (Vineri, 26 septembrie 2014, 23:12)

    Alius [utilizator]

    Funeriu de-abia a asteptat sa plece din PMP. Nu gasea un motiv "oficial"...
  • -5 (5 voturi)    
    dna (Vineri, 26 septembrie 2014, 23:14)

    vi_escu [utilizator]

    pmp-isti anchetati? asta chiar este o noutate...
  • +8 (8 voturi)    
    Respect! (Vineri, 26 septembrie 2014, 23:27)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Ma indoiesc ca Androneasca sau ceilalti 5 de la PSD vor face acelasi lucru!...
    • +5 (5 voturi)    
      a zis la b1 ca si pleaca din psd (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 0:40)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ceva imi spune ca pleaca numai cu picioarele inainte de acolo
  • +8 (8 voturi)    
    un exemplu de urmat (Vineri, 26 septembrie 2014, 23:40)

    anonim3 [utilizator]

    Cu atat mai mult cu cat in cazul dlor Funeriu si Vreme nu exista acuze de luare de mita.
    Elegant ar fi sa faca la fel si ministrii PSD. Dar ne putem astepta la eleganta pe fond de la dna Andronescu?
  • +9 (9 voturi)    
    Vedeti diferenta intre cei 2 si cei 7 PSD-isti? (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 0:04)

    Cristiann80 [utilizator]

    Cei doi fosti ministri s-au autosuspendat desi nu sunt dovezi ca ei ar fi avut vreo implicare. Vor raspunde la niste intrebari, e ceva normal deoarece au fost ministri.
    Dar, ce observ, ca cei care au facut aceasta mizerie, adica ministri din PSD nu si-a dat demisia, chiar tin nasul pe sus desi Ecaterina Andronesc, Serban Mihailescu, Sandu Gabriel, Dan Nica, Adriana Ticau, Alexandru Athanasiu si Mihai Tanasescu TOTI DIN PSD nici nu se clintesc! Vedeti diferenta intre nevinovati si vinovati? Cei doi de la PMP au renuntat la tot si asteapta sa fie intrebati daca stiu ceva, cei din PSD o tin sus si tare ca sunt sfinti cand ei au facut aceasta afacere!
    • +1 (1 vot)    
      P$D = spagari (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 12:40)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      suspecti de...
  • -5 (5 voturi)    
    PMP asta e ceva? (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 5:12)

    newlook [utilizator]

    PMP asta e ceva? Seamana cu o injuratura trasa de comentatorii de pe HN ca sa nu se prinda cenzorica.
    • -3 (3 voturi)    
      Dati cu minusuri (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 13:53)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Dati cu minusuri basiste. Uite, n-am precizat importanta vitala a informatiei ca aia doi s-au retras si din comitetul de parinti, clasa a 6-a C.
      • +2 (2 voturi)    
        Aaaaaaaaaaa, da ce picky esti! (Sâmbătă, 27 septembrie 2014, 16:30)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Tie iti plac numai minusurile PSD-iste... Acum mai lasa si tu de la tine, ca este criza si ia ce minusuri se gasesc pe piata.