Elena Udrea se pronunta impotriva exploatarii gazelor de sist: Fracturarea hidraulica e nociva pentru mediu

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 25 septembrie 2014, 15:49 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: Agerpres
Elena Udrea a declarat joi ca se pronunta impotriva exploatarii gazelor de sist pana cand nu se vor gasi metode "cert nepoluante", in conditiile in care, sustine ea, este cunoscut faptul ca fracturarea hidrauliza este nociva pentru mediu.

Candidatul PMP a fost intrebat in cadrul unui interviu la Adevarul.ro daca este de acord cu exploatarea gazelor de sist.

"Pana acum stim ca exploatarea gazelor de sist se face prin fracturare hidraulica. Stim ca e nociv pentru mediu si pentru oamenii care locuiesc in zona de exploatare. Deci in aceste conditii nu cred ca trebuie sa trecem la exploatarea gazelor de sist. Daca in viitor se vor descoperi metode cert nepoluante, da, dar in aceste conditii, nu", a raspuns Elena Udrea.

Aceasta nu crede ca actualul sef al SRI, George Cristian Maior, ar trebui schimbat din functie. "A fost un om corect fata de statul roman, chiar daca a venit din opozitia din politica, pentru ca a fost numit in timpul guvernarii Tariceanu, a tinut echilibrul in fruntea acestui serviciu, nu s-a implicat politic, nu a implicat serviciul in scandaluri, deci a reusit sa fie echilibrat, are o buna imagine si serviciul a dobandit o buna imagine, deci cred ca este un om care si-a facut foarte bine treaba, a urmat valorile statului de drept", a argumentat ea.

Elena Udrea este de parare ca religia trebuie sa fie predata in scoli, "obligatoriu, fara sa se transforme aceste ore de religie intr-un proces de sustinere a unei biserici sau a alteia: "Trebuie sa aiba niste repere morale. E important sa se predea perceptele morale, valori precum corectitudinea, sa nu minti, sa nu furi, aceste valori folosesc".












[P] Ultimele zile de inscrieri la conferinta RIUF YouForum

Conferinta YouForum are loc la Bucuresti, la Sala Palatului, in perioada 1-2 octombrie si propune elevilor si studentilor sesiuni de discutii, ateliere, seminarii si prezentari ale universitatilor din Romania si din strainatate care au drept scop informarea si orientarea tinerilor cu privire la viitoarele alegeri educationale.
2148 vizualizari
  • +3 (15 voturi)    
    vai, vai... (Joi, 25 septembrie 2014, 15:56)

    Codruta N [utilizator]

    O devenit brusc iecologista! pobabil asa zicea si la sedintele de guvern, pe cand era in guvernele Boc: ca "e impotriva"! :P
    Zau? fara religie in scoli nu avem "repere morale"? probabil tzara e plina de copchii orfani, care nu mai au parinti sa-i educe! Si 99,99% din hotzi si criminali, or fi agnostici / atei! >:
    Sunt curioasa: pe cand inchideau spitale si scoli, ministrii din guvernele alea n-or fi fost "crestini"? >:)
    • -2 (14 voturi)    
      Minti, dezinformezi..... (Joi, 25 septembrie 2014, 16:26)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu mai prelua mesaje de la Haznaua 3, stii bine ca nimic nu-i adevarat din tot ceea ce ai scris!
      PDL-Boc-Udrea te-a scos din criza, ti-ai primit salariul sau pensia lunar pe card sau direct NUMAI datorita masurilor excelente luate la timp de guv Boc. Altfel erai mai amarat decat un grec! Incetati sa va mai lasati manipulati de haznalele puscariasului! Udrea si Boc impreun acu dl Basescu au scapt tara de criza, ca acum, Ponta sa va bage in cea mai crun ta recesiune!!!! Eurostat a dat un nou avertisment Romaniei!!! Trezitip-va naiba!!!!
      • 0 (6 voturi)    
        Chiar asa? (Joi, 25 septembrie 2014, 16:50)

        Amad [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Mi-as dori sa fiu amărât ca un grec și cred ca nici un grec nu și-ar dori sa fie bogat ca mine.
        Mi-ar mai fi jena sa afirm ca dacă nu ești Basist atunci, automat, ești Pontist.
        Toate postările tale sunt o ODĂ președintelui și blondei.
      • 0 (0 voturi)    
        da' de UNDE stii tu... (Joi, 25 septembrie 2014, 23:11)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        ... ce s-o fi dand pe "Haznaua 3" - urmaresti cu asiduitate postul? :P

        Oricum: CE legatura este intre ce am scris eu si ce ai raspuns tu, de zici ca "dezinformez"? Eu NU m-am referit la "criza" ci la protestele Woodrei in sedintele de guvern, relative la exploatarea prin fracturare hidraulica si la insinuarea ca MUSAI daca nu faci religie in scoli nu ai "repere morale"!!
        Apropo: Woodrea o fi avand asa ceva? A facut religie in scoala?
    • -1 (3 voturi)    
      Esti chiar un exemplu (Joi, 25 septembrie 2014, 17:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      De ceea ce inseamna lipsa unor repere. Buimacita de propaganda a3 esti incapabila de a mai gandi cu capul tau si repeti aceleasi fraze de propaganada inepta (e drept agramat dar asta tine de educatie si nu de repere morale).
    • +2 (2 voturi)    
      Intr-o buna zi, se vor exploata!!! (Joi, 25 septembrie 2014, 19:29)

      EneMihai [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Gazele de sist reprezinta o bogatie naturala oriunde sa afla ele in lume, deci si in Romania...exploatarea lor ar fi adus beneficii incredibile Romaniei care n-ar mai fi fost dependenta in parte de Rusia...dar nu poti face asta cu riscuri, cu desertizarea unor intregi intinderi de pamant...gazele raman acolo unde sunt, nu ni le fura nimeni!!! Am convingerea, ca si Elena Udrea, ca nu peste mult timp se vor inventa solutii ecologice de exploatare a acestei zone atat de mult discutate!
  • +8 (10 voturi)    
    Aiurea (Joi, 25 septembrie 2014, 16:10)

    Gabe2006 [utilizator]

    Acum ne-a lovit ecologia ca nu prea ies sondajele?
  • +3 (9 voturi)    
    Dacă are impresia (Joi, 25 septembrie 2014, 16:12)

    Kentt [utilizator]

    că astfel câştigă voturile ecologiştilor (stângişti) sau ale celor manipulaţi de ei se înşeală.
  • +4 (8 voturi)    
    doamna inginer? (Joi, 25 septembrie 2014, 16:18)

    Schei [utilizator]

    De unde stie Elena Udrea ce este fracturarea hidraulica? Te pomenesti ca a invatat la orele de religie patronate de BOR SRL.
    • +1 (5 voturi)    
      normal (Joi, 25 septembrie 2014, 17:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Schei

      O fi efectuat sondari sub patrafir.
  • 0 (4 voturi)    
    Mda (Joi, 25 septembrie 2014, 16:40)

    pathfinder [utilizator]

    Madam Nutzi spaima ... e pe langa obiectul muncii.
    E impotriva ca si Tonta asa din oficiu sau stie despre ce gavareste?
  • 0 (4 voturi)    
    A tinut o data (Joi, 25 septembrie 2014, 17:02)

    Radu-Mihai [utilizator]

    A tinut gargara asta in urma cu cativa anisori la mincinosul prim, cand a fost impotriva exploatarii RM, iar apoi o cataloga drept necesitate. Sau faceti planurile de campanie impreuna? Ce a mers la el poate merge si la tine?
    E vorba aia, rusine tie de ma pacalesti o data, rusine mie de mi-o faci si a doua oara.
    La alta poarta, domnita!
  • 0 (6 voturi)    
    Culmea e ca are, de aceasta data, dreptate (Joi, 25 septembrie 2014, 17:06)

    Bogdan_100 [utilizator]

    In toate cele trei probleme. Sunt abordari de bun simt probabil datorate unor consilieri de calitate. Ce este amuzant e ca prostimea nu se uita la opinie ci la persoana si adunci dai cu injuraturi de la toti frustratii (evident si frustratele - nu puteam sa o uit tocmai pe Codruta N (atanga)). Ce diferenta de civilizatie intre dialogul purtat la referendumul Scotian intre cele doua tabere (pe probleme si dezbateri cu argumente) si cel actual in prag de alageri aici la portile Orientului. Probabil absenta reperelor morale/etice mentionate e de vina. Sau nu.Oricum bunul simt nu o ajuta in campanie pe Udrea si oricum nu e o alternativa serioasa.
  • +1 (5 voturi)    
    .... ca si ceusescu... (Joi, 25 septembrie 2014, 18:15)

    Observatore [utilizator]

    ... si asta se pricepe la toate ... ( ne inunda cu sfaturi de inestimabila valoare ) .
    • +1 (1 vot)    
      Preferi pompistii? (Joi, 25 septembrie 2014, 21:28)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Observatore

      Ce zici ponta semneaza un alt contract gen Bechtel cu vreo firma din domeniul energiei cu care se intalneste in state? Doar saracu are nevoie de sprijin.
      • 0 (0 voturi)    
        ... totzi.. (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:45)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui ty

        .. o apa si un pamint ... .
  • +1 (1 vot)    
    blondy (Joi, 25 septembrie 2014, 22:06)

    argoman [utilizator]

    Minte de blonda.Toata activitatea oamenilor este nociva pentru mediu dar asta nu inseamna ca ne vom transforma cu totii in calugari budisti si vom medita si contempla lumea pana la sfarsitul ei.
  • +1 (1 vot)    
    Cea mai nociva este ea (Joi, 25 septembrie 2014, 22:35)

    mopsu [utilizator]

    amintiti-va de compania de investitii, de patinoarul de la Brasov, de bazinul de inot de la Targoviste, de datoriile de 3 milioane de euro achitate intr-o luna si astea sant varful aisbergului.Cand nu vom avea cu ce ne incalzi o s-o punem pe ea sa ne incalzeasca...
  • 0 (0 voturi)    
    vorbe (Vineri, 26 septembrie 2014, 9:52)

    BlagaRazvan [anonim]

    Asa au promis si edilii Vasluiului si Barladului si se dadeau de jurat ca ii omoara pe cei care le calca pamanturile, iar cand au venit baietii si le-au dat cate ceva si-au schimabt total promisiunile. Asa ca lasane draga Umbrea cu declaratii si promisiuni ...din astea.... Cred ca cea mai buna solutie pentru romani este CASA REGALA.