Monica Macovei propune ca sefii serviciilor secrete sa nu poata ocupa nici o functie de demnitate publica timp de 5 ani dupa incheierea mandatelor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:25 Actualitate | Politic

Monica Macovei a propus miercuri, intr-o conferinta de presa, ca sefii serviciilor secrete sa nu poata ocupa nici o functie de demnitate publica timp de 5 ani dupa incheierea mandatelor la conducerea serviciilor. De asemenea, o alta propunere a Monicai Macovei, anuntata miercuri, este ca serviciile secrete sa aiba interdictie de a racola politicieni, jurnalisti si magistrati.

De asemenea, Monica Macovei a anuntat ca i-a trimis o scrisoare deschisa candidatului Aliantei Crestin-Liberale la alegerile prezidentiale, Klaus Iohannis, Macovei precizand ca sustinte acest demers "numai daca acesta este complet onest". Redam integral scrisoarea adresata de Monica Macovei lui Klaus Iohannis:

Stimate domnule Klaus Johannis,

Am luat act de invitatia pe care mi-ati adresat-o de a ma alatura si de a semna Pactul National pentru Stabilitate si Democratie. Sustin acest demers numai daca acesta este complet onest si adaugati urmatoarele:

1. Sa respingem "asaltul impotriva institutiilor democratice si statului de drept" nu doar al actualei puteri, ci si al fostei puteri PSD si PNL, adaugand pe lista dumneavoastra ordonantele de urgenta date impotriva statului de drept in iulie 2012 si greselile cunoscute sub numele de "martea neagra", prin care deputatii PSD si PNL au votat "super-imunitatea" demnitarilor pe 10 decembrie 2013.

2. Sa ne propunem ca obiectiv asigurarea functionarii normale si depolitizarii tuturor institutiilor, nu doar a celor mentionate de dumneavoastra (CNA, TVR, Curtea de Conturi, ASF, DGIPI). Aceasta se poate face in mod practic, angajandu-ne cu totii sa nu mai facem numiri politice decat pentru functiile de ministri si secretari de stat.

3. Sa ne propunem ca obiectiv eliminarea din Parlamentul Romaniei a tuturor membrilor care au decizii definitive de incompatibilitate pronuntate de instante si excluderea din partid a tuturor membrilor care au condamnari definitive sau care au fost declarati colaboratori ai Securitatii.

Daca demersul dumneavoastra este cinstit si va doriti cu adevarat consolidarea democratiei si a statului de drept in Romania, sunt convinsa ca veti include propunerile mele in Pactul National pentru Stabilitate si Democratie si le veti aplica imediat.

Potrivit punctului 3, senatorul PNL Daniel Akos Mora si deputatul PDL Stefan Stoica trebuie sa plece din Parlamentul Romaniei, ambii fiind declarati incompatibili prin decizii definitive si irevocabile. De asemenea, deputatul PNL Tudor Chiuariu, condamnat definitiv pentru coruptie, cade sub incidenta aceluiasi punct 3 si ar trebui exclus din PNL.

Numai daca adevarul este intreg si numai daca deputatii din ACL declarati incompatibili, condamnati definitiv sau gasiti colaboratori ai Securitatii sunt exclusi, Pactul propus de dumneavoastra poate fi credibil pentru electorat si il pot semna.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3016 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Da! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:39)

    Miscarea Focul Dacic [utilizator]

    Corect! N-o să prea le convină, dar este...CORECT!
    • -5 (9 voturi)    
      ba, mie mi se pare..... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      ....chiar contraproductiv.
      A ingradi dreptul de a fi ales, unui om foarte bine informat (despre realitati, nu minciuni politicianiste), este ca si cum ai interzice unui magistrat sa poata fi ales ministru al justitiei.

      Adica tocmai celor care cunosc mecanismele, sa li se interzica accesul la conducere, facandu-se astfel loc pentru toti diletantii ai habarnamistii ?!

      Altceva trebuie facut si anume o lege prin care tradatorilor sa li se aplice confiscarea extinsa a averilor si inchisoarea pe viata.
      Asta ar diminua enorm, daca nu chiar va suprima total, dorinta tradatorilor de a incerca sa acceada in functii importante din Stat.

      In situatia de fata, cand politica externa trebuie facuta de profesionisti care cunosc bine sistemul, noi vom alege un mistocar de autobaza, guraliv si mincinos, oare ce soarta vom avea ?!
    • +2 (4 voturi)    
      pai... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 19:38)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Miscarea Focul Dacic

      si cu parlamentul unicameral si 300 de inu...pardon, parlamentari conform rezultatului referendumului validat, ce se mai aude?
  • -2 (8 voturi)    
    vreau sa semnalez 2 aspecte (Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:41)

    snowflake [utilizator]

    1 - din pacate nu poti interzice unui cetatean care nu a fost condamnat sa candideze pentru ca nu este constitutional. Se poate interzice sau mai corect spus restrictiona prin lege numirea unor categorii de oameni dar nu li se poate interzzice dreptul de a candida.
    2 - nu prea vad efectul celei de a doua propuneri pentru ca oricum serviciile au interzis sa isi infiltreze oameni in jurnalisti, magistrati sau politicieni doar daca legea actuala face o distinctie intre angajatii serviciilor care sunt infiltrati si angajatii din presa, magistratura sau politicieni care colaboreaza cu serviciile (adiga genul celor care se duc din placere sa toarne la noile servicii caci cu siguranta nu poti interzice sri sau sie sa incerce sa obtina informatii, poate vitale uneori, de la aceste categorii de persoane.
  • -4 (4 voturi)    
    functii (Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:44)

    VladBerliba [anonim]

    5 ani ... nu stiu daca intervalul e neaparat o problema.

    Ce e important este ca cetatenii sa stie, cand se incheie mandatele de ofiteri acoperiti, care au fost functiile ocupate de acesti ofiteri. Din ce se discuta in presa
    constat ca exista arii gri in legislatia romana privind acest aspect si ca trebuie sa-i credem pe cuvant pe cei de la servicii ca nu au existat probleme de incompatibilitate privind functiile ocupate de ofiterii acoperiti.

    Aceste functii acoperite trebuie sa respecte principiul separarii puterilor in stat. Ofiterul acoperit care ocupa functii publice nu poate fi premier sau presedinte si in acelasi timp sa primeasca periodic rapoarte de la serviciile de informatii.

    Informatiile cu privire la traseele parcurse de ofiterii acoperiti trebuie sa devina publice, la un moment dat, si mecanismul prin care aceste informatii devin publice trebuie sa fie absolut transparent si sa garanteze cetatenilor tarii ca nu exista metode de imixtiune in fluxul informational.
    • +3 (5 voturi)    
      Macovei..... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:09)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

      ....s-a referit la sefii de servicii si nu la ofiteri, subofiteri.....etc, mai mult sau mai putin acoperiti, ori sefii de servicii sunt cunoscuti de toata lumea asa ca, nu vad de ce acestia nu ar trebui lasati sa candideze, atata timp cat nu au "lipsuri" in patriotism.
      • +2 (2 voturi)    
        translativus (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:20)

        VladBerliba [anonim] i-a raspuns lui translativus

        Propunerea doamnei Macovei nu era pregatita, a venit in contexul vanzolelii cu ofiteri acoperiti, desconspirari, dezvaluiri, demisia si candidatura sefului SIE.

        Problema de fond ramane si anume ideea ca exista ofiteri acoperiti al caror statut ramane destul de incert ... altfel nu ar fi fost atata scandal legat de tema asta. E clar ca s-a atins o coarda sensibila.

        E bine sa se clarifice ... sa nu ramana zone gri, oamenii sa stie sa inteleaga, in fond sunt functii in administratia publica.
        • 0 (2 voturi)    
          este bine...... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 17:59)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba

          .....sa nu avem nicio zona gri dar nu trebuie sa uitam ca legile sunt facute tocmai de zona gri-murdar a societatii.

          Pe mine ma intereseaza cum sa scapam de aceasta "clasa facatoare de legi gri" si de aceea, fac apel la toti cei care doresc instaurarea democratiei, sa atentionam candidatii in privinta implementari rapide a rezultatului de la referedndumul pentru cei 300 de inutili si sa coditionam votul nostru de realizarea acestui deziderat.

          Daca niciunul nu va dori sa implementeze vointa noastra, a poporului, atunci va trebui sa ne impacam cu gandul ca dictatura parlamentara a castigat si ca nu mai avem nicio speranta la normalitate si democratie iar prezenta noastra la vot este doar pur decorativa.
  • +8 (10 voturi)    
    Johannis in sah! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:59)

    seek4fun [utilizator]

    Foarte buna conferinta Monicai Macovei! Toate propunerile sunt asolut firesti intr-un stat democratic. In felul acesta ne vom lamuri cum se raporteaza Johannis la justitie si la reformarea clasei politice! Este foarte buna candidatura doamnei Monica Macovei in aceasta campanie, prin prisma subiectelor abordate si a argumentelor aduse in dezbatere! Este, cred, singurul candidat cu sanse reale sa il bata pe Ponta in turul II!
  • -9 (15 voturi)    
    apăi (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:01)

    Mazeta [utilizator]

    Nu îmi amintesc ca Macoveanca să se fi opus numirii lui MRU ca prim-ministru când acesta era încă spion-șef.
    • -4 (6 voturi)    
      oups! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:17)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Sa vezi minusuri !
    • -4 (6 voturi)    
      MDA.. (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:38)

      traian4 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai nici nu s-a opus, dar deh! Asta_i trendul, iar doamna Macovei vrea sa prinda mingea la fileu> Cine oare o fi aruncat_o?
  • +6 (8 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:05)

    Tomis [utilizator]

    O propunere foarte corecta.
  • +4 (6 voturi)    
    Mda..... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:21)

    polonyca [utilizator]

    Asa ar fi normal....Da ce mai e normal in tara asta ????
    • +4 (6 voturi)    
      Ar fi normal sa votam Macovei ! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:35)

      MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Ar putea fi un inceput de normalitate sa si castige.
    • -5 (9 voturi)    
      Ar fi normal dupa capul tau ! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:09)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nu poti sa interzici drepturile civile ale unei persoane decat in urma unei condamnari definitive in justitie. Restul e gargara populista.
  • -4 (8 voturi)    
    Să vedeţi ce o să mai amuţească... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:51)

    Taunele [utilizator]

    ...după ce va pierde, lamentabil, alegerile...mai vorbim!
    • -4 (6 voturi)    
      "perzi ceva" daca il detii (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:22)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

      "perzi ceva" daca il detii sau ai o sansa sa-l castigi. A spune ca Betivica Macovei "pierde alegerile" e ca si cum ai spune ca brosaca testoasa a pierdut cursa de 100 m, concurentii ceilalti fiind ursul, vulpea si iepurele.
      • +1 (3 voturi)    
        Ce comentarii josnice faceți! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 17:28)

        Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Probabil că sunteți angajat la fabrica de calomnii mizerabile.
  • -2 (6 voturi)    
    Jumatate (Miercuri, 24 septembrie 2014, 16:34)

    traian4 [utilizator]

    Jumatatea de creier bun al doamnei Macovei a preferat sa stea de data asta. Ne-a oferit un model de "putul gandirii" cu privire la tot ce a spus despre proiectele privitoare la serviciile de informatii. Chiar a fost procuror in activitate?
  • 0 (0 voturi)    
    Eu propun (Joi, 25 septembrie 2014, 15:06)

    PARSOR [utilizator]

    Eu propun sa ne uitam la proclamatia de la Timisoara.
    In consecinta nici un fost procuror ( dinainte de 89) nu ar trebui sa mai ocupe o functie de decizie