VIDEO Cum a devenit Teodor Melescanu candidat: Traian Rece, presedintele Partidului Dreptatii Sociale, sustine ca prima discutie a fost acum trei luni, iar cheltuielile cu strangerea semnaturilor au fost de 200.000 de euro. Plus: PDS ii retrage semnaturile

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:23 Actualitate | Politic

Traian Rece
Foto: cdep.ro
Traian Rece, presedintele interimar al Partidului Democratiei Sociale (PDS) - care l-a sustinut pe Teodor Melescanu in campania de strangere a semnaturilor pentru prezidentiale, a declarat miercuri la B1 TV ca prima discutie cu fostul sef SIE despre candidatura a avut loc acum circa trei luni. Traian Rece (fost membru al PSD si PD) sustine ca a cheltuit din banii firmelor sale 200.000 euro pentru stringerea semnaturilor, si anunta ca partidul sau nu il mai sprijina pe Melescanu dupa ce acesta s-a dezis public de PDS.

Rece spune ca a trimis o instiintare la Biroul Electoral Central prin care anunta ca PDS i-a retras semnaturile strinse lui Melescanu.

Traian Rece a mai spus ca "Melescanu m-a chemat acasa sa-l ajut pentru ca aveam experienta in doua campanii electorale", si dezvaluie ca, inainte de interviul de marti de la Realitatea TV, Melescanu i-a spus ca PDS trebuie sa faca un pas in spate pentru ca e perceput drept partid extremist de stinga.

Traian Rece a anuntat ca va depune o contestatie la BEC pentru ca Melescanu sa nu mai poata candida, avind in vedere ca partidul care l-a sustinut si-a retras sprijinul. Mai mult, el a anuntat ca va incerca sa-si recupereze cei 200.000 euro de la Melescanu.



Cine este Traian Rece

Traian Rece a fost senator si trezorier PSD la sfarsitul anilor 90, scrie B365.ro, care dezvaluie ca acesta a fost implicat in una dintre cele mai mari retele de rambursare ilegala a TVA-ului demontata de politisti in anul 2000, in urma careia nu a fost insa condamnat.

ExpressMagazin scrie ca Traian Rece este patronul societatii comerciale Agrodelta Sireasa, care administreaza in Delta Dunarii o amenajare agricola de 5.300 de hectare, si o alta la Tatanir, de aproximativ 6.000 de hectare. Terenul apartine domeniului public de interes judetean. Traian Rece, fost parlamentar PSD, utilizeaza terenul agricol din Delta in baza unui contract de concesiune incheiat, la inceputul anilor 2000, cu Consiliul Judetean (CJ) Tulcea, care are in patrimoniu terenurile agricole si piscicole din Delta Dunarii. Conform declaratiilor functionarilor CJ Tulcea, citati de Romania libera, SC Agrodelta Sireasa nu a cultivat ani la rand terenurile din Delta, insa autoritatea publica nu a intrerupt aceste contracte de concesionare dupa ce constatat incalcarea lor, ci s-a adresat instantei de judecata. Magistratii au tergiversat procesele, iar fostul senator Traian Rece a administrat in continuare terenul public din Delta.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

12113 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    oameni de calitate! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:34)

    urob [utilizator]

    din cat am citit in acest articol toti sint oameni pe care te poti baza : dai un ban acum ,dar ti-i recuperezi in viitor.Numai sa iasa pasenta si sa iasa din urna cine trebuie.
    Asa zisa clasa plotiica de la noi colcaie de corupti,coruptibili si traficanti de influenta samd.
    Oare nu avem nevoi de intarirea justitiei?Sau de "liberalizarea" politicii romanesti? Sa poti infiinta un partid cu cativa oameni,poate doar asa sa apara si figuri proaspete si nu tot caeeasi rechini din anii '90 sau din prezent.
    • +15 (15 voturi)    
      PDS sau PSD? (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:45)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui urob

      Melescanu se dezice de PDS ca nu dadea bine ca e si Dogaru implicat??
  • +13 (15 voturi)    
    deci "maurul"(Traian Rece)....... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:44)

    translativus [utilizator]

    .....si-a facut treaba, poate sa plece.
    Dezicerea lui Melescanu de PDS, care "trebuie sa faca un pas in spate pentru ca e perceput drept partid extremist de stinga", este normala pentru ca nu te poti afisa in lume cu asemenea galme iar faptul ca discutia "despre candidatura a avut loc acum circa trei luni", vine sa intareasca opinia ca Mele a fost inca de atunci "candidatul surpriza".

    Sa vedem daca Mele are curajul sa indrepte tara spre democratie prin dizolvarea actualului parlament si convocarea de noi alegeri cu respectarea rezultatului la referedumul despre cei 300 de inutili si o singura camera de dezmat sau va fi o noua dezamagire.
  • +14 (14 voturi)    
    atentie (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:49)

    fit [utilizator]

    Traian Rece s-a suparat pe jurnalistii de la B1, ca au vorbit despre averea lui si ca ii da in judecata si nu l-am auzit sa spuna ca il da in judecata pe Melescanu pentru cei 200 000 euro.
  • +14 (14 voturi)    
    curat murdar! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 11:53)

    fit [utilizator]

    Ciudat e si Traian Rece asta. Dupa cum pune problema si dupa cum vorbeste, si dupa trasaturi se comporta ca cei din minoritatea noastra care ne face tare mandri pe afara. Intoarce vorbele exact ca un tzigan.
  • +6 (8 voturi)    
    incalificabil (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:10)

    barba-neagra [utilizator]

    Este cea mai mare cacialma pe care am auzit-o (or mai fi fost si altele, poate vor urma). Sa apelezi la un "partid" de buzunar al rezervistilor + analfabeti pesedizati cu 100 de lei, ca apoi sa spui ca tu de fapt candidezi ca independent, ca baietii cu livrete nu te merita. Astept cu nerabdare ce o sa spuna nu BEC ci Curtea Constituionala.
    E ilegal, "parerea mea", sa te inscri pe baza semnaturilor stranse de un partid pentru ca apoi sa denunti sprijinul. Ma rog, e cel putin imoral (semnaturile raman...) si dl Melescanu are o problema imensa. Unde mai pui ca PSD s-a facut luntre si punte sa-l sustina.
    Deci: 1. Ponta; 2. Tariceanu; 3. Melescanu; Dan Diaconescu (via Ghita); plus Funaru si Vadim, amandoi catarati pe stindardul "mandri ca suntem romani". In total vreo 3.5 milioane de semnaturi pesediste. "Am cu ce, ba!" Aferim dle Dragnea.
    • 0 (2 voturi)    
      mnoa... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 14:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      Pai trebuie sa imparta stindardul cu Ponta - ca si el e "mandru ca-i roman" >:)
  • +6 (6 voturi)    
    New News (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:11)

    Nego [anonim]

    http://www.puterea.ro/social/pds-ii-retrage-sprijinul-lui-teodor-melescanu-pentru-prezidentiale-a-primit-o-oferta-de-la-liberali-100627.html

    Se pare ca s-au luat la tranta si au divortat intre timp...
  • +7 (9 voturi)    
    o tara de securisti (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:20)

    xanti [utilizator]

    Adica Mele se intalneste cu asta acum 3 luni ,bate palma cu el si dupa aia ii da cu flit,si vrea ca noi sa credem.
    O gasca de securisti transpartinici intelesi intre ei sa conduca Romania(mai nou doar pentru 2 ani asa zicea Mele)
    Pun pariu ca toti au epoleti dar "vezi Doamne "unii sunt pro America altii pro Rusia dar de fapt toti sunt pro cascaval.
    Basescu ar face bine sa-i deconspire pe toti(inclusiv pe el) nu doar pe unul singur ,dar probabil corb la corb nu-si scoate ochii decat daca atenteaza prea mult la "cascavalul" de impartit.
  • +11 (11 voturi)    
    E imposibil (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:46)

    gaspy [utilizator]

    Toată povestea asta cu Meleșcanu a atât de absurdă că nu știu cum de e înghițită de presă și populație.

    Cum e posibil să strângi 400.000 de semnături în secret? E ridicol. Când toți candidații își pun standuri la vedere și își fac reclamă, când Monica Macovei strânge în urma unei campanii transparente 300.000 de semnături, semnăturile lui Meleșcanu apar fără ca cineva din presă să știe nimic.

    E imposibil să strângi 400.000 de semnături fără ca un jurnalist să nu afle. Doar n-a semnat fiecare susținător și o clauză de confidențialitate. Cum și de unde s-au strâns semnăturile?
  • +5 (7 voturi)    
    MELE, UN PSD-IST ORDINAR SI ELEGANT ! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:46)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Ponta, psd&haita ne ofera generosi, inca un
    candidat : melescanu !!!
    Fa pompa, a zis despre el ca e elegant si ca uite pe langa tariceanu , dreapta mai are un candidat... .

    Mele a spus despre pompa (la Realitatea) ca e remarcabil , un om cu o evolutie exceptionala ...
    Tot Mele se lauda ca nu va trada secrete din interiorul SIE ...pai eu cred ca oamenii de acolo l-au tinut departe de orice informatii importane si nici nu are ce sa dezvaluie ! Ca nu s-a amestecat in jocul politic nu are cum sa ne convinga devreme ce a stabilit sa candideze .Posibilitatea eliminarii lui Iohannis(ca urmare a procesului) il ingrijoreaza serios pe psd-isti ! Daca spune ca s-a hotarat vineri sa candeze si la insistenta unor tineri, ne insulta grav inteligenta, acest pesedist elegant-ordinar !!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Sigur (Miercuri, 24 septembrie 2014, 12:54)

    becicherec [utilizator]

    cei 400000 sunt agenți sub acoperire!
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Miercuri, 24 septembrie 2014, 13:16)

    eljijinews [utilizator]

    ....

    http://www.eljijinews.com/melescanu-locul-lui-iohannis/