Victor Ponta si-a lansat programul prezidential, sub titlul "Marea unire a romanilor"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2014, 14:56 Actualitate | Politic

 documente
(23 Sep 2014) PDF, 850KB
Presedintele PSD, premierul Victor Ponta, si-a lansat marti programul electoral cu care se prezinta in alegerile prezidentiale, sub titlul "Marea unire a romanilor".

"Va invit pe site-ul www.victorponta.ro, pentru a parcurge Programul Prezidential pe care l-am lansat cu ocazia evenimentului de la Arena Nationala!", a anuntat Ponta pe pagina sa de Facebook.

Programul e intesat cu referinte la a doua mare unire a romanilor, pusa in antiteza cu dezbinarea si terapia de austeritate, puse pe seama lui Traian Basescu.

"Cred ca Romania are nevoie de o noua Mare Unire, la aniversarea celor 100 de ani de la desavarsirea sa ca stat modern si dupa 25 de ani de regim democratic", afirma Ponta in document.

El arata ca "Marea Unire despre care vorbesc inseamna stergerea frontierelor dintre noi, dintre cei de stanga si cei de dreapta, dintre cei implicati si cei neimplicati, dintre cei care au nevoie de ajutorul statului si cei care se descurca singuri, dintre cei performanti si cei mai putin performanti!"

Mandria de a fi roman este leit-motivul intregului program. De altfel, un capitol intreg este dedicat "promovarii mandriei de a fi roman", care, potrivit lui Ponta, "trebuie sa redevina un obiectiv al statului, dar si al societatii civile".

Un termen-cheie al programului se gaseste enumerat printre obiectivele vizate de Ponta in economie: e vorba despre Statul Social ("Construirea unei Romanii a viitorului prin modernizarea unor zone - cheie precum agricultura, industria - in special cea bazata pe noile tehnologii, infrastructura si energia, alaturi de consolidarea Statului social si a serviciilor publice").

De semenea, in programul sau, Ponta promite explicit ca "Noi nu vom taia salarii si pensii, noi le vom mari si suntem singurii care putem promite clar acest lucru".

Statul trebuie sa ramina actionar majoritar la companiile strategice din energie, sustine Ponta, care anunta ca "timpul privatizarilor cu actionar strategic a trecut. Statul poate si trebuie sa detina controlul in societatile strategice din energie, comportandu-se in mod corect ca actionar".

Victor Ponta vorbeste in programul sau si despre o reforma a sistemului electoral care sa asigure "o reprezentare proportionala". In mod normal, o astfel de reforma ar inseamna trecerea de la votul uninominal la votul pe liste, dar in program nu este mentionat explicit.

Ponta mai vorbeste in cateva randuri si despre un Pact National, semnat dupa alegeri intre toti actorii politici. Victor Ponta il defineste astfel: "Pentru aceasta, Viziunea noastra trebuie sa conduca, dupa alegeri, la un Pact National cu toti actorii politici si sociali: oricine vine la putere isi indeplineste zona asumata din planul strategic, fara culoare politica".

"Sansa Romaniei trebuie sa fie valorificata printr-un vot pentru constructie si modernizare pe 16 noiembrie, dar si printr-o echipa care sa gandeasca pentru Romania, care sa propuna o viziune pentru viitor pe termen mediu si lung. Vorbim de un Plan National care sa nu tina timp de un mandat, ci de cel putin 4 sau 5 mandate de consolidare a Romaniei, si care sa fie asumat de toata clasa politica, indiferent de cine castiga alegerile. Un proiect de uniune nationala si politica pe domenii strategice. O oferta pe care societatea civila si mediul intelectual si-o doresc de foarte mult timp, dar pe care clasa politica nu a fost capabila sa o formuleze in ultimii 10 ani", se afirma in document.

Ponta arata insa in programul sau ca "nu ne vom grabi sa cerem fortelor politice inainte de alegeri sa semneze un astfel de Plan, pentru ca nu este realist - realizarea efectiva a acestui Plan National presupune un efort major de dialog si consultari, pentru ca actiunea sa fie acceptata si imbratisata de toate formatiunile politice democratice din Romania. Angajamentul meu este, insa, acela ca, dincolo de ceea ce vom face cu majoritatea politica pe care  o detinem, voi actiona pentru realizarea rapida a acestui Plan National si angajarea dialogului necesar implementarii sale".
  • Consulta in documentul atasat programul prezidential al lui Victor Ponta

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5371 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Marea Unire a lui Poanta.. (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:16)

    Alius [utilizator]

    Cei care-i ridica osanale sunt Maestri, iar cei care apara statul de drept, legea si democratia sunt fascisti.
    • +1 (3 voturi)    
      populatia scade, sa ne unim (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:47)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Este un fapt stiut ca populatia tarii scade asa ca este un obiectiv important sa corectam acest lucru.
      O populatie mai numeroasa lasa loc pentru un aparat bugetar mai mare si pentru venituri bugetare mai mari, deci oameni , pe ici pe colo, mai bogati si plus ca se vor mai putea plati si pensii.

      Romani din toate colturile unitiva !
      • -4 (6 voturi)    
        Unirea lui Ponta = integrare Basarabia in UE, atit (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:28)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Citat:
        Victor Ponta "a precizat că, deși a pomenit despre Marea Unire din 1918, se gândea la altceva: la o reunire simbolică a României și Republicii Moldova în cadrul Uniunii Europene. Nimic mai mult!"
        Sursa: http://ziarulnational.md/nicolae-negru-o-iluzie-necesara/

        Unirea pe care intentioneaza sa o realizeze Victor Ponta este de fapt o simpla integrare a Republicii Moldova in Uniunea Europeana si nimic altceva dupa cum el insusi a declarat.

        Unificarea lui Ponta nu are mai multa valoare decit unirea Romaniei cu Ungaria, de exemplu, care s-a realizat pe 1 Ianuarie 2007, odată cu aderarea Romaniei la UE.
      • +2 (4 voturi)    
        Sa ne unim. Impotriva lui Ponta. (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:15)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Desi fiecare roman s-ar uni bucuros cu Ponta, ba chiar de doua ori pe zi si nu neaparat in sensul biblic. In vorba si in fapta.
        • +3 (3 voturi)    
          Daca nu ne unim, o sa ne pontaim ! (Marţi, 23 septembrie 2014, 19:17)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

          Daca iese asta presedinte, am trait degeaba ultimii 25 de ani. E in stare sa ne adune pe stadion pe 20 septembrie in fiecare an, ca si asa isi aduc aminte unii cu nostalgie "ce bine era pe vremea lu' Nea Nicu...!".
    • +13 (13 voturi)    
      Victoras, omul stergatorii... (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:24)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Politica unificarii tuturor face parte din traditia PSD, PCR, PMR. Toata teoria a fost explicata clar de Lenin si pusa bine in practica de Stalin, Gheorgiu-Dej, Ceausescu, Iliescu. "Unitatea de nezdruncinat a poporului" se face prin dictatura - in democratie se practica divizarea puterii. Tot inainte tovarasi!
    • +3 (3 voturi)    
      Ponta uneste pegra cu "doctorate"in fonduri (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:10)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      Hai sa dam mana cu mana Sa furam tot ce s-aduna, Sa-nvartim hora hotiei Pe pamantul Romaniei! Ordinea si cinstea piara! Piara fraierii din tara! Intre noi sa nu mai fie Decat jaf si smecherie! Contu-n banca de te tine Vino sa te prinzi cu mine La hotie cu unire Si pe functii cu-nfratire! Unde-i unul nu-i putere Sa se puna de-o avere, Unde-s doi puterea creste Si tara se praduieste! P-amandoi in fund ne doare Ca in haos tara moare. Eu ti-s frate, tu-mi esti frate, Sa furam cat se mai poate! In guvern hai cu grabire Sa-l secam dintr-o sorbire, Ca sa creasca banu' mare Mai rapid in buzunare.
      Dam pomana s-un piscot Prostului cu drept de vot
      Ca oricum in Romania Noi facem paranghelia.
  • +20 (24 voturi)    
    Cititi totul in cheie inversa (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:17)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Am avut curiozitatea sa citesc o parte din program. La cum il stiu pe Victor Viorel Ponta, totul trebuie citit in cheie inversa. Va fi marea dezbinare dat fiind ca tot mai multi romani vor emigra, nu va fi justitie independenta, nu va exista nicio strategie pe 20 de ani, etc.

    Omul asta nu a reusit sa demonstreze nimic in cei 2 ano jumatate de prim ministru si acum vrea sa devina presedinte. Mi se pare incredibil ce optiune ne ofera PSD...
    • +6 (8 voturi)    
      poate ca...... (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:49)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      ....presa basista "a scos din context" pentru ca, normal nu este ""Marea unire a romanilor" ci "marea unire a escrocilor pe buzunarele romanilor" !
      Asa da, recunoastem si stilul si personajul.
      • +2 (4 voturi)    
        Da, e stilul lui Ponta ! (Marţi, 23 septembrie 2014, 19:08)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Tre' sa fii nitel dus cu capu' (da' io am fost...!) ca sa citesti rand cu rand cele 36 de pagini in care se spun aceleasi lucruri de cate 2-3 ori, iar mesajul subliminal ce se doreste a fi transmis sa fie "Basescu=rau, Ponta=bun".

        Am si numarat ceva expresii (v-am zis ca-s dus cu capu'...!):
        "unire"=53 de ori
        "10 ani (de scandal, dezbinare etc.)"=13 ori
        "conflict"=10 ori

        Si incheie apoteotic, cu "presedinte responsabil", da eu cred ca e doar un plagiator nerusinat, ca n-a scris el tot textu' asta.
  • +12 (12 voturi)    
    adica sa fim Secu ? (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:19)

    un domn [utilizator]

    sa fim toata Natiunea Secu ?
  • +18 (18 voturi)    
    Marea unire a hotilor inregimentati politic (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:27)

    ty [utilizator]

    cu judecatorii. O altfel de liniste iliesciana. Oamenii de tipul Ciorbea, Nitu sunt avanposturile unirii care ni se pregateste.
    • +10 (10 voturi)    
      ciorbea vs ponta..cand nu ii era subaltern (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ty

      de atunci si pana acum...s au tachinat http://www.youtube.com/watch?v=3x-RnEvh5xw
  • +22 (22 voturi)    
    :) (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:28)

    Reshape [utilizator]

    Din documentul atasat:
    "Ca premier, am demonstrat că se poate – am dat înapoi salariile şi pensiile tăiate în 2010, am creat peste 200.000 de noi locuri de muncă, am redeschis spitale şi am mărit bugetele pentru educaţie şi sănătate, am crescut salariul minim, am scăzut TVA şi CAS. [...]. Am lăsat justiţia independentă."

    Mitomanului i-a scapat un porumbel: a trecut la realizari faptul ca a lasat justitia independenta.
    • +10 (10 voturi)    
      pai parca nu era treaba guvernului (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:47)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      sa creeze locuri de munca....
    • 0 (0 voturi)    
      Ai rabdare ca rezolva si asta (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:17)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

      N-a trecut-o la realizari pt ca va rezolva imediat si independenta justitiei, realizand disparitia acesteia.
  • +11 (11 voturi)    
    18 miniştri penali... (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:44)

    Liviu2012 [utilizator]

    Domnule Ponta, dumneavoastră şi clica dumneavoastră dezbinaţi acest popor amărât, prin manipulări deliberate şi profesioniste. Ce vreţi să "UNIŢI" ?! Ce unire poate fi între LUP şi MIEL, în afară de POFTA LUPULUI de a mânca mielul ??!!

    Nu va fi nici o unire fiindca tot mai mulţi români vor emigra, nu va fi justiţie independentă, nu va exista nici o strategie pe 20 de ani fiindcă până acum ne-aţi propus 18 miniştri penali şi aproape toţi atâţia care au trebuit schimbaţi sau vor fi schimbaţi fiiindcă sunt incapabili, inculţi şi lipsiţi de principii sau idealuri.

    Programul dumneavoastră este cel mai lung şir de GOGORIŢE pe care l-am citit vreodată.

    Împreună cu clanurile oculte şi antinaţionale pe care le serviţi şi care vă împing în faţă - în pofida gravelor carenţe de caracter şi de competenţă pe care le aveţi - şi împreună cu micile armate de slugi din organele media care vă propagă minciunile, sofismele şi paralogismele cu care vreţi să ne amăgiţi - domnule Ponta, sunteţi unul din cele mai toxice persoanje ale României la ora actuală!...
  • +8 (8 voturi)    
    nu pacalesti pe nimeni (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:49)

    tenere [utilizator]

    de-asta 3.1% din totalul national de angajati au disparut si nici pe lista somerilor nu-i gasesti, ghici unde au plecat?

    gargara de copiator comunist, ramai cu 'marii maestrii' ai pupatului in dos si cu asistatii tai, cand s-or trezi si aia numai rusia te mai primeste
  • +13 (13 voturi)    
    Fratilor... (Marţi, 23 septembrie 2014, 15:52)

    hot news [utilizator]

    ... eu va spun clar :-) ca nici eu, nici toti cunoscutii mei nu se vor uni vreodata cu hotii, cu lichelele si cu mincinosii lui vvp.
    Auziti si cruciti-va: "Marea Unire despre care vorbesc inseamna stergerea frontierelor dintre noi, dintre cei de stanga si cei de dreapta, dintre cei implicati si cei neimplicati, dintre cei care au nevoie de ajutorul statului si cei care se descurca singuri, dintre cei performanti si cei mai putin performanti!".
    Adica totuna este intre cel cinstit, muncitor, serios si performant si cel analfabet, betiv, asistat si manipulat".
    Pai asta este chintesenta comunismului, nu?
    La vot fratilor, inca mai putem rasturna bolovanul urias care se va pravali peste noi! Si daca va fi nevoie, si in strada.
    • +1 (1 vot)    
      nota bene 22 decembrie 2014 (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      sa il intampinam pe dottore daca Doamne freste ajunge la Cotroceni cu Multa Caldura !
    • +1 (1 vot)    
      Așa! (Miercuri, 24 septembrie 2014, 0:10)

      soaresusrasare [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Bravo Runa! Nu suntem atât de idioti precum ne crede acest Mic Ceaușescu!
  • +10 (10 voturi)    
    ponta e prost! (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:11)

    airamerica [utilizator]

    Scrie in asa zisul lui program :"Cred ca Romania are nevoie de o noua Mare Unire, la aniversarea celor 100 de ani de la desavarsirea sa ca stat modern si dupa 25 de ani de regim democratic", afirma Ponta in document. Cum adica ultimii 25 de ani de regim democratic? Pai la antene ne spune ca a fost democatie doar 15 de la revolutie incoace apoi 10 ani de neagra dictatura basista! Io nu mai intzeleg nimic!
  • +5 (7 voturi)    
    Traduceti, va rog (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:12)

    cristihan [utilizator]

    "Consolidarea credibilităţii şi statutului instituţiilor reper ale societăţii româneşti (Profesor, Preot, Medic, Militar, Artist), prin politici coordonate la nivelul statului român". Pe mine nu ma duce capul ce... poate sa insemne chestia asta. Cum vine chestia asta, cu artistul institutie reper a societatii romanesti?! Ma gandesc, de exemplu: Cheeky Girls sunt artiste? Suuuunt. Sunt institutii reper ale societatii romanesti? Claaar! Bun, cum le consolideaza credibilitatea si statutul? Intreb si eu...
    • 0 (0 voturi)    
      Cheeky Girls vs popime (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:53)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui cristihan

      care dintre ei sunt mai reperabili ?
  • +8 (8 voturi)    
    Cine NOI? (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:17)

    ouyang [utilizator]

    Bai baiatule stim ca ai multe personalitati, dar asta era programul prezidential. Trebuia sa fie cu singular: eu voi face si drege, eu voi sustine si bla bla. Ai cei mai tampiti consilieri.
    • +5 (5 voturi)    
      el e marioneta (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:33)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cu ochelari
      • +2 (2 voturi)    
        V.V. Cobra (Miercuri, 24 septembrie 2014, 0:48)

        Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Victor Viorel Cobra.
    • +5 (5 voturi)    
      Noi (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:35)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Inseamna infractorii uniti in usl ..
  • +5 (5 voturi)    
    Program in cont debitor, Viorele ? (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:25)

    Plagarus [utilizator]

    Hora "doctorului " WctorP si-a popii Sarbu :

    Mare pohta baga ''doctorul " si popa-n joc
    Hopa, hopa joaca "doctorul " cu popa socru
    Hopa, hopa, tu-i omori si eu ii ingrop
  • -2 (8 voturi)    
    Sper sa nu ... (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:26)

    newlook [utilizator]

    Iata ca am ajuns si eu sa fiu de acord cu basistii ce posteaza pe aici.

    Da, "marea unire" este un concept iluzoriu in conditiile actuale.

    Inainte de "marea unire" trebuie facuta "MAREA DEPARAZITARE".

    Cei 6% de descreierati mintal, precum Turcescu, ajunsi pe fel de fel de sinecuri inalte prin societate datorita unor conjuncturi vremelnice, urlatorii de serviciu, punatorii de talpa, trebuie urgent decuplati de la banul public.

    Sa latre, ca-i democratie, dar sa latre pe banii lor. Sa vedem cati stiu intr-adevar sa faca ceva, cati nu sunt ipocriti.
    • +2 (2 voturi)    
      cu Latrina 3 cum facem ? (Marţi, 23 septembrie 2014, 18:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      e procesu de santaj RCS..si altii la rand..Latrina Indirect e conectata la banul public..ca a fost finantata din crescent..care TOT ban public este..e bonus !
  • +7 (7 voturi)    
    Pontanizarea Romaniei a vrut sa spuna (Marţi, 23 septembrie 2014, 17:58)

    Wanheda [utilizator]

    Din aia 1000 de tineri de la Iasi care au plecat la Marea Destrabalare...unul declara ca el CREDE ca o sa fie mai bine cu Ponta. Deci pana si tinerii s-au tampit si asteapta un Mesia. Habar n-au de programul pesede care distruge si feudalizeaza tara. Ei cred ca un om mai poate schimba...CE? Ce poate schimba un pungas mic cum e Dofttorel?
  • +1 (1 vot)    
    presedinte (Marţi, 23 septembrie 2014, 23:23)

    zar-zar [utilizator]

    Inca nu am vazut programul altui candidat si cel al lui Ponta mi se pare potrivit oricarui candidat.
    Singura problema pe care o vad, pe blog, este neincrederea in aceste promisiuni.
    Unirea lui se refera la ceva interesant. Reintregirea Romaniei este altceva si nu poate fi pusa in program, eu nu as pune-o. Se presupun negocieri, discutii diplomatice. Nu cred intr-o reunificare prin .. aderare la UE - este fals.
    Despre Iohannis, inteleg ca este cetatean german - dpdv al cetateniei UE, se pare ca aceasta nu reprezinta un impediment. Si totusi, eu cu cetatenie straina, nu cred ca-i firesc sa i se permita sa candideze. In orice caz nu am gasit inca nici un program de al lui. Declara ca in turul 2 va fi numai el si Ponta. Mai spune ca cu el, tara va fi mai bine - nu am inteles.
    Aveti si alti contracndidati? Sau il respingeti pe Ponta si gata. Daca-i gata, alegeti-ma pe mine. Cu mine o sa fie si mai bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu este... (Miercuri, 24 septembrie 2014, 0:47)

      Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui zar-zar

      K. J. Iohannis nu este cetăţean german. În curând vine şi el cu Programul său, stai liniştit, are consilieri mai buni decât mongoloidul nipon.

      Consilierul american a reuşit deja să sperie o bună parte din români cu "Arena" lui Peşte.

      În plus, Programul lui Mongo are un car de obiective (iluzorii!) de natură EXECUTIVĂ (guvernamentală), care NU INTRĂ ÎN NICI UN CHIP în atribuţiile unui preşedinte de ţară. Cum să fie programul "potrivit oricărui candidat" ??! Vezi cum se pregăteşte deja să-şi depăşească atribuţiile?!
      • 0 (0 voturi)    
        multumesc (Miercuri, 24 septembrie 2014, 23:29)

        zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

        Nu ma grabesc.
        La articolul/stirea cu "victor-ponta-despre-scandalul-ofiterului-acoperit.." de astazi, 24 sept, am poatat "opinie 1-3, cam pe aceiasi tema.