Victor Ponta afirma ca nu a fost surprins de scandalul Robert Turcescu: Cine seamana vant, culege furtuna, e valabil si pentru alti oameni apropiati de Basescu

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 22 septembrie 2014, 14:39 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a declarat luni ca nu a fost surprins de faptul ca ziaristul Robert Turcescu a anuntat ca a fost ofiter acoperit, cu gradul de locotenent colonel, al unui serviciu secret, explicand ca "cine seamana vant culege furtuna" iar acest lucru "este valabil si pentru alti oameni apropiati" presedintelui Traian Basescu.

Seful executivului a fost intrebat de ziaristi daca l-au surprins declaratiile facute duminica de Robert Turcescu.

"Pe mine nu, normal. Cine seamana vant, culege furtuna, si e valabil si pentru alti oameni apropiati de dl Basescu", a raspuns Victor Ponta

Premierul a comentat ca aceste declaratii ar putea avea o legatura cu faptul ca Traian Basescu a anuntat tocmai intr-o emisiune a lui Robert Turcescu faptul ca in randul candidatilor la alegerile prezidentiale s-ar afla un ofiter sub acoperire: "Daca dl Basescu tocmai la dansul s-a gasit, putea sa sa duca la Sorina Matei, si nu era nicio problema...".

Intrebat in ce lumina pune acest scandal statul roman, Victor Ponta a raspuns ca "nu e vorba de statul roman" ci de "relatia intre politicieni si jurnalisti", sugerand sa fie intrebati politicienii care "au mers seara de seara" la emisiunile lui Robert Turcescu daca "se leapada" de acesta.










10889 vizualizari
  • +33 (35 voturi)    
    iar cei apropiati Varanului (Luni, 22 septembrie 2014, 14:43)

    un domn [utilizator]

    culeg $$$$$
    • +27 (27 voturi)    
      Afirmatia (Luni, 22 septembrie 2014, 15:06)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Afirmatia lui tonta reprezinta dovada ca el este in spatele santajului dus la adresa lui Turcescu. A scapat porumbelul! :)
    • +19 (19 voturi)    
      Valabil si pt. ponta (Luni, 22 septembrie 2014, 15:17)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Zicerea-i valabila si pt. tine. In mod sigur, o sa vina vremea sa te afli in mijlocul furtunii.
      Dar, mai bine ai explica:
      Care a fost MOTIVUL REAL de a iti trece DIA in SUBORDINE DIRECTA !?
      Ce rol joaca Tata Socru, Botos sau Dusa in acest caz ?
      Cati Dogaru sunt prin MAPN ?
  • +27 (29 voturi)    
    domnu' faraon! (Luni, 22 septembrie 2014, 14:47)

    Bolovanul [utilizator]

    adevarat ai grait!
    sa vedem ce furtuni ai sa culegi dumneata.

    ps: ai avut o contributie la acest eveniment si nu ne spui si noua?
    • +10 (10 voturi)    
      Ba da! (Luni, 22 septembrie 2014, 15:52)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Bolovanul

      `Tocmai ne-a spus! În plus a mai adăugat amenințări și la adresa altor jurnaliști de care nu e mulțumit. Mă întreb cu ce l-o fi amenințat și pe Turcescu de era așa de înspăimântat. Toată treaba asta miroase îngrozitor de urât.
      Oameni buni, pe ce mâini am încăput????????????? Cred că suntem conduși de niște criminali.
  • +25 (25 voturi)    
    Pe el, nu, normal... (Luni, 22 septembrie 2014, 14:48)

    maxi rodrigues [utilizator]

    ...nu l-au surprins declaratiile, avand in vedere ca el il santaja pe Turcescu cu deconspirarea acestui fapt.

    Trecand peste asta, nu mi-e clar un lucru. Sa presupunem ca e adevarat ca Turcescu era ofiter acoperit, in cadrul MApN.
    Asta nu e un minister in cadrul guvernului?
    Daca da, fara a lua in calcul discutiile cu privire la moralitatea acestui fapt, ce era gresit in faptul ca Turcescu ar fi fost ofiter acoperit? Nu raporta catre minister informatii folositoare inclusiv guvernului condus de Ponta???
    Iar acum Pontachio il blameaza pe Turcescu ca ar fi fost ofiter acoperit? Serios???
    Iar acum ar trebui politicienii sa se "lepede" de Turcescu?!? WTF? Ponta, e ceva gresit cu tine!
  • +28 (28 voturi)    
    Suna a amenintare (Luni, 22 septembrie 2014, 14:50)

    Adrian C. [utilizator]

    "este valabil si pentru alti oameni apropiati" presedintelui Traian Basescu - suna a amenintare.
  • +19 (19 voturi)    
    Nu e "surprins" deloc .. (Luni, 22 septembrie 2014, 14:54)

    yoko ono [utilizator]

    Daca vine vreun meteorit el va spune ca pe el nu il surprinde !
    a facut un studiu, un doctorat ceva, cu multi ani inainte, din care reiesea posibilitatea sa se intample si acest lucru .. Biatul pontilica s-a facut temele constiincios, intotdeauna :)

    Daca nu iese prezident ..
    "am prevazut ca oamenii dictatorului vor fura alegerile si noi vom face o planeger la CUrtea de la Haga, la ONU si la tribunalul din Vintu de Jos ca s-au intamplat fraude. Nu ne surprind actiunile dictatorului.

    Asa este mai Tilica, nimic nu te surprinde. Nici macar tu pe tine !
  • +26 (26 voturi)    
    Tu ai cules deocamdata un "doctorat"si...urmeaza (Luni, 22 septembrie 2014, 14:57)

    Plagarus [utilizator]

    În perioada 1981-1991 popa Ilie Sârbu a fost consilier economic la Mitropolia Banatului, timp în care a urmat Institutul Ecumenic din Geneva între 1984-1985.
    Din 1982 a funcționat în Elveția la firma CEVORA și a avut legături cu serviciile românești.
    Dacă ICE Dunărea a lucrat cu această firmă elvețiană în timp ce Ilie Sîrbu s-a dat cu ecumenia în același loc, între 1984-1985, este posibil ca motanul Felix să nu-l șantajeze pe Ponta cu Ponta ci cu tăticu-socru.
    S-a deschis deja "BOMBOniera " !!!

    Viorele clipesti prea des cand ii tragi cate o scatoalca verbala marinarului, dupa care urmeaza transpiratiile dese & reci !
    • +8 (8 voturi)    
      cica la brutarie (Luni, 22 septembrie 2014, 16:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      e temperature constanta, acolo nu o sa aiba nici un stress..ne vedem pe 22 decembrie 2014..daca e cazul sa il cazam acolo
  • +26 (26 voturi)    
    :) (Luni, 22 septembrie 2014, 15:00)

    calin22 [utilizator]

    E valabil si pentru alti oameni apropiati lui Basescu, dar pentru cei apropiati tie si lui Voiculescu nu este valabil nu?
  • +17 (17 voturi)    
    amenintari? (Luni, 22 septembrie 2014, 15:07)

    sorin3 [utilizator]

    Pina la urma ce i s-a intimplat lui Turcescu?
  • +17 (17 voturi)    
    asteptam spovedania lui ponta (Luni, 22 septembrie 2014, 15:10)

    demaGOGU [utilizator]

    sau...autocritica?
  • +12 (12 voturi)    
    Kim Jong Ponta (Luni, 22 septembrie 2014, 15:49)

    dinoKiller [utilizator]

    Militarii de obicei spun Mata o sa o pateasca ma nu apropiatii lui Basescu.

    Cum sa faci o asemenea amenintare?

    Desi acum 9 ani puteai fi o alternativa pentru prezent acum nu esti decat un chinez fara control.

    Vei fi sters de pe scena politica Micule Ceausescu
  • -8 (10 voturi)    
    Ponta pune capacul pe oala... (Luni, 22 septembrie 2014, 15:51)

    newlook [utilizator]

    Ponta pune capacul pe oala pentru ca se pregateste sa preia sistemul basist semi-nazist pentru el insusi.

    Imi place sa cred ca etardatul ala mistic de Turcescu N-A FOST NICICAND OFITER ACOPERIT (daca gresesc cu afirmatia asta, e catastrofal pentru Romania).

    Raman la parerea ca pentru serviciile aduse cauzei basismului i s-a gasit si astuia, precum multor altora, o sinecura din banul public. A fost pus pe statul de plata al unei unitati militare. Din cauza asta, dintr-o anumita perspectiva, pentru participantii si regizorii mascaradei, lucrurile sunt de domeniul penalului....furt din banul public, dar nu cred ca va exista vreun DNA sa se autosesizeze.

    Ponta probabil ca stie toate cele de mai sus, dar fiind hotarat sa preia sistemul in propriul folos, nu sa-l epureze, joaca si el teatrul cu "ofiterul acoperit".

    Cum spuneam si cu alte ocazii, fata de dictatura Secaturii Betive de azi, dictatura lui Ponta va fi mult mai dura, dar oarecum mai subtila.
    • +7 (7 voturi)    
      Replica (Luni, 22 septembrie 2014, 16:25)

      dinoKiller [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Newlook sa nu mi spui ca stii vorba Moldovenilor cu capacul peste oala

      Unde ai vazut dictatura in Romania ultimilor ani?
      • +9 (9 voturi)    
        newlook este in fapt (Luni, 22 septembrie 2014, 16:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui dinoKiller

        Putinlook..aceeasi demagogie si propaganda bolshevika !
  • +5 (7 voturi)    
    se pare ca stie multe (Luni, 22 septembrie 2014, 16:01)

    timp tamp [utilizator]

    Gura pacatosului adevar graieste>Cine seamana vant, culege furtuna, si e valabil si pentru alti oameni apropiati de dl Basescu""nu e vorba de statul roman" ci de "relatia intre politicieni si jurnalisti", sa fie intrebati politicienii care "au mers seara de seara" la emisiunile lui Robert Turcescu daca "se leapada" de acesta.
  • +11 (11 voturi)    
    "...e valabil şi pentru alţi oameni apropiaţi (Luni, 22 septembrie 2014, 16:04)

    Kentt [utilizator]

    de Băsescu", zice Ponta.

    Ponta, care este el însuşi ofiţer acoperit, îi ameninţă şi îi şantajează pe ofiţerii acoperiţii care au servit / servesc interesul naţional.
    • +4 (4 voturi)    
      parca in noiembrie era JFK (Luni, 22 septembrie 2014, 16:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      coafat ? ve fi frumos in ziua alegerilor ? se va merge cu decapotabila pe arena nationala ?
    • +3 (3 voturi)    
      daca doriti sa revedeti Vantuuuu (Luni, 22 septembrie 2014, 17:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      in studioul lui Vantu..scuze...http://www.youtube.com/watch?v=3x-RnEvh5xw
  • -1 (1 vot)    
    vv (Luni, 22 septembrie 2014, 19:55)

    g01an [utilizator]

    Iar se baga VV Ponta ca musca in lapte si comenteaza aiurea. Nu se prinde usor de mistouri si caterinca.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci VV l-a constrans pe Oprea saracul (Luni, 22 septembrie 2014, 20:57)

    dinoKiller [utilizator]

    Ti-a ramas cuvantul "lepadat" Micule Ceausescu. Poate ca Oprea nu s-a lepadat si o sa ti faca o surpriza cand ti-o fi lumea mai draga