VIDEO Traian Basescu: Iurie Leanca a fost pana in octombrie 1989 in Ambasada URSS din Bucuresti

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 21 septembrie 2014, 16:42 Actualitate | Politic

Iurie Leanca
Foto: Agerpres/Xinhua
Presedintele Traian Basescu a declarat, duminica, despre premierul Republicii Moldova, Iurie Leanca, ca a fost pana in octombrie 1989 in Ambasada Uniunii Sovietice din Bucuresti si a precizat ca de aceea este "atat de unit in ganduri si simtiri cu premierul Victor Ponta", scrie Mediafax.

"Leanca, cel care a fost pana in octombrie 1989, in Ambasada Uniunii Sovietice din Bucuresti. Poate nu ati stiut", a spus Traian Basescu, despre prezenta la lansarea candidaturii lui Victor Ponta a premierului Republicii Moldova, Iurie Leanca si despre anuntul privind sustinerea de catre acesta a candidaturii lui Ponta.

El a facut aceste declarata duminica, in Parcul Herastrau, unde a mers sa semneze pentru candidatura Elenei Udrea.

Traian Basescu a mai afirmat ca "de aceea ii vede atat de uniti in ganduri si simtiri pe Leanca si pe Ponta".



Presedintele a mai spus ca cetatenii moldoveni, cu cetatenie romana, au vazut in sansa de a studia in Romania sau sansa de a primi cetatenie romana si sansa de a fi in Europa, nu numai alaturi de Romania.

Traian Basescu a amintit faptul ca, "in urma cu cateva luni, Iurie Leanca si premierul cereau reducerea numarului de burse pentru tinerii din Republica Moldova".

"Cand am venit eu in mandat, se acordau 150 de burse, acum se acorda 5.500 de burse pentru cetatenii din Republica Moldova si cred ca asta e solutia ca tinerii sa invete in Romania. E foarte buna si o teava de gaze pe care o facem pentru ca asta ajuta la independenta energetic a Republicii Moldova, dar nu sunt o inventie a lui Ponta. Aceste acorduri au fost semnate din timpul Gvernului Boc, cand s-a smenat si Acordul de ajutor nerambursabil de 100 de milioane de euro, din partea Romaniei, pentru Republica Moldova", a spus Basescu.

Seful statului a continuat: "Ei sunt doar niste profitori de imagine, si Ponta si Leanca, pentru ca cel care a cerut insistent sa facem un acord de finantare, pentru proiecte energetice, cel care a cerut insisten sa marim numarul de burse, este fostul premier Vlad Filat".





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

10659 vizualizari

  • -11 (37 voturi)    
    hehe (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:53)

    Mazeta [utilizator]

    Nici nu a terminat cu deconspirarea internă, că trece la deconspirarea internațională. Băse, dezbracă-i!
    • +6 (8 voturi)    
      chiar de vei fi la moscoba (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:53)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      intr-o buna zi ne vom aminti de tine...
      • -3 (5 voturi)    
        imbecilul national (Luni, 22 septembrie 2014, 11:43)

        makensen [anonim] i-a raspuns lui rov

        Iauazi braul ! Ce a gasit sa spuna idiotul ? A fost Leanca la ambasada de la Bucuresti ! Ei si ? El ce facea la agentia Navrom de la Anveres, in cladirea lui Furness ? Prindea muste ? Sau facea turnatorii abjecte, incondeindu-si colegii la poarta 2 Constanta ?? De ce e in panica pitecantopul, scuipand in dreapta si in stanga ? Nu care cumva a auzit ca o copie de pe dosarul lui de securest a aparut la orizont si urmeaza sa iasa pe piata ? De altfel, el este singurul reprezentant al fostelor regimuri comuniste din Europa care conduce o tara in acest moment. Pai functia de director general, insapector sef al navigatiei civile (adica inspector sef al politiei pe apa) pe care o avea la revolutie nu e deajuns ?? Mai trebuie ceva natiei romane sa-l puna la zid ? Eu cred ca nu !
    • +9 (9 voturi)    
      Asa, si? (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:22)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asa, si?
    • +7 (7 voturi)    
      Las ca o sa imbrace pompa (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:43)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      in... rahat simplu (nu de fructe si nici cu cacao).
      Pofta mare!
    • +5 (5 voturi)    
      ..ar fi bine , (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:08)

      ionamaru [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sa te dezbraci si tu , astepti la Băse ?
      Hai fă primul pas !
  • -11 (15 voturi)    
    se oftica rau (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:55)

    smen [anonim]

    Basescu nu stie ce sa mai urle impotriva lui Ponta,e in van basescule se strange latul
    • +1 (3 voturi)    
      Interesant (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:54)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui smen

      smen avea -1. Am votat. Avea -2, Am inchis. Am derulat alte subiecte. M-am razgandit si am revenit. smen avea iar-1. Am incercat sa votez din nou. Nu am putut pentru ca "am votat". Ciudat.
  • +6 (6 voturi)    
    Astept si alte dezvaluiri. (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:19)

    Mirobo [utilizator]

    Cu alte cuvinte Leanca a fost spion al Rusiei.
    Incet incet ajunge si la Bucuresti cu diluantul.
  • -5 (9 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:42)

    M. Murgu [anonim]

    "... Aceste acorduri au fost semnate din timpul Gvernului Boc, cand s-a
    << smenat >>
    si Acordul de ajutor nerambursabil de 100 de milioane de euro, din partea Romaniei, pentru Republica Moldova", a spus Basescu.
  • -10 (16 voturi)    
    Caracterul lui Basescu (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:13)

    crisogonus [anonim]

    Traian Basescu are un caracter infect. Ca Iurie Leanca a fost la ambasada URSS prin 1989. Si ce daca ? La Anvers cine a fost ? Cine a scris camioane intregi cu note informative la Securitate ? Raspunde Traian Basescu. Rusine sa-ti fie !
  • -7 (11 voturi)    
    desconspirare (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:14)

    catalin [anonim]

    Imi pare josnica aceasta interventie. Sa lovesti in cineva, fara legatura, doar ca sa te razuni pe Ponta si sa speri ca-i mai tai din sanse... N-am nimic cu traian, dar sper ca viitorul locatar de la Cotroceni sa nu fie atat de golan (nu d-ala din Piata Universitatii)
  • -7 (11 voturi)    
    Basescu stie (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:23)

    amycus [utilizator]

    Ca era si el in apropiere, in guvernul Dascalescu.
  • +2 (4 voturi)    
    aha, (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:36)

    jochen [anonim]

    acum inteleg de ce.......
  • +4 (10 voturi)    
    normal (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:38)

    Nevermind [utilizator]

    100 milioane euro nerambursabili... ca cica era criza. Pentru "fratie" si voturi pe bani, sa-i fi folosit pe cei personali. Pentru moldoveni suntem fratele bun de muls si cam atat. Asta e realitatea, oricat se mint frumos unii.
  • -8 (12 voturi)    
    ride ciob de oala sparta... (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:59)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Lucrator la ambasada sau sef la sucursala in strainatate nu era oare acelasi lucru in fata serviciilor de securitate?
  • +16 (16 voturi)    
    Hramul lui Leanca-i rosu "descoperit" Kremlin ! (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:27)

    Plagarus [utilizator]

    Leancă, dus la studii dilomatice și de limbă maghiară la Moscova, după care a lucrat în Ambasada URSS la București,secretar II
    – provenit dintr-o familie bulgareasca,
    – cu studii la Scoala Superioara Diplomatica de la Moscova in perioada ocupatiei sovietice
    – trimis si la Budapesta pentru a studia limba maghiara
    – il regasim finalmente “Secretar diplomatic” in 1989 la Ambasada URSS de la Bucuresti cu misiuni speciale KGB fara acoperire !

    – Va mai mira
    – declaratiile lui anti-românesti
    contra trimiterii studentilor basarabeni in România
    sau “spusele” lui Anti-Unioniste si Anti-Basescu ?

    – sau vânzarea pe ascuns a Aeroportului Chisinau
    unei companii rusesti din Vladivostok
    si a Bancii Moldovei unei alte companii rusesti ?
    – chiar credeti naiv ca el doreste sincer Asocierea Moldovei la Uniunea Europeana, prin Siberia ?

    „Eurusia” anunţă dorinţa de suprimare a zonelor gri dintre spaţiul comunitar european şi Rusia prin crearea unei axe (Berlin – Moscova) între nucleul european franco-german şi Marea Rusie, prin aceasta din urmă avându-se în vedere o Federaţie rusă lărgită prin anexarea unor teritorii limitrofe (Ucraina de est, de sud şi Crimeea) sau chiar mai îndepărtate (Kârgâzstan) şi consolidarea sferei de influenţă a Moscovei în spaţiul său tradiţional de control cunoscut şi ca „vecinătatea apropiată”. Potrivit autorilor acestui concept, Germania ar trebui să se plaseze (sau s-a plasat deja) în fruntea unui Club al Prietenilor Rusiei, având ca sateliţi pe o orbită interioară Franța, Italia, Spania, Ungaria, Serbia, Bulgaria, Grecia şi Cipru
  • 0 (0 voturi)    
    Adio (Luni, 22 septembrie 2014, 14:55)

    miguelito [utilizator]

    cetatenie!