VIDEO Monica Macovei si-a depus candidatura: Si David l-a invins pe Goliat

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 21 septembrie 2014, 15:27 Actualitate | Politic

Monica Macovei si-a lansat candidatura la prezidentiale
Foto: Captura macoveipresedinte.ro
Monica Macovei si-a depus candidatura la alegerile prezidentiale duminica, la Biroul Electoral Central, unde a adus si doua "cadouri" pentru doi dintre contracandidatii sai.  Macovei a anuntat ca a strans peste 300.000 de semnaturi.

"Vom invinge. Si David l-a invins pe Goliat!" a spus Macovei.

Ea a prezentat si doua "cadouri" pe care le-a adus pentru contracandidatii sai Victor Ponta si Klaus Iohannis.

Pentru Victor Ponta, o punga de popcorn, pe care a prezentant-o astfel: "O punga de popcorn pentru micul Ceausescu de la Palatul Victoria ca sa aiba ce manca si sa ma urmareasca cu atentie", referindu-se la afirmatia premierului care a spus ca va urmari turul intai cu popcorn.

Pentru liderul ACL, Klaus Iohannis, a adus o oglinda: "Domnul Iohannis sa se priveasca in oglinda sa vada cum arata un om care vrea sa devina presedintele Romaniei fara sa spuna nimic."

Discursul lui Macovei:
  • Candidez pentru ca vreau sa fiu angajatul vostru, si nu un tartor peste tara. Candidez pentru ca vreau ca Romania sa ramana pe directia vest, sa garantez siguranta nationala a tarii noastre.
  • Candidez pentru ca vreau sa ne luam inapoi banii furati. Toate privatizarile si contractele cu statul din ultimii 25 de ani vor fi cercetate.
  • Vreau ca Parlamentul sa-si reduca cu 50% cheltuielile. Un stat sarac nu poate sustine un Parlament bogat.
  • Voi sustine ca toti romanii din tara si din strainatate sa poata vota electronic sau prin corespondenta. Romanii din diaspora sunt parte a natiunii noastre.
  • Nu mai putem continua asa. Medicii pleaca, mii de romani pleaca,investitorii pleaca. Ne afundam in mizerie. Demnitatea noastra este calcata in picioare.

Imagini B1 tv:


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

10001 vizualizari

  • +44 (50 voturi)    
    Tare! (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:36)

    AlinL [utilizator]

    E foarte bine doamna. Le stati ca un cui in talpa. Va sustinem indiferent de ce spun masinariile de partid. Rusine PDL, Monica Macovei era candidatul de sustinut!
    • +20 (22 voturi)    
      Ponta nu trebuie sa ajunga in turul doi! (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:13)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      Ponta nu trebuie sa ajunga nici macar in cel de-al doilea tur. Macovei, da, sansa noastra pentru o tara normala! Cu atat mai mult cu cat Ponta are tendinte megalomanice si dictatoriale, dupa incercarile de a-si subordona institutiile statului si de a crea partidul unic. Pericolul dictatorilor este ca odata instaurati, sunt foarte foarte greu de dat jos. Azi cetatenii sunt amenintati ca-si pierd serviciul daca nu merg pe stadion, maine libertatea sau viata?!
      • +2 (4 voturi)    
        Corect (Luni, 22 septembrie 2014, 1:42)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ...
    • +8 (10 voturi)    
      Cel mai coerent mesaj! (Luni, 22 septembrie 2014, 8:41)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      Nu vad nici un mesaj coerent din partea lui Ponta(nici nu ma asteptam, chestia cu "mandri ca suntem romana" este o aberatie de genul "prostul pana nu-i fudul, cu lansari grandioase pe Arena Nationala, parca nu e prost destul"; nici un mesaj coerent din partea lui Iohanis - faptul ca este neamt si luteran pentru mine ar fi o garantie(nu prea mare) a non-bizantinismului- bizantinismul fiind specific ortodoxiei. Cat despre Elena Udrea.... no comment, este simbolul de pe piatra de mormant a carierei politice a lui Basescu.
  • -42 (48 voturi)    
    eu zic ca va fi un presedinte ieftin (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:37)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Mi s-a parut ca am auzit-o pe Macovei spunind ca vrea sa dea tonul economiilor la buget: va cere PE sa-i reduca leafa la jumatate (numai 3500 euro!!!) si, daca va ajunge presedintele Romaniei, va munci pe salariu simbolic de un ron.
    • +21 (23 voturi)    
      Mistocarie ieftina... (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:55)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Care ajuta la ce?
      Chiar nu vezi cum se afunda tara in rahat?
      De ce nu ai da o sansa unei persoane care iese din tiparul politicianului corupt / santajabil / infantil?
      Chiar nu vreti sa iesiti din cosmarul in care traiti?
      Ce te face pe tine sa gandesti asa?
      Interes personal, imediat si de scurta durata?
      Si dupa aia?
      Ai copii, nepoti?
      Crezi ca o sa le fie bine?
      Sa fie Romania iar sub influenta "sovieticilor"?
      Oare nu au fost de'ajuns anii sub comunisti?
      Ai vrea inca sub conducerea noilor comunisti, mai educati in propaganda, mai infometati de putere si bani, mai incompetenti si imaturi decat decat mintea is poate imagina?
      Chiar nu ai vrea o schimbare "REALA" dupa atatia ani de la "revolutie"?!?
      Si daca totusi nu poti decide, incearca sa gasesti pe cineva pe care sa-l respecti pentru ce face si gandeste, sa-l iei ca model. Trebuie sa ai un model, altul decat Ponta, Nastase, Zgonea, Dragnea, Severin sau Vangelie.
      Cauta printre intelectuali, daca nu printre "politicieni".
      Dumnezeu sa-ti dea gand bun si sanatate.

      Ion
    • +17 (19 voturi)    
      bati campii,amice! (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:04)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      ce treaba are leafa de PE cu leafa de la Presedintia Romaniei?
      Oricum va renunta la postul de europarlamentar in cay de va fi aleasa.
      Era de bun simt ,ma asteptam sa fac asta si a si anuntat ca o va face,numai sa fie cazul!
      Asa ca ,ma gandesc, ca e de bun sit sa-si pastreze leafa de presedinte ,mai ales ca nu va avea alta sursa de venit.Sau va asteptati sa cerseasca ceva de la PSD_vreo galeata?Vreo 100 de lei?
    • +14 (16 voturi)    
      antiBasescu ? (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:40)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Sau platit sa fii impotriva oricarei urme de decenta
    • +12 (14 voturi)    
      Ai auzit tu ceva.. (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:43)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      da' n-ai auzit bine. Era d fapt idolul tau Poanta, care a zis ca daca ajunge presedinte va cere alor lui hoti sa fure doar 75% din rezervele tarii, nu 100% ca acum.
  • +35 (39 voturi)    
    Respectele mele doamna Monica (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:40)

    prompt [utilizator]

    Chiar daca din motive obiective nu am putut sa va sustin pe lista de 300000, sunt sigur ca un vot in urna in plus pentru Dvs. va fi la fel de valoros!
  • +29 (33 voturi)    
    Bafta Monica! (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:53)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa fie intr-un ceas bun!
  • +31 (37 voturi)    
    Macovei presedinte (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:57)

    Caligula [utilizator]

    Macovei e candidatul potrivit la momentul potrivit.
    Ponta a dovedit ca apara si se bazeaza pe un sistem corupt pentru a fi ales. Iohannis a dovedit ca nu apara pe nimeni si pentru asta nu se poate baza pe votul meu.
  • -3 (27 voturi)    
    Bafta cat cuprinde, Monica!!! (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:06)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Nu pot sa nu observ insa ca Monica Macovei nu i-a daruit niciun cadou otravit Elenei Udrea, cum le-a daruit in schimb micului Ceausescu si lui Johannis...
    • +10 (14 voturi)    
      fara suparare,dar... (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:07)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      si eu o gasesc pe Udrea un pic" incolora si inodora"...adica nu prea as vea nici ce sa-i reposez (ceva major) ,dar nici sa fiu entuziasmat de personalitatea ei...ma gandesc ca ceva pe acolo a judecat si MM....
      • +10 (12 voturi)    
        Ponta e periculos ptr democratie!!!! (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:14)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui urob

        Oricum sunt de aceeasi parte amandoua! Adica IMPOTRIVA lui Ponta!!!!
        • +5 (5 voturi)    
          nu te blamez, vreu doar sa comentez: (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:47)

          Ion B [utilizator] i-a raspuns lui fit

          dupa 25 de ani, sa fim nevoiti sa alegem pe cel mai putin rau, nu pe cel mai bun!
          oare ce blestem pentru tara asta sa si gandim asa, nu mai zic sa si facem asa?
  • +31 (41 voturi)    
    mult succes (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:09)

    Tomis [utilizator]

    Nu vad nici o diferenta intre Ponta, Iohannis si Udrea. Singurul om care nu s-a compromis este Monica Macovei. Daca mai pui ca este si cea mai competenta dintre toti atunci lucrurile sunt clare. Pun stampila pe MM.
    • +3 (11 voturi)    
      Cate frustrati ,dom`le... (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:15)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

      Sa-l compari pe Johannis cu Ponta ....no comment
      • +3 (3 voturi)    
        De usl ati auzit? (Luni, 22 septembrie 2014, 8:27)

        codo [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Sunt comparabili
  • +17 (25 voturi)    
    Acum inteleg :) (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:15)

    cinevatus [utilizator]

    Acum inteleg de ce vrea istoria religiilor in scoli: "Vom invinge. Si David l-a invins pe Goliat!" :)

    Doamna Macovei, daca eliminam factorul interventiei divine (in care nu stiu daca credeti ori ba), realistic vorbind, David nu ar fi invins niciodata, strict considerand diferentele expuse in Biblie dintre el si Goliat.

    Asadar aveti nevoie de o interventie divina.. Nu stiu cati din simpatizantii dumneavoastra sunt dispusi sa creada in asa ceva. :) Totusi, va doresc mult spor!
    • +18 (18 voturi)    
      Pai (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:13)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Cine zice ca asta e batalia finala ? Un scor bun pentru MM le-ar taia zambetul de pe buze si avantul penalilor de pe la noi in noul lor mandat (Ponta e doar masca prin care acestia vorbesc asa cum si Ciorbea vorbeste pentru ei in institutia Avocatului Poporului ) . Poate vor fura mai cu grija stiind ca boborul inca mai vrea justitie si nu doar sa li se dea galeti si tepe .
    • -16 (24 voturi)    
      totuși (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:20)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Comparația cu David mie mi se pare potrivită. De aceea, propun ca sloganul electoral al lui Macovei să fie: „Vom învinge. Ne vom face praștie!”
      • +7 (9 voturi)    
        Cine vorbeste (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:10)

        Electorul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Si tu incerci sa pari prastie dat esti de tot r...l
      • +7 (9 voturi)    
        keep walking (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:14)

        Bogdan77 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Monica
      • +10 (12 voturi)    
        scuze, dar.... (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:16)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Comentariile dumitale sunt prastie... ca de obicei!
    • +18 (22 voturi)    
      Da! (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:00)

      Miscarea Focul Dacic [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      Cred ca Monica Macovei va beneficia de acea intervenție divină și va învinge. Oricum, în mod real, chiar și acum, este bine plasată. Adică, imediat lângă Johanis , care oricum pierde voturi pe zi ce trece.
  • +24 (28 voturi)    
    ! (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:19)

    ofsenita [utilizator]

    Succes!
  • +3 (7 voturi)    
    'Spiritul legii', 'spiritul alegerilor'! (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Spiritul si litera legii', 'spiritul si cifrele alegerilor'!
    In popor se spune despre cineva care este atotputernic ca 'el face legea'. Parafrazand, in democratie, 'poporul face legea'.
    In : http://www.scrigroup.com/legislatie/drept/Spiritul-si-litera-legii-Inter92999.php, este scris ca : 'asa cum o lege nedreapta nu e buna, o interpretare care duce la nedreptate nu e nici ea buna'.
    Este deosebit de instructiva citirea acestui site..
    Parafrazand, s-ar putea accepta chiar legic, ca rezultatul unor alegeri, in politica, trebue sa fie interpretat nu numai in 'exprimarea cifrica' a acestuia, ci si in 'spiritul' lui?
    Daca acceptam castigul 'de cauza' si al 'spiritului' alegerilor de la toamna, ar trebui sa acceptam ca, in privinta Monicai Macovei, indiferent de marimea rezultatului cifric pe care il va obtine, ea va castiga prin 'spiritul' rezultatului, de care au nevoie toti oamenii de buna credinta din tara, o speranta a indeplinirii aspiratiilor lor oneste, privind viitorul tarii, pe toate planurile.
    Candidatura Monicai Macovei a reinviat sperantele zecilor de mii de romani care au manifestat zilnic in Piata Univeritatii (primavara 1990).
    Monica Macovei trebue, in aceasta epoca, in aceasta stare de decadere in care a fost adusa tara, sa faca parte din grupul de oameni destoinici, cinstiti care vor conduce, chiar daca nu va intra in turul doi. Aceasta necesitate nu poate fi rezolvata, deocamdata, numai de rezultatul cifric al unor alegeri la care va conta si votul pomanagiilor, al celor dezinteresati de viitorul tarii (partial explicabil!), este un dictat al nevoii de insanatosire a tarii.
    De aceea, daca Klaus Johannis va intra in turul doi si va fi ales presedinte, este inexorabil necesar ca acesta sa o desemneze prim-ministru pe Monica Macovei.
  • +5 (9 voturi)    
    Spiritul legii, spiritul alegerilor! (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:15)

    hotnewsfil [utilizator]

    Spiritul si litera legii, spiritul si cifrele alegerilor!
    In popor se spune despre cineva care este atotputernic ca 'el face legea'. Parafrazand, in democratie, 'poporul face legea'.
    In : http://www.scrigroup.com/legislatie/drept/Spiritul-si-litera-legii-Inter92999.php, este scris ca : 'asa cum o lege nedreapta nu e buna, o interpretare care duce la nedreptate nu e nici ea buna'.
    Este deosebit de instructiva citirea acestui site..
    Parafrazand, s-ar putea accepta chiar legic, ca rezultatul unor alegeri, in politica, trebue sa fie interpretat nu numai in 'exprimarea cifrica' a acestuia, ci si in 'spiritul' lui?
    Daca acceptam castigul 'de cauza' si al 'spiritului' alegerilor de la toamna, ar trebui sa acceptam ca, in privinta Monicai Macovei, indiferent de marimea rezultatului cifric pe care il va obtine, ea va castiga prin 'spiritul' rezultatului, de care au nevoie toti oamenii de buna credinta din tara, o speranta a indeplinirii aspiratiilor lor oneste, privind viitorul tarii, pe toate planurile.
    Candidatura Monicai Macovei a reinviat sperantele zecilor de mii de romani care au manifestat zilnic in Piata Univeritatii (primavara 1990).
    Monica Macovei trebue, in aceasta epoca, in aceasta stare de decadere in care a fost adusa tara, sa faca parte din grupul de oameni destoinici, cinstiti care vor conduce, chiar daca nu va intra in turul doi. Aceasta necesitate nu poate fi rezolvata, deocamdata, numai de rezultatul cifric al unor alegeri la care va conta si votul pomanagiilor, al celor dezinteresati de viitorul tarii (partial explicabil!), este un dictat al nevoii de insanatosire a tarii.
    De aceea, daca Klaus Johannis va intra in turul doi si va fi ales presedinte, este inexorabil necesar ca acesta sa o desemneze prim-ministru pe Monica Macovei.
  • -4 (10 voturi)    
    Rolul Preşedintelui (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:21)

    marki [utilizator]

    Observ cu uimire că nici un candidat la funcția de președinte nu cunoaște articolul 80 din Constituția României. Sau dacă îl cunoaște, îl ignoră cu bună știință. Să recapitulăm:
    „Preşedintele României reprezintă statul român şi este garantul independenţei nationale, al unităţii şi al integrităţii teritoriale a ţării. Preşedintele României veghează la respectarea Constituţiei şi la buna funcţionare a autorităţilor publice. În acest scop, Preşedintele exercită funcţia de mediere între puterile statului, precum şi între stat şi societate.” (Articolul 80 - Constituţia României)

    Atât și nimic mai mult. Să ne ferească Dumnezeu de un alt președinte-tătuc!
    • +5 (9 voturi)    
      induci in eroare (Luni, 22 septembrie 2014, 2:52)

      nescu [utilizator] i-a raspuns lui marki

      In primul rand presedintele, in Romania, are mult mai multa putere decat lasi tu sa se inteleleaga.
      De la numirea tuturor sefilor de servicii, a zecilor de procurori/judecatori la nivelul cel mai inalt, a ambasadorilor, etc, pana la atributii in politica externa, presedintele ar mai putea "abuza", chiar daca are un guvern potrivnic, si de referendumuri, pe teme de interes national (si slava Domnului sunt destule), care se pot traduce in legi, ca CCR-ul inca nu e complet confiscat.

      In al doilea rand sper ca in cele doua luni care au mai ramas Monica sa aiba parte de cat mai multa vizibilitate in media si Ponta sa faca tot mai multe gafe, iar Iohannis sa ramana asa fad cum este acum.

      Si mai sper ca MM sa aiba parte de o numaratoare cat mai corecta a voturilor, iar aici intervine ajutorul "divin", caci un rol important il vor juca serviciile. Nadajduiesc ca exista un nucleu reformator in aceste servicii, care sa "tina" de balanta - in traducere - sa nu se fure ca'n codru.
  • +13 (15 voturi)    
    sa-ti ajute Dumnezeu! (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:54)

    rados [utilizator]

    ..dar pana atunci NOI trebuie sa o ajutam, facandu-ne datoria si votand-o! Citesc forumurile privind-o pe MM si constat (pentru a cata oara?!) ca cei care sunt contra ei n-au argumente ci apeleaza la injurii si atacuri la persoana. Pai cum sa -si justifice altfel atasamentul fata de un plagiator mincinos, care si-a pierdut cu desavarsire simtul masurii, nu doar bunul simt? Nici unul dintre candidati nu poate fi comparat din punct de vedere al realizarilor si eficientei profesionale cu Monica Macovei! Ce mai lectie ar primi toti insetatii de putere daca romanii s-or destepta si ar vota-o pe cea care merita cu adevarat!
  • -6 (8 voturi)    
    Si marmotele... (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:36)

    amycus [utilizator]

    Inveleau inghetata in staniol
  • +1 (3 voturi)    
    Prim ministru (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:18)

    Alfabetix [utilizator]

    pe cine va pune?
  • +12 (14 voturi)    
    Bine Macovei! (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:47)

    derblauereiter [utilizator]

    Nu stiu cate procente va lua, dar fiecare vot pt. MM va fi un semnal clar dat actualei clase politice.

    Faptul in sine ca a strans 300.000 de semnaturi fara celebrele "masinarii de partid" e un mare succes.
    • +4 (4 voturi)    
      as aprecia mai mult... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:57)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

      optimismul tau daca ar fi cat de cat cu refernita la o "clasa politica" reala.
      Dar cand "clasa politica" este doar o adunatura de mafioti legati de intersul parvenirii materiale prin orice mijloace, da'mi voie sa ma indoiesc.
      Sunt surzi la astfel de semnale.
  • +7 (11 voturi)    
    of, putina diplomatie (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:49)

    revo [utilizator]

    nu strica. Daca-i ataca pe fata, din prima zi, pe toti noii imbogatiti ai tarii, toti hotii care au profitat de pe urma afacerilor cu statul, si pe parlamentari, va avea parte de o asemenea opozitie incat razboiul contra lui Base va semana cu o usoara adiere de vant. Acum se intelege de ce si PDL-istii abia asteptau sa scape de ea. Le era draga ca sarea in ochi.
    Pacat, adevarul este ca Romania nu este pregatita pentru oameni ca MM, si nici nu va fi vreodata.
    • +11 (13 voturi)    
      tocmai... (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:02)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ...aia trebuie sa o votam...
  • +9 (11 voturi)    
    sustinere (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:54)

    justiarul [utilizator]

    Doamna Monica Macovei sunt din Suceava si doresc sa stiu cum va putem ajuta in campanie ,concret .
    Oameni buni trebuie sa ne angajam cat mai multi in campania doamnei Macovei altfel devenim precum
    Coreea
    • +4 (6 voturi)    
      sustinere (Luni, 22 septembrie 2014, 8:45)

      nikusor14 [utilizator] i-a raspuns lui justiarul

      Chiar daca nu va fi Presedinte,faptul ca fara sustinerea de catre un partid (ba din contra) ,a reusit sa stranga peste 300000 de semnaturi,in viitor si ceilati (nedecisii} ,vor intelege pentru cine trebuie sa opteze.
      Monica Macovei Presedinte!
  • +6 (8 voturi)    
    Sa o votam pe Monica Macovei! (Luni, 22 septembrie 2014, 8:15)

    hotnewsfil [utilizator]

    Monica Macovei este un independent autentic, nu este un idependent de circumstanta, ad-hoc, pe termen scurt, cosmetizat in graba din politician. nu poarta 'masca de independent'!
    Ea nu are de platit datorii nimanui, nu-i vor bate la usa 'creditorii'- baronii, borfasii-, dupa ce va ajunge presedintele tarii.
    Are o superioritate morala care o situeaza mult deasupra tuturor celorlalti candidati.
    Votul dat Monicai Macovei va fi un certificat de garantie pentru moralitatea celui care i-l da!
    Este imoral, grav pentru viitorul tarii, ca unii dintre cei dezamagiti de politicienii care au desfigurat hidos tara, sa nu o voteze, sa ramana niste vesnic nemultumiti, niste carcotasi.
    Ar fi grav si auto-defaimator ca cei ce se sunt lideri de opinie, politologi, oameni de afaceri cinstisti, tineri cu aspiratii spre mai binele personal si al tarii, cei ce isi doresc 'o tara ca afara', toti cei ce-si doresc sincer ca in tara sa se introneze dreptatea, cinstea, toti acestia sa stea acasa sau sa fie intr-un week-end cu totul nesemnificativ, in raport cu importanta alegerii Monicai Macovei.
    Tot mai multi romani inteleg, isi manifesta sustinerea ca Monica Macovei sa castige alegerile, sa fie presedintele Romaniei. Este nevoie stringenta ca fiecare dintre acestia sa intre in echipa activa de sustinatori ai ei, nu numai prin retelele virtuale de socializare, ci prin convingerea oamenilor in contact direct cu acestia (fata-in-fata), in toata tara.
    Monica Macovei trebue sa se intalneasca si cu oamenii de la sate, sa le explice, la nivelul lor de intelegere si de interese, ce va face ea pentru intreaga tara, adica si pentru ei. At fi bine sa se intalneasca chiar cu primarii si consilierii comunali pesedisti, sa discute cu ei linistit, metodic, simplu, cum stie foarte bine sa faca, sa le tempereze tentativele de a o respinge, 'ca la carte' (conform cu sarcina de la centru). Asemenea intalnirii, incercarea luarii taurului de coarne, ii vor fi extrem de folositoare in campania electorala
  • +5 (7 voturi)    
    Sa o votam pe Monica Macovei! CONTINUARE! (Luni, 22 septembrie 2014, 8:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    , ii vor fi extrem de folositoare in campania electorala si in activitatea de presedinte al tarii, al tuturor romanilor.
    Romanii sunt in primul rand oameni,' in carne si oase', au sentimente, aspiratii pentru mai-binele familiei lor, nu sunt doar niste momai care sa se lase ademeniti, pacaliti, cumparati ieftin de politicienii oportunisti, de hulpavii mincinosi si iresponsabili, de vanatorii de imbogatire rapida si de safisfacerea poftelor personale de marire.
    Succes, Monica Macovei!
  • 0 (2 voturi)    
    Pe David (Luni, 22 septembrie 2014, 11:12)

    Bogdan_100 [utilizator]

    L-a ajutat Dumnezeu, pe un ateu cine ? Interesante comparatii biblice pentru cineva care e impotriva raspandirii religiei. Incoerenta ? Oportunism ?
  • 0 (2 voturi)    
    . (Luni, 22 septembrie 2014, 11:50)

    I [utilizator]

    oameni buni, votati cu cine va reprezinta nu mai incercati sa votati cu "cine are sanse". Pentru ca degeaba votati cu "cine are sanse" pentru ca oricum nu o sa faca nimic pentru dvs.