VIDEO Basescu, despre Iohannis: O necunoscuta, un om ascuns, neclar, premierul Grivco

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2014, 0:21 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu a declarat, miercuri seara, in emisiunea "Vorbeste liber" difuzata de TVR 1, despre candidatul ACL la alegerile prezidentiale, Klaus Iohannis, ca este "o necunoscuta" pentru el si un om "ascuns" si "neclar", numindu-l "premierul Grivco" si un "instrument al lui Voiculescu si Antonescu", citeaza Mediafax.

"Pentru mine, domnul Iohannis este o necunoscuta", a spus Basescu, intr-o emisiune la TVR 1.
El a mai aratat ca "Iohannis este un om foarte ascuns".

Despre faptul ca a avut la un moment dat cuvinte de apreciere la adresa acestuia, Basescu a tinut sa precizeze ca a facut-o pentru calitatea acestuia de primar.

"Il vad tacut, il vad introvertit, asa, un candidat la Presedintie trebuie sa fie un om deschis, un om despre care sa stii tot. Cu ce impresie raman eu, cand a fost intrebat prima data cum si-a facut cele sase case si a raspuns din meditatii. Cand am vazut, radeam singur in birou, dimineata, cum un profesor de fizica poate sa isi faca sase case din meditatii", a declarat presedintele.



Seful statului a mai spus despre Iohannis ca, din "2009, a fost premierul Grivco".

"Erai in spatele lui Geoana in 2009, ai vrut in 2009, cu alianta de la Grivco, sa il inlocuiesti pe Boc. Pana mai ieri, inclusiv in 2012, ai participat la suspendarea presedintelui, cu mandatul pe care l-ai dat reprezentantului tau in Parlament. Pana in ianuarie, spuneai ca e bun Ponta, ca e rau Basescu. Acum, de cand ai devenit candidat, ai devenit candidatul dreptei. Cine esti, Iohannis? In ce crezi? In ce ai facut pana acum doua luni sau in ce vrei sa ne lasi sa intelegem ca vei face?", a spus Basescu, despre Iohannis.

In plus, seful statului a tinut sa mentioneze ca, pentru el, Klaus Iohannis nu este doar primarul Sibiului.

"El a fost utilizat ca instrument, de Voiculescu, Crin Antonescu, Geoana si pe urma Ponta l-a inlocuit. A fost un instrument politic, care a venit pe o imagine de bun gospodar, dar mie imi este neclar acest om si de asta va pot spune, ca inca mai am legaturi destule in interiorul PDL-ului, sunt foarte multe organizatii demobilizate", a sustinut Basescu.
























2578 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Am avut deja și un președinte Grivco (Joi, 18 septembrie 2014, 1:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Să nu uităm că în 2004 Băs a mers la Grivco la Voiculescu cu scopul a înlătura P$Dul de la guvernare.
    • +5 (5 voturi)    
      ha-ha-ha.. (Joi, 18 septembrie 2014, 1:49)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      esti "anti-basist"..cum iti permiti sa afirmi asa ceva...vrei sa se supere "nuti" blonda..
    • 0 (0 voturi)    
      Si nu trebuia sa o faca ? (Joi, 18 septembrie 2014, 9:23)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      A recunoscut chiar a doua zi ca a facut un compromis calificand aciunea ca fiind "solutia imorala"! Pe aici dle-Tovaras, cetatenii nu trag aer din punga latrinei turnatoruluiderude-praduitor ...
  • +3 (7 voturi)    
    Confesionalul lu' Basescu (Joi, 18 septembrie 2014, 2:07)

    Clop [utilizator]

    Bine, domnule presedinte, intelegem ca preferati un alt candidat... cu mult mai draguta decat Johannis, ea e fata din popor, e de'a noastra, e extrovertita, volubila, exuberanta etc.

    V-as recomada sa va abtineti pe viitor de la declaratii care ar putea sa influenteze electoratul inainte de alegeri. Functia Dvs. nu va permite astfel de iesiri publice, puteti discuta asta cu convivii, in separeu, la un whisky.

    Dumneavoastra trebuie sa fiti un mediator si un diplomat desavarsit, nu un fitilist umed la TV.
  • +2 (2 voturi)    
    Întrebare... (Joi, 18 septembrie 2014, 9:02)

    marki [utilizator]

    Domnule Președinte, cum se face că, exceptând câțiva postaci-„băsiști” nimeni altcineva nu „percepe” calitățile Fecioarei din Pleșcoi?”
    Cum se face că, dumneavoastră, o persoană ultra rațională nu înțelegeți că, ștergând pe jos cu Iohannis (și nu numai...) riscați să-i radicalizați și pe cei (puțini) care aveau de gând să vă voteze protejata?
  • +5 (5 voturi)    
    Mizerabil (Joi, 18 septembrie 2014, 9:44)

    Michelangelo [utilizator]

    Basescu iese din politica jalnic, aruncand cu noroi intr-un om pe care la un moment dat il vedea prim ministru si il lauda. De altfel, a facut asta cu toti oamenii seriosi care l-au sustinut pentru a-si proteja febletea vulgara. Mizerabil!
  • -1 (1 vot)    
    Stim dle Basescu, ca daca-l invita Ponta (Joi, 18 septembrie 2014, 9:53)

    fosta zoezoe [utilizator]

    sa candideze inaintea lui Antonescu o facea ! Si daca ar candida la Primaria Bucurestiului, tot m-as mai gandi si as cauta intre candidati unul cu consistenta de dreapta si nu unul care defileaza cu o sigla pe care poate sa scrie orice......Pot sa cumpar -si cumpar-orice produs german (fie si cu instructiuni de utilizare numai in germana) pentru ca pot sa-l arunc a doua zi daca nu e bun si pentru ca riscul e mic daca e original dar nu pot sa aplic aceeasi "tehnica" acestui produs caci are "garantia" iliescu-ponta-voiculescu-blaga........
  • +1 (1 vot)    
    introvertitii astia! (Joi, 18 septembrie 2014, 9:56)

    Bolovanul [utilizator]

    apoi introvertiti sunt peste 50% din oameni. extrovertitii par mai "de gasca" in timp ce introvertitii sunt mai atenti la de detalii ( pentru ca ei chiar le percep ).

    acelasi lucru poate fi si calitate si defect. curiozitatea e buna cand inveti chestii folositoare si cauti singur raspunsuri . e aiurea cand pierzi vremea la talk-show-uri ( sau A3 ) si te intereseaza ce mai mesteca si pe unde, capra vecinului sau vecinul insusi.

    ps: ..cat despre doamna Udrea.. nu stiu cum au iesit samalele alea din poza....mmm... e destul de dubios...
  • +3 (3 voturi)    
    Ca sa il sustinem pe Klaus Johannis.... (Joi, 18 septembrie 2014, 10:19)

    hotnewsfil [utilizator]

    Oricat de molcom i-ar fi vorba (este asa nu fiindca este neamt, nemtii sunt ca noi, in privinta ritmului vorbirii - de toate felurile!), Klaus Johannis trebue sa ne glasuiasca in direct, la o ora de varf, pe posturile TV, in special la TRV1, de cateva ori inainte de alegeri, incepand chiar din zolele imediat urmatoare. Nu raspunzand la intrebarile unor moderatori, ci sa se adreseze, in direct, romanilor alegatori., cu sufletul deschis.
    Numai in acest fel va reusi sa scape de imaginea de 'lipsit de idei, de incetineala a mintii', pe care i-au inzghebat-o candidatii - adversari.
    Johannis trebue sa isi prezinte pe larg intentiile, programul de presedinte, ce si cum va face in aceasta functie, sa arate, pentru fiecare punct din constitutie, care se refera la prerogativele sale, la obligatiunile si restrictiile pe care le are, cum va indeplini functia de moderator, chiar in ipoteza ca va avea de luptat cu o majoritate parlamentara (PSD - UNPR-PC) care il va sacai permanent, ii va pune bete in roate (inclusiv cu masivii baroni care il manevreaza azi pe Ponta), cum va sprijini efectiv justitia sa isi dezvolte neingradit misiunea, cum va contribui la lupta cu coruptia si cu evaziunea, cum va impulsiona privatizarea de succes, cum va influenta ( impulsiona!) reformele in educatie, administratie, sanatate, ce alte reforme majore intentioneaza sa impulsioneze, cum va asigura intocmirea si convenirea unor programe extinse, ce pozitie implicata va avea in problemele ridicate de UDMR, in relatiile cu diferitele culte din tara, in politica externa (cu exemple extinse pe toata aria majora a relatiilor in care se afla angajata azi tara), cum va colabora cu institutiile din UE, din SUA - cu exemple practice, ce pozitie va avea fata de sproblema arzatoare a supravegherii informatice a populatiei, daca si cum va srijini plapanda, inca, armata de procurori de la DNA (inclusiv pe Codruta Kovesi). Sa ne descopere si eventuale probleme-surpriza catre care isi ca va orienta preocuparile.
  • +3 (3 voturi)    
    Respectul fata de profesori (Joi, 18 septembrie 2014, 10:37)

    albusibiu [utilizator]

    Ce frumoasa declaratie si plina de respect fata de profesorii acestei natii: "Cum poate un profesor sa-si faca 6 case (din meditatii)". Probabil ca profesorii, in viziunea prezidentiala, trebuie sa stea in chirii, sa se taraie de la un salariu la altul, sa predea gandindu-se mereu la grijile de acasa, la ce pun pe masa, cu ce se imbraca, ce sa faca in caz ca apare vreo problema medicala in familie. Asta e societatea pe care presedintele a reusit s-o "pastoreasca", unde fara pin de respect fata de normalitate, fata de educatie, de cultura. Gandindu-ma la profesorii pe care i-am avut mi-as dori ca fiecare din ei sa aiba nu 6 ci 10 case, ar fi poate o recompensa mica in comparatie cu meritele lor.
    Cat despre Johannis, este destul sa dati o cautare "Sibiu strada Balea nr. 29" si sa priviti acea casa. Este aceeasi in care a locuit inainte de a fi primar, este aceeasi in care locuieste si acum. Asta cred ca spune multe despre "lacomia" sa. Si ganditi-va ca sibienii stiu toate astea de cand e lumea, dar asta nu-i clinteste deloc la vot.
    • 0 (0 voturi)    
      Aproape induiosator dar nerational ! (Vineri, 19 septembrie 2014, 8:52)

      fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui albusibiu

      Explicabil numai in varianta matusa Tamara/Loto/spaga caci nu cred ca a dat meditatii si dupa ce a devenit primar...Ia faceti niste socoteli si vedeti ca nu iese....Aici nu e vorba nici o secunda despre ce si cat merita profesorii .....
  • 0 (0 voturi)    
    Matematica din politica romaneasca (Sâmbătă, 20 septembrie 2014, 0:32)

    Clop [utilizator]

    Bine ca Basescu a rezolvat ecuatia Udrea.