VIDEO Ilie Sarbu: SIE ne-a comunicat ca nu e niciun candidat la prezidentiale care sa fie ofiter acoperit. Intrebat daca e vorba de un fost ofiter acoperit, Sarbu a spus: Nu e relevant asta

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:12 Actualitate | Politic

Vicepresedintele Comisiei de control SIE, Ilie Sarbu, a declarat, miercuri, ca serviciul a transmis comisiei, sub semnatura directorului Teodor Melescanu, un document din care reiese ca nu exista niciun candidat la prezidentiale, ministru sau parlamentar care sa fie ofiter acoperit, transmite Mediafax.

"A avut loc sedina Comisiei de control si supraveghere a SIE. Am primit un material din partea serviciului semnat de ministrul Melescanu prin care ni se comunica ca nu exista niciun fel de situatie in care un candidat, ministru, parlamentar sa fie ofiter acoperit", a spus Sarbu.

Intrebat daca documentul transmis de SIE comisiei parlamentare de control atesta faptul ca nu exista un ofiter acoperit in acest moment sau ca nu ar fi existat in trecut, Sarbu a precizat ca acest fapt este fara relevanta.

"Nu e relevant asta. Pe noi ne intereseaza doar ceea ce s-a spus", a precizat Sarbu.

El a aratat ca ar trebui ca si SRI sa se autosesizeze si sa transmita comisiei de control al SRI un document privind acest subiect.

"Acum, eu nu le dau sfaturi. Fiecare serviciu si fiecare comisie lucreaza dupa un program pe care si-l stabilesc. Dar in mod firesc probabil ca ar trebui si dansii (sa transmita documentatia necesara comisiei parlamentare - n.r.) ca sa se incheie acest circ care s-a creat artificial si care nu face niciun fel de serviciu Romaniei", a spus Sarbu.



Presedintele Basescu a declarat recent, despre faptul ca unii candidati la Presedintie nu si-ar fi completat CV-ul, ca trebuie sa spuna daca au fost sau nu ofiteri acoperiti si a precizat ca, daca nu se va intampla, o va face el, aratand ca nu este corect sa duci o asemenea functie "avand doua butoane".

Referindu-se la "lucrurile ascunse din CV-urile candidatilor la prezidentiale", despre care a facut referire in trecut, Traian Basescu a spus ca toate afirmatiile pe care le-a facut pe aceasta tema au ramas valabile.

"Inca mai cred ca au timp candidatii, inainte de a-si depune candidaturile, sa spuna public, isi completeze CV-ul, daca au fost cumva sau nu ofiteri acoperiti", a spus Traian Basescu, intr-o emisiune a postului B1 TV.

Intrebat daca va spune el cine nu si-a completat CV-ul, in cazul in care candidatii nu o vor face, presedintele Basescu a raspuns: "Da, pentru ca am obligatia sa o spun, am obligatia sa o fac. Exista lege care interzice serviciilor sa isi faca cunoscute retelele, ofiterii acoperiti, ofiterii descoperi, etc., dar cand discutam despre functia de presedinte al Romaniei, nu poti sa nu informezi".

Presedintele a adaugat ca nu spune nimeni ca trebuie ca acel serviciu sa faca publica aceasta informatie, pentru ca nu are voie prin lege, dar candidatul are obligatia sa o faca.

Intrebat daca, dintre actualii candidati la Presedintie, sunt persoane care au asemenea lucruri ascunse in CV, Traian Basescu a spus: "Da". "Nu este corect sa te duci intr-o asemenea functie avand doua butoane", a completat seful statului.

"Voi fi in masura sa va aduc probe, ce inseamna acest dublu buton", a mai spus Basescu, precizand ca ar fi "necinstit din partea sa sa nu o faca".

ACL a depus, marti, la conducerea Camerei Deputatilor solicitarea, semnata de 109 deputati ai PDL si PNL, privind constituirea unei comisii parlamentare de ancheta pentru a lamuri informatia lansata de catre seful statului potrivit careia printre candidatii la Presedintie ar fi un ofiter acoperit.

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

6382 vizualizari

  • -25 (27 voturi)    
    si totusi... (Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:34)

    ..13 [utilizator]

    Johannis - spune tu cu mana pe inima, cui te-ai daruit?
    • +9 (11 voturi)    
      Pistruiatu avea o replica la intrebarea ta (Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sunt convins ca ai vazut filmul, iti aduci aminte facil ce I a spus Pistruiatul soldatului german...la minutul 2.51 vei afla http://www.youtube.com/watch?v=HUOjglPeO6k
      • +7 (9 voturi)    
        Acum este clar ca Ponta a fost agent acoperit (Miercuri, 17 septembrie 2014, 18:44)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        1) Victor Ponta a evitat mereu raspunsul la intrebarea daca a fost agent acoperit cind toti ceilalti candidati prezidentiali au negat categoric.

        2) Ilie Sarbu, socrul primului ministru, ne zice ca SIE (nu SRI sau alt serviciu secret) confirma ca actualul premier nu este momentan agent acoperit insa evita sa raspunda cu DA sau NU la intrebarea daca a fost in trecut desi ar avea tot interesul sa spuna NU in conditiile cind intr-adevar acesta ar fi adevarul.

        Din (1) si (2) este mai mult decit evident ca Ponta a fost agent secret. Nu mai exista nici un dubiu.
    • +2 (4 voturi)    
      Daciana s-a descoperit lui Viorel "acoperitul" (Miercuri, 17 septembrie 2014, 20:23)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Oare ce grade se ascund sub halatul de " doct / tor " al Viorelului ?
  • +20 (22 voturi)    
    One Egg (Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:37)

    un domn [utilizator]

    ce o fi cu el ? e speriat ca Dottore are Solda de la cineva ?
  • +24 (26 voturi)    
    Sîrbu e un mare mincinos-comunist (Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:38)

    visio [utilizator]

    SIE spune ce știe....dar dacă nu știe tot?
    • +21 (23 voturi)    
      :) (Miercuri, 17 septembrie 2014, 15:25)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      extrem de bine punctat.

      SIE se refera in adresa la faptul ca " ca nu exista niciun fel de situatie in care un candidat, ministru, parlamentar sa fie ofiter acoperit".

      Asta nu inseamna ca e sau nu e si nici ca stie sau nu. :)))))
      • +12 (14 voturi)    
        cea mai buna aparare..... (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:57)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui 404.8

        ....este atacul !
        Asa ca, se iese in intampinarea tavalugului cu o scobitoare si se incearca in disperare diminuarea pierderilor.

        Gura pacatosului, adevar a grait ! "Daca nu ies presedinte, scapa cine poate !"
        De aceea este agitatia asa de mare.
        Culmea ar fi ca maine sa aflam de la Melescanu, ca el a spus altceva comisiei.

        Oricum, Base a aruncat rahatul in ventilator si le-a schimbat culoarea la toti.
        Astept bomba sa explodeze. Va fi interesant !
        • +7 (9 voturi)    
          pai... (Miercuri, 17 septembrie 2014, 20:12)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          TB vorbea de un prezidentiabil care A FOST agent sub acoperire in timp ce SIE raspunde ca niciunul NU ESTE...cum ponta a facut mereu stanga-dreapta pe langa subiect cand a trebuit sa raspunda la intrebarea-intrebatoare...ghici ciuperca ce-i?...interesant de stiut ce nume conspirativ avea, "pinochio" sau "mikey-mouse", ca "felix" era deja adjudecat?
          • +2 (2 voturi)    
            si chiama (Joi, 18 septembrie 2014, 11:04)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

            Dottore di Catania
  • +18 (20 voturi)    
    le-a comunicat lor (Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:38)

    tenere [utilizator]

    famigliei sirbu - copy/paste? cui au comunicat serviciile? in ce calitate primeste raspopitul asta desuet si decrepit aceste informari?

    ce bine sa ai tara ta, poporul tau si sa-i conduci cum vrei tu, toti lucram pentru ei si pentru bunastarea lor
  • +27 (29 voturi)    
    Ne cred idioti (Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:44)

    CatalinBanu [anonim]

    Habar nu am daca a fost vreunul ofiter dar astia se comporta de parca am fi idioti. Basescu zice, ca unul din ei a fost ofiter, iar Sirbu ne spune ca nu e niciunul.

    Intre a fost si a fi sunt mari diferente.
    • +24 (26 voturi)    
      :) (Miercuri, 17 septembrie 2014, 15:01)

      calin22 [utilizator] i-a raspuns lui CatalinBanu

      Pai la PSDisti e grele limba romana care este :).
    • +10 (12 voturi)    
      daca tata socru (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:17)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui CatalinBanu

      ar chema la comisia palavramentara pe catalin voicu, sau pe vintu, ar putea afla. caci, probabil ca e vorba de vremea lui tmofte in sri.
      atunci, cu predilectie, era infiltrata justitia.
      si presa.
      ca de, acolo era oful.
      iar, cineva, nu spun cine, persoana importanta, fura oleaca magistrat. ma rog, procurer.
      pozitie pt. care, nu era necesar doctoratul :))
      poate ca, chiar faptele de arme, succesele in dezvaluirea dusmanului de clasa, l'au propulsat mai departe, spre culmi ...nebanuite ! :))
  • +27 (29 voturi)    
    Tovarase colonel Ilie Sarbu .. (Miercuri, 17 septembrie 2014, 14:46)

    yoko ono [utilizator]

    .. va dati seama ce enormitate ati spus ?


    Ma uit in fisa postului si vad alte atributii ..

    PS:
    Vedeti ca avansul vine pe 25, treceti pe la casierie sa va semnati.
    Va asteptam.
  • +28 (30 voturi)    
    acoperit (Miercuri, 17 septembrie 2014, 15:32)

    Mos Andrei [utilizator]

    Poate nu e din SIE/SRI ci din FSB.. ;D
  • +20 (22 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:03)

    nash pandelica [utilizator]

    mari farsori.
    base a zis ca e vorba de unul care nu si'a trecut in curricula vietii cum ca' fost cu ochi albastri.

    deci, dupa sirbu, este neconcludent daca a fost si ca nu si'a trecut in cv.
    cam asta pricepui io. adca ca, ce'a fost, a fost.
    gata, nu mai este !

    si daca, ginerelul, pe vremea cand era proaspat precuror, fura cumva prin sri/ timofte sau pri doi si'o litra, in echipa ghinararului catlin voicu ?! :)

    dar, ne'a lamurti tata socru, asta nu este relevant !
    gata, case closed.
    base doar a glumit. :))
    • +15 (17 voturi)    
      ce fraier este One Egg (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      a mushcat din Parama lui Base..de ia ramas proteza in ea )))))
  • +16 (18 voturi)    
    Socru raspopit si agentul travestit. (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:19)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel ginerica nu-i acoperit " doctor " ?
    • +9 (11 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      buna asta !

      acoperire perfecta !
      cine naiba s'ar prinde, aaaaa ? :))
  • +17 (19 voturi)    
    irelevanta dauneaza sanatatii (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:33)

    barba-neagra [utilizator]

    Ce a fost, a fost.
    1. Deci "a fost";
    2. Sarbu e guru, deci stie;
    3. Dl. Mele stie, dar e in relatii bune cu PSD (nu cunoaste cu exactitate unde il pot deversa apele dupa noiembrie).
    4. Tanar si nelinistit, liderul TSD nu stia pe atunci ca va fi luat sub aripa protectoare a maestrului in drept international;
    5. Inima zburdalnica poate rasufla usurat, pretinul cu mobila s-a retras deja si nu il va deconspira, chestie de catarama...
  • +10 (12 voturi)    
    acoperit (Miercuri, 17 septembrie 2014, 17:34)

    Kepler [utilizator]

    cu o buna plapuma.
  • +8 (10 voturi)    
    la intrebarea ... (Miercuri, 17 septembrie 2014, 19:09)

    astronaut [utilizator]

    daca''a fost ...'' ,taica-popa zis popa securistul zice ca nu e relevant , BA ! e foarte relevant , prietenii stiu de ce ?
    ce repede gaseste raspunsul cand este interesat !
  • +4 (6 voturi)    
    faceti jocurile...! (Miercuri, 17 septembrie 2014, 19:35)

    baimarean [utilizator]

    Casele de pariuri ar putea, nu?
  • +4 (6 voturi)    
    pe ce simbrie a stat sirbu (Miercuri, 17 septembrie 2014, 20:15)

    __alex__ [utilizator]

    in Elvetia in '84-'85, stim.
    http://inpolitics.ro/acuzatie-incendiara-ilie-sirbu-ofiter-acoperit-al-securitatii-si-complice-la-omor-calificat_1884837.html

    Ca ginere de colonel de securitate e normal sa aiba si el grija de ginerele cu care a fost blagoslovit... ;) Ca nu bate cu bita...
  • +4 (6 voturi)    
    pai mie mi-e clar (Miercuri, 17 septembrie 2014, 22:48)

    eek [utilizator]

    Daca Ilie Sarbu a abordat subiectul asta inseamna ca despre ginerele lui preferat este vorba. Simplu, nu?
  • +3 (3 voturi)    
    N-a marturisit SIE la spovedanie ??? (Joi, 18 septembrie 2014, 9:30)

    andreesanu [utilizator]

    Pai parintele ,eu zic sa spovedesti toate serviciile nu numai SIE si poate marturiseste pacatosul !!!,or chiama-i la spovedanie pe catindatii ce urca dealul Cotroceniului !!!.
    Popa ,popa !!!,dar cine baga mina in foc pentru el??? ca
    daca-i caterisit poate lucra si cu necuratul !!!