Victor Ponta despre taxa pe stalp: Poate o sa vina la anul un guvern si mai bun si o sa o reduca la 0,5%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 15:14 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a afirmat, sambata, la rafinaria Petrobrazi din judetul Prahova, referindu-se la reducerea taxei pe constructii speciale de la 1,5% la 1%, ca Guvernul pe care il conduce "atat a putut sa faca", adaugand ca poate anul viitor va veni un guvern mai bun care o va reduce la 0,5%.

"Acum daca dau vestea ca taxa pe constructii speciale se reduce de la 1,5 la 1%, doamna Gheorghe (n.red. - Mariana Gheorghe, CEO Petrom Romania)imi va spune sa o reducem la 0,5%. Poate o sa vina la anul un guvern si mai bun decat al meu si o sa o reduca la 0,5%. Guvernul acesta atat a putut sa faca. Poate insa sa vina cu reducerea contributiilor la asigurari sociale", a spus Ponta, sambata, in discursul tinut cu ocazia celebrarii a 80 de ani de la infiintarea rafinariei Petrobrazi, potrivit Mediafax.

Premierul a mai spus ca, in ultima perioada, Romania s-a apropiat mult de statul de tara independenta din punct de vedere energetic. "Domeniul energiei e un domeniu in care nu exista investitii pe termen scurt si profituri pe termen scurt, exista numai o strategie bine gandita si cred ca in acesti doi ani si jumatate, lucrand impreuna cu Petrom-OMV, cu celelalte companii din domeniu, Romania a progresat foarte mult. A facut intr-adevar o reforma structurala reala si din punct de vedere legislativ si din punct de vedere operational. Pe partea de energie si-a asigurat resurse pentru a fi intr-adevar stabila si aproape, aproape in totalitate independenta, a creat premisele ca in foarte scurt timp, prin rezerve proprii pe care le avem la dispozitie, Romania, si cand spun Romania ma gandesc si la Republica Moldova, sa poata sa asigure industriei si populatiei o garantie in ceea ce priveste resursele energetice", a mai spus Ponta.

El a adaugat ca, in conditiile in care in regiune exista "confruntari si conflicte", cu atat mai mult Romania si companiile din domeniul energetic trebuie sa aiba o strategie pe termen mediu si lung.

Pe 4 septembrie, premierul Victor Ponta a anuntat ca taxa pe constructiile speciale va fi redusa de la 1,5% la 1% din valoarea constructiei, iar veniturile colecate vor ramane la dispozitia autoritatilor locale, si nu vor mai intra la bugetul de stat.

Taxa pe constructii speciale a fost introdusa la inceputul acestui an. Introducerea taxei a fost propusa inca din toamna anului 2012 de fostul ministru delegat pentru Buget Liviu Voinea. Taxa se aplica pentru constructiile care nu intrau in sfera de impozitare, cum ar fi stalpi, rampe, platforme betonate, altele decat imobilele de productie sau birouri, care erau deja impozitate.

Taxa se plateste in doua rate anuale, iar dupa prima declarare a reiesit ca statul va incasa mult peste valoarea estimata inisial in negocierile cu FMI, de 500 milioane lei. In prezent se estimeaza ca incasarile din taxa pe constructii speciale vor depasi in acest an 1,5 miliarde lei.

Introducerea taxei pe stalp si cresterea accizelor la carburanti au reprezentat principalele argumente ale autoritatilor romane in negocierile cu FMI si CE pentru ca institutiile internationale sa accepte cresterea cheltuielilor bugetare pentru acest an.























1601 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Poate .. (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 15:19)

    yoko ono [utilizator]

    .. vine Moș Crăciun și ne dă cadou eliminarea taxei..

    Întrebare
    CÂND l-ați văzut ultima oară pe Mos Crăciun ?
    • +6 (6 voturi)    
      Un Guvern mai bun? (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 16:22)

      JG [utilizator] i-a raspuns lui yoko ono

      Un Guvern mai bun?

      Un Guvern mai bun NU PUNEA taxa asta!!!

      Un Guvern MAI PROST a pus-o!
  • +8 (8 voturi)    
    Plagiatorule! (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 15:45)

    NikosGalis [utilizator]

    Demisia. Ai adus tara in criza. Am văzut ce guvern conduci.
    Poate așa învățăm sa alegem cu "capul" nu cu "burta".
    Sa auzim numai de bine.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta bipolaru' (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 16:13)

    Reshape [utilizator]

    Deci guvernul condus de Ponta Candidatul atit a reusit sa faca, sa reduca taxa de la 1,5 la 1%, reparind partial o magarie facuta de guvernul condus de Ponta Prim-Ministrul care o marise de la 0 la 1,5%.
  • +4 (4 voturi)    
    "Guvernul asta atat a putut sa faca" (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 16:22)

    aftermath [utilizator]

    Atata am putut sa furam si noi ne intelegeti? Am zis si noi sa fim baietzashi cu obrajor si sa o reducem de la 1,5 la 1 asa in prag de alegeri. Manca-te-ar dracii de incompetent ce esti Ponta. Ai adus tara asta intr-un hal fara de hal. Nu ne faci si tu un serviciu si iti faci un Harakiri ceva? Du-te in Japonia in loc de China si te invata aia acolo. Crede-ma ca o sa ne placa
  • +1 (1 vot)    
    Sau sa o scoata de tot? (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 17:24)

    Wanheda [utilizator]

    pt ca nici nu trebuia sa existe...doar o minte bolnava de dofttoroi putea nascoci asa ceva....si taxa 7c pe combustibil.
    Ce odios e Pisicul asta.
  • +3 (3 voturi)    
    interesant (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 17:26)

    Nevermind [utilizator]

    Deci daca un guvern care o reduce la 0.5 este bun, inseamna cel care a introdus-o este un guvern prost si dobitoc, nu?

    Hopa... puie monta a inceput sa aiba logica in ceea ce spune...
  • +4 (4 voturi)    
    CINISM DE ȘUȚ DE PORTOFELE (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 19:42)

    timp tamp [utilizator]

    Hoții de buzunare după ce fură portofelul unui cetățean îi dă doi lei omului de-o pâine, să nu moară de foame, însă nu o face din milă, șuțul are nevoie de portofelul lui și la viitoarea chenzină.... așa a procedat acest derbedeu și la supraacciza de 7(10) eurocenți- după ce le umblă în buzunare dă transportatorilor înapoi câțiva bănuți, face la fel și cu taxa pe stâlp, ca apoi să se laude că el dă și nu ne golește buzunarele.
  • +6 (6 voturi)    
    Expresia prostiei: "Guvernul atat a putut sa faca" (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 19:53)

    bigbrother [utilizator]

    Adica sa puna taxe. Sa ia dintr-un buzunar si sa puna in altul, numindu-l crestere economica. Sa incerce sa submineze democratia in tara prin puci parlamentar. Sa guverneze prin OUG. Sa dea pomeni in stanga si dreapta. Sa duca economia din nou in recesiune...sa mai continui?

    Ce a facut acest guvern pentru tara asta? Unde sunt locurile de munca promise? Unde sunt stimulentele pentru investitii publice, unde sunt autostrazile promise,unde sunt fondurile europene si lista poate continua pana maine.

    Hai ca iar m-am enervat pe nenorocitul asta..
  • +1 (1 vot)    
    maine (Sâmbătă, 13 septembrie 2014, 23:50)

    Manes [utilizator]

    or sa puna taxe si pe fumarit....
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste ! Si mai "bun " ? (Duminică, 14 septembrie 2014, 4:14)

    Plagarus [utilizator]

    Ne " descurcam " noi si cu altii, Viorele ?