Liderul deputatilor PDL: Basescu are obligatia sa spuna cine este ofiterul acoperit din cursa prezidentiala

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:18 Actualitate | Politic

Liderul deputatilor PDL, Tinel Gheorghe, a declarat, miercuri, ca Traian Basescu are obligatia "sa descopere" ofiterul acoperit care se numara printre candidatii la alegerile prezidentiale si la care s-a referit. El a adaugat ca Iohannis "nu are nicio legatura cu ceea ce spune presedintele", transmite Mediafax.

Liderii grupurilor parlamentare ale PNL si PDL, George Scutaru si Tinel Gheorghe, au fost intrebati, intr-o conferinta de presa, cum comenteaza declaratia sefului statului cu privire la un ofiter acoperit aflat intre posibilii candidati la prezidentiale si daca au discutat acest subiect cu candidatul ACL la prezidentiale, Klaus Iohannis.

"Domnul presedinte Traian Basescu are obligatia sa-l descopere pe cel care este acoperit. Noi spunem, cu toata convingerea, ca domnul Klaus Iohannis nu are nicio legatura cu ceea ce spune domnul presedinte Traian Basescu. Daca domnia sa are informatii ca altcineva, eu stiu, ar indeplini intre ghilimele aceasta calitate, atunci sa spuna. Dar eu stiam ca sunt vreo cinci la care s-a referit domnul presedinte", a raspuns liderul deputatilor PDL, Tinel Gheorghe.

Presedintele Basescu a declarat, marti seara, despre faptul ca unii candidati la Presedintie nu si-ar fi completat CV-ul, ca trebuie sa spuna daca au fost sau nu ofiteri acoperiti si a precizat ca, daca nu se va intampla, o va face el, aratand ca nu este corect sa duci o asemenea functie "avand doua butoane".

"Inca mai cred ca au timp candidatii, inainte de a-si depune candidaturile, sa spuna public, isi competeze CV-ul, daca au fost cumva sau nu ofiteri acoperiti", a spus Traian Basescu, intr-o emisiune a postului B1 TV.

Intrebat daca va spune el cine nu si-a completat CV-ul, in cazul in care candidatii nu o vor face, presedintele Basescu a raspuns: "Da, pentru ca am obligatia sa o spun, am obligatia sa o fac. Exista lege care interzice serviciilor sa isi faca cunoscute retelele, ofiterii acoperiti, ofiterii descoperi, etc., dar cand discutam despre functia de presedinte al Romaniei, nu poti sa nu informezi".

Presedintele a adaugat ca nu spune nimeni ca trebuie ca acel serviciu sa faca publica aceasta informatie, pentru ca nu are voie prin lege, dar candidatul are obligatia sa o faca.

Intrebat daca, dintre actualii candidati la Presedintie, sunt persoane care au asemenea lucruri ascunse in CV, Traian Basescu a spus: "Da".

"Nu este corect sa te duci intr-o asemenea functie avand doua butoane", a completat seful statului.

"Voi fi in masura sa va aduc probe, ce inseamna acest dublu buton", a mai spus Basescu, precizand ca ar fi "necinstit din partea sa sa nu o faca".

"Sigur, va trebui rapid o hotarare judecatoreasca, pentru ca, altfel, serviciul nu va putea sa faca publica apartenenta sau fosta apartenenta, insa nu poti sa fii presedintele Romaniei si sa existe riscul sa ai dubla comanda, cum e foarte dificil sa fii si premier, ministru si orice ai fi, in functii publice, si sa nu spui", a mai declarat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2754 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Ghise (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:23)

    Xorxe [utilizator]

    Probabil. Nu scoate Base' asi din-astia din maneca atat de devreme impotriva unor candidati cu ceva sanse mai mari. Ii tine pentru mai tarziu. Acum doar le da un exemplu de executie ca sa bage frica-n ei.
    • 0 (0 voturi)    
      Ghişe a fost scos! Nu te uiţi la TV? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:35)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      Au rămas sub suspiciune doar doi: K. Johannis (dar e prea faier ca să fie ofiţer sub acoperire) şi M. Macovei, a ta! Îţi spun eu că e cucuveaua cu breton! Huh, ce dezamăgire pt. tine! :-)
  • 0 (8 voturi)    
    cine e oare? (Miercuri, 10 septembrie 2014, 12:41)

    vodatepes [utilizator]

    Cine e oare ofiterul acoperit? Sa presupunem ca e domnul X. Acesta va contesta acest lucru. Cum poti sa demonstrezi ca nu esti ofiter sub acoperire? Cine certifica ca esti sau nu? Sa presupunem ca serviciul respective va spune ca nu esti dar chiar Base spune ca nu le e permis servicilor sa isi descospire ofiteri.Atunci cine poate certifica ca e sau nu e ofiter sub acoperire domnul X?Nimeni nu poate cerifica sau nu.La ora acesta nici unul din potentiali candidati nu e ofiter sub acoperire.Va deveni in momentul in care va periclita pozitia a doua a madamei Udrea l alegeri.Daca pe locul 2 va fi Johanis si Udrea pe 3 o sa vedeti ca Johanis va fi desconspirat ca ofiter sub acoperire. Iar in turul doi cand Udrea va fi cu Ponta atunci si Ponta va fi desconspirat ca ofiter sub acoperire. De ce Basescu nu spune acum? De ce induce oameni in eroare. Acum se strang semnaturi pentru depunerea canditaturilor, daca populatia ar afla acum un asemnea personaj ar fi scos din joc. dar Base nu are nimic.Totul e un Bluf
    • 0 (0 voturi)    
      comentariu superficial ! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 13:56)

      MirceaComan [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

      Mai citeste odata si poate o sa intelegi mai mult:"INCAmai cred ca candidatii AU TIMP sa-si completeze CV-urile daca au fost cumva ofiteri acoperiti sau nu", a spus Traian Basescu, precizand ca, daca acest lucru nu se va intampla, o va face el: "Da, pentru ca am obligatia sa o fac. Cand discutam despre functia de presedinte al Romaniei, nu poti sa nu informezi, nu spune nimeni sa nu o faca serviciul, pentru ca legea nu ii permite, dar candidatul are obligatia sa o faca. Voi fi in masura sa va aduc PROBE ce inseamna acest dublu buton".
    • -1 (1 vot)    
      pai cum sa spuna (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      el conteaza pe onoarea de...ofitzer a celui vizat ! :))
      • +1 (1 vot)    
        ca de la ofiter la ofiter (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:13)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        ca doar nu pleca el la Anvers fara grad....
  • +1 (3 voturi)    
    W Ponta (Miercuri, 10 septembrie 2014, 13:43)

    tint [utilizator]

    "nu poti sa fii presedintele Romaniei si sa existe riscul sa ai dubla comanda, cum e foarte dificil sa fii si premier, ministru si orice ai fi, in functii publice, si sa nu spui"...
    Sa fie W Ponta ofiterasul nostru sub acoperire?
    • -2 (2 voturi)    
      Tontule, tocmai au dat "pe sticlă"... (Miercuri, 10 septembrie 2014, 15:32)

      Taunele [utilizator] i-a raspuns lui tint

      .. cele două suspiciuni: K Johannis şi M. Macovei. Ei bine, află că e cucuveaua bretonată (aia pe care o admiri tu)! :-)
      • +1 (1 vot)    
        and... (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:45)

        tint [utilizator] i-a raspuns lui Taunele

        I was right!
  • -2 (2 voturi)    
    Tinele si paznicii tinetelor stiu cine-i ! (Miercuri, 10 septembrie 2014, 14:23)

    Plagarus [utilizator]

    Sa nu fim ipocriti, caci va stiti voi toNtii politici, gradele !
  • 0 (0 voturi)    
    poate ca ponta ar trebui sa raspunda... (Joi, 11 septembrie 2014, 0:20)

    mendax [utilizator]

    ...la niste intrebari. Am gasit pe net o scrisoare deschisa adresata lui Victor Ponta de catre un senator. Scrisoarea e datata 1.07.2013. Cititi si voi si va minunati http://ohanesian.wordpress.com/2013/07/02/adevarul-despre-premierul-victor-ponta-care-ne-zbarleste-parul/