Liviu Dragnea a prezentat 7 motive impotriva suspendarii lui Traian Basescu

de Red. Politic     HotNews.ro
Marţi, 9 septembrie 2014, 13:19 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea, vicepremier si presedinte executiv al PSD, a prezentat marti sapte motive pentru care suspendarea presedintelui Traian Basescu ar fi inoportuna din punctul de vedere al social-democratilor. Dragnea a spus totusi ca o decizie finala nu a fost luata in partid cu privire la sustinerea demersului de suspendare initiat de Calin Popescu Tariceanu, seful Senatului si presedinte al PLR.

Printre cele sapte motive enumerate de Liviu Dragnea intr-o declaratie la Parlament se numara:

- o prezumtiva teama de procurori a votantilor, cu referire la anchetele DNA si Parchetului General dupa referendumul din 2012
- posibila prelungire a mandatului lui Traian Basescu cu lunile cit a fost suspendat
- imposibilitatea de a stringe cvorumul
- reintrarea lui Traian Basescu in jocul politic
- faptul ca Basescu isi termina oricum mandatul in decembrie
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

12307 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    ... (Marţi, 9 septembrie 2014, 13:27)

    costinescu [utilizator]

    ce papagal a fost motocicleanu! a primit un ordin de la ponta si l-a pus repede in aplicare, dar ce a uitat el e ca nu ponta decide in p$d. hahahahahahahaha!!!!
    si uite asa, pentru inca o data, de-prea-multe-ori-insuratul tembeliceanu, s-a facut de.... maro :)
    • +26 (26 voturi)    
      sa nu fi primit ordin de la fhurtin (Marţi, 9 septembrie 2014, 13:37)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      la cat de ordinar e tradatorul ala de motocicleanu...
      • +15 (15 voturi)    
        Si eu... (Marţi, 9 septembrie 2014, 14:14)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui rov

        ... cred la fel, plus de la varanul-cel-de-la-puscarie.
  • +21 (23 voturi)    
    deja e blat (Marţi, 9 septembrie 2014, 13:27)

    Doru_T [utilizator]

    Este la mintea cocosului ca orice actiune de acest fel nu-l transforma pe Base decat intr-un erou. In orice conflict de la ora asta Base ar castiga impotriva oricui (intern). Deci singura motivatie pentru a incepe astfel de demersuri este blatul pentru ca Dragnea nu e prost.
  • +32 (34 voturi)    
    Frica pazeste pepenii ! (Marţi, 9 septembrie 2014, 13:28)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    O a treia suspendare ratata ar fi un dezastru... Mai bine zicem ca strugurii sunt acri, nu-i asa, dl. Dragnea ?
  • +27 (27 voturi)    
    Subtil (Marţi, 9 septembrie 2014, 13:43)

    Interlop [anonim]

    Subtil dar recunoaste ca nu mai pot vota mortii.
    Tic tac, tic tac si Dragnea ajunge la puscarie pentru fraudarea voturilor
  • +23 (23 voturi)    
    ... (Marţi, 9 septembrie 2014, 13:49)

    Anonim2013 [utilizator]

    Astia care sunt acum la ''putere'' in frunte cu idiotul nr. 1 idiotul Ponta sunt disperati sa nu piarda ciolanul, cred ca tovarasul Felix nu le-a povestit de bine din puscarie de se tot grabesc ei sa nu ii prinda si pe ei iarna fara gaze pe acolo ...
    Niste penibili, iar discutia despre tara impartita in 2, cred ca trebuie sa recunoastem ca avem un procent mare de oameni prosti in tara asta de tot ii aburesc si ei tot voteaza upgrade-ul PCR-lui, adica PSD-ul si co.

    In rest sa auzim de bine....
  • +19 (19 voturi)    
    Ce prostanac... (Marţi, 9 septembrie 2014, 14:09)

    Johanis [utilizator]

    motocicleanu "5 neveste" a ramas cu lenjeria-n vine!
  • +16 (16 voturi)    
    Draga Liviu, (Marţi, 9 septembrie 2014, 14:21)

    MenInBlack [utilizator]

    Lasa-l pe Bas, ca e pe finish.
    Zi-le p-alea cu viitorul...

    Vreau sa-mi prezinti 7 motive pentru care sa ma intorc in tzara ca simplu cetatean.
  • +13 (13 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Marţi, 9 septembrie 2014, 14:25)

    Leul in iarna [utilizator]

    Tariceanu a fost pus sa arunce chestia asta pe piata pentru ca presa si natiunea sa-si smulga din nou parul din cap ca iar se ocupa guvernantii de prostii, iar timpul sa treaca cu discutii sterile. Si in felul acesta oponentii lui Ponta sa nu prea mai apara pe la televizor ca sa-i mai cunoasca si pe ei poporul, sa-i placa si, doamne fereste, sa voteze pentru vreunul dintre ei.
  • +7 (7 voturi)    
    chelul, mana, capul (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:05)

    revo [utilizator]

    "o prezumtiva teama de procurori a votantilor, cu referire la anchetele DNA si Parchetului General dupa referendumul din 2012"!!!
    Fratilor, asta e recunoasterea oficiala: Dragnea isi anunta partidul ca nu mai poate manipula saracimea si mortii din cimitire! Fantastic!!!
    • +4 (4 voturi)    
      e un nesimtit ! (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:53)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui revo

      e ca si cum ai spune ca noua ne e teama de politist,ca sa mai mergem pe trotuar .
      Ar trebui sa-i fie teama celui care fura si fraudeaza s.a.m.d.
      stimabile Dragnea ,stiti ceva ce noi nu stim?Va este cumva teama de DNA?
  • +6 (6 voturi)    
    Ce ma bucur (Marţi, 9 septembrie 2014, 15:11)

    gigifisiune [utilizator]

    E a nu stiu cata oara cand il fraieresc psd-istii pe pacaliciul asta de tariceanu. Asa ies prostii din viata politica: unul cate unul, pas cu pas. Bine e ca si-o trag la gioale unii altora. Rau e ca suntem generatia sacrificata.
  • +2 (2 voturi)    
    auzi motivare... (Marţi, 9 septembrie 2014, 17:17)

    liviusmaximus [utilizator]

    le-ar fi frica alegatorilor, ca acum stiu ca daca fura voturi, sunt anchetati ...!!! :) gura p...adevar graieste :)
  • +2 (2 voturi)    
    banii de suspendare sa mearga la spitale (Marţi, 9 septembrie 2014, 22:16)

    BME [utilizator]

    cum de se gasesc bani pentru suspendare si pt bolnavii de cancer nu aveti bani? Cred ca lumea nu o sa mai rabde mult . Traiul este din ce in ce mai greu, vine iarna, intretinerea creste. Sa va temeti dragi guvernanti nu de o revolutie ci de o RASCOALA. Ca romanul rabda, rabda dar cand ii ajunge cutitul la os calca pe cadavre.