Victor Ciorbea: Avocatul Poporului va da in scris, cel tarziu saptamana viitoare, solutia adoptata si motivarea in cazul OUG 55 privind migratia alesilor locali si a Legii Educatiei

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2014, 12:20 Actualitate | Politic

Avocatul Poporului, Victor Ciorbea, a declarat, luni, ca va raspunde in scris, prezentand solutia adoptata si motivarea, atat in ceea ce priveste OUG 55 privind migratia alesilor locali, cat si la celelalte probleme ridicate, respectiv Legea educatiei sau portul Constanta, informeaza Mediafax.

"Am luat si vineri, de altfel si joi unele decizii. Saptamana aceasta si la inceptul saptamanii viitoare veti primi raspuns in legatura cu toate problemele pe care le-ati avut in ultima vreme. S-a lucrat mult si se lucreaza, s-a lucrat mai intai la documentare, dar acum se lucreaza la redactare. Deci, va voi prezenta solutii si motivarea", a spus Ciorbea, intrebat daca a avut ragaz sa studieze OUG privind migratia alesilor locali.

Intrebat daca din acest raspuns se poate intelege ca a decis sa atace ordonanta la Curtea Constitutionala, Ciorbea a raspuns: "Nu, veti vedea ce voi face. Motivarea se face si in situatia in care nu se face sesizare. Dar veti primi pentru fiecare problema in parte raspuns in scris, solutia adoptata si motivarea".

El a aratat ca va oferi raspuns in scris si in ceea ce priveste Legea educatiei si portul Constanta.

"Si despre Legea educatiei, si despre portul Constanta, si despre altele. Deci, toate marile probleme ale opozitiei am incercat si voi incerca sa vi le dau solutionate si motivate saptamana asta si cel tarziu la inceputul saptamanii viitoare", a spus Ciorbea.

Intrebat ce parere are despre pichetarea sediului Avocatului poporului, Ciorbea a spus ca nu este deranjat de protestul reprezentantilor ACL, dar si-a exprimat speranta ca vor fi discreti.

"Colindatorii, sigur, presupun ca ma asteapta acolo. Ma bucur ca sunt acolo, nu ma deranjeaza, doar sa nu faca scandal prea mare. Nu stiu azi cum se vor comporta, e prima zi, astept sa fie cat mai discreti, in rest sunt bineveniti, nicio problema. Vad insa ca si Primaria Capitalei, si Jandarmeria dau aprobari pe cat o luna - doua. De ce nu-i permanentizeaza? Macar stim, renuntam la cei care asigura paza si-i avem pe ei. Sunt mult mai placuti, sunt tineri si asa mai departe. Deci, nu e nicio problema", a spus Ciorbea.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2964 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Tipic bolsevic (Luni, 8 septembrie 2014, 12:35)

    bogdan1477 [utilizator]

    Avocatul "POPORULUI", singurul care poate contesta ordonantele de urgenta (de ce oare, alta trasnaie legislativa), in loc sa conteste in secunda doi ordonanta traseismului, in mod evident profund nedemocratica, ce face? Analizeaza. Cit? O zi? doua? Neee. 3 saptamini, fix cit are nevoie traseistul sa schimbe partidul. Dupa care nici nu mai conteaza.

    Asta e statul uslamic propus de Ponta. Nu ne convine o lege/o regula? Dam o ordonanta, suspendam legea 45 de zile cit sa ne racolam traseistii, dupa care repunem legea in drepturi, exact ca golanasii de cartier. Si ca sa fim siguri ca nu ajunge legea la ccr, inventam avocatul poporului, care analizeaza. Cum e poporul, asha-s si conducatorii.
  • +15 (17 voturi)    
    Istorie (Luni, 8 septembrie 2014, 12:37)

    NicolaeA [utilizator]

    In 1990, sefii lui Iliescu au dat dispozitie: totii agentii acoperiti ai securitatii sa intre, dispersati, in toate partidele, in special in partidele istorice si sa preia parghi de conducere a acestora; si asa au devenit liberali sau taranisti Compeanu, Tariceanu, Ciorbea si multi altii ! Rolul lor era simplu: la momentele oportune sa distruga partidele respective. Dupa indeplinirea sarcinii aproape toti au fost recuperati si rasplatiti intr-un fel sau altul ! Multi au ramas inca activi "in opozitie" ! "Multumim" lui Iliescu pentru rahatul catre care a condus tara ! Sper ca exista Iad.
  • +15 (17 voturi)    
    Un tampit si asta ... (Luni, 8 septembrie 2014, 12:37)

    Kingred [utilizator]

    Si iata cum un sef de promotie odata cocotat intr-o inalta functie se pisa pe cetatenii acestei tari, si isi baga p&@a in ea de democratie ... Pentru acest individ acei tineri care demonstreaza in fata sediului AP sunt doar niste cetateni care-l pazesc pe el !!
    Doar nu credeati ca vreun politician sau om de stat chiar ii pasa de propriul popor sau de democratie ... tot ce conteaza pentru ei sunt propriul ciolan si micile lui/lor interese ...
  • +12 (14 voturi)    
    un cuvant pe zi (Luni, 8 septembrie 2014, 12:39)

    snowflake [utilizator]

    cam acesta este ritmul pe care il are ciorbea
    • +6 (8 voturi)    
      si in plus, (Luni, 8 septembrie 2014, 14:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      vorbeste despre avocatul poporului la persoana a-III-a, de parca nu stie nici acum ca functia respectiva o are (dupa multe milogeli) chiar el.
  • +19 (21 voturi)    
    Nu te grabi Victore! Mai ia o ciorba, un mic ... (Luni, 8 septembrie 2014, 12:40)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...si-o bere.Caci,cam pe 15 octombrie, iese din vigoare pana te hatarasti tu sa faci ceva. Aaa!? "S-a lucrat mult si se lucreaza...", "...s-a lucrat mai intai la documentare...", "...dar acum se lucreaza la redactare.", "Deci, va voi prezenta solutii si motivarea". Deci...mai ia o ciorba, un mic...
  • +15 (17 voturi)    
    /// (Luni, 8 septembrie 2014, 12:44)

    hmara [utilizator]

    Jenant.
    Cum ai devenit un slugoi care ne insulta inteligenta.
    De ce nu dai rezolutia de Craciu ???
    Ti-e frica ca nu mai ai bani pt ratele la banca?
    Ne crezi mazete batute in cap?
    Nerusinatule.
  • +10 (12 voturi)    
    te misti cam greu avocatele! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:22)

    misa2002_2006 [utilizator]

    s-ar putea sa iti dauneze!
    ai grija!
    poti fi invinuit pt complicitate la fapte care nu corespund intereselor poporului si sa te ascunda si pe tine la mititica..
    si nu te vad acolo in alt rol decat cel de femeie!
  • +6 (8 voturi)    
    si daca e ilegala ce se face?! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:29)

    liviu_ [utilizator]

    ca aia deja au schimbat partidu.... isi pierd mandatele?! revin la partidu dinainte?! se mai asteapta 4 luni pana trec alegerile si apoi chiar nu mai conteaza...
    bine asta presupunand ca asta chiar o sa conteste (lucru discutabil cel putin)?
  • +6 (8 voturi)    
    Incredibil (Luni, 8 septembrie 2014, 13:34)

    miohaiham [utilizator]

    Nenorociți astia au strategiile făcute cu bătaie lunga.asa si cu carnatul asta însemnat pus special sa nu facă nimic.oare creditele au fost garantate de varan?un mincinos!
  • +5 (7 voturi)    
    motocicleanu (Luni, 8 septembrie 2014, 13:39)

    mos ion roata [utilizator]

    e mult mai operativ cu traznaia lui (suspendarea)-in cateva minute a facut tot programul.
  • +8 (10 voturi)    
    Avoc. lui Ponta,nu al poporului, trage de timp! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:43)

    hotnewsfil [utilizator]

    Victor Ciorbea urmeaza indicatia primita de la binefacatorii lui din FSN (alias PSD), de a trage de timp, ca sa cresca maximal numarul traseistilor care vor intra, ca oile, in tarcul pesedist - marea sectie de votare pentru alegerile din Noiembrie.
    Sa vedem daca Ciorbea confirma sau nu opinia lui Sorin Ionita - Expert forum-, ca primarii traseisti isi vor pierde posturile de primari, la sfarsitul perioadei de patruzecisicinci de zile (peroioada de valabilitatei a ordonantei de urgenta abuzive data de mitoman).
  • +8 (10 voturi)    
    tizule, nu te grabi, (Luni, 8 septembrie 2014, 14:06)

    victor L [utilizator]

    saptamina viitoare e chiar devreme.
    Aşe, Victoraş, judecă ardeleneşte, ca nu-i sfîrşitul lumii :P
    Dar ca intre noi, esti mare lichea!
  • +3 (5 voturi)    
    De ce portocalii nu au avut arestati? (Luni, 8 septembrie 2014, 15:11)

    Razvan_M [utilizator]

    Pentru ca toti parnaiasii au fost primiti cu bratele deschise de PSD.
  • +1 (3 voturi)    
    proteste (Luni, 8 septembrie 2014, 16:09)

    DinescuCristian [anonim]

    anul trecut pe cand bucurestenii au iesit in strada pentru Rosia Montana incepuse sa le tataie fundul, anul asta nimic ? avem si mai multe motive,
  • 0 (0 voturi)    
    Victoras ai grija de sindicatul ticalosilor politi (Marţi, 9 septembrie 2014, 4:13)

    Plagarus [utilizator]

    Punctul nevralgic al intregii aparari a sistemului democratic se invarte in jurul Avocatului Poporului. Aceasta institutie nu mai functioneaza din august 2012 cand a fost anihilata de cuplul Viorel Ponta - KaKaRAU Antonescu. Astazi, liberalii suporta consecintele raului provocat democratiei, in 2012, si se lovesc de un Victor Ciorbea numit in pozitia de Avocat al Poporului tocmai pentru a nu ataca ordonantele guvernului la Curtea Constitutionala.