VIDEO DOCUMENT Calendarul propus de Tariceanu pentru o noua suspendare a lui Traian Basescu: 23 septembrie - vot in plenul Parlamentului; 2 noiembrie - referendum

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2014, 11:53 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a anuntat luni ca urmeaza sa prezinte in cursul zilei cererea de suspendare a presedintelui Traian Basescu, care, in cazul in care va obtine minim o treime din semnaturile membrilor Senatului si Camerei Deputatilor, va merge la Curtea Constitutionala pentru avizul consultativ. Calendarul propus de Tariceanu pentru noua suspendare prevede ca votul in plenul Parlamentului sa aiba loc pe 23 septembrie, iar referendum pentru suspendare sa se desfasoare pe 2 noiembrie, simultan cu primul tur al alegerilor prezidentiale.

Tariceanu a precizat ca "in cazul in care Parlamentul va adopta cerea de suspendare si se va pune problema ocuparii pozitiei de presedinte interimar, intrucat sunt inscris in cursa prezidentiala, nu voi accepta sa preiau functia de presedinte interimar. Potrivit legii, cel care a ramane sa preia functia este presedintele Camerei Deputatilor", Valeriu Zgonea.



UPDATE 2 Intrebat cum explica faptul ca planul sau de suspendare nu respecta termenul de 30 de zile prevazut de Constitutie, de la aprobarea propunerii si pana la referendum, Tariceanu a declarat: “Va avea loc o discutie, o negociere, daca vor exista si contra-propuneri pe calendar. O sa vedem daca e nevoie sa amanam suspendarea in Parlament. Fiti siguri ca se reuneste Parlamentul in sesiune extraordinara pentru suspendare, daca e nevoie

UPDATE Din punct de vedere constitutional, calendarul anuntat de Tariceanu nu poate fi valabil. Articolul 95, alineatul 3 din Constitutie spune ca: "Daca propunerea de suspendare din functie este aprobata, in cel mult 30 de zile se organizeaza un referendum pentru demiterea Presedintelui". Potrivit calendarului propus de presedintele Senatului, votul in plenul Parlamentului ar urma sa aiba loc pe 23 septembrie, deci cele maximum 30 de zile calendaristice in care trebuie organizat referendumul expira pana pe 2 noiembrie - daca pe 23 septembrie plenul Parlamentului ar decide suspendarea.

  • Vezi atasat DOCUMENTUL OFICIAL in care Calin Popescu Tariceanu enunta motivele pentru care Traian Basescu trebuie suspendat

Presedintele Senatului a anuntat, duminica, la Antena 3, ca luni va incepe strangerea de semnaturi pentru suspendarea presedintelui Traian Basescu, potrivit Mediafax. El a precizat ca este nevoie de o treime din semnaturile tuturor parlamentarilor pentru initierea suspendarii, care este un demers al Parlamentului.

Tariceanu sustine ca presedintele a incalcat Constitutia cand s-a intalnit cu Elena Udrea si cu lideri ai PMP la Cotroceni pentru sustinerea in campania electorala. De asemenea, potrivit lui Tariceanu, Basescu a incalcat Constitutia atunci cand a intervenit in procesul de negociere legat de postul de comisar european care va apartine Romaniei.

Intrebat daca are semnale potrivit carora exista vointa politica pentru suspendarea sefului statului, Tariceanu a raspuns: "Nu am feed-back".

El a adaugat ca argumentele impotriva suspendarii legate de faptul ca Traian Basescu se afla la final de mandat nu stau in picioare, pentru ca seful statului trebuie sa respecte Constitutia pana in ultima zi in care deiine functia.

Premierul Victor Ponta a declarat, duminica, la acelasi post de televiziune, ca initiativa lui Calin Popescu Tariceanu privind suspendarea sefului statului va fi discutata in PSD, mentionand ca este vorba despre un demers serios si precizand ca orice zi fara Traian Basescu reprezinta un rau mai putin pentru tara.

El a spus, intr-o interventie telefonica, raspunzand unei intrebari, ca initiativa lui Tariceanu este legata de un lucru foarte serios: "Mi se pare un lucru extrem de serios si important. Evident ca il vom discuta in cadrul grupurilor parlamentare si la PSD. Dar ca sa ne stabilim pozitia tactica, pentru ca strategic vreau sa va spun un lucru foarte clar: evident ca si eu si cred ca si cei mai multi nu doar din cei din PSD, cei mai multi din cei 7,4 milioane de romani considera ca orice zi mai putin in care Traian Basescu ramane presedinte inseamna un rau mai putin pentru Romania si inseamna mai multa dreptate", a precizat Ponta.

Tariceanu a propus, vineri, initierea procedurii de suspendare si demitere a presedintelui Basescu, el avansand si un calendar, vizand suspendare in preajma datei de 23 septembrie si referendum de demitere in 2 noiembrie, ziua primului tur al prezidentialelor.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

11726 vizualizari

  • +56 (60 voturi)    
    ... (Luni, 8 septembrie 2014, 12:03)

    costinescu [utilizator]

    citesc ce se intampla in tara si va spun sincer, dar sincer de tot ca imi este din ce in ce mai scarba de oamenii care conduc tara si imi este mila de cei care au ramas acolo, ca sunt obligati sa suporte asa ceva. cu toate asta, voi, care ati ramas acasa, puteti schimba ceva. aveti aceasta putere, se numeste ´stampila´ si daca nu o folositi, atunci o sa va fie din ce in ce mai rau...
    • +19 (27 voturi)    
      tariceanu a pierdut contactul cu realitatea.. (Luni, 8 septembrie 2014, 12:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      ura fata de Basescu ii intuneca gandirea...cade in penibil cu astfel de initiative...
      Basescu isi termina definitiv mandatul in decembrie....for ever...si nu va mai avea drept sa candideze vreodata.
      Nici mie nu imi place Basescu, dar astept linitit sa isi termine mandatul, si sa plece acasa.
      Daca Tariceanu are succes cu initiativa lui, si Basescu e demis, tare imi e mie teama ca mai are dreptul sa mai candideze la un mandat. Constitutia spune ca un cetatean are dreptul la 2 mandate complete....si daca al doilea nu e complet pt ca Basescu e demis la referendum, tare imi e teama ca mai candideaza odata.
      • +17 (19 voturi)    
        nu (Luni, 8 septembrie 2014, 13:24)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        treaba sta cam asa:poevstea cu suspendarea e gandita in laboratoarele psd.daca reuseste (putin probabil) se transforma campania electorala in "lupta anti Basescu".daca nu reuseste (mult probabil),pentru ca pnl nu poate vota enormitatea asta,Iohannis avand nevoie in turul 2 si de voturile celor mai infocati "basisti",psd va putea clama prin vuvuzelele sale a3 si rtv ca a ramas singurul care lupta pana la capat si deci e "continuatorul usl si reprezentantul celor 7,4 milioane de nedreptatiti";pana la urma transformand discutia tot in pro si anti basescu.
      • +9 (11 voturi)    
        tariceanu are sarcina (Luni, 8 septembrie 2014, 14:04)

        V. Val [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Povestea cu "suspendarea" cred ei ca va aranja PSD-ul la alegerile prezidentiale. Cred asta sperand ca romanii nu-s decat o masa de obiecte care reactioneaza dupa cum apasa ei, care se cred stapanii, pe butoane. Da daca se infurie acest electorat ? Nu-i exclusa o reactie contrara celei pe care o spera ei.
        Tulburarea tarii printr-o suspendare ii aranjeaza de minune pe rusi ... Se mai tulbura nitel tara si cu autonomia maghiarilor si Putin isi rade-n barba si-si freaca mainile de satisfactie.

        Romanii trebuie sa mearga la vot si sa-si exprime clar optiunea, nu sa lase o minoritate cumparata sa le decida soarta. Povestea cu "raul cel mai mic" este una de adormit constiinte. Nicaeri pe lume cetateanul nu merge sa voteze perfectiunea, asta nu exista. Cei 10 milioane care stau in asteptarea minunii, impecabilului, ireprosabilului isi vand si prezentul lor si viitorul copiilor lor pe o himera. Iar viata merge inainte cum nu se poate mai rau.
    • +22 (24 voturi)    
      pe22 decembrie 2014 (Luni, 8 septembrie 2014, 12:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      vom sarbatori infrangerea USLamului sau infrangerea United Shpagas of Democeacy; Varanul e la brutarie, pana in decembrie urmeaza Pink Hrebe....cu siguranta Dottore Plagiatore..va primi niste catushe roz....de Motocicleanu nu are sens sa pomenim...ca e pe drumul pierzaniei
    • +25 (27 voturi)    
      Oglinda oglinjoara (Luni, 8 septembrie 2014, 12:55)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      Cine are cel mai mic creier din tara?

      CPT asta e cu adevarat retardat; ar suspenda presedintele eventual la 10 ani dupa ce i se termina mandatul. Sau dupa ce e ingropat.

      Pe de alta parte poate fi o miscare electorala PSD pt trezirea votantilor. In lipsa de idei, vor "debasifica" tara inca 50-100 de ani, cum zicea un prieten.
    • +1 (1 vot)    
      suspendarea (Luni, 8 septembrie 2014, 18:01)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui costinescu

      si eu am ales sa fug cat mai departe de politicienii care duc Romania cat mai aproape de Putin (little ). ..Nu asteptati pana la stampila..ca astia, mana in mana cu pro-rusia vor mitui toata saracimea ..voi care aveti constiinta civica cereti lui tariceanu si ponta sa inceteze maevrele de DESTABILIZARE A ROMANIEI!! Nu pricepeti ce vi se pregateste ??? DESTABILIZAREA ..la care agentii pro KGB ai lui Iliescu si Ponta vor sa fie in Romania ca in Ukraina! Nu dormiti ... fiecare zi conteaza..
  • +45 (51 voturi)    
    Alt nebun! (Luni, 8 septembrie 2014, 12:07)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Coane, tu nu ai timp de nevasta?!
    Sau nu are ea timp de tine?!
    Sunteti penibili!
    S/ar putea ca acum cand nu mai are nimic de pierdut, Basescu sa cam pe jos cu voi!
    As vrea sa aflu ceva despre procurorul Panait, despre porumbacu, despre cererea in casatorie a Daciadei catre pompa, ...
    E, sunt multe de aflat!
    Va fi distractie!
  • +28 (34 voturi)    
    vise... (Luni, 8 septembrie 2014, 12:10)

    za_omu [utilizator]

    umede baieti :)
  • +38 (44 voturi)    
    .... (Luni, 8 septembrie 2014, 12:14)

    Anonim2013 [utilizator]

    Un scenariu cu sanse mici de realizare.
    Voi, dragi cititori de Hotnews (ca si mine de altfel) va puteti imagina un scenariu in care Romania are un conflict asemanator cu cel din Ucraina si noi l-am avea presedinte, premier pe unui din idiotii astia: PONTA, Tariceanu, Zgonea ???

    Va da-ti seama in ce situatie nenorocita suntem ca natie sa avem in ''fruntea tarii'' astfel de cretini??
    Parca suntem in desene animate, Copy/Paste, Motocicleanu si Sobolanul cu elice....

    Suntem intr-o situatie de rahat....
    • +16 (18 voturi)    
      Care sanse mici? (Luni, 8 septembrie 2014, 12:37)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim2013

      Un scenariu anuntat de tariceanu, sustinut de tariceanu comentat de tariceanu si atit. trebuie sa se bage si motociclieanu in seama cu ceva, si asta-i tot ce i-a fatat creierul. Atit site, atit face. Nu pricep de ce e bagat in seama un asemenea demers cretin sustinut de o singura persoana.
    • +7 (9 voturi)    
      Inapoi la constitutie (Luni, 8 septembrie 2014, 15:25)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Anonim2013

      Ar trebui modificata constitutia astfel incat daca se organizeaza un referendum de demitere a Presedintelui de catre Parlament si acesta esueaza automat Parlamentul sa fie pus pe liber si sa se organizeze alegeri anticipate pentru a se fixa astfel un pret al prostiei democratiei.
      Nu poti avea o majoritate iresponsabila la carma tarii careia dupa ce ca-i suportam toate capriciile si cheltuielile mai ne aduce si prejudicii.
      Corect era sa avem 300 de spartani pina acum...conform referendumului ala adevarat...si cand colo...hopa...ca amibele...s-au divizat pe nebagare de seama.
      • +2 (2 voturi)    
        suspendarea (Luni, 8 septembrie 2014, 18:09)

        Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Bwana

        sa fie imputate cheltuielile de organizare si pierderea de timp ..pentru cele doua esuate- lui voiculescu dan..puscariasul care si-a batut joc de Romania .. iar pentru aceasta propunere tariceanu sa fie tras la raspundere pentru destabilizarea tarii si aruncarea ei in haos.. bai Manechine , nu ti-e rusine ..?? ti-ai pierdut ratiunea ( ce mai ai din ea ) acum la batranete ??? RUSINE.. manechin old & ugly!!
  • +23 (29 voturi)    
    In gunoaie mai exista ceva de valorificat! (Luni, 8 septembrie 2014, 12:18)

    hotnewsfil [utilizator]

    Jupan Ponta se foloseste de orice mizilic care crede el ca il va ajuta in campania electorala, pana si de gunoiul Tariceanu alias Moliceanu.
    LIcheaua de plastilina Moliceanu, si-a pregatit bine intrarea pe mult visata scena a studiourilor Antena 3 : 'cu o ora inainte de a intra pe scena, a citit de zeci de ori sarcinile pe care i le da, intotdeauna cu trei zile inainte, seful argatilor angajati de PSD - Ponta -, le-a papagalicit, le-a repetat cu voce tare in fata oglinzii din baie si, emotionat de importanta rolului primit, a cerut soferului Mercedesului senatului, sa-l duca glont 'la domnu Gadea'.
    Pe scena, a turuit, in fata Maestrului Gadea si a locotenentilor acestuia (Mircea Badea, Ursu), intregul rol, in care pasajul cel mai important, subliniat cu rosu, de regizorul Ilie Sarbu, era sarcina, conform cererii exprese a gurului Felix, de a inceape luni (azi) strangerea de semnaturi pentru suspendarea si demiterea imediata a presedintelui Traian Basescu.
    Molusca nevertebrata Moliceanu, dupa terminarea recitarii rolului, a fost batut pe umar de Maestrul Gadea care, laconic si sententios cum ii e felul, i-a spus, de la inaltimea tronului pe care se afla : 'bravo Pinochio, azi ai fost foarte bine in rolul servitorului tampit.
  • +25 (31 voturi)    
    hai mars, potailor! (Luni, 8 septembrie 2014, 12:23)

    FPop2013 [utilizator]

    Rasgandeanu, crai batran care nu e in stare sa isi tina nevestele. Crailacurile, sigur, se tolereaza, dar nu morala din partea crailor batrani.
  • +37 (41 voturi)    
    bai nene... (Luni, 8 septembrie 2014, 12:24)

    qwerasdf [utilizator]

    asa tampiti suntem, ar fi a 3-a oara cand astia se c*ca pe banii nostri!!! Cine plateste toate danganelele astea? Normal ar fi, sa se mai introduca pe langa DA/NU si o a treia optiune. Tariceanu/Ponta/Antonescu la puscarie pentru batjocorirea populatiei - DA!
    • +14 (14 voturi)    
      Motocicleanu/Dottore/Kkrau (Luni, 8 septembrie 2014, 12:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      il vor urma pe Felix..la brutarie..Lovitura de Stat din 2012...se ancheteaza...
    • +13 (13 voturi)    
      subscriu! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:14)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Tariceanu-Ponta, la puscarie pentru santajarea poporului roman!!!
    • +1 (1 vot)    
      suspendarea (Luni, 8 septembrie 2014, 18:12)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui qwerasdf

      batjocorei si a cheltuielilor ! asta sa se ceara! bravo..ai dreptate frate! La puscarie cu ei .. sa-i alungam din functiile publice platite de noi..ca astia isi bat joc de noi , de copiii nostri ..de viitorul Romaniei !
  • +10 (10 voturi)    
    Ar cam fi momentul in care Base sa ne... (Luni, 8 septembrie 2014, 12:31)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...arate ce poate."Scopul meu este sa obtin un vot mai mult ca ei..." Degetul nu vi-l reproduc aici..."...a le cere oamenilor sa nu mearga la vot, inseamna sa fiu un presedinte las.."(12.07.2012-TVR). Sa iasa in campanie, sa le-arate ce poate! "Nu-i votati pe cei cu dosare penale!"(nov.2012)....hehe...poate iese udrea sau macovei direct din primul tur presedinte...
  • -17 (21 voturi)    
    ce valuri a creat! (Luni, 8 septembrie 2014, 12:31)

    king david hotel [utilizator]

    Semn că e groasă situația la Cotroceni!! La B1 e deranj mare pe aceeași temă.

    Oare cat ar economisi statul dacă nu ar mai plăti vilă cu piscina, masina si SPP pentru Base după ce-și termină mandatul??
    • +12 (12 voturi)    
      Gresit! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:26)

      ticbis [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Esti prost (informat)!
      Statul nu va economisi absolut nimic, pentru ca aceeasi vila cu piscina si masina si SPP-ul vor fi platite pentru noul presedinte (adica pentru plagiatorul si tatucul tau bolsevic Victor Viorel Ponta)!

      Daca in prostia ta crezi ca Ponta va locui la bloc cu nevasta si copiii si va conduce un Logan, te inseli amarnic!

      Vai de capul tau, Gadea, Badea si Antena 3 ti-au spalat creierii fara sa-ti dai seama!
    • +8 (8 voturi)    
      Nu va economisi nimic (Luni, 8 septembrie 2014, 14:12)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Deoarece nu sunt cheltuieli pentru Basescu ci pentru presedintele Romaniei indiferent de nume. Intrebarea corecta este cat ar economisi Romania daca nu ar lasa tot felul de "suspendari" la moftul lui voiculescu sau taricescu, astea le platim din banii nostri la cheful lor. Cat ?
  • +6 (6 voturi)    
    lipsa de ocupatie (Luni, 8 septembrie 2014, 12:32)

    soraleiam [utilizator]

    ...
  • +16 (16 voturi)    
    . (Luni, 8 septembrie 2014, 12:33)

    I [utilizator]

    daca incepe Base sa vorbeasca... atunci sa vezi campanie electorala.
  • +17 (17 voturi)    
    Zgonea presedinte interimar suna bine (Luni, 8 septembrie 2014, 12:33)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    Referendum de suspendare a presedintelui in aceeasi zi cu alegerile din turul 1 pt prezidentiale ? uite ceva cu adevarat original :)))) . Eu zic sa ne temem de ce va face presedintele interimar in acea perioada, Tariceanu ori Zgonea ( brrrrrrr, va dati seama ca daramatul ala chiar are sanse teoretice sa ajunga la Cotroceni ?? ) . Dan Voiculescu asteapta cu sufletul la gura .
  • +15 (15 voturi)    
    Zgonea presedinte (Luni, 8 septembrie 2014, 12:39)

    ionh [utilizator]

    Zgonea i-a fost student lui Tariceanu la constructii.
    Poate il intrebati pe Zgonea ce nota a luat la hidraulica cu tariceanu profesor. Va zic eu: 5.
    Ca sa vezi pe cine propune Tariceanu presedinte interimar.
  • +23 (23 voturi)    
    În care ţară, nu din Europa, din LUME!, (Luni, 8 septembrie 2014, 12:42)

    Kentt [utilizator]

    s-a mai întâmplat aşa ceva: să se încerce DE TREI ORI demiterea unui preşedinte ales democratic?
    • +13 (13 voturi)    
      in tara unde domnesc hotii si prostii!!!! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:15)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      adica mai precis in ROMANICA!
  • +14 (14 voturi)    
    Test (Luni, 8 septembrie 2014, 12:55)

    Teris [utilizator]

    Oamenilor, care se vor politici, ar trebui sa li se faca niste teste inainte de a le da drumul "in lume"... teste de inteligenta, cultura generala...daca trec de astea ...ceva cultura politica, bun simt, bune manere europene etc.
    Tariceanu sigur n-ar trece.
    De Ponta...ce sa mai spunem?!
  • +11 (11 voturi)    
    Pentru Servicii. Sunt sigur ca v-ati gandit si voi (Luni, 8 septembrie 2014, 13:00)

    Basile [utilizator]

    Se poate judeca si din alt unghi.
    1. In Romania vor fi baze de reactie rapida ale NATO.
    2. Romania este aliat NATO.
    3. Rolul Romaniei in managementul eventualelor crize provocate dinspre Est este de PILON pentru fortele militare NATO.
    4. Resursele Romaniei + accesul la Dunare si Marea Neagra sunt perfecte pentru baze de avanpost impotriva oricarui atacator al lumii civilizate.

    Intrebari:
    - De ce a fost urgentata o vizita politica (mascat economica) intr-o tara cu potential de amenintare si certe legaturi cu Rusia?
    - De ce se incearca eliminarea/inlocuirea conducatorului suprem al Armatei Romane imediat dupa summitul NATO in care a fost stabilit rolul Romaniei in tratarea crizei ucrainiene (si in eventualitatea altor crize similare)?
    • +6 (6 voturi)    
      pai ai raspuns deja! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:43)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Basile

      Este evident ca nic Moliceanu, nici Copy-paste nu au initiativa asta cu atreia suspendare de capul lor, ci pentru ca sa li se ordona de la Maskwa, sau si mai de departe, de la Pekin!
  • +12 (14 voturi)    
    Jos Basescu (Luni, 8 septembrie 2014, 13:00)

    buncrestin [utilizator]

    Sondajele au indus panica in randul PSD si asa a venit solutia de avarie: reactivarea temei Jos Basescu
    • +8 (8 voturi)    
      procentajul actual PSD aka PCR (Luni, 8 septembrie 2014, 13:07)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      este sub 30 %, da e o problema cu credibilitatea...in judetul Prahova de exemplu...s au strans miii de semnaturi..ptr Klaus...Johanis..or...daca puscariabilii din PSD Prahova nu mai au "butoane" oamenii incep sa gandeasca...cu mintea lor..nu cu mintea latrinei 3
  • +4 (4 voturi)    
    suspendare (Luni, 8 septembrie 2014, 13:01)

    JuditPaton [anonim]

    Tariceanu este spionul opozitiei, s-a expus sa faca de ras psd-ul, cred ca oricine vede ca face mult rau lui ponta asa o idee .
    • +1 (1 vot)    
      spionul opozitiei (Luni, 8 septembrie 2014, 18:16)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui JuditPaton

      si PIONUL psd, o vietate fara caracter si coloana vertebrala, o rima sau rama, adică RÂMĂ.
  • +16 (16 voturi)    
    DESTABILIZATOR DE TARA! (Luni, 8 septembrie 2014, 13:08)

    misa2002_2006 [utilizator]

    mai bine te-ai suspenda pe tine nemernicule!
    nu va mai ajunge ciolanul..nu stiti cum sa scoateti Varanul mai repede din puscarie si bagati tot felul de tertipuri!
    cine sunteti voi, sa votati contra vointei poporului????
    pe banii cui faceti voi distractiile astea?
    nemernici de doi bani ce sunteti..nu va pasa de poporul asta de nici un fel, aveti proprille voastre interese si cand va vedeti acolo credeti ca sunteti mai presus de Dumnezeu!
    sa nu mai apucati zile senine!
    sa va astupe Dumnezeu gurile pentru totdeauna!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Rusia ataca Romania (Luni, 8 septembrie 2014, 13:11)

    Trojan.H [utilizator]

    Agentii rusilor vor sa urmeze si la noi modelul din Ucraina sau Georgia unde liderii pro-occidentali au fost bagati la puscarie (Iulia Timosenko) sau pusi sub acuzare (Saakasvili) urmind acelasi deznodamint.
    Toti acesti romani care lucreaza pentru Rusia trebuie sa nu mai vada lumina zilei.
  • +8 (8 voturi)    
    incredibil... (Luni, 8 septembrie 2014, 13:14)

    unualibro [utilizator]

    Trei luni pana Basescu termina mandatul si astia se ocupa de suspendari, pentru a muta atentia de la campania electorala. Bani irositi aiurea, initiative imbecile. Miza alegerilor urmatoare nu e legata de cine va fi presedinte si cine nu ci de cine va intra la puscarie si cine nu. Aici am ajuns. Pentru asta se da lupta.
  • +14 (14 voturi)    
    Este noaptea mintii... (Luni, 8 septembrie 2014, 13:18)

    ticbis [utilizator]

    Cred ca o natie mai tampita ca a noastra nu a mai existat, nu mai exista si nici nu cred ca va mai exista vreodata in istoria intregii omeniri.
    Avea dreptate Petre Tutea cand cataloga poporul roman drept o natie de idioti!

    O asemenea badjocura la adresa institutiilor statului, infaptuita de politicieni corupti, imorali, borfasi, imbecili si analfabeti, n-ar trebui sa ramana nepedepsita!

    Este evident si imperios necesar ca prin lege sa se stipuleze cat se poate de clar: "daca parlamentul voteaza pentru suspendarea presedintelui si in urma referendumului popular presedintele va fi reconfirmat in functie, atunci parlamentul se dizolva automat a doua zi si intreg guvernul isi va prezenta demisia, urmand sa se organizeze alegeri parlamentare anticipate in termen de 30 de zile"!

    Cretinii astia au impresia ca pot face orice, fara sa pateasca nimic! De aceea ar trebui prevazute sanctiuni pentru idiotii care-si bat pur si simplu joc de populatia tarii; ar trebui sa fie constienti ca intr-un asemenea joc murdar isi pot pierde posturile, functiile si privilegiile!

    PS: sunt atat de idioti incat nici macar nu-si dau seama ca creeaza precedente periculoase si sentimente revansarde; daca la alegerile parlamentare din 2016 dreapta va castiga majoritatea in parlament, a doua zi presedintele (probabil) Victor Ponta va fi suspendat si poporul va fi invitat la referendum!

    Credeam ca le-am vazut pe toate, se pare insa ca prostia proverbiala a PSD-ului condus de plagiatorul Ponta nu cunoaste limite si tinde spre infinit!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Parlamentul trebuie anulat (Luni, 8 septembrie 2014, 13:19)

    misa2002_2006 [utilizator]

    Parlamentul trebuie anulat pentru necredibilitate si interese care NU urmaresc nevoile poporului!
    Domnule Presedinte Basescu, foloseste-ti acest drept!!!!
    ajunge cu mizeria care au facut-o nemernicii astia penali!
    • +7 (7 voturi)    
      zecemiisaptesutetreizeciisase (Luni, 8 septembrie 2014, 14:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      au semnat, trimite mai departe sa semneze si altii sa scapam de aceste otrepe numite parlamentari

      http://www.petitieonline.net/petitie/10022136/semnaturi/pg108
      • +4 (4 voturi)    
        Am semnat petitia, insa nu cred ca e de ajuns (Luni, 8 septembrie 2014, 15:27)

        misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        trebuie sa iesim in stada, ca sa ne facem dreptate!
        astora nu le e frica de o petitie!
        fac ce vor cu legile, le voteaza, le suspenda prin ordonante... o petitie pt ei, nu e nici macar un fir de praf in ochi, la cata nesimtire au!
        • +5 (5 voturi)    
          pic cu pic se face Lacul (Luni, 8 septembrie 2014, 15:43)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

          In Plus Optimismul TREBUIE sa fie cu noi !
        • +2 (2 voturi)    
          ROMANIA (Luni, 8 septembrie 2014, 18:20)

          Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui misa2002_2006

          este in pericol...petitia este o varianta dar nerusinatii din parlament au o armata de sustinatori corupti... ilie sarbu, cosma, nicusor constantinescu .. si alti baroni cum,para populatia sdaraca... romani daca nu reactyionam astia ne imping in prapastie.. lor nu le pasa.. vor sa scape de puscarie .. ..ca siau batut joc de banii nostri si au pus mana pe sunte de mii de hectare din pamantul tarii noastre .. .. nerusinatilor .. miseilor, hotilor.. sa va bata dunmezeu .. sa fiti pedepsiti voi si copiii vostri naparci nenorocite !! ..
  • +9 (9 voturi)    
    Hotiiiii (Luni, 8 septembrie 2014, 13:24)

    miohaiham [utilizator]

    Hotiiiii.nu aude nimeni,nu contează.un lucru este sigur:toti parlamentari la pușcărie si alegeri anticipate
  • +8 (8 voturi)    
    bumerangul (Luni, 8 septembrie 2014, 13:28)

    legolas13 [utilizator]

    Deja e prea mult. Aceasta decizie, plus recenta ordonanta ce suspenda legea impotriva migratiei, se vor intoarce ca un bumerang impotriva voastra. O sa vedeti tinerii iesind la urne, ceea ce va infricoseaza, sunt sigur.
  • +6 (8 voturi)    
    Lipsă clară de preocupare pentru problemele reale (Luni, 8 septembrie 2014, 13:30)

    taraganache [utilizator]

    Trebuie să fii complet idiot pentru a vota o manevră destabilizatoare, mai ales ţinând cont de toate tensiunile apărute în jurul (şi interiorul) ţării în ultima vreme, indiferent ce părere ai avea despre actualul preşedinte.

    Partea proastă este că în general clasa politică pare şi acum cu mult mai preocupată de propriile interese mărunte (să-şi scoată din pârnaie băieţii băgaţi acolo poate accelerat, dar pe merit, de exemplu) decât de securitatea naţională şi integritatea teritorială, grav ameninţate chiar şi în condiţiile favorabile de membru UE şi NATO.
  • +9 (11 voturi)    
    Intrebare adresata lui tariceanu (cu t mic....) (Luni, 8 septembrie 2014, 13:39)

    Arthemisa [utilizator]

    Din banii cui taricene, vrei sa faci referendum? Sper ca din ai tai !
    Dar, daca tot ai atatia bani de cheltuit, incearca ceva mai constructiv si spre binele natiei - (ca tot va bateti toti cu pumnul in piept ca nu mai puteti de dragul poporului ) - doneaza banii celor de la DNA, pentru mai multi angajati si salarii mai mari, ca sa va vedem pe voi, cei de la G.I.O, acolo unde va e locul: dupa gratii !!!
    • +5 (7 voturi)    
      din comisionul care l a incasat de la Citroen (Luni, 8 septembrie 2014, 14:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Arthemisa

      cand a vandut dube citroen la romtelecom
  • +8 (8 voturi)    
    Nashpa :( ... (Luni, 8 septembrie 2014, 13:54)

    ipsilon [utilizator]

    Inseamna ca suntem rau de tot ca natie, daca toleram, inca, asemenea gunoaie in conducerea tarii ... dobitocu' asta de Tariceanu vrea sa cheltuie niste bani tiparind hartoaga inutila pentru suspendarea lui Basescu, timp si nervi de-ai nostri, pentru a-si satisface orgoliile personale niste nemernici ca el, si ca cei care-l sustin ...
    Ba, Moliceanule, da' tu crezi ca ne scoti la vot cand ti se scoala tie ?!? ia, suie pe motor si lipeste o stampila pe un stalp urgent!
  • +3 (3 voturi)    
    Antena (Luni, 8 septembrie 2014, 14:00)

    supernelu [utilizator]

    E timpul ca Antena 3 sa treaca la treaba cu un nou val de propaganda.
  • +8 (10 voturi)    
    COmentam toti pe HN (Luni, 8 septembrie 2014, 14:04)

    m.l [utilizator]

    Comentam toti pe HN, ne consolam, ca clasa politica e putreda, dar bosorogii lipisiosi lenesi, spalati pe creier si cu IQ sub minim, merg si voteaza.
    Ce interesa national? pentru o bucata de mandat ar vinde si pe mama lui asta...
    Pe votantii lor cum ii oprim ?
    Nu ii putem opri sa voteze, insa,.. in situatii de maxima constrangere pot fi terorizati...
    disperarea si gandul la copii nostrii trebuie sa ne scoata in strada, la servici, in trafic, sa terorizam javrele astea asistate social... numite electorat PSD-ist,....
    • +3 (5 voturi)    
      nu uita pe / de 22 decembrie 2014 (Luni, 8 septembrie 2014, 14:47)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui m.l

      eu cred ca vom fi destui sa facem curat asa cum curate Domestos la baie !
  • +5 (7 voturi)    
    Normal,nu? (Luni, 8 septembrie 2014, 14:08)

    a.ardeleanul [utilizator]

    Pe cine mai surprinde actiunea retardatului tariceanu si a jegurilor rosii din politica romaneasca? De ani de zile,eforturile acestor tradatori de tara,sunt vizibile pt.un om intreg la cap. Cum poti suspenda presedintele tarii ca asa vrei si cand vrei tu? Cum poti suspenda presedintele mai usor ca un politruc ales cu doar cateva mii de voturi-vezi idotii zgonea/sarbu/hrebenciuc/tariceanu -? ...De pus in aplicare referendumul de reducere a parlamentarilor la 300 ,votat de aprox.10 milioane de romani vii-nu de 7,4 milioane de vii si morti!-,auziti ceva din gura mitomanului pontac,a tariceanului uzurpator si a celorlanti pagani rusofili? De eliminarea din functie a parlamentarilor condamnati penal,definitiv,a incompatibililor din politica centrala si locala,auziti vreun scancet al bolsevicilor? Incalcarea democratiei/constitutiei,sfidarea inteligentei noastre zilnic de catre armata rosie pontaca si intoarcerea Romaniei in bratele rusilor este realitatea vremurilor. Cred ca nimic nu-i poate opri decat iesirea masiva in strada a romanilor patrioti. Sa joci la ruleta viitorul tarii este un act criminal,de tradare nationala. Desteapta-te romane...pana nu-i prea tarziu!!!
  • +7 (9 voturi)    
    altul cu pasarici !! (Luni, 8 septembrie 2014, 14:09)

    Shah [utilizator]

    Dle Tariceanu, nu poti gestiona o familie ca lumea, (pina acum ai avut vreo 6 ), si vrei sa gestionezi o tara ? :) , Cine te poate vota , pentru un asa comportament IMORAL, pe care il ai ! Nu crezi ca Dumnezeu e sus si te vede ? Asa ca prima data du-te si te spovedeste, apoi fa 5 ani de post ,la manastire, si poate dupa aceia vei fi cit de cit mintuit !. Crestinilor nu fiti partasi la cei care preacurvesc, mintesc, fura, sunt imorali, adica la toate cele 10 porunci .... Deschideti bine ochii si nu le dati crezare !!1
  • +7 (9 voturi)    
    Taricene, (Luni, 8 septembrie 2014, 14:18)

    Kpriciu [utilizator]

    nici nu stii cat de ZERO vei deveni !
  • +6 (8 voturi)    
    Bravo, Caline (Luni, 8 septembrie 2014, 14:30)

    Doru_T [utilizator]

    Rezolvi mai multe probleme simultan:
    1 - te autoexcluzi politic (deci scapam de tine)
    2 - il faci si mai erou pe Basescu (va fi presedintele care a rezistat la 3 incercari de demitere)
    3 - Base e tare in campanii deci ar avea acum prilej total s-o sustina pe Udrea (practic, va fi conflict Base-Ponta din care doar Base poate castiga)
    4 - bulversezi bugetul cu cheltuieli noi de referendum (iar bugetul RO sta grozav de bine).
  • +4 (6 voturi)    
    altul care se baga in seama (Luni, 8 septembrie 2014, 14:32)

    JeMeEu [utilizator]

    Un nebun arunca o piatra in lac si "hopa" apar 100 de "destepti" sa numere cercurile (undele) create in apa...
    Suntem o natie plina de "destepti" care ne uitamin gura la toti prostii in loc sa-i ignoram si sa-i tratam cu sictir.
  • +6 (6 voturi)    
    toate astea (Luni, 8 septembrie 2014, 14:46)

    Itsoc [utilizator]

    n-ar fi posibil daca s-ar fi strans "spontan" in fata parlamentului vreo 100.000 de oameni si in alte orase ar avea loc proteste impotriva bataii de joc la adresa intregului popor. tara e in recesiune si ei amnistiaza 100.000 de oameni si organizeaza referendumuri pe spatele BOILOR de platitori de taxe.
    De ce BOI? pentru ca doar niste BOI nu reactioneaza atunci cand li se fura efectiv cu doua maini din buzunare si apoi sunt scuipati si in crestetul capului de catre niste scursuri ale societatii care au ajuns la putere.
    asa ca da, vinovati nu-s aia care isi trag patura pe partea lor ci BOII care vad ca au mai putina patura si ca intra in hipotermie si nu fac nimic.
    • +5 (5 voturi)    
      Exact (Luni, 8 septembrie 2014, 15:01)

      m.l [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Asta am zis si eu mai sus... marlania lor este tolerata public pentru ca sunt foarte multi marlani in popor,
      Ma intreb daca ies maine dupa job in oras sa urlu prin centrul Timisoarei mai vine cineva? Macar dintre comentatorii astia de la HN..
      • +4 (4 voturi)    
        nu vine nimeni (Luni, 8 septembrie 2014, 15:27)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui m.l

        au incercat si altii in bucuresti si nimic, toti aproba si merg mai departe.

        e fapt asta e motivul pentru care astia isi permit toate astea, pentru ca nu le e frica. pentru ca si daca ar da guvernul un OUG prin care tva-ul ar creste la 80% pentru a da la asistati social,nimeni din cei care muncesc nu ar iesi la protest.
        pentru ca nu ne pasa in fond si pentru ca preferam sa emigram ca lasii decat sa ne impliam in societatea civila romaneasca si sa schimbam ceva.

        vai de copiii nostri care au deja toata viata amanetata de derbedeii astia si de ignoranta noastra...
  • +3 (5 voturi)    
    cu al meu are 50 de comentarii (Luni, 8 septembrie 2014, 15:14)

    cosvaTIM [utilizator]

    O initiativa de 2 bani care are 50 de comentarii doar aici, ia ganditiva cate discutii va provoca in toata media pro si contra... Asta-i si scopul. Nu conteaza cat de inteligenta si rationala este initiativa ci faptul ca se discuta, asa a castigat voturi DDD cu OTV-ul lui pentru ca nu uitati sunt 7,4mil de votatori (cu tot cu voturi duble, triple sau cum s-au mai adunat ele la primariile PSD) in tara asta la care tipul acesta de mesaj prinde.
    Reteta e simpla : folosesti o propozitie oarecare in care adaugi cuvinte cheie ca "Basescu" si "Senzational" si gata, sa vezi cum urca raitingul...
    • -1 (1 vot)    
      da (Marţi, 9 septembrie 2014, 14:56)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui cosvaTIM

      poate fi si o simpla manevra de abatere a atentiei tuturor catre o bazaconie, gen OZN-uri la Dalga din Vale. Astfel, si partidele, si politicienii, si mass media si dobitoacele cu drept de vot sunt ocupate si nimeni nu face ceea ce trebuie facut: tocat guvernarea PSD-ista si desfiintat pentru totdeauna mascariciul Ponta & Co.